Споделена история от Образование

Училища в Варна
Аз съм 7-ми клас от град Варна и се чудя къде да вляза, понеже мога да рисувам мислех за Хуманитарната гимназия Константин Преславски с изобразително, но и ме влече модата и се чудех за ПГ-по текстил и моден дизайн. Уча в момента в училище Добри Чинтулов, и там идваха хора от това училище по текстил и моден дизайнер и никак не ми изглеждаха като добри хора, смисъл, че те приличаха на някакви ''кифли'' и второто бяха като цигани, не че против, но не бих искала да уча в такова училище с такива хора, ако някой учи в тези училища много моля да отговори, защото не съм сигурна изобщо.

Коментари

1.   Бих те посъветвала Хуманитарна г-я, а още повече бих те посъветвала и към нещо друго да се ориентираш - в смисъл нещо допълнително, без да се отказваш от рисуването. Значи, това модата не е особено перспективно желание. Сигурно на много хора им се вижда доста "звездно" това да си дизайнер, пък и не се искат особени усилия, сякаш, ама не е точно така. Колкото и добре да рисуваш, дизайнер в България ще станеш, ако имаш доста собствени средства да започнеш всичко и да си направиш огромна реклама и пак не се знае каква възвръщаемост ще имаш, дори да станеш горе-долу известна. Може и в чужбина да пробваш, разбира се, но и там никой няма да те вземе на работа като дизайнер на заплата, че да трупаш опит - пак всичко опира до собствени средства.
В Техникум по облекло се става шивачка и правилни изводи си направила - там отиват хора с по-нисък успех и съответно общия манталитет в училището не е на високо ниво. Просто съдя по това кои от моите съученички учиха там. Нямам нищо против шивачките- хубава професия, стига ти да я искаш. Но ако не искаш да шиеш, се замисли и на какво друго да наблегнеш. Сега много вървежни професии са графичен дизайн, инженерен дизайн. Можеш да учиш и и се занимаваш с толкова много неща - реклама, уеб-страници, проектиране на какво ли не - мебели, автомобили и др., дори архитектура. Но трябва и над друг предмет да наблегнеш - математика, информационни технологии или физика. Пък и времената се менят, не се знае какво те чака докато завършиш, затова недей си остава само с рисуването. затова ти казвам - Хуманитарната, там със сигурност ще имаш поне малко по-добра цялостна подготовка.

2.   Аз пък мисля, че не е задължително момичето да се занимава с математика, не че не е нужна, но пък има хора, на които не им върви математиката или физиката, но пък са добри в български, история, география, рисуване или др.
Щом тя си е решила, че и е по забавно с рисуването или с модния дизайн, ми нека да си е така, а там 1вия коментар, ти от къде си сигурна, че няма да се развие в чужбина? Може да стане твърде добра, нищо не се знае. Тя е попитала за кое училище е по-добре и ти все едно вече е свършила университета и си търси работа в чужбина:(.. А да стане художник е едно прекрасно нещо. Не всеки може да рисува в това поколение.

3.   Е, аз нали отговорих, че Хуманитарната е по-добре. Не съм казала, че задължително трябва с математика да се хваща. Просто, ако реши един ден друго- там ще има повече възможности, отколкото в Техникума по облекло, в това число и за чужбина тоя техникум едва ли ще и помогне. Нали и аз пиша, че нищо не се знае, затова по-добре да си избере среда с повече възможности. Художник да става - същата работа, Хуманитарната си е за предпочитане.