Споделена история от Други

Къде отиде оптимизма на българина и европееца от 2013-та?
Само на мен ли ми се струва или от 2014-та насам все повече и повече чуваме за тероризъм в Европа? 2013 като че ли имаше някаква вълна на спокойствие, не помня тогава да имаше такива неща. Май ще излезе, че в някои отношения 2013 беше последната що-годе нормална година. И вече ми липсва. Каква я мислехме, а каква стана... А в България си имахме политическа криза, но пък тя способства за обединяването на голяма част от народа, имаше някаква еуфория и надежда за промяна във въздуха, пък сега вече не виждам тази надежда в очите на хората... само аз ли забелязвам рязка промяна от 2014 насам и то в негативна посока, както в България, така и в Европа? Всеки ден се моля тези новини да спрат, а у нас да се върне пак онова единство от площадите. Тогава дори в иначе неприятния адски транспорт хората се държаха някак по-човешки, може би имаше приповдигнатост ли, де да знам. Сега в очите на българите я няма онази надежда, а тези лоши новини напоследък съвсем разбиха илюзиите, че живеем на спокойно място и континент. Хората по улиците отново са озлобени и агресивни, а през 2013-тя бяхме единни, едно цяло! А вие забелязвате ли промяната? Дано това да е нещо временно и да отмине! 2013, ти си ми най-любимата година и винаги ще те помня! Обичам те!

Коментари

1.   Баба Меркел, дето в покани всичката измет от Ориента и Африка, го унищожи оптимизма. :) Пришпорват световното обединение и това бързане води до много негативи. На елита не му дреме, естествено, какво тук значат някакви си хора. За тях е важна общата картина, не личните животи на хората - един умира, други се раждат, просто статистика. А ти си пораснала, еуфорията ти се е поизпарила и те избива на носталгия. За теб 2013-та е била най-хубавата, за други 2016-та, а за по-възрастните - годините през социализма. Намери хубавото сега, има го въпреки всичко!

2.   Не, нямa дa се върне "оновa" време зa съжaление. По- лошо стaвa и ще стaвa. Нямa по- болни мозъци от швaбите. Докaрaхa Европa точно тaм, където я искaхa още от Хитлер. При неуспех с първият му плaн, вторият е бил икономически срив и влaдение нa континентa.
Скоро ще сме във военно положение и след толковa мaнипулaции и нaсочвaне обикновеният човечец дори с рaдост и блaгодaрност ще приеме "зaщитaтa".
Чaк не ми се говори...

3.   Какви единство, беше преди 3 години? ! Звучиш като някой чичка, който говори за Бай Тошо. Нищо не се е променило не от преди 3 ами от 13 години. Наскоро изрових някакви стари теми от 2005 някъде. Докато не погледнах датата на публикациите, мислех, че това са съвсем скорошни теми. Същите хора, същите проблеми. А за проблемите в Европа са виновни малоумни либерали с техните еврог*йски ценности.

4.   Европа е във война. Не може всеки ден да избиват невинни хора, и да се правиш, че нищо не се случва. Европа е във война и ако и ние не започнем да се въоражаваме и защитаваме, терористите ще продължават да ни избиват в собствените ни държави. Не забравяйте, че има милиони араби и чернилки които живеят в Европа, всеки един от тях е потенциален терорист. Виновни за това са европейските политици, защото те допуснаха тази паплач да се домъкне тук, даже ги наричат "бежанци' и искат да сме "солидарни" с тях. Обвиняваха нас българите в расизъм когато Динко с АТВ-то и Перата заловиха група от тези неандерталци. На ви сега расизъм, когато същите тези всеки ден избиват невинни християни в собствените им държави! Циганите също ще минат на тяхна страна. 500 години сме живяли под турско робство и знаем как е - тогава циганите са били мюсюлмани и са ни клали и бесили заедно с турците.

5.   Ами май при всеки е разлино и затова коментарите, които ще получиш може би няма да си приличат много много.
Например за мен най - готин беше периода 2005-2010!

Иначе е нормално българите да са озлобени - две робства, после социализъм... и то се предава генетично негативизма, травмите - научно е доказано дори, потърси информация някой път, ако желаеш.

Иначе, ако имаше как поне да бяхма колонизирани от англичаните, а не от османската империя... сега щяхме да сме доста по - добре.. просто мнение.
Е много ясно, че идеалния вариант е да сме си били винаги свободни...

6.   2013 беше годината на протестите и КОЙ. Не знам какво ти е харесвало тогава. Може би в личен план.
Иначе българинът е по природа черноглед и никога не е доволен от нищо. Има гаден манталитет, алчен е и завижда. Затова и рано умира.

7.   Българите никога не са били единни като народ! Виж например като вдигнаха цената на градския транспорт с 60%(от 1 на 1, 60) колко хора почнаха да мрънкат по фейса, по кафенетата и т. н., но никой не излезе да направи една стачка, за да се опита да се предотврати поскъпването. Същото стана и с винетките! Като цяло хората живеят в стрес и страх. Стресът идва отвсякъде-от работата, от парите, които винаги недостигат, от шефовете, от задръстванията в големите градове и т. н. Страхът пак идва най-вече от работата, защото много хора не са сигурни за работното си място и за това как ще се оправят с финансите(хората с кредити и ипотеки са още по-зле). Та принципно ние не работим да живеем, а точно обратното живеем, за да работим. Това те изтощава, изтормозява и психически, и физически. За мен примерно не е проблема толкова в заплатите, колкото до самите рабодатели, които си позволяват, каквото си искат-от забавяне на заплатите до лишаването на служителя от полагащия му отпуск. Да не говорим на какви суми те осигуряват, което пак води до страх, защото утре като тръгнеш да напускаш по никакъв начин не може да изискваш сумата, която реално получаваш, плюс болничните, майчинството и борсата, на които би получавал/а минимална сума. В България няма социална насоченост към служителя/работника. Например аз съм живял в чужбина, там самите фирми(качествените) осъществяват така нар. тийм билдинг, инвестират за обучението на персонала(поемат част или изцяло разходите за повишаване на квалификацията на служителите си), дори "насила" те карат през някакъв период да си вземеш отпуск, за да може да се презаредиш и да си повишиш качеството и количеството на работа. Няма да казвам, че ти се полага и по-голям платен годишен отпуск. Плюс социалните придобивки-карта за градския транспорт, карта за фитнес, 13 заплата, превеждане на бонуси за големите празници, допълнителен здравноосигурителен пакет и т. н. Няма нищо общо с българския рабодател, които иска да си 6 дена по 12часа на работа, да те осигурява на минималната заплата(в нашия случай 420лв) и да ти плаща 500лв на ръка... Иначе да хората са доста затворени напоследък в себе си, но пак казвам според мен се дължи на горното. Защото като си отида на селото, то там хората са крайно различни-всички са позитивни, поздравяват те без да те познават, интересуват се как си и т. н. В големите градове всичко се върти около парите и там е проблема, не че в малките е по-различно, но там са свикнали да се подкрепят и не се надуват. Например пак от селото ми-някой комшия си поръчва дърва, поне 2-3 човека ще го попитат има ли нужда от помощ, за да ги прибере, същото се случва, и ако някой бърка бетон. Днеска аз ще помогна, утре ти. Докато в града всеки като те види ще те подмине или ще почне да се пазари за пари. Всичко се обръща на пари и всеки гледа да те използва. За това хората са дистанцирани. Аз все пак винаги гледам да съм позитивен и да помогна на нуждаещ се човек, за което получавам само присмехулни коментари от рода на колко съм бил наивен, и че хората само ме използвали за без нищо.

8.   За Европееца не знам, но на Българина ентусиазма му се попари още при кризата от 2008-2009. Тъкмо нещата се бяха оправили малко, тъкмо хората започнаха да развиват бизнес и изведнъж - леден душ!
Много хора загубиха работата, бизнеса, дори жилищата си през този период.
Иначе да търсим причината в тероризма и тн, е като да търсим под вола теле!

10.   Учих 5 години, Бакалавър Магистър, в момента работя за 340лв, общ работник, как да не съм злобен, като гледам хора които завършиха с успех 3. 10 и в момента си работят по специалността, защото членове от тяхното семейство заемат държавни постове, а моите родители са бедни и нямам връзки, вечерно време се прибирам смачкан от работа, а те седят по заведенията и се хилят защото цял ден си почиват, нямам пари за оръжие бих гръмнал някой такъв богат лигав келеш.

11.   Ами, реално откакто стана атаката над списанието Шарли Ебдо в началото на 2015 се започна една вълна от атентати.

През 2013 обаче, се започнаха масовите идвания на тумби И на хора от Африка и държавите от Близкия Изток, в които няма военни конфликти и размирици. В момента 80 процента от имигрантите изобщо не са никакви бежанци. Идват от слаборазвити райони на Африка и арабските страни.

12.   Кой е този българин и кой е този европеец? Не знам за теб, но аз съм личност, самостоятелна единица, а не съм просто българин или европеец, за да бъда слаган в някакъв общ знаменател.

13.   И аз си го мисля това от доста време. Като почнеш от 2007 година насам само проблеми и грижи. Помня преди 2007 семействата как се събираха по празници, едни тежки трапези, едни наздравици, смехове и т. н. Дойде 2007-ма, влязохме в ЕС и почнаха проблемите. Първо вдигнаха цените на апартаментите, така че семейство с "нормална" заплата да не може да си купи ново жилище току-така. Цените на стоките от първа необходимост поскъпнаха, а заплатите почти не мръднаха. Преди 2007-ма имах роднини, които се радваха на успешен бизнес и т. н., а от 2007-ма натам едни от тях фалираха, а други се сринаха психически и почнаха хапове, развиха проблеми с алкохол и т. н. Просто през 2007 имаше икономическа стагнация, а през 2008-ма ни удари и страшна световна финансова криза, която буквално удуши дребния и среден бизнес в България. Да не говорим, че тогава ни наложиха онези ограничения при квотите за земеделците, и т. н. Просто хората обедняха много и това ги озлоби. Психически се усеща огромно напрежение. От друга страна София се напълни с ужасно много народ. В този град никъде не можеш да останеш сам, защото навсякъде е една лудница.
През 2013 просто на хората им дойде до гуша от всичко, не знам как стана, наистина. Но тогава наистина действахме доста единно. Казвам "ние", защото и аз бях на протестите. Не протестирах конкретно срещу дадена партия, а срещу цялата управленска система. Националният отбор по футбол на България също заигра добре за пръв път от много години и започнахме да мечтаем дори за световно. Аз, като болен фен на Байерн, няма как да не отбележа, че това беше сезонът на требъла, когато разбихме Барселона със 7-0. Но от 2014-та насам нещата лека-полека започнаха да се обръщат отново. Започнаха онези проблеми със Сирия, с Украйна, напрежението между САЩ, Европа и Русия; тръгнаха едни политически и медийни борби; икономиката пак нещо засече; в България нищо не се промени... Имаше си и хубави моменти през 2014-та де. Например мачовете на Лудогорец в Лига Европа и ШЛ ще се помнят вечно. Те ме накараха да се чувствам горд като българин, а това е доста трудно в наши дни. Имаше доста силни филми, които излязоха тогава - Фарго, Истински детективи, Интерстелар, Камшичен удар, Юношество, Не си отивай, и т. н. Виж, през 2015-та вече се усети всичко това. Сега, през 2016-та също продължава. Тия скандали с Ислямска държава, терористичните актове, навсякъде злоба и напрежение, хора се бият по улиците за едното нищо, брат брата убива, бум на разводи, катастрофи, етническо напрежение, преврати и т. н. Светът сякаш е на прага на огромна пропаст, която се правим, че не виждаме. Нищо чудно даже вече и да не сме скочили в тая пропаст, но да не сме разбрали...

14.   Никога не е имало и не ще има. Вулгаринът освен да мрънка и да се проваля, друго никога не е могъл. Хленчи другаде.