Споделена история от Други

Препитаване като писател? (Сериозни въпроси)
Здравейте -
Момче съм на 20 години -
Зароди се при мен една нова мания и тя е писането -
(извинявам се предварително за пуктуационните знаци)

Открих че имам много нови идеи които мога да споделя
със обществото -
Имам и собствен стил - нещо което съм убеден че е от съществено значение ако не и въобще най-важното - ексцентричен съм и съм новатор в жанра си - мисля че такова нещо би се чело -
философски съчинения - приключенска литература - фантастика - поезия и проза - написано богато алегорично - без случайни елементи по - вкуса на единствено мен - автора
Защо си вярвам толкова много? Ще кажете че се надценявам предполагам -
Нека ви обясня - Защото виждам какво има по книжарниците -
банални заглавия - банални корици - банални историй -
Като вечния холивуски филм - всеки сюжет различен но в основите си приличат
Един главен герой - една героиня - една любов - една кауза - един злодей - (Примерно)
и второстепенните герои - всеки със своя си характер - да има читателя със кой да се идентифицира - толкова остаряла маниера - в началото злото се инати но в крайна сметка всичко свършва по американски - някакви абсурдни чувства - обичайните слова - изтерзани души - мното екшън и т. н

Проблемът обаче - Нямам още необходимия опит - все още се уча - припомням си изпуснатите часове по литература - граматиката - и т. н - признавам зле съм - но за месец ще се поправя - това не го мисля много -

Въпросите ми са следните:
Мога ли да се изхранвам като писател в България?
Колко струва издаването на книга?
Какъв процент (в кеш - средно) бих получил при успех?
Нека сме честни - колкото и алчно да звучи - с уменията си човека си изкарва хляба естествено е всеки да иска повече -
А за чужбина - дали бих могъл да преведа на английски за пазара извън БГ? Понеже знам - тук едва ли ще пожъне успех - особено ако на корицата е написано рожденото ми българско име а не някой впечатляваш псевдоним -
Задавам ви такива радикални въпроси защото обмислям с това да се занимавам от сега нататък -

Понасям всякаква критика - бъдете откровени -
Благодаря Ви предварително :)

Коментари

1.   Не разчитай, че ще изкараш много пари, даже ако не знаеш в началото ти плащаш на издателството за да ти издадат книгата и после всичко си зависи от това как се продава. Ако се продава-ще изкараш пари, ако не се продава-може дори да се окаже, че си на вътре и си вложила повече отколкото си спечелила. Те дори световно известните писатели не са забогатели лесно, а ти си мислиш, че в България ще напишеш една книжка и готово, вече ще си гарантираш доходи до живот. Съжалявам, че ще те разочаровам, но не става така, но ако можеш да влошиш няколко стотин лева, нищо не ти пречи да опиташ. Пък нищо не се знае, може и хората да харесат нещата ти, но докато станеш "професионален" писател и можеш вече да се издържаш само с писане имаш дълъг път да извървиш.

2.   Първо се научи да пишеш правилно, после ставай писател...

3.   Прав си! Огромната част от бълваната литература е просто копие на предния роман.
Това, че понасяш критика е страхото, зщаото всеки истенски автор има един много лош и коварен критик - себе си. Този критик винаги ще е с теб и ще ти казва, колко скапан си катов автор, как граматиката ти е на нивото на сляпо шимпанзе и как любовните ти истории, са по-скапани и от тези в Здрач. Същият този критик, ще ти се смее и ще те кара, да се чувстваш, като най-голямата отрепка в литературата Сега, можеш да се направиш, че не го чуваш и да го игнорираш, но истината е, че най-грубият ти критик е и най-полезния, който ще срещнеш. Ако успееш, да обориш себе си, то ще израстнеш и като автор, и като личност. Съмненията и критичността на собствените ни способности, може да води до депресия и алкохолизъм, но е най-силният мотиватор, за да бъдем по-добри!

И другото - Не очаквай, че ще изкараш и една стотинка от писане. Пиши, защото искаш и имаш какво да кажеш. професионалните преводи, а именно такива, които улавят сесенцията на една творба, са трудоемки и отнемат месеци, ако не и години. Ако станеш достатъчно добър, то има микроскопична вероятност, че някой, някъде, някога (звучи много необнадеждаващо, знам), ще те забележи.

Успех с писането!

4.   Преди да се пише, трябва много да се чете. Извиняваш се за препинателните знаци, защо?! Пренебрегваш ги, хубаво, но това не е бял стих, тъй че явно е неумението ти да ги ползваш. Правописът, ах този пуст правопис, дето който го владее, държи на него, а който не - беснее при всяка забележка и смята, че на него подобни дребнотемия са му под нивото... Похвално е желанието ти да се учиш, обаче. Но много хляб имаш още да изядеш и много книги да прочетеш, нищо че си мислиш, че ти си първият и единствен "писател", който тепърва ще създаде нещо стойностно, което си заслужава да се прочете. И чак тогава ще си говорим за пари.

5.   Мило момче, попадаш на когото трябва. Литературен редактор съм, работя с писатели. Не, не можеш да се изхранваш с това в България. Нито един-единствен български писател не се изхранва само с това, включително хитови автори като Георги Господинов (който преподава в университет), Милен Русков (който превежда книги), Бойко Ламбовски (работи като редактор във вестник), Алек Попов (научна работа в БАН)... да не продължавам със списъка. Но! С това не искам да те обезкуражавам. Създаването на литература е мисия. Ако чувстваш, че това е твоят път, значи трябва да го следваш. Но писането е и професия. Тя не винаги включва създаването на художествени произведения. За професионалните писатели има много области за изява: медии, реклама, издателства - все структури, в които има нужда от текстове. Моят съвет към теб е да мислиш именно за професионалната си реализация като пишещ човек, а не да разчиташ на световна слава, която ще те храни. Единици са писателите в световен мащаб, които се занимават само с това и познай? Това е същата онази комерсиална литература, срещу която ти негодуваш. Истинските творци, за жалост, прекарват половината от времето си в писане на текстове, които нямат нищо общо с художественото слово. Едни са копирайтъри, други журналисти, трети преподаватели, четвърти пък работят нещо съвсем различно. Така стоят нещата в бранша. Що се отнася до втория ти въпрос: колко струва издаването на една книга, си на много грешен път. Сценариите са два. В първия ти си плащаш на издателството, за да издаде книгата, но това означава, че ти поемаш и ангажимента по разпространението й. Никой сериозен разпространител няма да се заеме с непродаваема книга, а тя е непродаваема, защото не си "име". Можеш, разбира се, да обикаляш книжарниците и да оставяш книгата си на консигнация, но и те рядко се съгласяват на това. Обикновено ентусиасти като теб подаряват тиража на близки и роднини, баба им ги целува по умното чело и с това се приключва. Е, какъв е смисълът от всичко това? Вторият вариант е издателството да ти плати на теб за правото да издаде книгата ти, след като се договорите за условията - т.е. процент от коричната цена за теб, допълнително плащане при повторен тираж и така нататък. Така работят професионалистите. За целта обаче трябва да предложиш наистина качествен продукт. Като казвам "качествен", имам предвид книга, която хем има художествена стойност, хем ще донесе на издателя печалба, защото той не е благотворително дружество. Мисля, че ти очертах ситуацията в общи линии и ти сам можеш оттук нататък да се ориентираш. Аз лично се прехранвам с писане и редактиране на текстове от 25 години. Да платя, за да ми издаде някой книга, е абсурд, защото това е труд, а трудът изисква време, а времето е пари, а парите са хляб. Пазаря се с издателите до последно. Днес, например, написах една рекламна статия (чиста халтура, но такава ми беше поръчката), срещу която получих 150 лв. - добра цена, предвид това, че ми отне два часа работа. Иначе работя като редактор. Един мой авторски роман, който е почти завършен и който го искат от едно издателство, ми стои от две години непипнат, защото нямам време да му допиша последната глава. А нямам време, понеже постоянно работя върху чужди текстове или пиша глупости за пари. Така че ти си прави сметката.

6.   Дали може да се изхранваш с писане не мога да отговоря, защото зависи от куп фактори. Винаги може да инвестираш в себе си и да само-издадеш книгата си без намесата на издателство. Знам няколко такива книги и приходите отиват директно към автора, просто трябва да се справиш с рекламата и дистрибуцията на книгата.

7.   "Мога ли да се изхранвам като писател в България?"
"банални историЙ"

Очевидно не. Всеки втори в България вече е полуграмотен. Напоследък дори и журналистите, които уж трябва да са грамотни (все пак си изкарват хляба с писане), са неграмотни.

Няма да преживея и писателите ни да са неграмотни.

8.   Мога ли да се изхранвам като писател в България?

Точно ти не. А и не знам въобще да има такива писатели в България. Знам, че Калин Терзийски се издържа от това, но парите му стигат само за пиячка.

Колко струва издаването на книга?

Доколкото знам себестойността на една книга е около 5-6 лв. А средната цена на книгата е не повече от 10 лв без ДДС. Т.е. 4-5 лв добавена стойност. Но в тези 4-5 лв влиза печалбата на издателя, разходите и печалбите на книжарниците и за теб ще останат не повече от 1-2 лв на книга, върху които дължиш и данъци.

В България най-успешните книги са в тираж около 10 хил. броя. Т.е. дори и да напишеш бестселър за стандартите на българския пазар, ще спечелиш около 10 000 лв. Т.е. ако пишеш по 2 бестселъра на година, ще можеш да се издържаш само от това. И с 1 можеш, но ще мизерстваш. Освен ако не си го разпространяваш сам като ел. книга, тогава можеш да ги продаваш за 5 лв и пак да печелиш повече. Остава да решиш въпроса с популязиринето на книгата. Това обикновено пак става с пари.

Но може и да си на загуба, защото финансирането на дори и малък тираж струва няколко хиляди лв, които ти трябва да осигуриш (издателите почти никога не финансират, особено пък ако си начинаещ писател). И нямаш никакви гаранция, че ще избиеш дори и половината инвестиция.

А за чужбина там разходите и съответно инвестициите са по-големи. Конкуренцията е по-голяма и рисковете са много по-големи. Освен това на чужд език трудно ще се изразиш добре. Освен ако не си платиш за професионален превод, което е допълнителен разход и няма гаранция, че ще бъде преведена добре.

И още нещо. Дори и да предположим, че си супер голям писател, това изобщо не означава, че ще се продаваш, защото има и много други фактори. А дори и да се продаваш, пак не е гаранция, че ща изкараш много пари.

9.   "Един главен герой - една героиня - една любов - една кауза - един злодей и второстепенните герои - всеки със своя си характер - да има читателя със кой да се идентифицира."

Така,
Ако можеш да създадеш литература без главни герои или без второстепенни хубаво.

Книжарниците са пълни с толкова много книги, който на теб всичките са ти банални? Не ми е трудно, а невъзможно да го повярвам!

Дори в цитата ти, който съм извадил, има грешки.
Преговаряй правилата за писане, защото всичко е важно.
Чети много!

10.   Писателите не изкарват от книги в повечето случаи. Изкарват от създаденото си има, писане на рубрики, рецензии, резюмета, интервюта, някакви лайв срещи, лекторство помалко, присъствие в социалните мрежи.

11.   "А дори и да се продаваш, пак не е гаранция, че ща изкараш много пари."

Освен ако не си продаваш книгата в електронен вариант за $30 в Амазон, от което ще ти остават около $12.25. Честно, виж колко струват половината нови книги !
Не казвам, че това е правилен начин, но определено е начин.

12.   7 - Ако си на мнение, че писателите НЕ правят правописни грешки, ще ме прощаваш, но се случва. Това не означава, че даден човек е абсолютно неадекватен, в способността си, да разкажа добра и интригуваща история.

13.   Не са само пунктуационните знаци :р
Според мен тук само с писане няма как да се препитаваш.

14.   Номер 4 съм и с две ръце гласувам за колегата номер 7! И номер 5, поне не казвайте, че сте литературен редактор, срамота! Хайде, ще преглътна маловажните Ви грешки, но да пишете местоимението "ѝ" с "й", това не мога да Ви простя! Вие редактирате, а кой редактира Вашите недомислици?! За жалост, това е българската реалност - крадецът вика: Дръжте крадеца! " Слепец ни води по правия друм, лъжецът ни учи на истина."

15.   12 - "Ако си на мнение, че писателите НЕ правят правописни грешки, ще ме прощаваш, но се случва"

Да се случва е едно, ама да си неграмотен, е съвсем друго. Ти в поста точка видя ли някъде? Поредният римски император, който не съм чувал - Историй. Дори не се произнася така. Ако и за писателите не е важно да са грамотни, то не знам за кого.

По тази логика и за футболистите не е важно да могат да бягат, важното е каква техника имат. Дори и за скиорите не е важно да могат да карат ски.

Може би и за математиците не е от значение, че от време на време бъркат някоя цифра и решават задачи, без да използват знаци за математически действия. Че за какво са им минуси, плюсове и всякакви глупости? А на писателя за чий чеп са му точки?

16.   От автора: Благодаря Ви на всички pа осктровените коментари - ще взема думите ви на предвид -
Основно исках да подчертая - че - каквото и да работя отделно от това искам от писане да изкарвам достатъчно че да се изхранвам - и да ми стига време да продължавам да пиша още и още -
Иначе почти бях сигурен - че повечето - не само аз - са на мнението - че точно с този занаят не се забогатява -
Чух каквото очаквах но за жалост не каквото се надявах -
Както и да е - благодаря Ви още веднъж за отделеното внимание -
Надявам се някой ден да ме четете! :)

18.   9
Защото са еднакви. Героите са безлични, в жалък опит, да позволят на читателя, да се почувстав, като главният герои/героиня. Любовни триъгълници (че и осмоъгълници), големия лош, който е лош, защото явно си няма друга работа и мотиви, освен да е лош, който биват победен от избраният от съдбата главен герои.
Това е формулата на поне 30 топ романа от последните 15 години.

19.   Първо можеш срещу 2-3 000 лв. сам да финансираш издаването на книгата, чрез книгоразпространителска фирма ще е във всяка книжарница. Ще видиш как върви. Може да имаш успех или просто да загубиш парите, но да остане удовлетворение то, че си сбъдват мечтата си.

20.   Прочетох за "маниерата" и за "историй" и мога да кажа само едно: стани писател! Колкото по-бързо пропишеш, толкова по-добре! :)

23.   Колега 14, номер 5 съм и не мога да преглътна подобно обвинение. Такава ми е клавиатурата, колега. Използвам компютъра в редакцията и с този знак обозначаваме въпросното местоимение "Й". Просто нямам друг знак на клавиатурата, за да сложа апостроф, както изисква пунктуацията. После в издателския отдел текстът се налива в друга система, която коригира тези несъответствия. Моля, не неглижирайте труда на малкото хора, които се грижат да имаме и литература, и книжовност, и въобще някакви грамотни читатели.
Тук сме, за да посъветваме момчето как да тръгне по пътя, който е избрало. Към предишния си пост пропуснах да допълня, че младият писател ще се сблъска и с едно явление, което аз лично наричам "литературна мафия". Т. е. с кръгове, които са силно капсулирани, подкрепят се вътре в общността, толерират написаното от другия, рекламират се взаимно, разпределят си стипендиите от фондовете, препоръчват се на "своите" издатели, но изключително трудно допускат нови хора в средите си. Това трябва да се знае. Могат да бъдат преборени, но досега само един писател успя да го направи - Милен Русков.

24.   4/14 до Редактора
Силно съм поласкана от отговора Ви и обръщението "колега", господине. Интересно ми е, каква е тази клавиатура? Щом аз - застаряваща домакиня, "открила" интернет едва преди 3-4 години, съм намерила начин да пиша удареното "и" на компютъра си, а в момента от телефон, можете да се постараете и Вие. "Ѝ", за разлика от другите ударени гласни, не изисква въвеждането на кодове и разни други хватки, така че нямате оправдание, съжалявам. Елементарно усилие е да напишеш в Гугъл просто: как се пише еди-какво си и толкова. Относно пространните Ви отговори на въпросите, зададени от автора... За мен, Вие парадирате с познанията си, мислите ли, че сте полезен в случая? Да, запознат сте с "бизнеса", в "кухнята" сте, НО! дали съветите Ви са адекватни? ! Все едно, на бебе да давате съвет, кой университет да избере, или за каква жена да се ожени, надявам се, че схващате, накъде бия.
.