Споделена история от Образование

Къде приемат само по диплома?
Здравейте. От известно време се шуми, че ще влиза в сила прием само по диплома за много от университетите. Бихте ли ми дали повече информация за това. И къде и за какви специалности може да се кандидатства само по диплома или с някакъв лесен тест? И от кога ще може ад се кандидатства само по диплома. Къде мога да следя как вървят нещата по този въпрос? Благодаря!

Коментари

1.   Ново? Аз кандидатствах само с диплома през 2011. И матурите разбира се. Добре, че бяха те да си вдигна бала. В доста университети приемат така само, че в някои балът става по-нисък отколкото ако кандидатстваш с тест в университета им. Ту Варна, Ту Габрово, ИУ Варна, Пловдивският до колкото помня имаха такива варианти. Скоро не съм гледал и може и да греша. Обаче недей да записваш образование само колкото да имаш диплома.

2.   Интересувам се защото тази година имам шанс да уча за сметка на фирмата във която работя! Проблемът е обаче, че съм завършил средното си образование преди 6 години и все пак съм забравил голяма част от материяла

3.   Не е ново. От няколко години е така. Явяваш си се на двете матури и зависи вече от университета и специалността, която избираш. Всайтовете на университетите пише абсолютно всичко стига да знаеш какво търсиш.

4.   Има справочник с всички университети според това в кой град се намират. Просто се порови, в сайтовете пише всичко. Знам, че в Техническия университет във Варна приемат много лесно, мисля, че може и само с диплома. Не съм запозната с останалите.
Личното ми мнение (подчертавам лично) е, че в един добър ВУЗ се кандидатства с изпит. Мисля, че е редно да докажеш знанията или умението си да разсъждаваш, защото оценките в дипломата невинаги са реално поставени. (Примери в моя клас колкото искаш. И точно тези хора ще се набутат в университет с тези оценки, нищо че са незаслужени. )
Всеки пропуск може да се навакса, стига да има кой да ти помогне и да положиш мъничко старание.
Поздравления за желанието да учиш!