Споделена история от Образование

Следсесийно.
Скъсаха ме на изпит в университета - за пръв път - и ми е много криво. При това не беше толкова труден изпитът, просто аз не се подготвих достатъчно. По всичко друго имам шестици.

И сега се чувствам виновна и безстойностна. Плаках дълго, но сълзите ми пресъхнаха, а не ми олекна.

Родителите ми знаят и не се зарадваха, разбира се, но не правят трагедия от това. Някои от колегите ми обаче злорадстват, че няма да взема стипендия следващия семестър, понеже, като се изключи този изпит, се справям добре с ученето. Май тяхното отношение ми тежи най-много.

Бих оценила ако и други, които са попадали в подобна ситуация, напишат някой поощрителен коментар - че ще си го взема наесен, че всичко ще се оправи, че това е просто един изпит...

Моля ви...

Коментари

1.   Авторке, моята баба казваше „Юначе без рана няма, ученик без двойка няма“.
И аз съм отличничка или поне бях, но отидох да уча в Германия, а там такива оценки практически не пишат. Трябало да знаеш толкова, колкото професора, за да имаш Отличен. В началото много се скапах, имаше изпити, в които късаха по 70% от студентите. Връх беше един изпит, в който скъсаните бяха 90%, а аз на косъм го бях взела. Да знаеш каква радост е това да си вземеш изобщо изпит! Оценката ти става на последно място.
Важното за студента е това да завърши, това ме научиха хората. Българите, които не се пречупиха се отказаха или се сдухаха и не завършиха, но аз завърших. Стига си гонила шестичките и някаква смешна стипендия. Важното е да си взимаш изпитите, да си завършиш. Трябваха ми доста скъсвания, за да спра да рева и днес се смея на себе си тогава. Като завършиш никой не ти гледа дипломата. Важното е да имаш такава. Познавам хора с отлични дипломи, които работят като камериерки и умни хора с нормална диплома, които от рано почнаха практики по специалността и днес си имат свои фирми дори и отличниците бачкат за тях. Приеми, че е било за добро, да се пречупиш. Това е изпитание един вид. Ще си вземеш изпита и животът продължава.
Моят най-добър приятел е завършил УНСС с кръгла 3-чица, защото се самоиздържа и бачка яко по време на цялото си следване. Завърши с 4 годишен стаж по специалността. Имаше си работа веднага, а днес има фирма с 10 човека персонал, изкарва много добри пари. По английски го късаха най-редовно, защото той беше чепат и държеше на американския си английски, който беше научил в гимназията си от учител-американец, а даскалката я е било яд, че той е по-добър от нея по езика и го е рязала най-редовно. Като завършихме и той, и аз просто си взехме дипломите от секретариата в обедната почивка /на работа бяхме/. Който е почнал работа ПРЕДИ да завърши, той си има работа, ако ще и пълна тройчица да му е дипломката. Стажът е 2 пъти по-важен от Отличието.
Пука ли му днес на човека? Тя още си преподава в университета за 500 лв. заплата, той бачка само с клиенти от САЩ и изкарва 10 пъти повече на седмица, не на месец.
Гледай философски на нещата, радвай се, че е минало всичко и се подготви за следващия семестър

2.   1 курс съм, вчера ме скъсаха по руски. Тъпо беше, защото разликата между 2 и 6 беше 1 точка(грешка), средно положение нямаше... Както и да е, на мен също ми е гадно, но няма смисъл да се ядосвам за нещо, което няма как да променя. По останалите предмети се справям добре, не мисля, че има място за паника.
На есен с песен!

3.   Аз утре има изпит не съм учила. ще ме скъсат ама какво да се прави. нали има поправка след това ликвидация. като те скъсат отиваш на поправка така поне е в пловдив

5.   пак може да вземеш стипендия, примерно аз миналата година имах шестици, едно 4, и на последния изпит ме скъсаха, после (!!! ) на другия ден (!!! ) беше поправката, нея я взех с 3, и пак си имах стипендия, споко.

6.   Авторката: благодаря ви много.