Споделена история от Други

Има ли държава, която да се е оправила с избиране на подходящ кандидат
Тук има теми за кого да гласуваме и подобни. Но ми е интересно има ли държава, която да е била зле като нас и само с избирането на някаква партия, политик да е станала значително по-добре като икономика. за обратния вариант се сещам, но за този не. Държавите, които са напреднали икономически днес или винаги са си били такива (макар в определени моменти да са имали кризи), или просто са открили големи природни богатства като някои арабски страни и Норвегия, или са били основани като колонии на богати държави (Австралия, САЩ, Канада) и покрай колонизаторите са забогатели. Но като изключим тези по-специфични примери, като цяло богатите днес са си били богати винаги. Обратното е възможно - богати преди да са бедни днес. Примери - Монголия, Египет. Но обратното има ли го според вас? Ето примерно кои са най-богатите икономики? Япония - ами те винаги са си били световна сила още от древността. Макар сринати след ВСВ, бързо стават пак световна сила. Германия също. Италия от край време са си люлката а цивилизацията. Испания не е чак сред най-богатите, но още от колониални времена са си били богата страна. Да, по време на Франко са били бедни, но това е било временно, после пак постепенно се превръщат в сравнително богата страна (не сред най-богатите). А ние като цяло никога не сме били богата страна - може би при определени владетели в ранното средновековие, но са били някакви епизодични периоди.

Мисълта ми е, че явно за да си богата страна днес, трябва да имаш мая, както се казват старите хора. Мож би манталитет, не знам. Но ако нямаш, дори и да си богат, ще е временно. А ако имаш, дори и си сринат след война, пак за кратко време ще наваксаш. Ние явно си нямаме мая и няма как да сме богати като Германия никога. Най-много временно. Може би така е устроен света.

Коментари

1.   С избиране сериозни промени няма начин. За големите промени си трябва революция, бунт, война... Друг е въпросът какво значи "оправяне". На много хора тук им е добре, десетки милиони направиха.

2.   1, ми аз и с революция не знам някой да се е оправил. Нали революцията някой трябва да я организира. А познай този, който я организира и реши нещата (обикновено с кръв) дали няма да е същия и няма после да поеме властта? Арабската пролет до какво доведе? Гърците като протестират през ден, какво постигнаха? Вярно, по-добре са от нас, ама никога няма да бъдат Германия примерно.

3.   Ирландия, Чехия, Испания, Исландия, Норвегия.

4.   Българина все революции му дай, все кървища и трупове, без кръв и черва не ставало... Но както пее един наш рапър и артист "оставаме си на кухненски революции".
Аз съм българин, но смятам, че и без тези драматични революции може да се получи.
44-та, елита е избит, революции, простотии, бай Тошо има три фалита. Управлявали са ни прости комунисти с трето отделение, а сега и децата и внуците им.
Стига с тия революции.
Не можем ли просто всички да работим за едно по-добро бъдеще.
Управниците какви са, не са ли българи, не са ли част от нашето общество, кой ги възпитава, кой ги избира, кой им дава вот на доверие.
Ние, обществото правим всичко това. Но какъвто народа, такива и управниците.
Катаджията ми иска рушвет, началника ми е далавераджия, на пазара ме цакат с грамажа, бай Георги си изхвърля боклука през терасата, всеки прави тънки далавери.... Еми с такова общество какви политици и каква промяна търсите.

5.   Богата държава не се става като дойде някой да те оправи. А с работа и плащане на големи данъци, които тук всеки си спестява при все че данъка е най-нисък.

7.   Абсолютно няма такава закономерност.Италия-наследник на Римската империя-външен дълг над 130%,Гърция-наследник на Византийската империя-на практика фалирала държава,Персийската империя-Иран пълна разруха,има и други Монголска империя,Руска Империя и тн.Абсолютно всичко е в манталитета.българинът все обича по тънката лайсна,политиците са ни същите и за това сме на този хал.В един сериал го казаха-трите стълба на българското нещастие-нихилизъм,недоверие и завист.

8.   До 2

Извинявай, ама ако гърците не бяха натискали яко, днес част от земите им, щяха да са продадени на Германия (отнаало се пробваха с едно малко островече, но ако бешеш минало, щеше да е много повече), сега щяха да са със 60% данъци и 35% ДДС, само и само, да си платят дълга. АКо не бяха казали нищо, другите държаваи, просот щяха да им бият ембарго, след ембрго, ако отказваха да си плащат кредитите, щяха да им извиват ръцете, да сключват пагубни сделки и щяха да са една робска нация без права.

9.   "Българина все революции му дай, все кървища и трупове, без кръв и черва не ставало... Но както пее един наш рапър и артист "оставаме си на кухненски революции"."

Първо - рапър? РАПЪР? Даваш а примери тая някакъв, дето даже не може и да пее?
Второ - къде "все" революции му дай на българина? Колко са били тея "революции"? 5, 10, 20? Без Априслкото възстание, щяхме да живеем като поданници и да трябва, да козируваме на всеки турчин. 44-та не е революция, а беше просто превземането на една България от Русия, като дадоха властта в ръцете на хора, които бяха тотално неспособни и от злоба, избиваха далеч по-можещи и с повече достойнство от тях. Сега, че е имало и доста лоши от тогвашният елит е имало, ама е било много сложно, да караш селско говедо, да мисли за морали, закони и последствия ... е трудно. Дай му чарвено знами и да си прави селските номера.

10.   Българинът живее по-добре от 80% от човечеството, но все иска някой да дойде и да го оправи... Сами трябва да работим да се оправим. Не си хвърляй боклука през терасата. Карай в рамките на ограниченията. Не предлагай подкупи. И така нататък... иначе все ще си стоим с надеждата някой да дойде да ни "оправи", а накрая все ни "оправят" по другия начин.

11.   Има да, Русия. Преди да избере Владимир Путин е била 1 към 1 с България, както и останалите бивши Соц държави. Върлувала е мафия, мероприятията са приватизирани и разпродадени (ограбени), а политиците са си въртяли техните си схеми, досущ като нашите днес.
След Путин мафиотите са натикани в затвора, а държавата за 20 години се превръща в световна сила.
И преди да ми кажете, че Путин е мафиот, фактите говорят, че следва интереса на държавата и народа си. Разликата между него и нашите е, че нашите не държат на българският интерес, а на своя собствен. Именно това ги прави мафия.

12.   От 4 към 9.
С "кухненските революции" имам предвид, че българина все ще прави революции, но все свършва в кухнята, псувайки тоя и оня, пиейки поредната ракия (а не че е правил много революции).
Изразът "кухненски революции" е на рапърът Атила/ Орлин Милчев, който всъщност е не само "рапър".
За 44-та явно сме на едно мнение. Армията е окупаторска, а не освободителна.

13.   11, хахаха. Благодаря, имах нужда.

14.   Може това да не отговори на въпросът ти...
Но защо най лесното е най трудно?
Защото ние си го правим такова!
Всеки иска просто един добър човек ,човек с ценности.Който онда не му се получава ,ще продължава да го прави- не заради народа ,а за хората ,за своя вид.
Но този така наречен човек ,бива подтиснат от това че е невъзможно някой като него да стигне там горе.
Някой ден ще разберем че не е важно това кой от къде е и на кого да даваме и от кого да взимаме.Кого да предаваме и от кой да крием.
Висшия идеал ,който аз виждам е човекът .Хората.От тук от там- навсякъде...

Добро.Лошо...
Само си го правим ...

15.   № 11 напълно съм съгласен с теб, имаме едно и също мнение. Казвал съм, че България има нужда от такъв министър председател като ПУТИН, който да постави всички български министри начело с пожарникар Бойко, не само в затвор, но в тъмничен затвор до края на живота им и да им се отнеме всичко откраднато. Тези наши политици нямат управия. Само със сила. Аз винаги казвам, че съм русофил, но не когато беше на власт Елцин и Горбачов.

16.   Оправянето на една държава не става чрез избирането на месия, а чрез оправянето на хората в държавата, т.е. когато те работят в една посока за постигането на тази цел.

Погледнете само коментарите под всяка една такава тема, всеки иска различни неща, да не говорим, че една голяма част искат едновеременно напълно противоположни и несъвместими работи.
Едни искат държавата да ги храни на хранилка (без да дори да разбират, че държавата само преразпределя, тя не произвежда, за да дава, т.е. за да даде на някой, трябва да вземе от друг), други искат да живеят по западен модел с всички придобивки и екстри на този начин на живот, трети ревът за Русия, четвтърти ревът за социализма (да не говорим, че много голяма част искат всичките неща едновременно)
Така че на всеки един лидер ще му се наложи да угажда на всички по тези направления и става това, което е баце в момента, т.е. грозна гледка.
За това вместо да чакате месията, образовайте се, учете историята и се опитайте да разберете как функционират политическите системи, как функционират държавите и икономиката. И най-вече се учете да не вярвате на всичко, което ви залива от мрежата, да можете да различавате фалшивата информация от истинската. Когато голяма част от хората имат нужната политическа култура, на политиците им се налага да се съобразяват с тях и нещата вървят на добре.

17.   Ами като гледам Русия са по-добре от нас... Путин е избор добър...

18.   До 10

То па едно "човечество" ... АХХАХАХАХАХХА