Споделена история от Други

Може ли да се излекува злокачествен нарцисизъм?
Здравейте,
Имам голям проблем със себе си. Ако може по някакъв начин да ми помогнете ще съм ви много благодарен.
Напоследък се чувствам много зле. Постоянно ми се въртят лоши мисли в главата. На моменти се чувствам неадекватен и непълноценен и с липса на всякакви емоции. Трудна ми е да комуникирам нормално с хората, не мога да намеря собствено мнение по даден въпрос, редовно повреме на разговор си мисля свои неща и не се вслушвам в другите. Манипулирам ситуации на моменти.
Страхувам се от това, че не знам кой съм и копирам от други какво да правя и какво да чувствам. Случи ли се нещо лошо не мога да го преодолея сам. А най-голям става проблемът когато се влюбя във някое момиче. Тогава по всякакъв начин се опитвам да пасна на нея и за да стане си меня постоянно мнението според нейното. Ставам сериозен и немога да се отпусна и да проведа нормален разговор с нея. Обсебвам се от нея. Постоянно се чувствам отхвърлен каквото и да стане, все си мисля най-лошото и ревнувам до такава степен, че започвам да я следя какво прави игнорирам тотално всичко останало, което се случва около мен и започвам да се чувствам все по-слаб и по-слаб. По този начин я губя и падам все по-надълбоко. Масторбирам почти всеки ден, колкото и да се опитвам да не го правя. Не знам как да направя така, че да заобичам нормално да заобичам света около мен и да заобичам тези които са около мен по нормален начин.
Едва сега осъзнавам, че през цялото време съм бил такъв.
Накратко да кажа, че като ученик имах тежко детство(непрестанни подигравки и прякор от типа "Бавноразвиващ"), които допълнително ми смъкваха самочувствието.
Та въпросът ми е дали нямам злокачествен нарцисизъм и има ли лек за него? Какво трябва да направя за да се нормализирам
Моля, дайте ми съвети!
Благодаря ви предварително.

Коментари

1.   Здравей. Проблемът на самодиагнозата е, че винаги е грешна. Дори дипломирани психиатри и психолози не си поставят диагнози, а твоята е напълно абсурдна.

„Терминът нарцисизъм означава любов към себе си и се свързва с ред характерови черти засягащи собственото възхищение, егоцентричността и егоизма. Името е избрано от Зигмунд Фройд, от гръцкия мит за Нарцис, който бил орисан да се влюби в собственото си отражение във водата.“

Ти не само не си нарцист, но си точно обратното!
По-скоро не обичаш и не харесваш себе си, имаш ред комплекси и това влияе неблагоприятно на способността ти да общуваш. Имаш някакво разстройство, но леко и изобщо не е това!
Нарцистизъм не се лекува, между другото. Предполага се, че доста исторически зловещи личности като Хитлер, Нерон и така нататък са имали текъв проблем.
При теб най-вероятно доминиращи и нелюбящи родители са те малтретирали психически или физически. Възможно е да е и нещо друго - това трябва да го изясниш при сеанс с психоаналитик, но ти гарантирам, че не си болен от нещо сериозно и след 3-4 сеанса ще си се оправил.

П.П. Ако мислиш, че защото се самозадоволяваш едва ли не си болен от нещо, ти жестоко се лъжеш. Просто си физически здрав и имаш нормален и здравословен нагон. Намери си приятелка! Самозадоволяването не е признак на самовлюбеност и на болест някаква.

Научи се преди всичко да се харесваш и обичаш, за да те харесват и обичат хората около теб. Никой не може вместо теб да ти изгради здравословно самоуважение

3.   Приятел, ситуацията ти е като на Дони Дарко, отчасти, вземи погледай филма, може да те вдъхнови.

4.   N1 В момента съм влюбен и имам конкуренция, точно в такъв момент възникват гореописаните негативни качества и мисли. Постоянно си втълпявам, че не съм достоен за нея, че другия е по-добър от мен във всяко едно отношение. Постоянно следя за това как се развива ситуацията около нея и него и забравям за това какво чувствам и изпитвам аз.
А що се отнася до нарцисизма се надявам да си прав и може би ще потърся психоаналетик.
Благодаря.

5.   Това което описваш няма нищо общо с нарцисизма, дори точно обратното - ниско самочувствие.

6.   Авторе, № 1 е напълно прав. Казал ти е всичко съвсем точно и изчерпателно. Това твоето е понижено самочувствие и нищо друго. Не ходи по психоаналитици,
освен да ти вземат парите друга полза няма да има, просто защото никой външен непознат човек не може да знае какво става с тебе по-добре от самия тебе, дори и ако му се плаща за това.

А по проблема, както ти казва 1: работи върху самочувствието си и се научи да обичаш и уважаваш себе си. Няма друго лечение...
А от негативните мисли ще се избавиш като ги замениш с позитивни. Знаеш ли колко помага, аз например като изляза и започна да си мисля как не ми стои добре дрехата, как е старомодна и никой вече не носи това,
и си кажа съвсем съзнателно и целенасочено: "Аз съм красива и прекрасна, и това, което съм облякла, е в момента е най-актуално". И ти казвам, тотално се променя усещането отвътре, започвам да се чувствам по друг начин - красива, уверена. И съответно околните така те възприемат. Ако се чувстваш смачкан, и че не знаеш какво да говориш и т. н.... и другите така ще те възприемат. Не ти казвам нищо ново, писано е много
пъти това, включително и тук в този сайт.
Така че управлявай си нещата ТИ. Човек трябва да си управлява своите неща, и да си ги прави каквито иска, за да не се влияе от външните обстоятелства и да го подмятат както си искат.

8.   Просто се страхувам да не бъда отхвърлен и по този начин отблъсквам всички, които са до мен, защото си втълпявам, че ще бъда отхвърлен и от страх неосъзнвайки, че ги губя искам да получа някакво внимание и в същото време не го правя за другите. Струва ми се, че това е доста егоистично и все пак продължавам да го правя така и не мога да се науча от грешките си, а искам.

9.   Здравей, много добре разбирам как се чувстваш и аз бях така. Ако става въпрос за любов, защо не се помъчиш малко да се зближиш с това момиче, поне на приятелско ниво. Ако седиш отсрани и само и се надяваш гледайки няма да се оправиш изобщо. Опитай се промениш нещо в действията си. Може да не се разбират чак толкова добре колкото изглежда отстрани ами ти от каде ще знеш след като не си наясно.

10.   Ами тогава не дръж на всяка цена да те приемат. Допусни, че може и да бъдеш отхвърлен. То това винаги се усеща, човек и без много да говори, усеща кога
е приет и кога не.