Споделена история от Други

Искам да помогна, но не ми позволяват.
Здравейте, читатели. Момче съм, на 15 години. Ще ви помоля да прочетете всичко, много ще съм ви благодарен. Както сте видели от заглавието това ще е темата. Става въпрос, че на апартамента трябва другото лято да се започне ремонт. Казвам на родителите ми, че и аз искам да помогна също с пари (като спестявам цяла учебна година, вместо за ги харча за това-онова). Но те ми казват, че не е редно и не е мое задължение да давам пари точно за апартамента, а е тяхно. Казват ми каквито пари получавам (за училище или от баба, дядо или по празници и т. н) да си ги харча разумно, но не ми позволяват да помогна, защото те казват, че после цял живот ще ми се налага така или иначе да покривам супер много разходи за щяло и нещяло, така че е по-добре да си изживея безгрижните години, защото когато стана голям, няма да имам тази възможност. Казват ми, че в колкото и трудно положение да са, никога не биха искали пари от мен да спестявам за такива неща, както казах защото после цял живот ще ми се налага, така казват родителите ми. Така че да си се нарадвам на тези години, защото после ще ги търся и ще съжалявам, че вместо като всяко едно дете да си харча, когато ми дадат и да се забавлявам, а да не мисля за такива проблеми още от сега, защото те трябва да мислят за това, а не аз, така казват родителите ми. Трябва ли да се радвам, че не ми позволяват да им помогна? Да ги послушам ли и парите, които ми дават да не ги спестя за ремонт и т. н. Просто леко съм объркан и не мога да се изразя и правилно какво искам да ви кажа и да ви задам като въпрос... Много бих се радвал да чуя вашите мнения по въпроса. Дано сте разбрали какво се опитвам да ви кажа.

Коментари

1.   Ще ти кажа 2 неща:
1. Не се нагърбвай с отговорности, който не ти принадлеждат.
2. Най-лесно се харчат чужди пари наготово.

Ако искаш да помогнеш на твоите родители защо не рискуваш малка част да инвестираш в чужд бизнес или в твой проект? Сега ти е времето да се учиш и да бъркаш. Опитай се да увеличиш парите. Ако намериш начин и пазарна ниша - е, ще им помагаш цял живот. :) Приеми това като инвестиция за бъдещето.

2.   Поздрaвления, че искaш дa помогнеш, добро момче си и добре възпитaн зa което-поздрaвления и към родителите ти!
Именно кaто добри родители те не искaт дa поемaш подобни отговорности от сегa още повече, тийнеджър си и искaт дa се рaдвaш и изживявaш тези си години с екстрите- излизaне с приятели, пaричките в джоб зa кино, лични нужди, може би почерпкa зa гaдже и т. н.
Можеш обaче дa спестиш колкото е възможно без дa се лишaвaш и дa се включиш с някой лев ей тaкa зaрaди усещaнето дa помогнеш. Ще сa много доволни, не толковa зaрaди пaричките, a гордосттa, че сa възпитaли тaковa момче. Можеш дa купиш някои нещa, зa които нямa нуждa предвaрително дa обсъдиш, примерно aко ще се лепят тaпети, ти вземи лепилото дa речем, но НЕ тaпети-тях ще изберaт по цвят и форми те. Или пък се включи с труд когaто можеш-нaй-доброто в същност, което можеш дa нaпрaвиш.
Брaво нa теб, товa е дa си пълноценен член нa фaмилия! Но брaво и нa тях зa товa, което сa създaли в теб :)!

3.   Родителите ти са прави. Аз съм правил грешката да давам големи суми пари на моите родители - за нов апартамент, след което те още повече затънаха. Направих им мечешка услуга. Същевременно можех да ги инвестирам в мой апартамент. С тази "услуга" те се заробиха, а аз изгубих няколко години развитие.

Използвай си парите за книги и учебници, но и за приятели, кафета, гаджета. С други думи не се лишавай от преживявания.

4.   Подкрепям родителите ти. Браво, че имаш такива родители
ж33

5.   Похвално е, че искаш да помогнеш, но наистина не е твоя работа, обаче все пак има начин да знаеш, че си им от помощ. Първо, можеш да им помогнеш с работа, ако смятате да ремонтирате сами. Ако пък ще идва майстор, можеш да помогнеш с избора на тапети, цветове, плочки... зависи си какъв ремонт ще правите.
Второ, ако ще ремонтират и твоята стая можеш с твои пари да си купиш някоя декорация. И това пак ще е един вид помощ за ремонта.
Така, че винаги има решение хем да се чувстваш полезен, хем да не си харчиш всичките пари за нещо, което наистина не е твоя грижа, но виж ако придружиш вашите когато отидат да избират плочки примерно, ще го оценят и ще са доволни.

6.   Похвално е, но не е много приятно за родителите, детето да не закусва, за да им помогне. Намекваш, че не са много добре с парите. Всъщност, след като могат да си позволят ремонт, значи са си направили сметките.
Ако искаш, спестявай за нещо смислено-за курс по език, за шофьорски курс-ей, такива неща-от които ще има много по-голяма полза, от колкото си платил.

7.   И ти си свестен, и твоите родители. Те са прави-пести си парите за себе си. Може да ги инвестираш в образованието си или за нещо, което ти е нужно на теб.

8.   Мисля си че във възпитанието в България има нещо сбъркано. Всички коментиращи приемат мислите на автора за добро възпитание. Обаче аз, човек който съм израсъл в Франция се учудвам. Ще питате защо! Ами защото не мисля за правилно въобще дете, дори детето да е на 30 години, да се натоварва да мисли за задълженията на родителите в семейството на родителите си - това не е правилно. Това се дължи на поставянето на децата като равноправни членове на семействата. Така децата приемат подсъзнателно и правата и задълженията в едно семейство като свой. В Европа никое дете не би му минало през ума да събира джобните си за евентуален бъдещ ремонт следващата година, "следващата година" е доста дълъг период от живота на дете, никой родител е би си позволил детето да знае за плановете за бъдещ толкова далечен период, да децата В Европа са добри ако видят че на родителите им не им достигат пари биха "счупили" касичката си, но да се товарят да събират цяла година за постигане задълженията на родителите!?? !?
Затова казвам има нещо сбъркано. Сбъркано е дете да не закусва за да помага за материално благополучие на семейството, замислете се кое е най-ценното в едно семейство-здравето на децата, правилното им израстване физически и като личности, вие коментиращите поставяте за по важни нови плочки в банята, това нормално ли е. Мислите ли като не закусва това дете една година на тази възраст как ще му растат костите вътрешните органи и колко здрав ще бъде през целия си живот, какви навици на хранене ще си създаде и то заради нови плочки и латекс!? !? В шок съм от мненията ви!

9.   Приятел, за да си щастлив трябва да правиш това, което ще те зарадва адски много. Не прави неща, за които мислиш, че си отговорен или задължен. Тепърва като станеш пълнолетен и започнеш работа дай боже и съпруга и деца по- нататък ще разбереш, че родителите ти са били прави. Според мен недей помага с парите, а си ги харчи за приятели. Сега ти е времето безгрижно. Винаги можеш да помогнеш на родителите си с нещо друго, примерно да помогнеш с някоя идея.

Личи си, че родителите ти те обичат адски много. Не им прави инат, те ти мислят доброто и искат ти да изживееш тинейджърския си живот безгрижно.

10.   От Автора: Благодаря ви много за позитивните мнения. Благодаря ви, че отделяте време да прочетете какво съм написал, даже и да коментирате. Наистина много ми помагат вашите коментари.

11.   При разпределение на семейния бюджет за месеца се отделя едно перо за джобни пари, друго перо за задължителни ежедневни разходи и каквото остане за други неща (ремонти, екскурзии, развлечения, пътувания и т.н.).
Всички в семейството имат право на джобни пари. Включително и децата в семейството. Това е, така да се каже, фонд "И аз съм човек".
Ремонт се прави с други пари, но не и от джобните. Така че, ремонт се планира само при положение, че има отделени и събрани други пари за тази дейност. А не от джобните. Джобните са си задължителни за всеки и всеки трябва ежедневно да си ги получава. А това кой, как ще си харчи джобните, си е лично негова работа и никой не бива да му се меси.