Споделена история от Други

Всички имат страхотни животи, а аз седя и ям таратор за 1,4 лв.
Здравейте, мъж на 26.

Ще гледам да не разтягам много темата. Имам нужда от различни мнения и съвети. Темата е банална и има още много такива теми, но това само показва, че е често срещан проблем.
Истината е, че грам не съм щастлив. На 26 досега не успях да постигна нищо значително. 6 години вече се боря с последствията от предателства, покриване на огромни заеми, отчасти и заради твзи предателства, липсата на все по-малко приятели, липсата на нормални отношения с жените и различни самообвинения, както и обвинения към родителите, че съм такъв какъвто съм.
На рождения ми ден тази година ми се обадиха точно 3-ма човека. Майка ми, баща ми и брат ми. Получих и няколко кратки съобщения от хора, които мислех, че поне ще се обадят. Работя в магазин, перманентно нямам пари, досега и заради заемите, никакви почти странични контакти.
Въобще на 26 години мъж, прекъснал 3 пъти образованието си, работвщ в магазин, с 4-5 неуспешни опита за връзки, без приятели почти. Това е общата картинка, живеещ на квартиеа с още двама странни типове, като мен.
Искам проняна на всяка цена, но се чудя как точно да започна. Всични имаха огромни очакванив за мен, че ще постигна нещо наистина голямо. След като прекъснах в чужбина и се върнах вече всички сякаш си казаха, че от мвн няма да стане нищо. Та както казах седя ям, таратор за 1, 4 лв от квартала в София, в който съм и гледам непрекъснато как всички пътуват къде ли не.
Напълно ясно е, че не всичко е истина и сигурно си имат и те проблеми, но човек се депресира още повече, затова и спрях да ги ползвам тея социални мрежи.
Кажете ми идеи как да започна проняната в живота си. Уморих се от мислене, а то трябват действия, само че не знам какво да предприема. Държа се, не съм отчаян напълно, не мисля да се самоубивам, както често тук пишат, но наистина си тежи да знаеш, че имаш потенциал за нещо по-голямо. Често се питах къде и кога точно сбърках, че останах напълно сам, без пари постоянно и без нищо зад гърба си, но после веднага си казвам, че не съжалявам за нищо.
Ще се радвам на идеи за развитие и промяна.

Коментари

1-50 от 54

1.   За да започнеш от някъде трябва и някакъв шанс да ти се даде, някаква вратичка да се отвори от където да тръгнеш. Най-често ние сме си виновни, но и да не правиш грешки е просто невъзможно, също макар и рядко просто няма шанс, колкото ще да се бориш със зъби и нокти. Ето те теб поредния в жалката държава със заемите и стандарт на живот, за който ти трябват минимум 1500 само за оцеляването, но най-вероятно вземаш и ти като останалите 90% до 800 лева. Нямаш добри познати, защото естествено всички ганьовци "не искат те да са добре, искат ти да си зле", а контактите са да не кажа най-важното нещо за успеха. Е как да стане? Пари на минимума- нито можеш да избягаш в чужбина, нито бизнес да започнеш. Контакти и помощ пак за същите неща, а и намирането на по-добре платена работа- пак нулеви. Просто нямаш шанс. Женско съм и от години кожата си дера от какви ли не начини да изплувам след огромна грешка, която направих на 18 и си пропилях шанса. Какво ли не правих, какво ли не мислих, как ли не го правих, всичко и всички на всяка крачка те спъват. Познати, непознати, роднини, работодатели... съдба, ако щеш... Дори и проститутка/жиголо да си не можеш. Завъртях се в интернет около тея обяви и до днес не мога да си опиша как е възможно дори с такава работа да не стигнеш до никъде. И клиентите и работещите там до един са безжалостно злобни, манипулативни, злонамерени, използвачи и изобщо най-долната и гнусна утайка на обществото. Естествено както винаги бедния ганьо с милионите му комплекси се пъчи колко е преуспял, а може да си позволи да отдели цели 100-200 лева?!! И то като ги има за някаква велика сума! Ами няма да стане, до никъде съм, но няма и да стане тая да си съсипя психиката и здравето със снръдлив, дърт или мкад, уродлив и най-вече емоционално осакатен ганьовец за 100-200 лева. Това е... Трябва някой някаква възможност да ти даде. А и нали виждаш, че цялата нация е на тоя хал. Лекари, инженери, икономисти, филолози, повечето с виШУтУ си седят на минималната или изобщо без работа. Е как да вложиш пари и години в учене, за да си имаш после диплома за декорация в хола?!.. Виж и хората на какво са заприличали, особено като отвориш тоя сайт. Злоба, комплекси и отчаяние до припадък.

2.   За да ти дадем адекватни съвети първо трябва да напишеш как успя да се окопаеш така добре за своите 26 години? Докато връщаш заемите ще си така, след това от теб зависи. Работиш, развиваш се, ставаш по-добър в това, което правиш и заплатата ти расте, започваш по-добър живот, пътуваш, самочувствието ти се вдига, жените започват да те харесват. Общо взето така стоят нещата.

3.   това, че всички освен теб имат страхотни животи, е глупост и ти го знаеш много добре. Всички имат проблеми и на всеки неговите проблеми му изглеждат най-големи защото са си негови :-) Така че остави хората, не се сравнявай с тях.
Как да започнеш промяната? Първо реши какво искаш. Изглеждаш нерешителен и неамбициозен човек. Ако на 26 нямаш идея с какво искаш да се занимаваш, имаш голям проблем. Не пишеш какво си учил и защо си го прекъснал, но аз бих започнала от образованието. Запиши се задочно каквото те влече и действай, но този път го завърши. В това време можеш да се оглеждаш за по-добра работа.
За предателствата и заемите не става ясно каква е ситуацията, но и сам си разбрал, че не е добре да се предоверяваш на хората.
Айде успех!

4.   Така е като идвате в София без да имате място тук. Нормалното развие на живота ви е да сте зле.

5.   Като казваш, че имаш потенциал за нещо голямо знаеш ли какво конкретно е то, защото "нещо голямо" нищо не значи. А и да не си реализираш потенциала не е трагедия, всеки ден по света хора с голям потенциал умират от болести, катастрофи и т.н. Карай я по-спокойно и бъди благодарен за това което имаш и на този етап. И какво против имаш таратора, аз го ям през ден лятото, много обичам.

6.   Не си единственият. И какво като не си завършил? Какво като нямаш пари? Аз като завърших, работя и имам, а същевременно съм същият антисоциален индивид като теб, какво? Разлика няма! Не се обвинявай за това! Ще ти кажа това, което мен съветват....... излизай, намери си хоби, образовай се (обща култура) и си хвани приятелка. Но разбира се, тези съвети са ти до болка познати..... Начина е да промениш характера си, или поне аз така сматам. Щом си в това положение (както и аз), явно има нещо в характера, което не се долюбва на околните. Но какво? Трябва сам да разбереш.....

Успех!

7.   Приятелю!
Сам стоиш на пачите яйца. Майка ти и баща ти те били възпитали така. Ядеш таратор за 1. 40. 4-5 връзки били греда! На 26 години си и не можеш да се усетиш сам ли? ! Майната му на казармата! Отървал си я и какво от това? Всичко което си чул за службата не е вярно. Идеята е да израснеш далеч от на мама фустата и сигурното ядене на масата от тате. Я си отговори на въпроса ; ти мъж ли ще ставаш или джендер? ! Какъв ти е проблема? Имаш 15-16 кьорави връзки в които са се изгаврили с теб? Или мечтата на живота ти се роди с усложнения и в момента детето ти е болно? ! Блъскам в "гараж" за 800 лв. Сам си късам червата! Никъде не съм излизал от българия. На 39 години съм, и се чувствам на 59. Ако се откажа като теб, ще съм мъртав на сутринта. Живея само за да може детето ми да живее! Нищо не си видял или разбрал от лайняния живот! Игнорирай ме като искаш. Така правят джендерите и маминковците. Ако искаш ме чуй и ще си по-добре.
Първо вдигни главата. Какво като нямаш самочувствие? Никой не харесва земегледци.
После си потърси по добре заплатена работа. И си намери самостоятелна квартира. Кое девойче ще пожелае да ти прави компания с още два коча на главата? !
И на последно място; забрави за кредити. Винаги ще си от скапаната страна и ще тънеш в мизерия за да плащаш вноската.
Вдигай главата и се махай от там докато си млад! Изтървеш ли влака, после и лудите ще бягат от теб.

8.   Хайде сега момче да прогледнем по друг начин на живота ти. Придполагам си станал поръчител и сега плащаш нали? Ако е така никога не го прави вече. Второ ниски доходи и живееш сам на квартира и си плащаш разходките. Поздравления. Знаеш ли колко хора с доходи над 30 са при мама и татии нямат ангажимент за нищо. Осъзнаваш ли това. Живота е като колело днес си долу, утре си горе. Колкото и да са ти ниски доходите прави си сметка на парите. Хпани се вкъщи, носи си храна от вкъщи за работа. Знаеш ли, че колкото си по-интелигентен толкова по-ограничен кръг на приятелства имаш. Прави нещо което ти харесва, чети и все нещата ще потръгнат. Смени си работа, търси промяната.

9.   А защо си прекъснал образованието си няколко пъти? Не ти е харесвало това, което учиш? Имал си недостатъчно пари? Не си бил достатъчно сериозен?

Трябва да спреш да се сравняваш с другите. Сигурно следиш фейсбук или подобна социална медия и гледаш как половината от "приятелите" ти там са някъде по екскурзии и пускат снимки. Само дето изненада - повечето от тях са там за по 5-6-7 дни и толкова. Но като се натрупат много хора на екскурзии и каато изпаднеш в самосъжаление и ти изглежда, че нищо не ти се случва.

На първо време ограничи самосъжалението. След това виж в какво можеш да се специализираш, за да работиш нещо с по-добра заплата. Същевременно гледай да развиеш някакво свое хоби, препоръчително да има общо с хора. Аз например се записах на танци каато бях на 26, ходих 4-5 години и създадох познанства.

10.   Ако не започнеш да правиш стъпки към промяна, ще става по-зле.
Затова започни СЕГА!

11.   Автор: извинявам се за грешките в правописа, от телефон е

12.   Страхотно заглавие. Веднага ме грабна. Ще чета заради него.

13.   Потърси си момиче да се задомите, може и на квартира, може и в чужбина на квартира. Все по-трудно е със социалните контакти след 20-25 годишна възраст. Просто противно на западните идеологии, проповядващи, че е нормално до 30-35 годишна възраст да учиш, специализираш, гониш кариера и тогава да се жениш и правиш деца, всъщност на 25,26 е непоносимо да си сам, организмът иска друго.
Колкото до другото не се самобичувай, всички сме имали преспективи и мечти като пубертети и младежи. Животът е малко по-суров. Приятелски съвет не отпращай следващата жена със сериозни намерения към теб. Трима са те поздравили за ЧРД, няколко са те текстнали, хич не е малко.

14.   Според мен като структурираш приоритетите си ще получиш отговор на всички въпроси. Ако образованието ти може да ти осигури хубава работа и повечко пари или работа в чужбина аз бих сложил него на първо място. Винаги можеш да работиш нощно и да учиш през деня или да си задочно. При мен бяха кофти нещата, защото учих нещо, което знаех, че е супер зле платено и после дори не ми се почваше работа по професията ми. Сега живея в друга държава и наистина работя това, което учих.
Приятелките просто кака се е случило, а и много от жените мислят инстинктивно за деца и семейство, а ти със заем, без наето жилище само за себе си и с нарушени доходи заради заема си вероятно в тяхните очи не сигурен.

15.   Повечето дека са писале са егати шамандурите. Човекот сака съвети, а не поучения. Истината е че живеем в гаден свят баце. Квото било било. Според мен човек колкото по малко иска толкова по малко ще е нещастен (това е за бастуни като тебе и мене) Щом се е стигнало до писане тука значи ситуацията не е добре ( важи за всички) Не само с пари се живее. Аз съм виждал цигани без пари да се забавляват. Истината е че си трябват приятели. Съединението прави силата, сговорна дружина планина повдига... тва не случайно е измислено дори си е констатация извод. Виж как да си намериш приятеле не знам. Тва е ключа брачед
Може в някоя фб група да си намериш хора със сходни интереси.. за др не се сещам. Я съм си серсемче // Само Ботев Враца и Локо Мездра

16.   Започни да се наслаждаваш на таратора си!
Често единствената разлика между щастливия и нещастния човек е начинът, по който гледат на света. Не парите, не реализацията, не околните, не пътуванията.
Да не говорим, че хората усещат, когато си мрачен и недоволен, не им е приятно да общуват с теб и се отдръпват. И обратното, ако гледаш на света с усмивка въпреки неизбежните трудности, ще привличаш приятели.
Винаги можеш да намериш начин да си неудовлетворен и нещастен. Винаги можеш да намериш и начин да си благодарен и пълноценен. Ти решаваш.

17.   Томас Едисън е казал "Аз не съм се провалял. Просто открих 10 000 начина, по които нещо не може да стане."
Вземи си поуки от неуспехите, виж къде грешиш и се старай да изчистваш лошите навици, които са те довели до това състояние. Едно е ясно, с отчаяние нищо няма да стане.
Социалните мрежи създават един изкуствен образ, че абсолютно всички около теб са преуспели и щастливи. Не е така. Снимат се до лъскави коли, които не са техни, слагат си филтри, усмихват се изкуствено, ходят по разни места, но в края на деня и те си поръчват като теб таратор за 1.40лв.

18.   Служител съм във фирма, която изпраща работници в Холандия. Получават между 9-12 евро на час, без да броим овъртайма, с трудов договор. Необходимо е да знаеш английски и да намериш пари за самолетен билет до Холандия.
Ежедневно виждам хора, които са в твоето положение. Заминават, спестяват и си оправят живота!
Разгледай обявите за работа в чужбина в Jobs.bg и Alo.bg. За шест месеца ще си стъпиш на краката.

19.   Това ще съм аз след 2 години.

20.   Ама и таратор ли не можеш сам да си направиш?Опитай-не е трудно,дори ще стане и по-вкусен от кварталната измивка на тенджерите.Сложи зехтин,нималайска сол,счукани орехи,така ще започнеш да се учиш.Опитай и сух таратор,страхотен е и за ракия и за водка.

21.   Стига си се депресирал, животът е несправедлив. Има хора на 20 се разболяват от левкимия, така че не си най-отдолу. Просто работи много и живей с надежда.

22.   Авторе, всяка една промяна в живота ни започва от начина на мислене. Постави си цели и ги следвай, все пак живота обича смелите.

23.   Нареждаш дълговете си по приоритет (МПС, образование, други) и големина и ги изплащаш един по един. Надявам се не си направил глупостта да трупаш дълг върху кредитни карти (ако си, изплати ги тях първо и зарежи).

Не знам защо си позволяваш да ядеш в заведение като нямаш пари, 1,50 е достатъчно да направиш таратор за 2 дена. Учиш се да готвиш и преставаш да ядеш навън, носиш храна на работа. Буквално до леща с ориз или качамак го свеждаш. Алкохолът го махаш, пиеш вода от чешмата. Ако ти е толкова нужен, евтино вино и бира от Lidl има.
Търсиш втора работа, ако трябва нощна смяна - чистач, сервитьор, все там.

Скъп телефон - не. Ако трябва до дърта Нокиа да стигнеш, правиш го. Скъп мобилен план - не. Ако е нужно само до предплатени карти да стигнеш - толкова (не знам дали въобще ги има още). Ако имаш изплатена кола, но не ти е задължителна... продаваш.

След като живееш под наем предполагам, че нямаш жилищен кредит, което е добре. Продължаваш така, докато не оправиш другите си длъжности. След това можеш да се ориентираш към евентуално образование или кариера, каквото трябва.

24.   Аз се чувствам много зле и отхвърлен от близките си. Никой никога не е вярвал в мен. В момента съм с 440 лв. и никога не съм имал приятелка. Имах една мечта - да играя един ден за Реал Мадрид. Е, мечтите са безплатни. Когато сълзите свършат, животът продължава.

25.   Човек, знаеш ли колко много хора има на твоето положение? Най-важното е че си здрав. Другото всичко се оправя.
За начало спри да се сравняваш с другите. Спри да гледаш кой какво качва във фейсбук и инстаграм, кой къде яде и какви дрехи носи. След това внимателно си помисли няколко дена какво наистина би те направило щастлив и си го напиши на един лист. След това взимаш този лист, избираш си една точка и пишеш стъпки за нейното изпълнение.
Например на първия лист си записваш цел "Искам по-високи доходи".
На втория лист си записваш стъпките към целта:
1."С моята квалификация бих получавал по-високи доходи, ако работя като ..."
2. Отивам на няколко интервюта за работа, за да установя дали квалификацията ми отговаря на изискванията на работодателите
3. Ако не отговаря - имам ли средствата и времето за да придобия нужните знания и т.н.

26.   Аз нямам познат мъж, който да не е много успешен. Изкарват много пари и имат топ кариера. Тия мъже обаче са се учили много, а след това са работили по 12 часа, за да стигнат до тук. Прави си сметката. Имат топ образование, но това не е дар от Бога.

27.   Здравей!
Твоята ситуация много ми напомни моята, макар че разликата е от земята до небето. Аз съм омъжена с дете, дом, добър съпруг и стабилна работа. ОБАЧЕ....не се чувствам щастлива и знам как звучи и колко хора ще ме съдят. Истината е, че всичко идва от нас. За мен имаше също големи очаквания. Аз не исках да живея в България, но здравословни проблеми я семейството ми ме завърнаха тук. Сама се отдръпнах от хората, имам малко приятели, виждаме се само семейно и през повечето време се чувствам самотна. Разказвам това, за да ти докажа, че дори хората като мен, които са постигнали нещо, могат да се чувстват нещастни.
Съветът ми към теб е да намериш обява за работа на някое далечно и екзотично място и да заминеш. Тук няма какво да губиш. Това ще промени коренно живота ти, ще те събуди и постави в нови ситуации. Ще те срещне с нови хора. Там ще имаш шанс дори да промениш себе си и да започнеш от начало.
Успех!

28.   Поне ти е евтин таратора.

29.   Авторе, завистта ти ще те изяде. Не гледай в чуждата паница, а се радвай, че в твоята има нещо.

30.   И какво му е на таратора? 1, 60 си е баровска цена. С кофичка кисело мляко и две краставици ще направиш два таратора за общо под 2 лева.

Сега сериозно: Сам казваш, че си теглил заеми. И за какво? За консуматорство. Предполагам и за някоя трошка. Може да няма за хляб, но БМВ 3-ката на 20 години е задължителна. Иначе не си батка. Познах ли? Тук ти е грешка номер едно. НИКОГА не се теглят заеми за покупка на стоки и за развлечения, екскурзии и пр. Никога не се става поръчител. Финансова неграмотност е понятието, характеризиращо 95% от българите. Смятам, че тук ти е основният проблем. Търси начин да си вдигнеш доходите и да изплатиш заемите. Ако трябва продавай имоти или каквото имаш там наследство, но се освободи от банки и лихвари. Това е според мен разковничето. Ако си затънал в дългове, нито жените, нито приятелите ще те правят щастлив. Банките ще ти изпият и последната капка кръв. Справиш ли се с това, после е лесно.

31.   Отивай да работиш в чужбина! Ако ще и ягоди да береш в Англия сезонно, пак ще е достатъчно, ще си изкараш парички, може и приятели да си намериш, други българи, хора като теб. В тази държава просто няма оправия, съветват те да си намериш по-добре платена работа, но всички знаем колко е трудно това и че не я дават тази работа на всеки. Знам, че ти е много трудно, но мисля, че само така ще се оправиш.
И да, винаги съм си мислела, колко по-добър щеше да бъде живота без тези социални мрежи, всеки се прави на такъв, какъвто не е :)

32.   До автора, никой не ни е длъжен с нищо в тоя живот, принципно. Ако искаш нещо конкретно в живота бориш се за него, просто е.

Не се обиждай, но няма как с работа в магазин да очакваш много добро заплащане и то в София, при положение че живееш и на квартира.

Аз също съм бил на квартира в София, работя и в момента съм дистанционно, като ИТ не знам Н1 как го изкара, че всички били зле платени и живеели зле в България, само се успокоява, че е така, защото тя се чувства зле от живота си.

Конкретно Лекари, Инженери, Адвокати винаги са били от най-платените професии, каквото и да си говорим.

Трябва да захванеш едно нещо, сериозно и да не се отказваш не да си прекъсваш образованието по 3-4 пъти. Да, човек като се депресира и си мисли, че всички други живеят по-добре от него, но не е така. Не знам какво учиш, но моят съвет е да посъбереш малко пари, да отидеш в чужбина да изкараш някой лев за да се стабилизираш финансово.

Не знам какво учиш, но ако си мислил да преквалификация, ти препоръчвам ИТ, в нета има достатъчно инфо и всеки може да стане стига да има желание и да си постоянен, не е задължително да минаваш курсове и висше, ако си постоянен, като натрупаш 1-2 год. в някоя фирма 2-3к ще ги взимаш, дори може и повече, зависи дали ще си уеб, андройд дев имн мн. опции и избор. Знам, че може да има коментари от сорта не всеки може да стане, че е мн трудна професия и не е за всеки, но ако те устройва, като вариант почвай.

Животът е справедлив, защото е несправедлив със всеки ;).

33.   30, би ли написал как тогава да си купя желания телевизор от 600 лв.? Чрез спестяване по 100лв. всеки месец?

34.   33 - всеки се простира според чергата си. Като нямаш пари няма да си купиш телевизор от 600 лв. Аз телевизор никога не съм си купувал. Имам четец с около 20 000 книги и компютър, който ми е от работата. Пари на вятъра не хвърлям.
Авторе - и аз бих те посъветвал да се пробваш в чужбина. Лично съм ходил като студент на бригади за бране на плодове - тежка е работата, но пък няма къде да си харчиш парите и за 4 месеца можеш да спестиш солидна сума. В Ирландия плащат до 15 евро на час за бране на ябълки. Виж в нета - има много фирми, които предлагат подобна работа и ти осигуряват нужните документи и пребиваване. Не е идеално, но по-добре от това да се самосъжаляваш. Ти си млад човек, можеш да си позволиш да поработиш по-здраво няколко месеца, докато си стъпиш на краката.

35.   34, голям акъл даде по финансова грамотност, няма що. Тръгна с големите претенции, че си финансово грамотен, а с "всеки се простира според чергата си". Просто не трябвало да харчи и да си купува телевизор и да се простира спроед чергата си. Демек даваш акъл да е финансово грамотен, че да живее по-добре, а на края излиза, че трябва да се лишава и да бере ябълки, че да няма къде да си харчи парите. Точно с бране на ябълки, забит в някоя ирландска нива и с цънцърлък ще живее добре. Ми то нали точно това е идеята на финансовата грамотност - да знаеш как да изкарваш повече, че да живееш добре. Ти като не смееш да си купиш един телевизор и чакаш някой работа да ти купи комп, за какъв живот говорим въобще?

36.   35, а ти какво очакваш? 34 да ти каже чудотворна рецепта как да си умножиш доходите по 10? Чудеса не стават :-) Като получаваш 600 лв (примерно), те няма как да станат повече.
Финансовата грамотност включва човек да не прави необмислени покупки, да инвестира разумно (ако има какво, естествено :-), като си оставя и сума за харчене, ако се наложи. Например финансовата грамотност изключва потребителските кредити, защото при тях се опитваш да живееш над възможностите си, което няма как да стане и затова ти излиза солено. Ипотечните са друго нещо, но тук не става дума за тях.
В този смисъл съветът да се простираш според чергата си е съвсем разумен и не изключва разширяването на чергата в бъдеще. А за спестяването по 100 лв всеки месец и сам си се сетил, ако не можеш да ги отделиш, пробвай по 50 лв 12 месеца, пак ще се получи

37.   36, аз не съм автора и това, което очаквам е не да някой да дава чудотворни рецепти, а да не се правиш на голяма работа на чужд, като самия ти не знаеш. Тръгна сякаш е големия разбирач и на края нищо не каза човека.

Нямало как да станат повече. Ами то с 50 бона и баба знае. Ама айде живей добре с 600 лв или ги направи 60 000 лв. Той автора нали това пита как с 600 лв да си купи телевизор, без покупката да е непбмислена и с кредит, демек как да си вдигне дохода.

38.   37 е не може човек хем да си купува "приятелства", като им подписва за поръчител, това което автора нарича "предателства", хем да ревеш, че не се живее добре с малкото останали пари след покриване на вноски по кредити.
Ако ти 37 имаш доход от 600лв значи работиш нещо като чистачка, или си взел необмислени кредити, ами или си повиши квалификацията за да вземаш повече или живей живота на чистачка, избора е твой но потребителските кредити в никакъв случай не са решение. И след като с ниския си доход си взел решение да вземеш телевизор за 600лв на изплащане сега докато го изплатиш ще стоиш пред телевизора да си ядеш таратора.

39.   38, съгласен. Само не разбрах защо реши, че АЗ имам доход 600 лв. Говорех за автора, нали той така е написал? Моя е доста повече от 600, но не това е важното в случая.

40.   39 Къде автора е писал дохода си? Единствен ти 37 казваш " Ама айде живей добре с 600 лв"
Ако автора е писал цифра 600лв, това е цената на телевизора, а не дохода му!!!!

41.   Какво се хвана за тия 600? Какво значение има дали са 600 или 800? Човека каза, че спестява 100 и го казах принципно. За да спестява 100, значи взима малко. Дали са 600 или 800 примерно какво значение има? Като почнете ей така да приемате всичко буквално.

42.   От АВТОРА:
Следя коментарите ви, досега не съм се включвал.
Коментарът за телевизора и тези 600 лв не е мой, а на друг.
Има доста неща, които не съм казал за себе си. С доста от коментарите съм съгласен, с други не съм.
Заеми не съм теглил. Тези заеми са чрез измама от мой "приятел" ми бяха насадени.Беше използвал моите данни без съгласието ми, след това изчезна в дън земя. Не съм ставал поръчител.
Подавах жалби, но ефект няма. Няма данни за извършени нередности, защото реално все едно аз съм го теглил.
За съжаление не можах да ги съдя нито него, нито тези банкови институции и трябваше да ги изплащам няколко години. Вече ги изплатих. Исках просто съвет, как да се съвзема и да започна отначало. Не съм казал никъде, че изплащам в момента.
Не работя за 600 лв. Взимам 1200 лв, работя в магазин за специализирани продукти така да се каже с таргет основно към мъжете. Работата и заминаването в чужбина съм го обмислял хиляди пъти, на този етап не бих заминал за няколко месеца. Бих заминал и бих останал за по-дълъг период при първа възможност. Бих се установил с удоволствие в чужбина, а след това ще го мисля дали ще се връщам.
А иначе тук ме питаха защо съм прекъснал, прекъснах, за да се издържам, защото нямаше как и изостанах с изпитите, а след това не ме допускаха.
Не знам защо се нахвърляте върху мен без никъде да пише, че съм аз и да съм дал обяснение за каквото и да било.
Телевизия не гледам, чета само книги, ограничил съм се максимално. Всички пари, които ми остават след сметките общо взето ги ползвам за ядене само.
Пак казвам не съм теглил никакви кредити за коли, телевизори или каквото и да било. Ни излизам по дискотеки и не хвърлям пари на вятъра за пиене.
За едно нещо обаче съм съгласен. Има хора, които са много по-зле и на мен ми е пределно ясно. След някои от коментарите наистина се замислих над тези неща по-сериозно, така че може да се каже, че в някаква степен сте ми помогнали.
Никъде не съм хленчил и никъде не съм казал, че съм отчаян, даже напротив написах, че не съм, а продължавам да търся решения.
Исках просто мнения и съвети.
Благодаря на всички все пак досега.

43.   Да завиждаш на другите не е много Ок,това те прави негативен и отблъскващ човек!Ако не си в кожата на някой не можеш да знаеш той какъв живот има и каква цена плаща за това!Виж че най-големите звезди на които си завиждал сигурно често се самоубиват,сигурно от страхотния им живот!Бих ти казал само-Яж си таратора!

44.   35 - а ти какъв точно съвет даде на автора по отношение на неговия проблем? Може би си го постнал с невидим клавиш, защото не го видях. Явно си от тези, които са на всяка манджа мерудия и ако може да критикуват всяка идея, но те самите да не дадат никаква.
Би трябвали да ти е ясно, че не може да се говори за финансова грамотност, когато си затънал в дългове и си депресиран. Финансовите инструменти влизат в работа, когато имаш стабилен доход. Точно затова посъветвах автора да жертва половин година (което на неговата възраст не е фатално), за да си стъпи на краката. За какви лишения до живот говориш? По-добре ли е да седи депресиран с години (защото той ако не се стегне и не направи нещо по въпроса ще става все по-трудно, особено като мине 30-те)?

45.   44, никакъв. Но и не съм загатвал, че ще дам, нито пък съм се правил на голяма работа на нечий гръб.

46.   Все пак, как някой ще вземе заем с твои данни, но без твое съгласие, присъствие и подпис?

47.   Аз съм 30 (но не 34):

Много ясно, че няма да купува телевизор. След като парите му стигат само за таратор, телевизорът не се вписва в бюджета. Или няма да вземе нова плазма последен модел, а ще вземе нещо на старо, има и по 100 лева.

Купувайки нещо на кредит значи, че не може са си го позволи. В това число влизат: Храна, екскурзии, автомобили, телевизори, дрехи, компютри, телефони и изобщо всякакви стоки и услуги, които или се изконсумирват директно, или губят стойността си напълно с времето.
За тази категория кредити не се вземат никога. Изключение - имаш блокиран кеш, т.е. на теория имаш средствата, но си ги инвестирал с по-добра доходност отколкото лихвите по кредита.

При недвижимите имоти нещата са малко по-различни, тъй като те могат да се разгледат по-скоро като инвестиция и като покупка на актив, който не губи стойността си във времето (с изключения, разбира се). Но и там кредитите трябва да се изчисляват така, че да се следват определени принципи - вноска максимум 50% от нетния доход (колкото по-висок е доходът, толкова е по-висок и допустимият процент) и погасителната част от анюитета в самото начало да е не по-малко от 60% (колкото повече, по-добре). Това при сегашните лихви води до погасителен период от средно 10-12 години. Така в зависимост от лихвата може да се сметне каква е максималната сума, която можеш да си позволиш.
Например: Месечен доход 3000 лева. За вноската предвиждаме максимум 1500 лева. Лихвеният процент е 4%. При 4% лихва 60% погасителна част се достигат при 13 годишните кредити. Можем да си позволим точно 182.000 лева кредит за 13 години при вноска 1498,07 лева и погасителна част на първата вноска от 59,50%.
Забележете, че при 2% лихва вече можем да теглим кредит за цели 25 години. Тогава при вноска 1500,44 лева можем да вземем цели 354.000 лева и да погасяваме 60,68% в началото.

Всички тези сметки са елементарни и се правят за минути с ексел, като би трябвало да може да ги направи всеки.

За съжаление масовата картинка е такава: Почваш работа и моментално: нов телефон на изплащане, кола на изплащане (или всички спестявания накуп), телевизор на изплащане, жилищен кредит за 30 години, потребителски кредити за екскурзии и накрая оставаш на улицата, ако изведнъж загубиш работа, лихвите се качат или ти паднат доходите. Авторът е типичен пример - ядосва се, че има само за таратор, но не поставя под въпрос телевизора.

48.   С 1200 лева си си една средна класа българин. Казваш "На 26 досега не успях да постигна нищо значително." Дефинирай тогава какво конкретно би искал да постигнеш.

49.   Как така се тегли заем без твоя подпис на договора и без пълномощно?
Такъв договор е нищожен. Не плащаш нищо на банката, нека те те осъдят и докажат, че подписът е твой и че именно ти си получил парите. Те са длъжни да проверят самоличността, а и е в техен интерес.
Малко ми звучи в кръга на фантастиката това. Виж, ако ти си теглил заема и си дал парите на приятеля ти е друго.

50.   От Автора до 47.

Пак не четете. Телевизор не ползвам откакто съм се изнесъл от вкъщи. Тоест от 12 години. Не съм ползвал кредити за подобни неща.
До 46. Ето това е най странното нещо как се случва да изтеглят кредит без твое знание и съгласие. Очевидно лесно, защото вече имах такива. Бързите кредити се теглят даже и онлайн.

1-50 от 54