Споделена история от Образование

Какво да правя
Здравейте, читатели

Имам бакалавърска степен с физическа насоченост. От няколко месеца не мога да си намеря работа, поне доближаваща се до специалността ми. Отчайвам се и не знам какво да правя. Може би причината да съм безработна е, че нямам магистърска степен?? Ходила съм на две интервюта за позиции, доближаващи се до моята специалност, но никой дори не намекна, че е нужна магистърска степен. По-скоро ме гледаха странно, когато на въпроса: "Какво възнаграждение очаквате? " - "Около 600-700лв. "-отговарях. Нима 600-700лв. са прекалено голям залък и никой с висше образование не ги заслужава/предвид факта, че дори продавачките работят за повече/?
Ако е така, то тогава би следвало да се преориентирам към магистратура по различна специалност, но коя да е? В сайтовете за работа се търсят предимно счетоводители, НО с опит от поне 2 години. Тоест, няма нищо сигурно.. Мислила съм и за магистратура "учител по ", но заплащането ще е ниско, а пък нервите ще са големи.
Мислила съм за специалностите "Право" и "Архитектура", но ако отделя 6 години за обучение, то след като се дипломирам ще съм на 31 години и без никакъв опит, вероятността да си намеря работа ще е малка, а обучението ще ми излезе доста солено (не разполагам с такива ресурси). Единствените варианти са да запиша магистратура "учител по... " или икономическа специалност. Кое ще ми е в полза?

Моля ви, дайте ми съвет.

Коментари

1.   Немога да те посъветвам. Съмнявам се, че проблемът да си намериш работа е липсата на магистърска степен. Изобщо не ми е ясно какво би могло да работиш с тази специалност. Чудя се как завършвате специалности, за които предварително е ясно, че нямат бъдеще.

2.   Здрасти,

Приемам, че под "физическа насоченост" се разбира науката физика, а не физическо възпитание.

аз съм завършил инженерна физика в СУ и работя като програмист. Работа с 'физическа насоченост' е много трудно да намериш не само в България, но и в чужбина. Моят съвет е да изкараш някой курс по програмиране в софтуерния университет и да си търсиш работа в ИТ сферата (отначало вероятно като QA, т. е. тестер). Такива хора се търсят. QA не е сложна работа. Аз като завърших физика директно започнах като QA и лека по-лека станах програмист. От време на време се сблъсквам с разни проекти с повече математика (матрици примерно), където математиката от висшето ми помага. Успех!

3.   На първо време намери нещо, може и да не е по специалността и през това време търси нещо друго..

4.   И право да завършиш пак ще е същата заплата, ако изобщо можеш да намериш работа. При архитектите е същото. Много трудно се завършват -в София имам предвид, но гаранция за работа никаква, за добра заплата -също. И двете професии са семейни, т. е. работа намират само наследниците на адвокати с кантора или архитекти с офис или и за двете се отнася - с дебели връзки.

5.   И право да завършиш пак ще е същата заплата, ако изобщо можеш да намериш работа. При архитектите е същото. Много трудно се завършват -в София имам предвид, но гаранция за работа никаква, за добра заплата -също. И двете професии са семейни, т. е. работа намират само наследниците на адвокати с кантора или архитекти с офис или и за двете се отнася - с дебели връзки.

6.   Първо ги остави да назоват каква заплата предлагат и след това си отваряй устата ти на такива интервюта. С магистратура или без ще си или секретарка или продавачка. Затова продължавай да кандидатстваш.

7.   Мерси на администратора, че 5 дни не можа да одобри дори един от шестте коментара

8.   Авторке големи очаквания имаш казвай 500-600 даже и за 500 се радвай една продавачка повече от 300лв. невзима осъзнай се хората се блъскат като луди до последни сили за 600лв. месечно а ти искаш ей така да ти ги дават за няма нищо времената се промениха сега више не више тряа се блъскаш като роб за тия пари хора с няколко вишета работят за 450/500лв. чак е смешно а ти ей така искаш 600-700 хубаво ама няма кой да ги дава смисъл много да учиш няма освен ако нямаш нещо оредено за после.. просто хубаво ама няма никой недава а ако нямаш познати влиятелни хора абсурт времената са такива не ти трябва близо до твоята професия не си лекар че да те бърка търси работа с добро заплащане без изисквания за нещо специално просто средно или више според мен най добре щото има хора блъскат цял месец за 300лв. и с тях семейство издържат такаче ако нямаш връзки не се надявай много щото на такива заплати тяхни хора ще ореждат хубави намерения но да беше помислила за собствен бизнес за да ги взимаш или поне връзки да имате иначе недей да учиш ако имаш връзки учи после само да те оредят може и по цял ден да стойш дамо а поне 800 да взимаш но само ако има кой да те ореди иначе няма смисъл е баба учителка е щеше пак да преподава но заради друга учителка и казаха че няма как щото са роднини с другата и я оредиха.. такаче не се надявай много и виж по запознатите с дадените професии какво ще те посъветвят дано успееш но невярвам имам познати с доста повече неща от теб е още чакат кандидатстват ходят всичко супер но мой и твой авторке всеки орежда неговите и така си дремят без работа щото и те за 400-500 неискат да работят дипломи имат ами имат хубаво ама няма работни места за тях навсякъде питат кой са родителите ти какво работят с какво се занимават и като са най обикновенни хора ти казват че друг са сложили вече тъйче тва е положението..

9.   8 - Вие, госпосине или госпожо, не бихте могли да си намерите работа. Естествено е, да си мислите, че в обкражение, като вашето, всичко става с връзки, защото подобен на вас човек, не би бил пригоден за никаква отговорна позиция. Та неграмотността блика от вас. Къде за бога, се пита, кой са родителите ? Може би в някоя селска "компания" или в някое псотсоциалистическо дружество. Истината е, че хора като вас взимат точно толкова, колкот заслужават. Понякога, макар по-често, отколкото ми се иска, се случва, такива като вас да бъдат "оредени", което кара всички хора, с подобен на вашия манталитет, да си мислият, че шуробаджанащината е основна движеща сила във вселената.
"не си лекар че да те бърка търси работа с добро заплащане без изисквания за нещо специално просто средно или више според мен най добре щото има хора блъскат цял месец за 300лв. " - Успях да разшифрирам част от мъдростта ви, макар повечето от нея да остава обвита в мистерия, поне за мен самия. Но изказване от рода на "просто средно или више", което се пише със с, говори за това, колко сте незапознати и некомпетентни в отношението си към пазара на труда, което говори за неподготвеността ви да изкавате каквото и да е мнение, свързано с въпроса.
Надявам се да сте доволни от минималната си заплата.

Мила авторке. Ще се наложи да започне от като стажант. Ако трябва, ще отделиш няколко месеца, да работиш безплатно. Цели се в топ фирмите в София и не се отказвай, особено сега, когато ти остават само няколко крачки, за да започнеш да градиш обещаваща кариера.

10.   До номер 2, може ли да ми кажеш от къде извади курса и доходоносна ли е работата, също така трябва ли ми висше образование