Споделена история от Други

Безработен
Имам познат приятел , който не работи почти 2 години. До скоро беше принуден да гледа болната си майка в къщи и живееха само с нейната пенсия. Тя вече почина и той се оказа сам , без никакви средства и работа. Търси работа, но се оказва трудно. Помогнете...кажете какво може да направи за да може поне да се храни и да си плаща тока.Страшно е...последния път когато го видях каза , че не е ял от 3 дни. Извадих 20 лв помогнах....но и моите възможности не са големи. Има ли право на социални помощи? Какво друго може да направи?Дайте съвет ...ще бъда благодарна.

Коментари

1.   Ако е в някой, малък град, може найстина да е трудно, но вс пак ако се помъчи малко ще открие нещо.Другия вариант е да продаде имота в който живее и да отиде във по-голям град със повече възможности :)

2.   Защо не продаде жилището?

3.   Не казваш от кой град/село сте? Нека потърси някаква работа неизискваща специално образование-хранителен магазин, бензиностанция, охрана, заведение за бързо хранене (макдоналдс, бъргър кингс, пица хънт, пица домино, кфс, субуей, хепи и т. н. ). Все някъде ще го вземат, стига да иска да работи

4.   Защо да го продава?

5.   Защо да не го продаде? Може да си купи нещо по-малко и евтино или да отиде на квартира. Докато си намери работа, ще има с какво да живее.
Иначе и аз почнавам такива - гладни, гладни ама си сладуват в собствения апартамент. Не ги разбирам.

6.   Да напише писмо до ББ, снощи говори, че успял да сведе безработицата под 10 %. Той да му намери работа. А най добре да хваща пътя и да отиде в София. Там имат приюти за бедни и безработни, поне до пролетта ще има подслон и храна. През деня са свободни, и така ще може да си търси подходяща работа. В провинцията вече няма живот, всичко е концентрирано в града-държава София. А провинцията се превърна в старопиталище и циганско гето. Там живеят само умиращи пенсионери и цигани които ги ограбват, изнасилват и убиват. Това остана от България, 2-3 по големи града и мизеруваща провинция.

7.   Благодаря за съветите. Човека е от София. Но не разбирам защо предлагате продажба на жилището.... после къде ще живее?

8.   Написали са вече хората - евтина квартира или закупува по-малко и евтино жилище/в по-лош квартал и т. н. Варианти има.
И някой като ми каже, че в София няма работа... хич не вярвам, да знаеш.

9.   Най-важното за него е да започне работа. Така ще е сред хора, ще изкарва някой лев и ще има шанс да постигне нещо. Докато цъка на компа вкъщи, само си влошава положението. Да взима каква да е работа, да влезе в ритъм на общуване и да има график на деня. Това ще му помогне милиони пъти повече, отколкото каквато и да е социална помощ.

10.   Щом е от софия, не би трябвало да е трудно да започне работа, стига да търси активно, но наистина не виждам смисъл да си продава жилището - единственото сигурно нещо в живота му, но разбира се, нормално беше да се появят такива коментари - завистта и злобата нямат край..

Иначе сега ми хрумна, че може да пусне обява в нета, че дава стая под наем, или направо две стаи, нали според това колко е голямо жилището и примерно някакви 100 лв ще почне да взима на месец, а може и малко повече - вече ще има с какво да си купува хляб и да си плаща тока и водата, докато активно търси каквато и да било работа, както казаха по - горе.

11.   Първо да се регистрира на трудовата борса, оттам ще взима поне 4 месеца минимума, но поне ще има за храна, може дори оттам да му намерят работа. Нека не бърза да продава засега жилището, работа може да си потърси чрез някоя агенция, ти може да му помогнеш да се свърже с тях, търсенето е безплатно, удържат от първата заплата таксата си.

12.   помислих, че е в малко населено място, в което наистина е трудно с работата, но в София??? нискоквалифицирана работа не може да няма, ако иска да работи. и за минимална заплата да е, пред алтернативата да гладува е по-добре.
не знам на колко е години, но цял живот ли е бил безработен? оставам с впечатление, че е мързеливец, който е предпочитал да крета вкъщи с пенсията на майка си и сега като е останал без нея, съвсем се е сринал.
Ж44

13.   Номер 6, много ми хареса мнението ти. Наистина, България е само в градовете над 50-60 хиляди население. Останалото е чиста заблуда.

14.   Да опита с почистване на входове. Ако са доволни от него и преценят, че е честен човек, ще го викат и за жилища и за други дребни домакински услуги. Може да прибира малки деца от училище и да ги наглежда докато се приберат родителите, но хората трябва да го познават и да му вярват. Може да пазарува на възрастни хора и да им помага, но първо трябва да го опознаят като почтен човек. Срещала съм обяви от хора, които търсят подържане и пазене на вилния им имот, като ще живее там. Своя апартамент би могъл да даде под наем. Пишете какво може да работи. В Била търсят персонал, но мисля, че заплащането е мизерно. На колко години е вашият познат?

15.   Лицето е на 52 год. не работи от две години през които е гледал майка си. Живее в гарсониера, вече му е изключен и тока. Завършил е енергетика. Много интелигентен и много скромен човек е. На борсата не може да се регистрира, защото не бил съкратен. Помощи не може да получава, защото не е циганин.... да го кажа по български. В крайна сметка е в задънена улица.

16.   Когато ми каза, че са го отрязали от бюро по труда и от социални помощи му казах: продай апартамента, мини границата, обърни се, изплюй се и никога не се връщай в България. В яда си му дадох този съвет.

17.   Заради хора като н. 6 сме в това положение -чакате Господ, примиера и армията едва ли не да се занимава с личните ви проблеми, а безработицата и да е спаднала, това не значи нищо за хората, които все още са безработни.

АБСОЛЮТНО НЕ Е ВЯРНО, че човек не може да се регистрира в бюрото по труда ако не е бил уволнен - напротив, бюрото по труда е точно за такива хора, НО не получават помощи за безработица, но има други облаги - търсят ти и ти предлагат работа, а това е именно целта на занятието! Това е, че подобни хора не искат работа от бюрото по труда, а помощи и затова изобщо не се регистрират, защото бюрото иска от тях поне 1 път месечно да се подписват и да ходят да им предлагат работа, от което нямат интерес явно, а имат интерес от помощите.

Съжалявам, но който като софиянец не може да си намери работа в град с 1, 5-2% безработица, което се води пълна заетост, просто има някакъв проблем.
Освен това апартаментът трябва да продаде - не може да гладуваш и да имаш имот за 70 000 евро. Ти си заможен човек на практика и си е твой избор. Къде щял да живее? Ами с тези пари може да си плаща наем в продължение на 30 години едва ли не или тъй като и без това не работи, защо не се премести на село и да си гледа животни и зеленчуци?

Вуйна ми е на 57 г. и 8 години гледа болната си майка 24/7 - инконтинентна, с удър, последните 5 г. и с деменция и рак!
Бабата почина и на другия месец вуйна ми вече беше на работа в кухня в Слънчев бряг. Живее в град с голяма безработица, но от Септември си намери веднага работа във фабрика за части и взима към 650 лв. заплата, но това си стига за нашия град.

Мъж, ЕЛЕКТРОТЕХНИК в София да няма работа? Тук има нещо гнило - алкохолизъм, нежелание за работа, проблемен характер, липса на елементарни трудови навици...абе кабели да опъва някъде в София, ще изкарва поне 50 лв. надник и вие съжалявате хора, които може и 200 лв. надник да си изкарват ако хванат та свържат тези жички и сложат днес половин табло!
И все пак всеки БЕЗИОМОТЕН човек има гарантирани социални помощи от държавата, но съгласете се - не може да обясните на милионите хора под наем в София, че този човек е по-беден от тях, за да го хранят с техните данъци.
Така, че е правилно социалните да искат да си продаде скъпото жилище преди да отворят държавната каса за него. Солидарност към бедните, не към лукса да имаш собствено жилище и то в Столицата.

Вие съжалявате просто понякога грешните хора - навън също е пълно с просещи и продаващи мартеници стари хора, но вечер се прибират в апартаменти от 100 кв. м. в идеалния център, а вие живеете или при родителите, или в някое мазе и плащате половин заплата за наеми и данъци. Събудете се малко, защото социалните не серат пари, а ще ги вземат от вас. Лесно е да си благотворителен и да съжаляваш на гърба на други, но ако толкова съжалявате такива хора хванете и им дайте сами работа или им гответе всеки ден за ваша сметка, за да си живеят в собственото жилище, защото нямало другъде как да се живее...

18.   Номер 17, всяка дума е вярна, от начало до край. Човекът си лежи на парите, но тук ни обвиниха в завист (за кое по-точно?? ) и злоба.

19.   Да имаш някакво си жилище, обикновено панелка те прави богат ли? Какво значи лежиш си на парите, нормални ли сте бе? Това два на два апартамент иска парно, което не е топло, аз лично съм седял на радиатора да се стопля и съм пускал ток, защото парното е едва загрято и отделно пусках газова печка да не ходим като индианци в нас завити с одеала, отделно газ, ток, вода, данъци... коя заплата ги покрива? Да живеем на улиците нали, тогава няма да сме богати? Ей това троловете сте *** и това си е, няма да ви бъда роб на *** правитество, дето ни крадат с ***, аз съм първия който излиза на протест, мислете му!

20.   От 17 до 18 - Благодаря, че ме изчете и, че също си решил да бъдеш самостоятелен, да даваш всичко от себе си преди да търсиш от обществото. На хора като теб се крепи нашата държава, плащат се пенсии и социални помощи и ТЕЛК на действително нуждаещите се.

До 19 г - Ами една панелка в София знаеш ли колко струва? 55 000 евро НЕРЕМОНТИРАНА. Ти 2 да имаш това са 110 000 евро и мрънкал, че няма парно? Ще ме разплачеш

Аз самата притежавам имоти, занимавам се с имоти и знам каква стойност имат.

Не съжалявам хора с имоти!

Ти си бил беден, нямал имал парно -какво искаш - да вземеш от данъците на хората, които всеки месец дават половин заплата за наем ли?
Знаеш ли какво става ако не съберат парите за наема си тези хора? - ОСТАВАТ НА УЛИЦАТА, но данъци за теб, за отоплението на ТВОИТЕ апартаменти искаш ти от тези хора?
Защото не знам дали ти е известно, но Бойко Борисов не ги изкарва парите за социални помощи от джоба си и не ги печата (това сме го гледали 1997 г). Тоест тези пари идват от данакоплатеца, от бабата, която взима 200 лв. пенсия и дава 40 лв. ДДС като си купи храна с тези пари, от майките с бебета, които плащат данъци като им купят адаптирано мляко и от младите бащи, които издържат семейства, плащат наеми и внасят 33% от заплатата си като данъци и осигуровки 20% за ДДС - за да има за претенциите на такива като теб
Е, съвсем правилно държавата не пилее тези пари. Всеки има право да получи пари и някакви помощи, за да оцелее, защото никой не иска да гледаме гладуващи и измръзнали хора, НО който има 2 апартамента, той е богат човек - ще ги продаде, ще живее известно време от тези пари и ако пак не може да се справи с живота, тогава вече има някакви права на социални

Това в цял свят е така, дори в най-социалните държави. В Дания дори взимат златата и парите на бежанците до размер от 1100 евро - толкова пари може да има един социално слаб - не 2х55000 евро апартаменти - ТИ СИ БОГАТ ЧОВЕК дори за европейския стандарт.
Един немец има средно 25-30 000 евро спестявания и то не всеки - СРЕДНО аритметично. Ти си по-богат от средния немец, а седиш без парно - твой проблем, не наш!

21.   Еми те много хора живеят под наем, защото са отишли в София, за да работят за повече пари. Но това не означева, че тези хора нямат 1 или половин апартаментче в някое малко градче, или в някое село. А въпростния човек няма на какво друго или на кого друг да се опре, ако остане на улицата - той наистина ще е на улицата.

22.   До номер 17 : явно никога не си бил в бюрото по труда и не си наясно какво точно ти предлагат. Човек с панелка от две порутени стаи в никакъв случай не е богат. Наясно ли си как става в днешно време продажбата на жилище, че преди това трябва да погасиш всичките си задължения. Продава панелката и излиза на улицата като просяк. Старите хора казват готови пари се харчат най- бързо. Ще остане и без пари и без покрив. Както и да е. Най - лошото е, че той не е единствен. Мизерията е навсякъде, но всеки народ заслужава своята участ, така и ние.

23.   България е държавата в Европа с най-висок процент на притежатели на имоти. Тук е много важно да имаш нещо собствено, манталитет е това. Имам една съседка, живее на Витошка в 140 кв. жилище. И проси. Като го продадяла, къде щяла да иде аджеба??

Авторът да ме извинява, но има нещо гнило в тая работа. 50 годишен мъж по цял ден обгрижвал майка си и мизерували с пенсийката й вместо да се хване да бачка, да има пари за лекарства, да плати на някой да я гледа през деня. Странно е.

24.   Да даде безплатна обява във вестници, особено пенсионерски, че предлага услуги като домашен майстор. Има толкова самотни жени, които се нуждаят от помощ за дребни ремонти, преместване на тежки предмети и т. н. Има много хора, които търсят помощ за обработване на земя, поддържане на двор и градина. На някой вход след споразумение с живущите може да постави табелка с телефон. В магазини за ел. материали и железарии може да остави телефона си за някой нуждаещ се от ремонт. Пишете пак дали има някакво развитие при него и дали се е възползвал от някой съвет. Казвате, че е интелигентен, би могъл да има и свои идеи.

25.   Не си продавай апартамента, а вземи наематели да живеят с тебе и да си плащат консумативите.
Така храната ти е осигурена, а и можеш да продължиш да търсиш работа.
РАБОТОДАТЕЛИ ДАЛ БОГ!
---
И лакомии, които искат да ти вземат жилището ДАЛ БОГ!

26.   оф и тука има много глупави хора човекът не е работил защото е гледал болна жена. Жилището никога не трябва да продава това е страшна грешка но да не може да си намери макар и за по-малко пари работа в столицата това вече не мога да разбера - който търси намира но жилище да продава това е глупост

27.   Но17 го е казал май вярно. Поклон пред поста!

"Помогни си сам, да ти помогне и Господ. "

Авторке, ти напълно не разбираш смисъла на тази поговорка и даже и Господ да си не можеш да му помогнеш. И в момента дори не само че не му помагаш ами му и пречиш така. Като му даваш пари го правиш още по негоден. Така ще свикне и ще се научи да проси. После когато го научат на улицата и спрат да му дават даже и такива милосърдни като тебе, ще почне да плюе всички, ще се пропие(ако вече не го е направил), ще са му виновни и ББ и държавата и всички.

Този човек е перфектното огледало на БГ действителноста. Затова мрънкат българите, щото са научени някой да им дава.

Като бях на 17 съм спал по скамейките, и аз съм имал и случаи по 3 дни да не ям нищо, но никога не съм просил. Да ама съм обикалял София от х. Хемус до края на студ. град и съм питал лице в лице всички по пътя за работа, нищо не можех, а и казарма ми предстоеше, никой не ме вземаше на сериозно, а '98 в БГ имаше 70% безработица. И все пак за 1 ден я намерих.
Сега вземам 3000лв заплата и никой никога не ми е бил виновен за несполуките ми, никой не ми давал и в ръцете. Ако съм грешил някъде сам съм си бил виновен, никога не съм обвинявал другите, а съм грешил много.... много...

Авторке, майка му е давала, ти му даваш, после другите ще му дават. Така се възпитава плужек. Спри се! Прекрасно е че имаш милосърдно сърце и се къса, ама пречиш! Остави го гладен. Забрани на другите да му дават. Той ако е гладен сам ще си намери работа, повярвай ми.

28.   Разбирам за какво говориш.... виждала съм тази лоша услуга в живота. Повярвай ми понякога трябва да се помогне... и аз съм била безработна. Намерих работа там където не очаквах и ми помогна човек с който бях само на здрасти. Никога не съм мислила нито да прося, нито да моля за милостиня. В живота винаги има някакви граници, трябва да знаеш къде да помогнеш и къде да спреш. Човека се хвана на работа, макар и нещо временно, но все пак е някакво начало.

29.   Имам много опит в това. Моят съвет е. Става рано сутринта все едно е на работа. В 8:00 точно без да закъснява. Облича се все едно отива на работа. Отива да си купи вестник прибира се. Приготвя на масата лист и химикал, започва да звъни и да записва всяка оферта. След това влиза във всички сайтове за работа, пуска автобиографий навсякаде. Проучва всяка една възможна работа и търси начини да се свърже с фирмите. Ако трябва тръгва навън и започва да пита от врата на врата. Ако ме послуша и го направи накрая на деня ще има лист с възможности и ще избира

30.   Така се прави... напълно съм съгласна с вас. Хубав пример сте дали.

31.   От номер 29. Трябва да си създаде чувство за спешност. Виждал съм хора, нямат работа а се чудат какъв филм да гледат... Ти нямаш какво да ядеш човек.. Трябва да си притеснен, Трябва да мислиш само за това. Да ходиш от врата на врата. Да питаш, да се молиш ако трябва.

32.   В София и нямал работа? Ти шегуваш ли се?
Можеш да му помогнеш иначе като го хванеш за ръчичка и с него обиколите строежите и питате за работа като общ работник. Също има непрекъснато работа в заведнията в кухнята, в Лидл и подобните магазини за нареждане на стоката и какво ли не - примерно за пазачи и като цяло. В Бюрото да труда да отиде ще му предложат 1000 работи без никаква квалификация. В София като студентка имах 3 работи. Една от „длъжностите“ ми беше да правя градините и да чистя на разни домове в Драгалевци и Бояна. Днес самата живея в Драгалевци и имам персонал, но как се намира такава работа - с препоръки, но и ако почука на някоя врата с теб заедно за кураж и питате за градинарска, обща работа особено сега ще намерите много. Тук да изчисти градината, на съседите да изчисти - ние плащаме по 10 лв. на час на нашия градинар и имаме перфектна чистачка, на която плащаме също 8-10 лв. на час. Сещаш се, че да работи 2-3 дни в седмицата това са си страхотни пари. По строежите надниците гонят 80-100 лв. дневно за майстори, но и общоте работници взимат поне 30.
Работа вече в провинцията има за всеки, а в София да не говорим. На всички строежи се търсят дори общи работници и вече циганите не могат да смогнат да изнесат само боклуците. Отделно като има собствено жилище може да дава стая под наем. Помогни му да изчисти, да побоядиса малко жилището си и дайте едната стая под наем - това са ти 200 лв. поне чисти, а отделно ще си делят другите разходи

Против съм да се продава жилището, защото такива хора после изяждат парите и без жилище остават, а и често стават жертви на измамници