Споделена история от Образование

Има ли реализация в днешно време?
Знам, че малко ми е рано, тъй като съм 11 клас, но ако трябва да съм честна отдавна съм се замислила какво искам да уча след като завърша. По принцип уча в икономически техникум, но това, което учим наистина ми е безразлично. Знам, че от една страна ще ми бъде от полза някой ден, да знам нали за какво става на въпрос, но уви, не ми допада и това е. Единствено езиците ми харесват и ги разбирам, както и философията и историята. Мечтата ми е да стана психолог, но не знам дали има реализация в тази професия днешно време. Повечето казват, че това е най-скучната професия, те само вземали парите на хората и не помагали, но не мисля, че е така. Аз не го правя само за парите, наистина искам да помогна на някой, който наистина има нужда от помощ. Даже съм обмисляла вариант за онлайн сайт, където хората могат да се свързват с мен и да им помагам, естествено безплатно. За всички е безсмислена професията, но за мен е единственото интересно нещо. Имам още време да мисля по това, но искам да питам и вас дали наистина ще мога да се реализирам и да работя това. Наистина е малко рано, но трябва и да наблягам сериозно върху ученето, за да могат да ме приемат после в хубав университет.
Имам и друг въпрос : мечтата ми е да живея в Англия. Чувала съм, че в другите държави тази професия е по-уважавана и дето се казва на всяка улица има такъв кабинет и хората даже както ние имаме лични лекари, те има лични психолози. Та вярно ли е, че в другите държави е така? Ако някой е запознат, може да остави някой друг коментар : )

Коментари

1.   Има реализация във всичко в днешно време, но човек първо трябва да е много целенасочен, второ - да е много позитивен и действително да вярва в целта си и трето - ДА Е МНОГО ДИСЦИПЛИНИРАН и действително да има съответните способности и заложби, както и страшна ДИСЦИПЛИНА.
Ти искаш много неща, но не виждам да правиш нещичко за тях. В 11 клас изобщо не е рано, дори е късно, ако искаш да учиш в Англия. От 9 клас се почва да се готви човек за езиковите изпити, избираш си къде да учиш, намериш финансиране. Не става само с искане, макар че е първата стъпка.
За психологията като при всяка професия трябва да си добър, за да си направиш име и хората да идват при теб. Само така можеш да живееш от занаята си и у нас, и в чужбина като повечето психолози изобщо не стигат до практика, а работят в социални учреждения, в маркетинга, в университетите. Малцина успяват да си направят практика, да си наберат клиенти и така нататък.
Живяла съм и съм учила на Запад, но не е вярно, че да ходиш на психолог е едва ли не част от живота. Действително има много такива хора, но пак са назначени в някакви центрове за алкохолици, за безнадежно болни и тем подобни. Нормалните хора гледат също да не ходят на психолог, за да не си загубят работата и особено ако имаш частна здравна осигуровка не ходиш, за да не ти вдигнат вноските. Работодателите като разберат, че имаш психо-проблеми и ходиш по психолози почват вече да търсят начин да се оттърват от теб. На психолог ходят децата да кажем, хората в развод, хора с истински проблеми - не като хората в този сайт да кажем. Ти ще трябва да работиш с наркомани, действително болни и съсипани хора за ниско заплащане - и у нас, и на Запад.
Много беше модерна тази специалност у нас, познавам доста момичета, които го завършиха - влизаше се дори трудно, но работят за 600 лв. в кризисни центрове на половин стаж. Има в училищата по един психолог, но нуждите са далеч по-малки от хората, които бълват университетите. И все пак - може би ти си 1 от 100, която ще си добра, ще си направиш име и практика. Човек трябва да желае силно нещо и да се стреми към това, в което вярва, но няма да е лесно - бъди дисциплинирана и просто по-добра от всички други

2.   До №1 : Мерси за информацията. Доколкото това, че искам много неща, не е вярно, защото психологията ми е единственото като интерес и затова съм се насочила към нея. Иначе съм почнала да чета странична литература и решавам тестове за матура и така : ) И отново благодаря за информацията и съвета

3.   Авторке, ако това ти е мечтата, учи, учи, учи и работи страшно много, за да влезнеш в СУ.
Забрави за Благоевградски, ПУ дори - много са зле. СУ е първата ти стъпка към това да си по-добра от другите и да можеш да живееш от това, което учиш!
Както писах - има реализация и извън класическата - в маркетингови фирми, в изследователски и социологически институти, в медиите, държавна администрация, PR и дори в HR отделите на разни фирми

4.   Щом те влекaт история , философия и психология , помисли си също зa криминaлистикa- криминaлнa психология/ aнтропология. Ще имaш възможности нaвсякъдд:)

5.   Никаква реализация няма.Аз затова на нищо не вярвам.Завърших средно 24.05.2013 ...след това записах в университета изкарах първия семестър явих се на 2 изпита от четири взех ги и си взех дипломата .Сега работя в еконт и не съжалявам!!