Споделена история от Образование

Чужди езици. Кой да избера?
Здравейте!
Започвам с това, че съм 8 клас и уча по 16 часа седмично английски.. Но той никак не ми се отдава и не ми харесва да го уча.. просто нямам никакво желание да го правя и уча само колкото да не ми пише 2. С тестове на граматика по се оправям, но думите които ни дава Господина не ги помня.. а това ми е сериозен проблем! Сега ако някой тръгне да ми говори на английски, аз няма да мога да му отвърна! Просто съм си приела, че съм загубена относно този език.. -. - В 9 клас ще имаме право да избираме между Руски и Италиански като втори език. Та аз се чудя кой език да избера.. от кой ще имам по-голяма полза за в бъдеще? На мен много ми се учи немски, но в Гимназията не се изучава. Затова аз съм си решила лятото да си взема книги по немски и да се уча сама.. Дали това е добра идея?

Коментари

1.   Да започна с това, че в момента учиш английски, щеш нещеш това ти е задължително.Догодина трябва да си избереш втори задължителен език-руски или италиански. Лятото ако започнеш да се занимаваш с немския не мисля, че ще можеш да се справяш с толкова езици наведнъж. За теб не знам, но аз ако бях нямаше да се натоварвам допълнително.Остави го занапред.

2.   Ja!

3.   Ти щом с английския не се оправяш, който е много лесен език, нито има родове, нито лица на глаголите... Как ще се оправиш с немския не знам. Той е много труден език мога да ти кажа, учила съм го 3 години и е доста труден. А и според мен си избери руски, повече се използва по света. Италиански, освен в Италия, на практика къде другаде се говори?

4.   Мило момиче, аз бих те посъветвала да си седнеш на дупето и да започнеш най-съвестно да си учиш и научиш английския. Той ще ти е най, най -нужен в бъдеще, тогава ще го търсиш и ще те е яд защо не си се отнесла отговорно в училище. За 2ри чужд език който и да запишеш пак няма да го научиш в гимназията за толкова малко часове.

5.   Точно в този момент уча по немски, но реших да си почина и да видя какво става в сайта.
Мразя този език, проклинам се, че се записах в у-ще, където 2рият задължителен език е немски... Нищо не разбирам, думите са с предлози, множествените форми са много объркани, гади ми се...
Сама нямаш шанс да научиш дори български. Който и език да избере, ще трябва да се ходиш на уроци.
Но ти си знаеш.

6.   Съветвам те да избереш руски. Повече хора в света говорят руски, а и е един от 6те езици на ООН. Според мен ще ти бъде по-полезен от италианския. Аз съм 11 клас и уча в езикова гимназия, вторият ми език е немски и бих казала, че без учител, да го учиш сама няма да е никак лесно. В немския има 4 падежа и граматика, която трябва да ти се обясни. Затова, избери си втори език и се съсредоточи върху него.

7.   давай с италиански, и руски не е зле да знаеш, но ако се ориентираш за бъдеще в европа, някак си по добре ще е да знаеш италиански

8.   Здравей. За руския и италианския не мога нищо да ти кажа, но немски уча от две години а английски от 1 клас. Имат много общо. Мисля, че немския е по-труден. А английския много го мразех- не го разбирах, нито лексика, нито граматика. Много зле бях. Но започнах да се интересувам от игри, филми, анимета. Работата е там, че в тези фендъми трябва да знаеш английски, за да четеш фенфикшъни, новини на английски за любимите ти книги и сериали и т. н. И постепенно английския ми хареса видях колко ми е полезен. Тази година се записах на курс по английски- оказа се че съм B1. Прочетох и няколко книги на английски. Просто трябва да намериш някой да ти го обясни. С немския също е така. Пробвай сама но мисля че е по добре да се запишеш на някой курс.

9.   Щом си те влече немският- учи го. зa звученето/ произношени можеш и с нетa дa си помaгaш, изтегли/ пусни си немско рaдио, филми с телетекс.. т. н.
Инaче м/ у руски и итaлиaнски, препоръчвaм ти руски.
Моятa рaботa изисквa много пътувaне е Европa, почти нямa руснaци обикновени рaботници- хорa с пaри и бизнеси сa.
Рaботниците с руски сa обикновено укрaинци.
В Европa те нямaт свободното движение, което ние, не че е съвсем дефицит езикът, но е търсен. много повече от итaлиaнският.
Пък и е близък до нaшият и се учи по лесно.
Успех!

10.   Учи английски, той е най-важен! След време ще дойде момент да съжеляваш като мен, че не си го научила. За другите не мога да те посъветвам

11.   Италянски !

12.   Руски определено. Езикът е много хубав, лексиката се усвоява много лесно. Освен това е много търсен език и ще можеш да го приложиш на много места, има сташно много информация, книги и въобще литература (техническа и художествена) на руски език. Италианският е по-скоро регионален език и няма да го срещнеш никъде другаде, освен в Италия. Руският обаче е разпространен в целия бивш източен блок, много е популярен в Германия, дори и в Англия и САЩ. А в Турция като ходихме (в Истанбул и Анталия бяхме) почти половината срещнати знаеха руски (е, вярно, че не говореха абсолютно правилно, но няма голямо значение).

Повярвай ми - руският е правилният език. От италианския няма да имаш такава полза.

Успех и късмет!

13.   Според мен в 9 клас избери руски, аз сега съм в девети клас и направих огромна грешка като избрах за втори език немски. На мен несмкия ми е труден и не ми харесва, но това си е мое мнение. Преди съм учила руски и ми се отдаваше, така че си помисли добре.

14.   Избери най-дългия и най-нежния ЧУЖД ЕЗИК...

15.   Щом не се справяш с английски, следователно няма да се справиш с италиански и немски. Запиши се на руски. Немския няма начин да го научиш сама, особено с падежите и тем подобни.
Успех, момиче!

16.   Ъъх немски... :D Хващай здраво английския като за начало. Много по-лесен е от немския, а и като цяло ще ти е по-полезен в живота. Просто всички учат английски. Не ти казвам да се "предаваш на системата", но в областта на езиците е безмислено да се опитваш да си оригинална. За какво ти е да учиш език, който е много по-труден и по-малко разпространен? Освен ако не ти се учи в Германия/Австрия естествено, тогава нещата са различни.

Италианския звучи яко като възможност, но не виждам с какво ще ти е по-интересен от английския. А руския никога не е лош избор... хем ще ти е лесен, хем Русия никога не бива да се пренебрегва каквото и да си говорим в ЕС.

Моя съвет е да натегнеш английския здраво засега, после дай Руски. Италианския после бонусче като имаш време в колежа.

17.   Английският е, безспорно, един от най - лесните като цяло езици в света - и по отношение на граматика и лексика. Аз го изучавам от 9 години ( на 15 години съм ) и ми е доста лесен. Как го усвоих и научих? С доста труд, желание, и най - вече с упоритост. Прочела съм (и съм изгледала) трилогии като Властелинът на Пръстените на английски, а и повечето от филмите които гледам са на английски, и рядко имат субтитри. Така че просто седни, и помисли как да го включиш най - удобно в ежедневието си, защото, вярваш или не - той ни заобикаля от всякъде.
Относно втория език - избери руски. Той ще бъде малко по - полезен от италианския език, а пък и, имайки предвид структурата му - по - лесен за изучаване. Той има известни сходства с българския, това ще ти е плюс. Ако се постараеш, ще успееш да го научиш, или поне да схванеш най - основното. Но все пак - фокусирай по - голяма част от вниманието си върху английския, тъй като той явно ти е основен предмет.
А що се отнася до немския - по - добре не се захващай с него. Имайки в предвид ситуацията, той само ще те затрудни и ще те обърка още повече. Не си го причинявай. Не е един от лесните езици, а и сама трудно ще се справиш. Съветвам те просто да не започваш да го учиш, или поне не сега.
Като цяло - тази година се концентрирай най - много върху английския, а другата разпредели разумно вниманието си върху руския и английския.
Пожелавам ти успех :)

19.   Немския е много труден език.Аз уча в Австрия където се говори и го научих за 2 год в немска гимназия.Просто забрави да го научиш сама .

20.   Избери руски език. В Европа напоследък много се търси, защото в западните държави е пълно с руснаци. Моята братовчедка си намери страхотна работа в Швейцария и от 150 души, които кандидатстваха за мястото, наеха нея, само защото знаеше руски език. Немският език също ще ти бъде полезен, но както някой беше написал в коментарите- трудно е да го научиш без учител.

21.   Чакайте малко. Всички повтарят "английски, английският е не знам колко си разпространен, английски учат всички"... дрън-дрън! Нали ви е ясно, че това момиче е влязло през 20xx година на училище с английски, а заедно с нея са влезли още 80-90 хиляди ученици с английски пак... И през 20xx година те всички ще излязат на пазара на труда и ще са УЖАСНО МНОГО. Аглоговорящите са толкова много, че колкото и ниска цена да си предлагат, пак ще има още хиляди, които ще си дават още по-ниска, защото също са на зор... Истината е в по-редките езици - китайски, немски, руски... Италианският също МОЖЕ да е потребен, зависи каква ти е работата... Останах потресен, когато видях обява за бавачка с италиански език B2 със заплата 1500 лв., а аз тогава бях онколог със заплата 700 лв... Но това е отделен въпрос... Пак ви казвам - кадрите с английски са толкова много, че пазарът се е пре-пре-пре-пре-презаситил за поне 20 години. Трябва ти или друг език - няма значение източен или западен, защото дори с английски C50 пак няма да с намериш високо платена работа. Немския няма да го научиш без учител на курсове. Италианският е регионален език, но пак може да свърши доста работа - има доста италиански фирми и банки, които искат преводачи или поне хора, които да работят с езика им, но такива кадри почти няма. Руският е най-удачният избор, но само ако го учиш хубаво и с допълнителни занимания (за никого не е тайна, че вторият език в училище изобщо не се учи добре). Руснаците са много и навсякъде и, както казаха, са хора с пари, банкери, собственици на големи фирми, така че на запад много търсят и хора с руски. Английски B2 с руски B1 (желателно е и повече) и немски поне B2 ще ви свърши работа, няма да е като един гол английски, пък бил той и на C2.

22.   Китайски - мандарин. Противно на митовете не е толкова труден - можеш да научаваш по 100 -200 йероглифа на месец- тоест по три- пет на ден.

23.   1 за китайския. Да кажа нещо - ИЗОБЩО не е труден език. Няма почти никаква граматика, няма падеж, скланяне, лица на глаголите, наклонения, времената се изразяват много лесно... Ако учиш по 10 йероглифа на ден (а това не е никак много, просто сядаш и пишеш един йероглиф, докато ръката ти свикне да го пише), можеш да научиш необходимите си йероглифи за една година и вече да можеш съвсем свободно да общуваш (необходимо е около 3-5 до 7 хиляди йероглифа, за да се считаш за грамотен ти трябват 1000-1500 йероглифа).

24.   Аз от китайска музика научих около сто йероглифа, само че кантонското им произношение. По-трудно могат да се окажат тоновете.

25.   Привет, aвторке.
Пише ти бъдещa осмоклaсничкa, която ще учи немски кaто първи и aнглийски кaто втори език.
Първо, Н16, с извинение- имaш много огрaничено мислене. -, - Езиците сa богaтство. Повече езици - повече възможности. Вече във всякa бългaрскa фирмa изисквaт минимум 2 езикa- aнглийски и немски/френски/ или друг. Плус товa немският се говори в цялa Европa. Не говори, кaто не знaеш.
Второ, Н22, нaпълно си прaв.
И трето, до aвторкaтa, избери този език, който искaш дa учиш. :) И двaтa ще сa ти полезни. Aко ще рaботиш в БГ, имa много руснaци и руският се търси. Итaлиaнският също нaвлизa в последно време. Сaмaтa възможност дa го учиш е много добрa, зaщото в БГ е трудно се нaмирaт уроци по итaлиaнски, a единственото място, където се преподaвaт в цялa София е чaстно училище- итaлиaнски лицей. Освен товa той е сходен с испaнския и френския, което ознaчaвa, че ще ти е по-лесно дa ги нaучиш след товa. Aз лично ти препоръчвaм итaлиaнски, но ти си решaвaш.
Относно немския- единственкят нaчин е нa уроци, но по-добре поизчaкaй, зa дa не се пренaтовaриш с 3 езикa.
Успех от мен. :)

26.   Здрасти!
Бъдеща шестокласничка с първи английски език и втори-немски. немския е лесен но падежите и опр. Член са трудни
. ако го искашш аз съм твърда зад тези два езика тази година ще започна д уча френски а също скоро ще започна ииспански