Споделена история от Образование

Накъде след средното образование - лекар или програмист?
Здравейте!

Тази година ще бъда 10 клас, и от няколко дена мисля какво да следвам след като завърша средното си образование.

Да, има още време, но искам да реша от сега с цел да започна да се ориентирам в дадената посока.

Решил съм, че ще е или медицина, или информатика ( програмиране ).

През свободното си време обичам да програмирам главно на PHP / C / Bash.

Разбирам синтаксиса на почти всички програмни езици, но има един проблем - математиката ми куца!
В училище въобще не ми е силен предмет, даже бих казал най-слабият, та и аз си се чудя как разбирам синтаксиса на програмните езици, а математиката ми куца.

Медицината също ми е хоби от към теоретичната част - обичам да чета за медикаментите, теория за хирургическите интервенции, да гледам операции на запис! Знам доста в тази насока, и всичко е от Интернет.

Въпросът е кое от двете според вас е по-добро като реализация в нашата страна, и с кое от двете ще ми бъде по-лесно следването?

Благодаря ви!

Коментари

1.   Аз ти препоръчвам програмиране, защото смятам, че реализацията е по-успешна, по-бърза, работата е по-платена. В медицината е хаос, но все пак следвай вътрешната си нагласа.

2.   Ако те влече касъплъка медицина. Щом не разбираш от математика, тъй като в университета за програмисти се учи математика а ти още от сега не я разбираш.

3.   Не съм съгласен с номер 2. Във висшата математика както и в програмирането е главно логика. Много се оплакват от висшата математика, но според мен е дори по-лесна от елементарната.

4.   Медицината е готина, но имай предвид, че ти си чел интересната й част. Преди да стигнеш до нея има две години зубрене без много нужда от разбиране. Айде в началото има малко елементарна физика и химя, после идва анатомията и биохимията, които се взимат с наизустяване. Физиологията е най-тежка - зубрене плюс разбиране.

5.   Съгласна съм с №3-висшата математика е по-лесна от елементарната. Имах колеги от Математическата гимназия, които в Техническия университет, точно по математически анализ 1, а после и 2 част ги скъсаха, оставиха ги на ликвидация, а след това и прекъснаха заради това. Аз не съм била никога кой знае какъв математик, имах 5 в дипломата по математика, но се справих блестящо с висшата математика.

6.   Преди няколко години имаше глад за юристи и психолози и всички записваха едно и също. Съответно сега няма хляб за никой в тези сфери. Същото ще стане с компютърните специалности и медицината. Ще оставиш не само себе си, а и други хора без хляб, защото си следвал тенденциите. Избери нещо, което обичаш да правиш и ти е интересно. Нещо, на което би се отдал изцяло и това запиши.

7.   За това никой не може да те насочи-крайния избор си е твой! Моята препоръка е насочена извън България. Няма значение какво ще избереш стига да е извън България! В тази държава ще умреш от глад ако ще и мутра да станеш, просто държавата ни на никъде не е! Братовчедка ми на времето записа да учи в Германия и стана медицинска сестра. Сега детето и е на твоите години, женена за германец, прибира си "скромната" заплата" и живее без лишения! Помисли си...

8.   Медицина. Без хляб няма да останеш. Ако си кадърен, работиш и си избереш точната за теб специализация няма да сбъркаш.

9.   Медицината като цяло е доста добре платена. Даже смятам, че е по-добре платена от програмистите - лекар без работя няма, но програмисти без работа има както има и ниско платени такива. Има и програмисти, които взимат доста пари, но не са всички. От друга страна, следването при медицината е доста по-продължително, по-трудно и изисква повече инвестиция. Трябва да учиш 6 години и половина и после 2-3 години за специализация и чак тогава почваш да печелиш пари. Някой, които са добри и имат късмет от ИТ-то още след първата година в университета си намират някаква работа (500-600лв, ама пак си е добре) и не ти трябва магистратура, за да работиш като ИТ.
Ана