Споделена история от Други

Искам да си сменя фамилията
Здравейте на всички! Скоро ще навършвам пълнолетие и бих искала да си сменя фамилията, защото е смешна. И не, не си въобразявам, наистина е зле. Досега винаги съм я криела, но ми писна, не искам повече да се срамувам. Още повече, че ще се занимавам с нещо, при което трябва да имам добър имидж, да вдъхвам респект. Може ли някой да ми обясни как стоят нещата при трайна промяна на фамилното име?

Коментари

1.   Предполагам, че по същия начин, както се сменя името, така се сменя и фамилията.
Аз си смених името преди малко повече от 3 години. Процедурата е следната - отиваш при адвокат, обясняваш му всичко и той подготвя документите за пред съда. Насрочва се дата за делото, не е задължително да присъстваш на него. Аз лично не отидох, но имах свидетел (сестра ми), която беше там с моята адвокатка. Желателно е да избереш за свидетел близък човек, на който можеш да разчиташ. Преди самото дело, трябва да си изкараш свидетелство за съдимост, което да се даде в съда. Плащах и някакви такси в банка, не помня точно за какво бяха. Ходих и до НАП, тъй като имах неплатени здравни осигуровки, изкараха ми няколко листа, за всички неплатени месеци, като накрая пишеше общата дължима сума. Това също се даде в съда, като неплатените осигуровки не представляваха някакъв проблем, за да бъде успешно делото.
Като цяло, трябва да се дадат основателни причини за смяната. Колкото повече - толкова по-добре. Адвокат ще ти обясни по-подробно нещата.

Целият процес отне около 3 месеца, но ако си в София, този период би бил по-дълъг. Всичко ми излезе около 300лв, като 200 бяха за адвокатката ми. Другото беше за таксите.

Дано съм била полезна. Желая ти успех!

2.   Гражданско дело в съда за твоя райнон. В молбата, като прични за смяната, се позоваваш на съответния член от закона, който е за осмиващо име. Може да дадеш примери от живота си и как ти влияе зле на психиката и пречи ба нормалния ти живот.

3.   Омъжи се:)

Alpha, ж. 29 г.