Споделена история от Образование

Стоматолог или счетоводител?
Здравейте, аз съм момиче на 13 години от град София и тази година, септември месец, започвам 7-ми клас. Все още се колебая между счетоводство и стоматология. Та исках да ви попитам коя професия според вас е по-добра, имам в предвит като заплата и образование. Образованието за стоматолози е изключително трудно за изкарване, с което съм горе-долу запозната, а и балът за кандидатстване след 7-ми клас за НПГ с биология е над 32, за който изключително много се тревожа дали ще мога да го изкарам, тъй като напрежението в 7-ми клас (доколкото разбрах от родителите и учителите ми) е доста голямо и ще ни натоварват с много учене. А образованието за счетоводители мисля, че е по-лесно за изкарване (поне майка ми ми каза така, тъй като тя е счетоводителка), но има ли значение в каква гимназия ще завърша, ако след това така или иначе ще изучавам икономика. А във коя гимназия ще трябва да завърша за счетоводител? Иначе каква е заплатата за счетоводител и тази за стоматолог? Благодаря предварително за коментарите :)

Коментари

1.   Здравей, пише ти момиче, което учи стоматология в София. Завърших профилирана гимназия по изкуства в малък град и 11 и 12 нямах часове по биология в училище, а само ЗИП химия 2 часа седмично, даже карах матура по химия, но започнах с уроците още в 11 клас. Искам да ти кажа, че няма никакво значение къде и какво си учил, имам колеги, завършили все различни. Ученето не е малко както за КСИ, така и в университета. Още в първи курс разбираш дали си за това. Парите не се печелят лесно, трябва да се учи и да имаш пациенти и не е зле някоя специализация. Счетоводството и стоматологията са много различни професии, съвсем различни неща се учат, лично на мен не ми допада да седа на бюро и да се занимавам със сметки. Парите са както си ги направиш, може да попаднеш на добеа фирма и да взимаш заплата, но може да се наложи да се работи на повече места. Във всеки случай зъболекари се търсят повече, на всеки му се налага да ходи. Хубаво е ако имаш някой роднина да ти помага, да ти показва, средата е наистина важна, но дори да нямаш това не е страшно, просто повече усилия трябват.

2.   Стоматологията винаги ще има хляб и няма да има конкуренция, защото всеки човек ходи на зъболекар. Счетоводството има хем конкуренция, хем и не е сигурна работата.

Зъболекарите в чужбина изкарват изключително добри пари.

3.   Здравей. Ти си още много малка, за да решиш коя от 2- те професии са по- добре за теб. Нито за стоматологията, нито за счетоводството има чак толкова голямо значение каква гимназия ще завършиш преди това. Счетоводство, като специалност може да се изучава в търговска гимназия. По принцип, ако човек има желание да учи- всяка една специалност ще му е лесна, но като съпоставка между денталната медицина и счетоводството, определено 1- вото изисква доста по- голяма подготовка преди приема и доста по-сериозно учене след това. Като заплата- никой не може да ти каже колко точно взима един зъболекар или един счетоводител. Ако имаш възможност един ден да отвориш собствен кабинет, повярвай ми, няма да останеш без пари никога, а и дори да работиш в чужд кабинет, отново няма да имаш финансофи проблеми, стига да имаш пациенти. 2- те специалности са коренно различни, така че сега, като влезеш да учиш в гимназия, ще можеш сама да прецениш кое повече те влече.

4.   Здравей стоматологията е по-добре. Аз съм учил счетоводство адски тъпо е. Но ти ще си решиш! А стоматологията е по-престижна от счетоводството лекари винаги ще има.

5.   Ама ти сериозно ли се чудиш?? Хляба е в стоматологията.... за мен тази професия е отвратителна, е силно казано, но ми е неприятна.. но иначе е много доходоностна-въобще не се чуди.

6.   И двете са хубави професия с добра реализация. Разликите, които следва да се преценят:

1. Като зъболекар ти трябват пари за кабинет. И то доста.
2. Като счетоводител си влизаш в някоя кантора просто.

Прецени дали ще можеш да си направиш кабинета един ден. Другото - най-добре избери, каквото те кефи повече. И двете са супер и няма да останеш без работа ако добиеш умения. Познавам хора със счетоводство, които още от студенти си докарваха над 1500 лв. почасово. Късмет!