Споделена история от Други

Не разбирам възмущението на възрастните, че не четем
От малък са ми повтаряли много хора как трябвало да чета. До ден днешен ми прави впечатление, че възрастните си мислят, че като не четеш художествена литература, едва ли не си нискоинтелигентен. Аз така и не разбрах защо в крайна сметка трябва да четем такава. Редовният отговор е да обогатим езика си или някакви общи приказки, но нищо адекватно и разбираемо.

Аз смятам, че имам достатъчно богат речник, за да се оправям в живота и изразявам. Аз просто не съм такъв човек. От малък литературата не ми върви и ми пишеха шестици, колкото да не ми развалят дипломата. И въпреки това се образовах, завърших с отличие, сравнително успешен съм в работата си и съм средно ниво ръководител още от края на 20-те си години. Аз съм човек на логиката и точните науки. Вървеше ми математиката с лекота, дори имам награди от състезания. Смятам, че имам не лоша обща култура, поне в сравнение с повечето хора. Обичам да гледам научнопопулярни филми, имам си мои любими теми, които ме интересуват. Книги чета, но не художествена литература, а само такава, която би имала практическа полза за мен. Ако пък случайно ме заинтригува някоя история, предпочитам да я гледам на филм за 2 часа, отколкото да изгубя няколко дни в четене.

Защо това да ме прави невеж? Защо е това възмущение? Трябва ли всички да обичаме литературата? И дори и да прочета примерно "Война и мир", какво в крайна сметка ще се промени в живота ми? По-умен ли ще стана, по-щастлив ли, по-богат ли, по-успешен ли?

Коментари

51-86 от 86

55.   До 53
Аз лично не ви смятам за прости, а за ощетени.
Забелязвал ли си някога, че в днешно време има хора, които не разбират много и от технологии?
Е, тях също ги смятат за ограничени, невежи и най-вече, за хора с остарял начин на мислене.
Тези въпросни хора нямат такъв интерес към технологиите и не знаят какво удобство могат да бъдат за много неща.
Не само възрастни, а млади хора. За тях също е трудно и неприятно да се научат да ползват компютърни устройства, но вече е наложащо.
Вече стана нужда да разбираш от технологии, дори само, за да работиш или да си „разгадаеш“ смартфона.
Виж как е с това онлайн обучение при учениците.
Много възрастни учители трябваше в движение да се научат на всички тънкости, ако преди това не са можели.
Преди това не са знаели колко удобно може да бъде.
Може би при вас е същото с книгите. Не знаете какво може да ви даде книгата.
Не за знания, а за удоволствие.
Или може би навремето са ви пробутвали четива, които са били безинтересни за вас и са ви отблъснали от четенето изобщо.

Пожелавам ти да попаднеш на четиво, което толкова да ти хареса, че да събуди интереса ти. Вероятно ще е на електронен носител. След прочита, ще видиш какво е.
Ако един ден минеш на хартиен носител, ще усетиш разликата.

А колкото до коментара ти за филмите, ами не съм чувала за човек, който не е изгледал и един филм в живота си. Но съм чувала за много хора, които не са прочели нито една книга.
Чувала съм и за такива, които не гледат нови филми, защото не са толкова добри, колкото старите. Или хора, които не са имали време за филми.
Киноманите също имат свои предпочитания.
Може да не харесваш определен жанр филми или определени режисьори и сценаристи.
Но да не гледаш филми изобщо, май в днешно време не се среща често. :D

57.   Според мен това се казва като някаква рецепта за това да имаш някаква емоционална интелигентност. Със сигурност се казва с добронамереност, за да се развиваш. Естествено с четенето се обогатява и речниковият запас. Пропуска се много важна подробност обаче - да подбираме четивата си. Аз лично от някои книги, дори статии съм си променял целия мироглед, отношение към другите и мен самия - към много по-добро. Понякога между редовете е скрита истина, която опитът, годините и мъдростта на другите просто ни се подаряват и правят живота ни по-хубав, а нас по-добри.

58.   Чети каквото ти трябва да четеш. Ако ти трябва богат речник, чети за такъв. Ако ти трябват конкретни факти, чети ги тях. "Начетените" ги остави. Не виждаш ли как гласуват с еднозвезден рейтинг, защото из богатия им речник не могат думи да намерят за изразяване. Аз чета теми, които за някои от начетените покрай мен са толкова недостижими, колкото пътя пеш от Кюстендил до Гренландия. Чета математика, статистика, програмиране (понякога), научни статии, в много малко случаи и художествена литература. Не успях да се насиля да прочета "Престъпление и наказание" (писна ми, честно казано) и до ден днешен слушам как не съм прочел тая ненужно проточена тухла. Накарай обаче Петко и Четко да свършат моята работа или да четат моите източници, отговорът е ъЪЪъЪЪъ, съпроводен с отворена уста и течаща лига.

Четенето и държането на книжка е стара тропа, да видим дали начетените тук знаят какво е това. Да кажеш някому колко четеш е най-лесният начин да се изфукаш, да намекнеш, че си много умен и културен. Питай ги обаче какво четат, какво са запомнили или научили и гледай сеира.

В една конкретна литературна творба от Исландия се споменава изрично как мъдрият слуша много и говори малко. Това е в пълен противовес на дървените философи, които не пропускат да изтъкнат колко четат. Начетени, за коя творба говоря, да видим колко четете? Последната дума се римува с "креда".

60.   Авторе, казваш, цитирам:
“...Обичам да гледам научнопопулярни филми, имам си мои любими теми, които ме интересуват. Книги чета, но не художествена литература, а само такава, която би имала практическа полза за мен.”

Художествената литература е само част от цялото. Ти, всъщност, четеш книги и се ограмотяваш. Проблемът на много хора е, че не четат изобщо и се гордеят с това. “Прост народ, слаба държава.”
Само с четене на книги и развиване на въобръжението не става. Трябва и смелост за реализирането на наученото. Афинитетът към художествена литература може да бъде и един вид протакане (както видеоигрите, сериалите), вместо да се изправи човек срещу страховете си.

И затова, единствения критерий е дали четеш, за да се научиш как да приложиш нещо за по-добър живот или просто да ласкаеш егото си колко класици си прочел.

Ако човек чете книги без практическа цел, а само за отмора и декомпресия е също ОК.

Има и много видове интелигентност- академична, социална, кинетична (? спортисти). Както и още други, списъкът е дълъг. Умението да водиш дискусия и да разбереш и другата страна, е също полезно умение. Както е казал Брус Ли- избери си това, което върши работа лично за теб и отхвърли останалото.

61.   60, това казвам - има хора, според които ако не четеш точно художествена литература, си тъп. За тях философии, статии, научна литература, история няма никаква стойност. Даже някои отиват и по-далеч, като си мислят, че трбява да се чете и точно на хартиен носител.

И на мен това ми е странното - как можеш да мислиш, че някой е ограничен/прост/невеж/ощетен, само защото чете не художествена литература, а има други интереси. Как очакват всички да сме еднакви и да се обогатяваме по еднакъв начин? Има хора с интереси в музиката, скулптурата, спорта, пътуванията и каквото още се сетиш. Нима всички те са прости?

62.   Четенето за мен не е единственият начин да се обогатиш. Един от хората, на които най-много се възхищавам, е Игнат Канев. Той е със 7. клас образование. Гледал съм му интервюта, изключителен човек. Не е типичният алчен бизнесмен мутра, макар че е милиардер. Успешен в бизнеса, в семейно отношение, щастлив. Има кръстени улици и паркове на негово име в Канада. Награждаван е лично от кралица Елизабет за благотворителна дейност. Дал е много дарения за болници, училища, читалища, детски площадки, църкви, вкл. в България. Помагал е на много българи в чужбина. Да, той сигурно не е прочел много книги и дори речникът му не е богат. Но въпреки това е много земен, човечен, морален и мъдър. Това не е ли пак вид душевно богатство? Според мен той е много по-богат душевно от някой, прочел 1000 книги, мислещ се за много възвишен и плюещ по хората за дребни правописни грешки в Сподели.нет.

Нима един будистки монах или пътшественик, опознал стотици култури, не е богат душевно? Да не би да има само един вид душевно богатство?

63.   И какво научихте от последните 50 книги, които прочетохте? Конкретно, ако може?

64.   С времето се убедих,че няма как един човек,който обича да чете книги,да предаде пламъка си на човек,който не обича,а няма и смисъл,то или ти доставя удоволствие или не.Абсолютно същото е с хора,които твърдят,че в математиката като научиш умножение и деление ти стига,защото "другото никога няма да ти потрябва в живота".

65.   62, за прости се смятат тези, които не четат изобщо.
Художествената литература просто е най-популярна.

66.   63, е, как какво? Че са много готини, а другите кухи.

68.   До 63
Щом искаш конкретен пример, добре.
Наскоро бях решила да си припомням „Лолита“ на Набоков.
Това, което научих е, че начинът, по който историята се „романтизира“ и естетизира, е доста умел и заблуждаващ.
Въпреки всичко, това си остава история за един педофил.
Педофил, който има своята лична драма от детството, но все пак педофил.
Това е една от най-неправилно разбраните книги.
Ако сте гледали филма, знаете защо.
През очите на Хумберт всичко е изкривено.
Това поставя важни въпроси.
Редно ли е да симпатизираме и да оправдаваме някой за престъпленията му, защото е преживял тежка драма в живота си?
Общо взето това поставя много въпроси, които са свързани с реалния живот. Главно етико-правни въпроси, които са разисквани често тук в сайта и извън него, защото засягат цялото ни общество.
Но ако започна да ги изреждам, ще отидем в съвсем друга тема.

Моля ви, не се смейте! Някои хора четат и такива книги.

70.   Номер 2,

Не знам какви разговори водиш с Стивънсън, когато четеш за Д-р Джекил и Господин Хайд, но явно като него и ти вдишваш не само прах измежду страниците. Текстът си е текст, фактите тежат повече от литературните ти съчинения. Електронните книги позволяват да носиш цяла библиотека със себе си, не губиш време с доставка или ходене на място при закупуване, улесняват публикуването, а и да - пестят дървесина. Хубаво е да го правим, най-малкото защото без кислорода от дърветата няма да можеш да проповядваш толкова любимото ти четене. Има изследвания, които показват как четенето от таблети и подобни намаля обема на запомнената информация, но това се третира лесно - прочети пак. Така или иначе нищо не се запомня веднага.

Наистина няма по-занижена "интелектуална" каста от тази на "начетените". Сякаш има някакво достойнство в това някой да използва архаичен метод за добиване на информация. Ако не е очевидно, четенето на дребен шрифт върху хартия също напряга очите, особено ако се прави на лоша светлина. Една алтернатива са например аудиокнигите. Можеш спокойно да слушаш, без силен звук, без да напрягаш сетивата си. Това е идеално за възрастните, за малките деца, за хората с увреждания или просто движещите се. Но дори в този случай невъзпитаните елитарчета ще се опитат да изтъкнат комплексчетата си и да кажат как това не се брои. В малките им ограничени мирогледи, само тяхното е правилно. Дори ако го правиш като тях - почват изборите да критикуват (жанр, автор, заглавия). Ако и това съвпада, то интерпретацията ще ти нападнат.

За мен няма по-жалко нещо от този жалък елитаризъм. Ако някой не е дегенерат и чете или се обучава, оставяш го да се обучава. Ук е по-добре от неук. Ако трябва с аудиокниги, с електронни, с нормални, с видеа, с практика, с игри, все там. Знанието и действието, подобрението - това трябва да са главната цел, не методиката. Много от "начетените" не готвят достатъчно добре, не поддържат физическа форма въобще, не спазват всички стандарти за хигиена или външен вид, не посещават зъболекар достатъчно, кусурите са много. Ако им го кажеш, обиденички ще са. Но те да натякват как те са прави, другите криви? Всеки ден, всеки час, с кеф. Лицемерието е доста очевидно, а и жалко.

71.   68, И като разбра, че някакъв педофил от миналия век имал лична драма, това как точно те обогати? Как допринесе за света или за себе си с това знание?

Горе дадоха пример с Игнат Канев с начално образование. Не е важно дали си прочел 1 и 1 млн книги, защото той се е обогатил от самия живот, от самия си опит и е направил много за много хора с личния си пример и дела. Ето това е богатството. Не знам защо четящите се имат за нещо повече. Един четящ, който цял живот не си мръднал задник, за да направи нещо за себе си или света, ако ще и 1 млрд книги да е прочел, пак ще си остане същия душевно беден. Голям праз, че знаел историята на някакъв педофил, като нито светът, нито той самият не е спечелил абсолютно нищо от неговото съществуване.

72.   За мен четящите са като фитнес батките. Последните масово си мислят, че като са направили гумени стероидни мускули, са нещо повече от неспортуващите. А четящите си мислят, че като са чели, докосват Господа по мъдите и са нещо повече от нечетящите. Общувал съм с дядовци и баби по селата, които една книга не са прочели през живота си, за Набково не са и чували, но само с мъдростта си, придобита от опита в реалния живот, ще купят и ще продадат 20 души, прочели по 500 книжки. И пак ще са смирени и няма да се правят, че са хванали Господа за шлифера.

Дядо Добри Бог да го прости го знаете, предполагам. Айде кажете ми сега колко четящи трябват, за да съберат неговото душевно и духовно богатство. А той едва ли да е прочел повече от 3 книги освен Библията.

75.   68, "обогати" се като разбра, че някои неща не бива да се оправдават и че някои бест селъри са неправилно разбрани. Обогатих се, като видях психологическия елемент в историята.
Според мен, да разбираш от психология, никога не е излишно. Най-малкото, ще ти послужи, като работиш с хора.
Обогатяването не винаги е свързано само с практически умения, но за съжаление това наше консуматорско общество търси само това, за да изкара пари. А какво пречи и да имаш парите, и да си четеш за кеф? Така де, ако ти доставя удоволствие.
Може би щеше да разбереш моето "обогатяване", ако споделяш същите интереси. Сега разглеждаш примера ми по много елементарен начин, а след този коментар, вероятно ще бъда нападната, че съм се правила на умна...
Ако някой смята, че книгата е само за "образование", значи въобще не сте разбрали защо се пишат книги.
Не ме разбирайте погрешно, моля! Знам, че има и други видове литература. Аз лично харесвам всякакви видове, освен правна. Но си мисля, че точно тя може да излезе най-полезната, защото дава знания, засягащи всички.

76.   Хубаво е човек да може да прави връзката между нещата. Да направи връзката между различните видове знания и впечатления, които е придобил.
Ето това е богатство, различно от паричното и така нареченото, "практично".

77.   Да те питам нещо, номер 71.
Ти защо смяташ, че четящите не правят нищо друго, освен да четат?
Ако твоите познати са такива, много жалко!
Аз пък познавам хора с професия, полезна и за тях, и за света. Хора, които си разбират от работата и са оправени и самостоятелни.
И тези хора са четящи. Не, не казвам, че четенето на книги е единствената причина за успехите им. Но както виждаш, четенето и интелектуалното обогатяване, не са им попречили да се развият професионално, нито да имат приятели и хубав живот.
Това, че четеш, не е непременно загуба на време.
Даже се сещам за един интересен казус.
Четящите често асоциират себе си с някои от героите. Както малките деца се асоциират със супер герои от комикси и книги.
Четящият се пренася в друг свят и си отдъхва от реалността.
Това е удоволствие, което си струва.
Не всичко в този живот е работа и пари.
Четящият е намерил начин да направи своя живот хубав за себе си. Това не го прави "мързелив" или "ограничен".
Това, което дразни вас, не са четящите, а надутите.
Сред нечетящите също има надути, които не са направили много за света или себе си. Те с какво право са надути?
Парадират с външност или с парите на семействата си, ако са богати?
Или разиграват театри, за да се направят на благородни. Някакъв опит за PR ли е това?

Като не желаете да четете книги, недейте! Но не се изказвайте негативно против всички четящи. Не всеки от тях е скучен и четенето не им е единственото забавление или приоритет в този живот.
Това, че четеш, не значи, че няма да си разнообразие живота по друг начин. Не значи, че не ходиш на море, на планина, на концерт, театър и т.н. Нито, че си нямаш работа, в която си добър и Вещ.
А тези, дето само мятат салфетки по чалготеките, какво са допринесли за света и живота си? Като отидат в чужбина, вероятно само ще се снимам на фона на пейзажа, за да качат снимки във Фейсбук и да се хвалят колко е як животът им. Тези хора също се смятат за нещо повече. Но и те не бива да се слагат под общ знаменател, защото и сред тях има свестни и разбрани хора.
Като сте толкова разсъдливи и умни, защо категоризират хората? Вашият опит не е всичко в този живот.

78.   Ти си чети, щом ти доставя удоволствие, никой не ти казва да не четеш. Ама не си мисли, че като четеш, си нещо повече от другите, защото не си. Достойнството на един човек се оценява по това какъв е като човек, какви са делата му, колко е помогнал на другите, на света и т.н. Затова ти дадох примера по-горе, който ти удобно извъртя като пример за консуматорство. Хората са различни и не всички се обогатяват с книги. Един пътешественик, обиколил света например, ще е в пъти по-богат от теб, без да е прочел и един ред. Защото той ще е изживял и опознал живота реално, а не хартиен носител и във въображенито си като теб.

79.   Не казвам, че не правят друго, а че определят хората само на база четене/нечетене. Не всички, разбира се, аз имам предвид само тия ограничените "начетени". За тях ако не четеш, автоматично си беден, а те са над него. Някакво кухо самочувствие на база на едно голямо нищо. Също като батките във фитнеса. Ами не, не са над другите, само защото четат. А ако си мислят, че са такива само заради това, значи не само не са възвишени, ами трябва да си махнат и капаците от очите.

Такива хора не са по-различни от онези материално богати, които гледат на бедните с презрение. Разликата е само във вида на богатството. А вие дори и не сте душевно богати, колкото си мислите, щом сте толкова ограничени.

80.   79, по тази логика би трябвало да изразиш възмущението си към категорията „надути хора“, без значение каква е причината им да се надуват.
Четящите и нечетящите рядко имат еднакви интереси и за това няма къде „да се засекат“.
А всеки би искал да контактува с хора, които имат подобни интереси, за да има за какво да си говорят.
Аз също съм попадала на хора, които смятат за „ограничен“ всеки, който не споделя техните интереси.
Разликата е, че не съм търсила начин да провокирам тези хора.

По тази логика, драги авторе, търси си възвишени и нечетящи хора, които споделят твоята философия за живота, не са надути, не са глупави и вероятно са интересни личности, а не скучни като „книжните плъхове“.
По мое мнение, цялата тема е провокация с цел избиване на комплекси. Сега очаквам нападение как четящите тук си избиват комплексите.
Ако е просто излагане на теза, лесно може да забележите колко са добронамерени някои от първите коментари.
Някои от тях подкрепят автора, други показват, че четат за удоволствие, а трети са се опитали да отговорят на провокативния въпрос „Ама с какво ти е полезно четенето?“.
Както виждаш, добре да се справили, но пак бяха наречени „ограничени“.
Желая ти успех в живота авторе, и дано книгите никога не ти потрябват!

81.   Мноо начетени, мноо нещо. Ако ги попиташ за практически съвет ... нищо не знаят.

82.   Еха... научилаот една книга, че педофилите били лъжливи копелата и омайвали с думи...

Моме, тва щях да ти го кажа и аз.

83.   80, "по тази логика би трябвало да изразиш възмущението си към категорията „надути хора“"

Точно така. Слагам в един кюп всички начетени, кифли, батки, парвенюта, цигани със златни зъби и изобщо всякакви, които си мислят, че с едно голо четене/джуки/анаболни мускули/златни зъби/пари са 5 левела нагоре и всички останали са им в краката. Ето изразих го. Доволен?

ПС: а, да, забравих и набожните, които си мислят, че като вярват в Бог, са много печени.Сигурно пропускам и други.

ПС2: подчертавам, че имам предвид само тия, които си мислят, че въпросната мания е единствения критерий за възвишеност. Да не ми се обидят нормалните хора.

84.   Сега се изразява възмущението към една група. Стига си измествал разговора.

89.   До 63/82

Това беше пример от последната книга, която "хванах". Виждам, че искате пример от последните 50 книги.
Ами, надявам се да ви изненадан приятно, че сред последните 50 книги, прочетени от мен, не фигуруюират само художествени сюжети, но също книги на историческа тематика и биографични книги.
Ето ви едни пример какво научих от книгата за живота на Амадеус Моцарт. Освен фактите на неговият гений и неговото творчество, освен няколкото версии за смъртта му и бохемския му начин на живот (все неща, които се знаят от обща култура), научих още, че творчеството на "Детето чудо" не е единствено самореден талант, но също и невероятно много труд. Това донякъде разбива мита за вродените качества и доказва на света, че за да си успешен и оценен, трябва да си невероятно трудолюбив и всеотдаен.
Неща, които всеки знае, но е добре да се припомнят, защото са добра мотивация за хора, които желаят да се развият в една сфера, не се боят от липса на талант или пренебрегват значението на труда и старанието.
Останалите "научени" неща са все исторически факти за живота на композитора, като например, че е членува в масонски общество и създава масонски меси, но след време напуска масонската ложа и си позволява да издаде публично тайните на масоните, като създава операта "Вълшебната флейта". Това е причината да се смята, че масоните убиват Моцарт.

Прощавайте, че така нахвърлям нещата, четох книгата отдавна(нали си говорим за последните 50-тина книжки).

Ето ви и друг пример за знания, добрите от фентъзи история, правена по мита за Граф Сен Жермен. Сигурно сте чували за поредицата "Скъпоценни камъни" на Кирстен Гир. Тийн драма, която ни запознава с интересната легенда за пътувания във времето, но също и дребни и незначителни факти от историята на Англия и по-значително, за Франция през 18 век (мисля, че тогава пътувах във времето, ако не ме лъже бедната памет) Не, не отричам, че Сен Жермен е измислен и това, че пътувал във времето, е само легенда. Но в измислената, привидно детска история, са вкоренени елементи от мита и елементи от бита на реалните благородници от онова време, които не се бъркат с митичната личност.
Според мен, това са иновативни начини да се учи история, стига читателите да Не смесят въображаеми с историческия елемент.
Нали много хора се оплакват, че учебниците по история са им скучни, ето и друг начин интересът им на бъде събуден и да научат нещо "между редовете".

Прощавайте, че нахвърлям така нещата, просто отдавна четох книгите и давам примери с неща, които са ви по-познати, защото се говорят и чуват дори от не четящите. Като това за живота и творчеството на Моцарт.

Сега да не кажете, че няма смисъл да се интересуваме от история?

От край време се каня да прочета "Не пипай тази книга! ", в която знам, че са разкарюзани исторически факти за тайните общества, като масоните, илюминатите и други. Още не съм я започнала и не знам много, но след време обещавам, че ще ви покажа какво научих. :) Нали това беше важното?

Да, сред последните 50 книги, които съм чела, фигурира и доста Не художествена литература, като "Държавата" на Платон, където е и алегорията за Пещерата. Сещате се, обяснението как функционира обществения механизъм. Въпроси от Древността, които са актуални и днес. И не са се променили много. Например, че всеки мислещ е неразбран, както и вие не четящите, сте неразбрани и непризнати, защото не се вписва те в нечий модел.
Да се спирам ли на "Критика за способността за съждение" на И мануел Кант или коментарът ще стане дълъг? Знам и другите две критики, бъдете спокойни!

Прощавайте тази моя излишна дързост, просто искахте примери. Сега да не ме обвинител, че съм се надувала? :)
Извинявам се, много се извинявам, ако изглежда като заяждане! Наистина, не е заяждане, а съвсем добронамерени споделяне. Нали една от идеите на сайта, е хората да научим нещо?
Надявам се, че не съм ви подразнила.
Поздрави!

91.   89 - "фигуруюират", "разкарюзани"

А ти, случайно да страдаш от епилептични пристъпи? !? :)

92.   Според мен не е много правилно да се твърди, че литературата не ни учи на нищо. Дори само художествената.
Така де, разбирам, че не на всеки му е любима и не всеки обича да я чете, но истината е, че авторите казват на света доста вечни истини, а понякога изразяват гледни точки за различните ситуации, което подтиква към размисли и разсъждения. Това е добра тренировка за мозъка, а на света му трябват мислещи и разсъдливи хора.
Изглежда много хора са забравили една от функциите на изкуствата, било то литература, музика или живопис.
Забравете за момент модерните и пошли сюжети, които също ни дават нещо. Класическите произведения запазват духа на времето, ценностите и културата, в които се развива действието на историята.
Едно време литературата е учела на морал и етически ценности, които днес са позабравени. Забравихте ли, че това, което четем и слушаме, оказва влияние върху нашия мироглед и неусетно "попиваме" и прихваща е от това, което "консумиране" като етическо и естетическо богатство?
Модерното е временно, класическото остава.
Може би защото в днешно време се проповядват по-примитивен вид ценности, като пари, секс и други първични неща.
А по-възвишение неща, като любовта, мъдростта, чистите чувства и емоции, или поуките от живота?

От времената на Древна Гърция, поезията е имала за цел да проповядва ценности, макар и главно героични и воински. И не само тогава.
Поезията в днешно време, не се чете много и не се харесва на много четящи като жанр. Знам, че е въпрос на предпочитания, но според мен и поезията "учи" на нещо.
Но, както знаете, всеки си има вкус и за вкуса не бива да се спори.
Пък и други неща имат значение, като стила на автора. Има книги, които се четат по-лесно от други, има такива с много с сложен и стриг, академичен изказ, а ако са преводи от чужд език, става много трудно за разбиране.
Но всичко ни учи на нещо и никога не знаем кога и какво ще ни потрябва.

93.   91, това е езикът на възвишените, не ги разбираш нещата :)

94.   До 91 и 93
Не, това е езикът на авто-коректа. Явно някои специалисти са по-грамотни от нас, четящите.
Какво да се прави, така става, когато пишем от телефони. Не като златните времена на пишещите машини и по-късните, на настолните компютри.
От 89

П. П.

И не, не страдам от епилепсия, а от късогледство и съм без очила. И добре, че допуснах тези грешки, иначе за какво щяхте да се хванете. :)

95.   Много изискан твоя автокоректор. Също като теб. Нашите са си прости като нас самите.

96.   91 до 93:да, да, мнооо са "възвишени", толкова са "възвишени", че от толкова философстване, емоция и ентусиазъм да ни се докажат колко са "възвишени" с техните Моцарт, Боцат и Фоцарт са си оплели езика и правят лапсоси. :)

97.   "Не, това е езикът на авто-коректа. "

Ок ...

"И добре, че допуснах тези грешки, иначе за какво щяхте да се хванете"

Е, не е кято другите, които са допуснали грешки, за да ги цитираш и да си придаваш излишна важност. За няколкото автобиографии и фиолософски книги, които прочете, може би трябваше да хванеш, какво е това, да се "надуваш".

Поне се хленчиш... пардон - извинявш се много и говориш, а пишеш, все едно си някое литературно геройче от глемите си книги, което, ако не си го научила от същите тези книги, не се харесва никъде, извън клуба по литературно четене, но предполагам, че не те инстересува, защото си "над тези неща".

"И добре, че допуснах тези грешки, иначе за какво щяхте да се хванете. :)"

Не , не се надуваш! Сега отиди и си хвани най голмата книга и се шибни по главата с нея, за да разбереш поне веднъж в живота си НЕЩО от книгите.
Заради всичко казано дотук - Затова авторът не ти харесва типажа. Книжният плъх изял две библиотеки, които не порпуска, да демонстрира колко умен и научен е, като "леко загатне" със "саркастичен тон", своето "превъзходство". Все великолепни теми за "от държавното устройство" и "от древността" или за "човешките съдби и драми", са ти в устата и всичко е просто едно банално повтаряна и мрънкане. Разбираш ли? Накрая не се различаваш с нищо от свиващите мускули батки или келешята, които не порпускат, да си покажат новият айфон, като им го купи тате ... спрямо гледанта точка на останалите. Ето ти една таква, нали много държиш на тях.

И последно:

Не всичко трябва, да е ШИБАНО ЕСЕ с разни заучени фрази, дето ако ги събера, ще направя компилация с име "Cringe Fest" в YouTube 10 милиона гледания.

98.   97, всеки знае какво е надуване. Искате примери какво сме научили, ето ви!
Вярвам, че обичаш надутите, иначе защо би направил тема, с която да ги провокираш? За да си докажеш, че си по-различен. Ха! Информативно да си кажа. :)))

99.   До 98

Не съм пускал никаква тема. Ако искам да провокирам някого, ще му изплюща един шамар и ще си отнеса боя или ареста.

Браво, че научи нещо, като четеше, но спри да си мислиш, че предимството ти е огромно. И не, твърдението ти, че всеки знае, какво е надуване е грешно, защото очевидно не знаеш ... а може и просто да не ти пука. Поне спря с хленченето. И аз обичах да чета, или поне си се лъжех, че обичам. До 10 годишен бяха прочел доста от Марк Твен, малко Достоевски, , любимите на бащата Верн, Салгари и Дойл и разбира се, общия любим автор на баща ми и нашия премиер - Карл Май, даже и Фенимор купър (нещо ме беше налегнала приключенска фаза - признавам си, че бях най-тъпото дете, което бях срещал, с изключение на оново нещаснтото комшийче, което ми бяха натресли за приятел) ... После започнах мааалко ... по-така. До 14 бях чел ВСИЧКО от По, започнах да уча английски, следователно ми се препоръча Хемингуей, малку Хамсун, всичко на Стайнбек, всичко на Оруел, Дикенс беше определено любимец, но след това дойдоха Д.Х. Уорънс, Голдинг, поради някаква причина, да се продава Буковски на 12 годишен, не бе проблем ... А да - ШИБАНАТА КСАВИЕРА ХОЛАНДЕР! Как така, нямам право, да гледам Спайдър Мен 2 и Ван Хелсинг, но нямаше проблем, да си взема откровенна порнография! Както и да е - Прочетох и едно-две фентазита, част от Игра на Тронове, преди да беше "Игра на Тронове", но Данте и Милтън взеа привес (нещо ме изчатка религиозна тематика), и на 14 вече размятах Сенека, Хобс, Мур, Лок, Смит, Декарт и Платон. Дори прочетох Хагкуре, защото гледахме филма "Ghost Dog" (как може филм да е толкова ужасно тъп и добър?!?), Изкувството на войната и просто беше ЖАЛКО, когато прочетох Принцът на Макиавели, а в клас всички приказваха за тая книжка, като че ли бе отговорът на всичко, защото някакъв рапър, дето го гръмнали 10 години преди това, говорел за нея ... а книгата е една голяма ПАРОДИЯ, ама върви им обясни на ... както и да е. После открих невероянтия свят на компютръното програмиране и възможността, да изкарвам повече от родителите си, като чаткам нещо на компа, на 15 години. Обаче нещо забавно - Книгата Здрач! Тая бозица, ми докара нещо, което никоя дурга книга не успя - свирки! Да - орален секс! Добре, че изкочи тая книжка, а да може, такива забили деца като мен, дето откровенно караха само на минерална вода, кафе и цигари, да се "харесат", защото говорех за тематиката на книгата, но въщност говориха за Ан Райс, която има поне една добра книга. На 16 пиех по литър и половина водка на уйкенд. На 17 имах "прояви на симптоми на депресия". Както изкарвах по 800 лева, за да правя ... CSS .. ahhaha НАЙ-ГРОЗНИЯТ CSS ... сега имах проблем, да стана преди 11 сутринта. 12 на обяд за мен беше рано. Имах 140 отсъствия, просот, защото не ми бяха писали останалите 150 .
- Ти си умнУ момчеееее, за ко тай беее! - казваше класната. Нищо умно нямаше в мен. Стотици, а може би и хиляди книги. Имам книги на по 10 години вече, за компютри само, дето са поне 50 броя. Енциклопедии, класици, философи ... Как от Кант, отидохме на Шопенхаър, после на Нитцше (ъъъх, Нитцше)? Малко Киркегор и Сарт, че да не е толкова шибано всичко. И какво? Ами нищо.
Да взема, да се правя на пичага и да не пропускам шанса, да блестя със знание? Как така, може да не знаеш, коя е най-бликата звездна система, до нашата, какво е интересното за нея и на колко светлинни години е?

Няма значение - просто скапваш на някого деня, за да си начеш егото, което изисква коснтанто снабдяване с книги, а после с пари, а после с жени, а после с алкохол, а после със спокойствие, само и само, да имаш някакъв цикъл на "ратие", но да ти трябва, да "докажеш" на някого, както ти неизбежно правиш, "за да си докажеш, че си по-различен."

Браво за това! Аплодисменти!

100.   До 99

Ъмм, един въпрос. Кой е казвал, че аз имам предимство пред вас? :) Или че смятам четящите за хора с предимства? Казвам, че сме научили нещо, а не че сме по-знаещи от всеки.
Това, че коментирам темата, не значи, че се смятам за по-велика. Просто отговарям на конкретен въпрос на номер 81 и 82. Нали искате конкретен отговор? Ето Ви много отговори.
Никога не съм разбрала едно нещо. Защо непременно дългият коментар трябва да означава "придаване на важност"? Но както и да е.
Някъде да съм казала, че ви смятам за невежи? Не, но явно вие се страхувате от това.
Номер 81 казва че "като питаш четящите за практически съвет, нищо не знаели". А като покажеш, че знаеш нещо, се хваща за техническа грешка, или пък те наричат "надут" . Май каквото и да направиш, все е лошо. :) Интересно ми е, вие с автора не се ли изказахте точно против това поведение?
А относно коментара Ви за грешките ми, ами ще се изненадам много, ако вие не сте правили никога грешки по невнимание. Или пък, защото пишете от телефон.
Щом Нечетенето на книги не те прави глупав, защо две-три грешки по невнимание трябва да те правят непременно "тъп" или неграмотен? При условие, че не аз говоря за грамотност. Или да бъдат повод за подигравки от хора, които се изказват против надутите. Защото виждам подигравки за това от вас, дето мразите надутите. :) :) :)
Така де, просто се замислям, щом Вие не сте надути, защо търсите да се хванете за най-малката дреболия, че да докажете колко повече сте от другите? Но, нали.. Ние нямаме предимства пред вас, само вие имате. Ние си мислим, че имаме предимства и сме най-надутите. :)
Ние трябва да си го знаем и да не се обаждаме, вие имате право на глас.
П. П. Номер 99, помислих те за автора на темата. :) Не следя хешовете на коментарите.

Сега да не кажете, че се оправдавам, или че пак ви се надуват и "философствам"? :)

101.   „И последно:

Не всичко трябва, да е ШИБАНО ЕСЕ с разни заучени фрази, дето ако ги събера, ще направя компилация с име "Cringe Fest" в YouTube 10 милиона гледания.“

Чудесно, значи ако не знаеш нищо, това е лошо. А пък, ако знаеш нещо, то или е безполезно, или не е разбрано правилно, или да го покажеш, било „надуване“.

Изразът „заучена фраза“ не е ли вече актуална заучена фраза? Итересни парадокси се получават.

Номер 97, а твоето „есе“ какво е? Просто изразяване на мнение и в никакъв случай не е надуване, ама в никакъв! Докато чуждото е непременно „надуване“ или „парадиране“.
Двойните стандарти са навсякъде.

51-86 от 86