Споделена история от Други

Защо София е с такъв климат в сравнение с другите български градове?
По черноморието температурите са 12-13 градуса, има вятър и няма замърсяване. В София температурата е 2-3 градуса, няма вятър, има мъгла, има температурна инверсия и мръсният въздух стои долу, а не се качва горе. Ако отворите сайт с прогноза за времето ще видите, че всички по-големи български градове са с по-висока температура.

Защо? Чувал съм да обвиняват Витоша, но София не е единственият български град до планина. Чувал съм да казват, че била в котловина - ами много други градове също са в котловини?

Коментари

1.   Ами заради географията :) Софийското поле е обградено от планини и няма тплкова интензивно движение на въздуха.
Черноморието от своя страна си има море :)
Не виждам на каква база ги сравняваш, като няма нищо общо.

2.   Не знам, защо не попиташ учените от БАН? Иначе в Смолян е по-хладничко от София.

3.   София е разположена в Софийското поле, което е висока котловина, около 550 м над морето. Тази котловина е обградена отвсякъде с планини. Тъй като студеният въздух е по-тежък от топлия, същият се спуска зимата по склоновете на околните планини и запълва котловината. Образно казано, все едно тя заприличва на езеро от леден въздух. Понеже този студен въздух няма от къде да се оттече (отвсякъде е оградено с планини) няма дренаж, в безветрени дни инверсията действа с пълна сила и защото полето е високо, тя е особено агресивна, като това е и рай за мъглите.
В обобщение трябва да кажа, че София и населените места в софийското поле, са едни от най-прецаканите откъм климат!

4.   Защото сме с нещо като "чаша" между няколко планини, вятърът е по-слаб, но пък всичките гадости в атмосферата се утаяват и съответно има мъгла и е по-студено. Абе гаден ни е климата, ама какво да правим.

5.   При умерени студове Смолян и София са най-студени и номер 3 ти е обяснил. Но баш в големите студове около Русе е сибирски климат, защото се образува един коридор между Карпатите и Урал, който канализира смразяващите сибирски въздушни маси и ги отвежда точно около Русе. Като малък помня температури по -20 - 30 градуса със силен вятър. Плюнката ти замръзваше, докато падне на земята и падаше замръзнала като билюр. Буквално усещаш студената вълна как минава през челюстите ти и стига до мозъка, както като пиеш ледена вода как отива в стомаха ти. И това продължаваше седмици и месеци. Сега е малко по-поносимо.

8.   Елементарна география, учи се в 7. клас. Номер 1 го обясни.

9.   Защото е на по-голяма надморска височина. По-голяма надморска височина - по-ниска температура. Всичко до море / океан е с малки температурни амплитуди - нито твърде ниски, нито твърде високи (т. нар. океански климат). Но специално нашето черноморие, особено северното, не е добре през зимата, заради силния вятър, и то от североизток (най-мразовития от всички). Този въздух от Сибир, почти не достига до София. А мръсния въздух е от автомобилите. Колкото и да се разсейва, постоянно има ново и ново бълване, няма как да е чист въздуха. Е, освен ако хората, които имат възможност да ползват и градски транспорт, не започнат да го правят.

10.   Много си е добре климата. Лятото не се пържим в собсствен сос като Русе, Кърджали, Петрич, Пловдив и пр. Освен това на който не му харесва, може да си тръгне, или искате вие от провинцията и климата да ни промените?!

11.   Щом в София ти се струва студено през зимата, в Русе ще умреш