Споделена история от Образование

Образование? Нацяло се обърках!
Здравейте,
Този месец са ми матурите. До тук добре, подготвен съм и не се притеснявам. Проблемът е там, че харесвам 2 различни сфери - ИТ сферата и медицина. Харесал съм си ПУ и Медицински колеж Пловдив (тъй като нямах възможност да се подготвя за медициснки университет). Ето как стоят нещата:
Двете са коренно различни, знам. Искам да уча в медицински колеж, но не знам дали след това има реализация. В ПУ пък специалността с компютри я избрах, понеже обичам да се занимавам в свободното време с ИТ, а и е една много доходоносна сфера. Няма какво да се залъгваме, всеки учи, за да работи добре заплатена работа.
Не знам обаче какво да правя, ще подам документи и за двете учебни заведения, но ако ме приемат и в двете? Кое да избера? Така или иначе след завършване на университета съм плаирал и да изкарам курса на СофтУни в София за софтуерен инженер, но все пак...

Коментари

1.   Наистина това са две много различни сфери. Ами просто е - вземаш един лист, една химикалка, начертаваш си полета " " и "-", и ги наслагваш. Лесно е, а и в много случаи ми е помагало, когато се е налагало да правя избор. Е, при теб е малко по-различно - малко или много си на кръстопът, а от избора, който ще направиш ще се определи живота ти. Но все пак ако съм на твое място бих избрал ИТ сферата - отговорността е по-малка, а заплатата по-голяма. Но пък медицината е за хора, които я чувстват като призвание, но пък пътя там е доста по-труден. Слушай интуицията си. Повечето пъти тя не бърка.

2.   Аз лично те съветвам да избереш медицина, защото в моемнта има невероятен недостиг за медици. Не само в Бг, а и изобщо в световен мащаб. Така че без работа никога няма да останеш, отделно можеш да си практикуваш и на частно и да си изкарваш добри пари. А можеш и да заминеш в чужбина без никакъв проблем, сега масово всички завършили медицина заминават, а там става въпрос за съвсм други заплати.

Колкото до ИТ сферата можеш да я научиш и работиш без да си учил в университет. В нета и книгите има толкова материал, че с повече желание можеш да постигнеш много повече от повечето завършили университет. Лично имам познати, които без да са учили в университет, го работят, при това са доста добри. Даже някои работят нещо друго, а това го работят на свободна практика като допълнителен доход. Има си такива сайтове за фрийланс. Работят по проекти за чужденци и си докарват доста добри странични доходи, даже биха могли да си напуснат работите и да се издъжат само с това.

3.   "Няма какво да се залъгваме, всеки учи, за да работи добре заплатена работа. " – По-добре избери информационните технологии.

4.   не учи ИТ, аз уча Компютърни системи и технологии в Бургас ВХТи и мн съжелявам, че се записах тази специалност. Много тъпи работи учим дето няма да ни потрябват УСПЕХ!!! (студентка 3-ти курс)

5.   Какво точно мислиш да кандидатстваш МК Пловдив?

6.   Каквото и да избереш гладен няма да останеш. Меко казано. Като цяло с ИТ можеш повече да се издигнеш, но и медицината не е никак зле. Особено анестезиология и хирургия. Много е ученето обаче. А и ти сам каза, че в свободното си време се занимаваш с ИТ, следователно имаш някаква основа, докато медицината ще е нещо съвсем ново за теб. Както си прецениш. Постоянство му е майката. Успех ти пожелавам!

7.   ПУ???? Нееее, по дяволите, това е пародия на университет!!! В Пловдив - област има само три "качествени" института - ТУ филиала, УХТ и медицинския точка!!!!!

8.   --- Автор ----

Много смислени коментари, благодаря.
Номер 5: Мисля рехабилитатор.
Номер 7: Още няколко души ми го казаха това, но защо? Моля да споделиш мнение? И под "медицинския" имаш ли впредвид и Медицински колеж, тъй като са партньори с МУ Пловдив?

Както казаха Номер 1 и 2, май наистина ше е добре да ги съчетая двете. В колежа се учи 3 години (професионален бакалавър), а по принцип бакалавърът в университетите е 4 години. Ами примерно ако четвъртата година изкарам курса в СофтУни засофтуерен инженер...?

Много сложно стана.
Номер 1: Ще направя това с "плюс" и "минус", та да видим какво ще се получи.

Ще очаквам коментарите ви, ако имате някакви препоръки, съвети и т. н.