Споделена история от Образование

Магистратура в Милано?
Здравейте!
След няколко месеца завършвам бакалавърската си степен по икономика на английски език в СУ и обмислям варианти за магистратура в чужбина.
Покрай настоящата си работа, програми и проекти, в които съм участвала, имах възможността да пътувам из Европа и да събера малко впечатления относно академичната среда.
Все още имам колебания по въпроса дали да кандидатствам в НБУ, но както за чужбина, така и тук нямам яснота за качеството на образование и дали си заслужава времето и инвестицията на територията на България.
За сега съм се спряла на Унгария, Шотландия, Швейцария, Испания и Италия, като частност университета в Милано - Universit? degli Studi di Milano ми е фаворит. Не знам италиански, уча испански, но там имат програми изцяло на английски.
Тези избори са условни и аз нямам почти никаква представа какви са нивото, условията на обучение и шансовете за реализация след завършване.
Ще се радвам някой, който вече е минал по този път да сподели опит и впечатления.
Благодаря Ви, лека и успешна седмица:)

Коментари

1.   Здрасти, завършила съм цялото си образование в чужбина и за НБУ не мога да кажа, но като цяло имам познати-студенти от доста страни, а и наскоро търсих университет на мои познат и съм що-годе запозната.

Първо виж този списък Academic Ranking of World Universities - 2012, ако университетът не е там - забрави.

Унгария
Няма лошо, но е също страна от Източна Европа и забрави - не е добре за автобиографията. Каквото и да е реално нивото, имиджът е лош.

Шотландия
Не мога да кажа, но имай предвид, че в цяла Великобритания има много съмнителни университечета с гръмки имена, но пълни с въздух, а в същото време там са и най-добрите университети в света. Внимателно виж рейтинга на КОНКРЕТНИЯ университет в класацията Academic Ranking of World Universities - 2012. Ако не е в списака с тези университети, забрави

ПО ПРИНЦИП, ако един университет не е там, по-добре не инвестирай време и пари в него. Няма нито един български, разбира се, а от Източна Европа има само от Русия мисля, но като цяло - ако ще ходиш на Запад, гледай да е добър университета!!!

Швейцария
Скъпо е, иначе не знам да има лош университет там. Можеш да специализираш в банковата им система.

Испания и Италия
ЗАБРАВИ.
И в двете страни има огромна безработица при младежите. Проблемите са сходни като у нас - висшето образвание НЕ подготвя за реалния живот и е твърде теоретично. В Германия например предпочитат дори да назаначават хора с бг. диплома (инорматика, медицина, инжинерни науки). Икономиката в момента е на дъното, което особено при магистратура е гадно, защото няма да има проекти, спонсорирани от фирмите, няма да има възможност да работиш там и след това. Ще те изплюят с диплома, а ще си стоиш безработна. Езикът с нищо няма да ти послужи. В съответната страна всеки говори този език по-добре от теб, но те нямат, а в интернационалните концерни се говори английски. Само немски, френски, руски правят смисъл в ЕС като втори език. В САЩ е важен испански като втори език.
Не знам, дали ти е известно, но и в България вече са станали работодателите много критични към дипломи от чужбина - едно, че може да са фалшиви, друго че може да са от университет-менте. Пълно е с реклами за подобни „университети“. Най-лошото е, че няма да имаш повече връзки в България, както и практика. Истинско предимство с такава диплома имаш само в мултинационалните компании.

Погледни обаче и за университети в Германия, Австрия, Холандия, Дания. Там магистрите също са на английски.
Успех

П. П. Не разбирам сега какво си учила - икономика или английски език, но едно ти казвам - без работна практика няма да можеш да си намериш качествена работа. 2 годинки ще инвестираш в Магистъра в чужбина, но това не е никаква гаранция за успех. Английски е хубаво, че знаеш, но днес това не е някакво особено предимство - всеки го знае на работно ниво. Научи още един език като немски или руски. Испанският е красив език, но няма да те нахрани.
Задължително реши, дали искаш да се реализираш у нас или в чужбина.
Аз на твое място бих почнала на първо време работа по специалността. Виж обявите за работа. Навсякъде се иска „висше образование“ 3 г. стаж. За ръководните позиции стажът е вече 5 години!!! За кога, авторке?

Ако вашите имат пари и връзки, можеш да си позволиш да учиш където си искаш, после ще те уредят. Това е обаче частен случаи. Преди години препоръчах на моя позната да не учи изобщо магистратура, а да почне работа. Тя не ме послуша, дойде кризата и в момента е чистачка в Германия, а има отлична диплома по финанси в наш много престижен университет. Магистратурата е важна за хора, които искат да направят университетска кариера. За мениджърите се иска работа и акъл, комуникативни способности, умения.
Като икономист един MBA пред името би бил много престижен, но за него ти искат 2 години работна практика, ти имаш ли ги? Освен това в МВА се учи много по-малко от в бакалавъра по икономика и освен престижната титла си е куха работа за икономист.
Успех

2.   Благодаря ти за изчерпателния коментар:)
Нека и аз обясня по-подробно.
Уча специалност Икономика в Стопанския факултет на СУ на английски език.
Освен испанския, който уча в университета, знам немски от гимназията и имам сертификат за ниво B1.
Нямам големи финансови възможности, нито каквито и да било връзки тук, a трудовият ми стаж е малко повече от една година към момента.
Имам интерес в сферата на модния мениджмънт и именно поради това се насочих към Милано. Също така харесвам страната, била съм многократно, имам и роднини там, но те са възрастни и не са наясно с висшето образование, за да ми дадат меродавно мнение. Разбира се не се ограничавам само в програми с модна насоченост, а и всички останали икономически, управленски и т. н.
Видях класацията и университета фигурира на 151ва позиция, което мисля е добре.
Освен това бих искала да работя и живея в Милано, така че в моя случай като че ли е по-разумна инвестицията пари-време...

3.   От 1 - в такъв случай заминавай за Милано и не се чуди!
Добре е университета по класацията.
Колкото до немския - забрави, че го знаеш. В1 се взима за
6 месеца курс в Германия, а и си го забравила след толкова много време. Наблегни на италианския, защото в Италия говорят него, но ако е на английски програмата, най-добре го учи на място езика.
Успех!!!

4.   Аз съвет не мога да дам, по-скоро имам въпрос.

Гледам, все за В1 или С1 нива за езиците говорите.

Къде има обща информация за тези нива, какво включват, от кого се изискват?
Къде се "дават"/полагат изпити.

То ясно от кого, но в цяла Европа ли търсят този начин на представяне на знанията по език?

5.   Аз съвет не мога да дам, по-скоро имам въпрос.

Гледам, все за В1 или С1 нива за езиците говорите.

Къде има обща информация за тези нива, какво включват, от кого се изискват?
Къде се "дават"/полагат изпити.

То ясно от кого, но в цяла Европа ли търсят този начин на представяне на знанията по език?

6.   Номер 5, специално за сертификати по немски език се обърни към Гьоте Институт, гр. София.
Иначе, нямам представа за другите езици - аз нямам никакви сертификати (освен дипломата си от гимназията с хорариума по езицита), а говоря немски като майчин, на английски ми е било преподавано в университета, писала съм направо изпити на него и никой не ми е търсил сертификати за каквото и да било. Не е зле едно TOEFL за английски да имаш, но аз нямам и пак се оправям. Ако знаеш език, нямаш нужда от сертификати по принцип! Сертификатът не говори и не пише, а ти.

7.   От авторката: Благодаря, дано имам късмет:)

Колкото до нивата - те стартират от А1 до C2 по европейската езикова рамка. В случай, че питаш кое ниво на какви критерии отговаря виж тук http://europass. cedefop. europa. eu/bg/resources/european-language-levels-cefr
Аз полагах TOEFL, когато бях 11 клас, съответно вече няма давност. Освен него нямам други сертификати( не ми се е налагало, а те са си инвестиция) освен езиковата диплома и евентуална служебна бележка с оценка от приемния изпит по английски в СУ, която освен за Еразъм не знам би ли послужила другаде.
Та ако става въпрос за английския, специално за чужбина мисля, че освен TOEFL/IELTS би било чудесно да вземеш Certificate in Advanced English by Cambridge(CAE).