Споделена история от Образование

Има ли други чужденци, които да учат в Германия?
Здравейте, 11 клас съм и възнамерявам да следвам в Германия, но сега като говорих с едни приятели те ми казаха, че допускам голяма грешка. Ако отида в Германия ще ми се наложи да уча заедно само с немци, защото там чуждестранни студенти нямало. Или имало, но това били единствено китайци и араби. И аз като се замисля наистина има логика, днес вече почти никой не ходи да следва в Германия - всички се насочват към Холандия. Но аз не знам какво да си мисля сега. Да сменям ли курса и да се пренасочвам към друга държава (Холандия) или да си държа на своето. И също така трудно ли е да учиш в среда само с немци? Защото аз си мисля, че дори да не е много трудно, би било далеч по-готино да бъда с хора от различни държави, отколкото с такива само от Германия.

Коментари

1.   Зависихот университета. В Холандия аз все се падах в групи само с холандци, а в университета ми имаше и други чужденци. Всичко е въпрос на късмет.

2.   Глупости, има всякакви. Има училища без нито един немец за какво говориш.

3.   1, ами в групата как ти бяха отношенията с холандците? По-странно ли беше или си намери приятели.

4.   3 Ами беше ми неудобно. Да си единственият чужденец в една група не е хубаво. Едвам се сдържаха да не говорят на нидерландски. Даже понякога се извиняваха ако си кажат 1-2 изречения на техния си език. Но той е по-близо от немския до английски и общо взето разбирах основната идея на повечето неща, които си казваха.

А за Германия - много от нашенците, завършили немска гимназия отиват там да следват. Не вярвам да си само ти. Освен ако не е университет в малко градче.