Споделена история от Други

Ние ли харчим много или живота е скъп?
Ние сме тричленно семейство и харчим минимум 1500 лв на месец, макар че купуваме само най-необходимото и то обикновено най-евтиното. Живеем в собствено жилище, нямаме кола, не пушим, не пием и много рядко излизаме на ресторант или нещо подобно. На почивка не сме ходили от 4-5 г.

Като се замисля уж живеем скромно, а 2 средни работни заплати за града ни едва ни стигат. Живеем в град, който е между среден и голям за България. Да, вярно не се лишаваме от нищо жизнено необходимо, но и не разполагаме свободно. Ако трябваше да плащаме наем, не знам.

Не мога да разбера заплатите ли са ниски, живота ли е скъп, ние ли харчим много. И вие колко горе-долу харчите на член от семейството (без наеми, заеми, почивки, поддръжка на коли)? Като се замисля 700-800 евро са нищо за тричленно семейство в сравнение с Европа, само техните заплати ако са 2-3000 евро, нашите са 400. Вярно, че тук е малко по-евтино, но все пак.

Коментари

51-59 от 59

52.   "А защо не вземеш ти да прочетеш какво си ми писал и да се поставиш на мое място"

Защото ти ме нападна първи разбрал-недоразбрал, без да съм те провокирал. Виж си коментар 30. И ми слагаш думи в устата, нещото което най мразя. И после аз се ядосах.

"Писал си точно "нашите са 400."

Написах ТОЧНО "Като се замисля 700-800 ЕВРО са нищо за тричленно семейство в сравнение с Европа, само техните заплати ако са 2-3000 ЕВРО, нашите са 400 (разбирай пак евро, къде е логиката да сравнявам евро с лев)"

Та къде видя думата "лв" в изречението? Удобно си пропуснал първата част на изречението. Каква е логиката да сравнявам разходи в евро със заплати в левове?

"детето ти изпива по 18 антибиотика годишно"

Не съм ги броил, ама може би горе-долу толкова. Понякога не са точно антибиотици, ами някакви други неща, не ги знам точно, защото жена ми се занимава, понеже не работи, а аз съм на работа. Плюс антибактериални. Плюс пробиотици, сиропи, имуностимуланти. Някакви имаше против обезводняване, защото често и повръща. Не им знам точно имената, жената ги купува, ама като ги напазарува се връща с касова за близо 100 лв. И обикновено се налага след седмица още веднъж, ако не се е оправила, а понякога и трети-четвърти. Ако и ние се заразим още пари. Отделно нон-стоп пие някакви имуностимуланти или хомеопатии, уж да спре да боледува. Имали сме случаи от нова година до април месец да е била само седмица на градина, през другото време все болна, от време на време и ние покрай нея. И това беше 2 поредни години. Специално тази зима е боледувала само 2-3 пъти и то сравнително леко, но това е защото и купуваме превантивно американски имуностимулант, който го поръчваме от САЩ, защото го няма тук. И той е единствения, от който има ефект.

Та така - кеф ми е да лъжа, че детето ми боледува и че давам пари за лекарства. А и то не е само лекарства. Очевидно ти не можеш да ме разбереш, защото на кино не ти се ходи, книги не ти се четат, рожденните дни не ги празнуваш или празнуваш някак си без пари. На мен пък ми е кеф да поканя хора на заведение с аниматор, торта и т.н. За нас не, ама поне за детето. Това е 300 лв в заведение. Едно обличане за новата учебна година още толкова. През годината пак се купуват разни неща. Таксата и за танците са 20 лв, нищо че понякога не ходи. Тя ходи на 2 вида танци плюс английски. Ето 60 лв. Още 20 лв за заека. Всякакви глупости.

Аз ако исках да живея като скот, без да правя рожденни дни, без да купувам дрехи, обувки и без да я пращам на танци, кино и т.н. и да ходим само в някакви гори и чукари, че да не се набутаме с 20 лв повече сигурно и ние щяхме да живеем с по 200 лв де да знам.

53.   Ама живейте си както си искате само не се оплаквайте. Заставам си зад думите и не мисля че в тях има обида. Какво стана щеше да ми казваш 5-6 антибиотика които струват 50 лв? Или си мислиш че ако ми напишеш пак колко боледувала и ще забравя? Писах ти че знам че децата в такава възраст боледуват ти пак повтаряш че не съм вярвал че детето боледувало. Не ти вярвам за сумата за лечение, не ти вярвам за 18 антибиотика годишно на стойност по 50 лв. Чакам да напишеш 5 вида антибиотици!

54.   Казах ти вече, не им знам имената, защотоне аз гикупувам. Аз просто давам пари на жена ми и тя ги купува. В тези 300 лв влзат не само лекарства, ами и частни прегеди, таксита до лекаря понеже нямамекола и всичко. Аз просто помня сумите. Не споря кое колко струва, но се заккевам, че съмдавал300. И затова се обидох, защотоми е болна тема и ме боли задетето. А и то не са само лекарства. Пожелавамти да сте живи и здрави и да нямаш такива проблеми. Айде със здраве.

55.   И пак казвам,несе оплаквам, а исках да си сверя часивника и разбрах за себе си каквото ме инересуваше.

56.   Осъзнавам, че реагирах емоционално, за което се извиняеам, но ми е болно и се докачих, пркех го лично, а и не обичам да ми изопачават думите (че съм казал лв) и да предполагат неверни неща за мен, че съм купувал телвфони за 1000 и че съм възхвалявал запада и някакви такива, които просто не са верни. Сигурно ще продължиш да спориш, но си мисли каквото искаш, не ми дреме. Съжалявам още веднъж, че се увлякох в глупави спорове и си изхабих нервите за дреболии. Просто ще глефам предварително да заделям 100 лв на заплата и да спестявам за почивка. Това разбрах от цялата работа. Но определено няма да мизерствам заради един апартамент повече. Аз и така ще го изплатя след няколко години.

57.   Е какво да кажа дано успееш да спестиш и стоте лева, които си замислил, но след като прочетох, че не знаеш колко струват лекарствата, а само предполагаш и поставяш като твърдение предположенията си, на жената и даваш колкото ти поиска кеш и парите от ръцете й изчезват всичките и то без да знаеш ти кое колко струва, разбирам че проблема ти е там и най вероятно няма да успееш да спестиш и тези замислени 100 лв, ако продължаваш така. Разбрах че понякога ти се представя касов бон, който обаче ти не четеш, защото от лекарства не разбираш, а гледаш само крайната сума. Жена ти вече е свикнала да си харчи и не съм чувал за жена, която е свикнала да си харчи и знае че мъжа й има спестени ще си седи без да измисли начин да ти ги вземе. Има разбира се решение дай на жена си 700лв и й кажи че трябва да се справи 20 дни с тях да поддържа семейството, ако се справи и успее да спести на страна за непредвидени разходи, пак направи същото давай за определен период, ако обаче харчи без да мисли за края на периода значи ти трябва да поемеш всички плащания и да ограничиш нейните решения за харчене.
Сега е вече време да ти кажа, че съм жена, а мъжът ми е инженер в чужбина, имаме две деца в тийн възраст и знам как мислят жените. Разбира се не изплащам жилище, нито пуша цигари и харча месечно сума, която сама определям, защото аз разпределям семейния бюджет. Сама съм си определила 1200лв за месеца за мен и децата, като тези пари включват и подмяна и ремонт на домакинската техника, и още 2-2500лв за ваканция, другите пари събирам и на няколко години веднъж купувам, я ниви, я други недвижими имоти. Имаме 4 жилища, трите давам под наем. Не ходя разбира се в гората, нито съм рибар. Истина е че живея в жилището, което няма нужда от отопление и е истина, че когато навън е 1 градус у дома е 22 градуса. Не пием безалкохолни и имаме описания горе семеен лекар-билкар. Не правя рождени дни на децата си за по 300лв обикновено за рожден ден се събират компания от 5-7 деца и отиват на пицария, там правят 50-80лв сметка. Имам кола на която купувам гуми, имаме и роднина автомонтьор, но си му плащам както е редно, ползата ми от него е, че не ме лъже за състоянието на колата, а данъка на колата ми е 150лв. Но не те излъгах че има коли с 10,58лв данък реалност е. Описах всичкия този филм, защото трябваше да те накарам да се ядосаш и да си кажеш някой неща, които да те доведат до изводите. С коментар №30 те провокирах да говориш за семейството си за покупките си, нарочно ровичках с другите коментари за да продължиш, идеята ми беше да ти помогна да си направиш изводи от собствените си думи.
Пожелавам успех.

58.   Не съм чел всичките коментари,ама няма и начин-всеки си има работа.
Но номер 52 е уцелил право.А онзи дето се дръвчи с него приема твъъърде буквално нещата и,не обичам думата,ама направо се заяжда.
Еми моето дете,слава богу,пък въобще не боледува!За 8-9 год само прости настинки и някоя хрема с лека температура.Ама веднъж...ми влезе с ротавирус в Инфекциозна и не питай с моите доходи как се оправихме...
Кви са тия телефони за по 1000 лв не вдявам-тела ми е за приказване,не за да е всичко накуп.Моят е Самсунг Е2550 от не знам колко години и ми върши отлична работа.
Утре ще ви прочета да ви огледам по-хубаво...модераторите ще пуснат коментара и ще се види че сега е 3 през нощта и мисля да поспя..

60.   58, ако смяташ, че до сега се е заяждала, само прочети коментара ѝ под номер 57 и особено втората половина. Аз лично смятам да се въздържа от коментар.

61.   Според мен харчите малко повече от нормалното, защото ние сме 4 членно семейство и общия ни бюджет беше 1000 лв и го харчихме, при положение че 3 от нас са пушачи, всеки ден има бира в нас, мезе, дори сега последната година когато само единия човек работи и изкарва едни смешни 400 лв, вземахме от спестяванията на детето.

51-59 от 59