Споделена история от Образование

Кое е по-важно?!
Здравейте!

Искам да попитам тука съфорумците, кое е по-важно, оценката от матурите или оценката от дипломата. Моля Ви, само не ми казвайте и двете, защото ще получа инфаркт..
Накратко, като млък много съм отсъствал от училище, повече поради здравословни причини, съм изпуснал много от материала. Няма сега как да наваксам, 12 клас съм вече, географията ще уча през малкото време, което ми остава, също и по БЕЛ, но искам да кажа, че просто нямам високи оценки в училище. И много се надявам повече да се набляга за кандидастването във ВУЗ на оценките от матуите, иначе...

Благодаря Ви предварително. :)

Коментари

1.   Зависи от университета в който ще кандидатстваш. В някои искат оценката от дипломата и матурата, в други само оценката по определени предмети и матурата/тест в университета. В Пловдивския можеше и само с тест/матура. Аз не учих много в училище, но изкарах 5. 4 5. 6 на матурата и пак можех да вляза на доста места. И да се провалиш на тях (което е малко вероятно. Матурите са доста лесни) можеш да се явиш на тест в университет и пак да те приемат (ако имаш поне 3 на матурите. В свободните даже и с 2 могат да те приемат :D). Аз ти препоръчвам да поучиш малко и да изкараш хубави оценки на матурите все пак.

Като цяло в България няма голяма конкуренция в университетите като изключим СУ и УНСС и то не всички специалности. Всеки е тръгнал да става Юрист/Икономист/Програмист.

2.   Матурите предимно, но зависи какво точно искаш. Ако е нещо по-сериозно е важен изпитът към самия университет. Имам познати, приети филология с оценките от матурата. Обичам матурите- да, има ги само защото Европейския съюз е наредил, но там си личи кой е по-по- най, стига да не се преписва.

3.   оценката от дипломата. Абе най-важно е какво ще изкараш на изпитите в въпросното уни, в което ще кандидатстваш.

4.   Матурите са по-важни. От дипломата най-често се вземат само оценките по определени предмети, свързани с това, което ще кандидатстваш. Успех

5.   В такъв случай дръж матура по география и така тази оценка ще ти се вземе при кандидатстване.