Споделена история от Други

Бойлер
Здравейте ! преди месец си смених бойлера защото протече. Беше все още в гаранция и ми дадоха нов. на Теси е. мисълта ми е може ли отново да протече като е на 1-2 месеца ? или да гръмне ? четох в други форуми но исках да попитам. най-големият ми страх е дали може да гръмне ? моля само сериозни хора да пишат ! бойлера е чисто нов взет от склад.

Коментари

1.   Няма да гръмне. Има 6 неща дето трябва да откажат на куп за да стане голяма пакост.
Дори електрическата част да не изключи и да нагрява "до откат" клапана ще изпусне налягането. Ако и клапана откаже, фланеца ще се деформира и изпусне (т.е. ще протече, това е последната защита).
Споко, аз моят ня го изключвам изобщо оставил съм го замо на автоматиката - до сега никакви проблеми, а дори защитата по температура да откаже, защитите по налягане ще проработят.

2.   На мен ми се случи нещо много стряскащо и травмиращо преди една седмица. Бях точно в твоето положение и буквално ми гръмна, като атомна бомба бойлера на Теси. Даде късо съединение от лампата в коридора.

3.   Дайте да правим разлика междъ гръмнал бойлер и късо съединение.
Едното е взрив на съд под налягане, второто - електрическа повреда.
За късото си има предпазители, дано бойлера да е вързан както трябва и на отделен предпазител.
Най опасното е да пробие изолацията и бойлера да се "офази". Ако не е обезопасен както трябва може да стане голяма беля, включително с фатален изход! Същото може да се получи при отпадане на нулата, ако един и същ проводник се използва за работна и защитна нула. То за това по новия стандарт е задължително защитния проводник да е отделен и уреда да е защитен със ДТЗ.

4.   Аз ще се изкажа като заварчик, че където има теч, може да се завари, ако разбира се има възможност да се стигне до вътрешната му част.

Иначе защо не си купи от мощните малки бойлерчета от 6, 5 киловата? Те са малки и са от пластмаса и не съхраняват вода. При тях водата минава директно и се загрява от 2 мощни нагревателя. Недостатък при тях е, че хабят много ток като ползваш бойлерчето, но после като го изключиш и не консумира ток, докато при големите бойлери с по-слаба мощност хабят ток като не се къпеш, за да загреят водата.

Трябва да се внимава с бойлери, че може да убият човек, ако пропуснат ток през водата. Водата е проводима и като се къпе човек и може и токът да го изкъпе през водата и да замръзне на място. Има такъв случай с една позната, която почина точно от токов удар от бойлер, докато се къпела.