Споделена история от Образование

Това добър резултат ли е ?
Здравейте! предварително се извинявам, че на много от вас темата ми ще се стори тъпа и безсмислена, но все пак реших да я напиша.
Аз съм момиче на 18 и тази година завърших 12 клас.
Взех си матурите успешно, само че едната не е с отличен.
Втората ми е по философия, на нея имам 5, 63, обаче по БЕЛ имам 5, 35... Това е много добър.
Яд ме е, понеже матурата беше адски лесна, на пробните матури имах отличен по БЕЛ и винаги съм била пълна отличничка.
Според вас това кофти ли е? Защото мястото, където ще кандидатствам, не се гледат оценки от дипломата, а и петицата няма да ми занижи много общия успех, но ми е тъпо, понеже досега само 6 и точно на официалната матура- много добър... и то заради някакви си стотни, които ми пречат да хвана 5, 50 за отличен...
Знам, че е тъпо да се ядосвам за това, понеже няма връщане назад, а и има хора, дето даже не си взеха матурите, но все пак....
гледам да не се ядосвам, понеже ми е нужна енергия за приемните изпити, обаче кажете ми, това много зле ли ви се струва или е нормално? Защото матурата беше адски лесна, подготвяла съм се се за нея и винаги съм имала високи оценки по БЕЛ... лошо ли е, че имам 5 на матурата?

Коментари

1.   Лошо е. Това е най-големият ти кошмар. Фактът че в Африка има хора които нямат дори вода за пиене, не би могъл да се сравни с тежката ти участ.... На такива като теб, в гимназията им събирах кинтите за обяд. Завърших гимназия с приличен успех (5 някъде), сега уча в чужбина, докато бележкарчетата като теб в момента учат право в ЮЗУ-то. Тъй че стига филми...

2.   Как ще е лошо? ! Разбира се, че не е.
Резултатите ти са прекрасни, затова спри да се притесняваш за тях и започни да учиш за другите си изпити. Всичко е наред, така че спри да размишляваш над тази тема, защото имаш наистина хубави оценки.

4.   В момента оценяването в България го гони такава хиперинфлация и комерсиализация, че на повечето места вече и с пълно 6 не можеш да влезеш... Всички са жестоки отличници, само дето като отвориш форумите или накараш някого да събере 2 и 2, лъсва пълната и (дано да греша -) необратима трагедия!

5.   100 на 100 си тъпо парче. Сега сигурно ще получиш сума си коментари от вида...не се притеснявай, резултатите ти са много високи, няма за какво да се тревожиш...
Което е пълна глупост. Ако си пълна отличничка до края на 12 клас, означава, че или си някаква псевдо-отличничка с измислени оценки или си се насрала (без извинение) от притеснение на изпита, като ще заложа на второто, просто защото единствено човек търсещ успокоение за това, че не се е справил отлично, ще пусне такава безсмислена тема...
5-ца на матурата няма да намали по никакъв начин шансовете за приемането ти в който и да е университет, в България или чужбина, още повече ако има вътрешен. Внимавай там как ще се представиш.
Айде стига с комплексарските простотии и успех в кандидатстването...

6.   15 стотни не са 1-2 грешни въпроса , а повече. Разбирам да те е яд за 8 стотни или за 5.

7.   Лоша работа, аз ако бях на теб толкова много щях да се ядосам, че сигурно щях да искам да ми анулират оценката и повторно да се явя на матура, предполагам ще има поправителни матури за тези, които не са успели първия път...
Успех, дано следващия път да не се изложиш така ;)!

8.   Номер 5, всъщност е напълно възможно, понеже уча в музикално училище, където от 11 клас ти се махат повечето предмети. Имаш само два часа седмично чужд език и БЕЛ , така че ако става дума за оценки, не е никак трудно да изкарваш високи резултати, понеже единственото, което се изисква от теб е да влизаш в час и не е трудно да пишеш доклади или есета, поне за мен не е. Да, знам, много е занижено нивото и не се преподава както трябва и пр, но пък аз съм се старала наистина да имам качествени знания, ако щете ми вярвайте! И знам, че това не трябва да са толкова малко грешки, за да се отнемат 15 стотни, яд ме е, понеже съм можела да ги взема. И преди съм имала грешки, но съм хващала отличен, дори и не пълен.
Нека съм бележкарка, мен ме е яд за друго, понеже оценките са реални, поне на матурата и ме е яд, че не съм показала така да се каже, пълния си потенциал.
Еми благодаря, че коментирахте и ме мислите за тъпа, очаквах го! За ваше сведение доста неща съм научила извън училище, чета книги нон стоп и мога да боравя със знанията, които имам, за това и записах философия като втори предмет. За това и ме е яд, не за числото, което стои на хартия, а за това, че съм сбъркала неща, които съм знаела. Не бях притеснена на самата матура, защото знам, че притеснението играе лоши шеги, а и човек със знания не би трябвало да се страхува.
Иначе за приемните изпити, ще кандидатствам с музика, така че трябва да свиря за тях, а не да уча, понеже хората ще искат да чуят какво мога, а не да ми гледат цифричките, които са писани в дипломата. Тя си е само мой личен архив и част от другите награди, които съм изкарала през годините. По нататък знам, че никак няма да ми е лесно, дотук беше лесната част.
Мерси за коментарите!

Авторката

9.   Номер 7, поправителна матура има само за тези, които имат двойки, аз не мисля да рискувам, защото както вие казахте, сега са ми по-важни приемните изпити.

10.   хах аз имам 5,49, представи си колко трябва да ме е яд :Д

11.   Учи за знания, не за оценки! Сега ти предстоят още 4-5 години в университета, в които ще те заблуждават с измислени оценки, но след това настъпва реалността и ако искаш да градиш авторитет в обществото, трябва да притежаваш знания, умения и определени личностни качества. Оценките в дипломата си остават в дипломата!

12.   Номер 11, мен точно за това ме е яд, че щом имам тази оценка, значи не съм показала достатъчно знания.

13.   Матурата беше елементарна. За мен с тази скала на оценяване 5. 50 е далеч от "Отличен". Отлична оценка можеш да наречеш тази между 5. 85-6. 00 (като се има предвид скалата). За съжаление образователната ни система възпитава едно огромно самочувствие без покритие. Но спокойно, повечето хора около теб са много по-зле, затова като чуят, че някой има оценка повече от 4. 00 е "машина", а тези с повече от 5. 00 са "зубъри" или са си купили отговорите.
И за да не съм толкова негативна ще кажа, че наистина оценките от матурите няма да променят живота ти, станалото - станало.

14.   Не знам дали това ще те успокои, но аз имах 4, 98. Като си видях резултата не можах да повярвам. Винаги съм показвала отлични знания по БЕЛ. В деня преди изпита преговарях с приятеля си и нямах нито една грешка.
На пробните матури имах над 5, 50. Разболях се точно вечерта на 20-ти и на 21-ви бях много зле физически, което не знам до каква степен ме извинява за получената оценка.
Както и да е, много ме беше яд (и все още ме е яд), но се случват такива неща.

15.   Абе номер 5, ти в ред ли си бе? И защо да е тъпо парче, понеже се притеснява за оценките си ли?
В днешно време нивото на ученето е занижено, точно за да може най-големите неандерталци да завършат, но както виждате, пак има двойки и купени матури. Изводът е, че винаги ще има мързеливи идиоти и връзкари, които да се дънят и да си копуват високи резултати. А ако някой изкара честно висока оценка, веднага става зубрач, идиот или него го обвиняват в измама... ебаси и системата! Лошото е, че много ощетява ученолюбивите и им пречи да научат много неща, които трябва да се учат в даскало, това е чиста бюрокрация, понеже така хората дават пари за частни уроци. Но за това пък може да се четат и книги и да се учи не само профилирано!
Момичето сигурно смята, че е срамно при такива лесни изисквания и тъпи матури да има по-малко от 6, но спокойно! Всеки има лоши резултати, а твоят е страхотен! Поне съвестта ти е чиста пред теб, че си я изкарала честно и оценката е много хубава! Вярно, не бива да сме бележкари, но не бива и тотално да не хаем или пък да тормозим тези, които учат или казано на наш език, зубрят и им пука за бъдещето им по някакъв начин.

16.   уф ти си поредната зубърка, да добре е, че има повече в България като теб дори е супер, но понякога и добрата оценка не помага нали знаеш. За оценката какво да кажа фантастична е аз ако изкарам такава на матурата ще се бия с пета в дупе ;д

17.   Който си го има в главата, си личи, ако ще и 3 да има на матурата ;)
Не се притеснявай, аз имам по бел 5. 75, но по математика 5. 09 :)
Те първа ще имаме доста възходи и падения, така че това е един чудесен резултат, но както споменах, много по-важно е да имаш в главата знания, защото оценката не е обективна... не си имала късмет, паднало ти се е нещо, което не знаеш или си забравила и не си хванала 5, 50 и толкова. Продължавай напред