Споделена история от Образование

Къде да уча
12 клас съм. Искам да уча за програмист. Знам, че в СУ изпита по математика е труден, а аз уча първо равнище, не знам дали ще ме приемат. Не искам да ходя в ТУ, защото казват, че там отиват тези които искат да се занимават с хардуер. Видях и задачите в ПУ, там са по-лесни. Ако отида там ще уча новата специалност Софтуерни технологии и дизайн. Да отида ли в ПУ или не. Чувала съм, че там не се учи както трябва. Има ли как от там да се науча да програмирам или не.

Коментари

1.   Не слушай хората, неразбиращи от това, какви ти ги казват, а кои хора се реализират след това. За Информатиката има един адрес номер 1 у нас - това е ТУ София, включително, защото имат стажански програми на Запад и изобщо, а след това е ПУ, но действително по-лесно приемат. От ПУ има хора с интернационална кариера сред моите познати, но заложи на класическата Информатика. Имат международни програми, което е много добре и се реализират стабилно.
В СУ учи хуманитарни специалности. Учудва ме, че изобщо имат информатика, но най-вероятно, за да си занимават математиците и тем подобните от безхлебните факултети- не учи в СУ Информатика и не учи екзотични специалности поне при Бакалавър, а при Магистър можеш да заложиш и на по-тясна специализация и дори икономически или съвсем различен профил, но ако имаш шанс за ТУ София за Информационни технологии - не го изпускай. Ще ти е трудно 4 години, но ще направиш стабилна кариера и у нас, и в чужбина след това, а втори адрес нека ти е ПУ пак с класическа Информатика.
Успех

2.   №1, абе калъф, явно си много "компетентен"... Явно не си чувал, че четиримата основатели на най-голямата българска IT-компания Телерик - Светозар Георгиев, Васил Терзиев, Бойко Яръмов и Христо Косев са възпитаници на ФМИ (Факултет по Математика и Информатика) на СУ. Компанията е продадена миналата година за 262, 5 милиона долара, което прави над 65M$ на калпак!

Самият Светлин Наков - бивш съдружник в Телерик и понастоящем главатар на прехвалената Софтуерна академия също е завършил и преподавал като асистент във ФМИ на СУ.

"Учудва ме, че изобщо имат информатика, но най-вероятно, за да си занимават математиците и тем подобните от безхлебните факултети" - не е истина колко си зле...

3.   Така, слушай н1 (типично неграмотно мнение) и да, вярвай че в СУ се учат само хуманитарни. Дебили всякакви...

Иди в СУ (или ТУ като те е шубе от математика, в СУ изпита не е толко труден) НО заедно с това иди и в СофтУни (безплатен е). Така ще имаш 2 сертификата, а и там мн по-лесно се търси работа, а и повече упражнения ти дават. Така просто си гарантираш повече възможности. Успех.

4.   n 2- ами май се оказах права - значи математици хората в СУ, а единичните случаи кой каква компания имал късмет да направи не казват нищо за университета. Например главните ТИМ-аджии, вече милиардери хората, са учили в СВУ- ти би ли учил там? Софарма е милиарден концерн вече, а неговият генерален мениджър е учил в Москва - там ли да учим?
Браво на момчетата, които са направили компания и са я продали, но ТУ - късмет, талант, а може би и повече? Например въпросът за първия милион, за да разработят изобщо платформата, който у нас е табу тема - има ли всеки, завършил математика в СУ този 1 милион?
Никога няма да разберем откъде и как, но голяма работа - важен е успехът на момчетата. Браво.
ТУ София обаче за хората без милион е номер 1 за информатика и инж. науки, включително защото имат контакти за практика и продължаване на образованието в чужбина. Говоря за нормалния студент,. СУ е номер 1 за право и така нататък - това трудно ще се промени и да СУ са номер 1 по математика, но информатиката не е математика .
Иначе изобщо не е рядкост математици да направят пробив в друга наука - например МАТЕМАТИКЪТ J. Nash е кажи-речи основателят на съвременното разбиране за икономика, което не значи, че трябва да учим математика, за да направим пробив в икономиката всяка година Нобеловата награда за икономика си се печели от икономисти - класическите науки математика, физика, химия, биология, история, философия са в основата на по-новите като социология, психология, икономическите науки, но това не значи, че е удачно да учиш в СУ философия или математика, камо ли да учиш в СУ информатика, преподавана от математици. Може действително да излезне нещо гениално от това ако има нужните условия за това, но може да излезне и човек с диплома, който не е пригоден за всякаква работа по-нататък.