Споделена история от Други

Защо мекането е селско, а екането - елитно
Не съм от София, но често гледам из форумите как софиянци (не знам истински или току-що пристигнали), меко казано, се дразнят от т. нар. мекане. Само че като съм чувал как говорят самите софиянци, ме напушва на смях точно те да правят забележка за диалект. Нищо лично, но защо единият диалект е символ на простотия, а другия - едва ли не елитаризъм? Ей това не разбирам.

Звучи ми като "аз съм от София и мога да не осъзнавам колко смешно и неправилно говоря, но ти щом си от прованса, нямаш право да миечиш". Не я разбирам тази злоба.

Коментари

51-60 от 60

77.   Хм, и колко неправилно говорят софиянци, я разкажи??

78.   До 77

Ако ги питаш, говорят правилно.
Ако внкибизвади учебник и започне да посочва грешки, започват да се подиграват. Важи за всички градове.

79.   Сега, аз уважавам хората от всички краища на България. Обаче като дойдат да живеят и работят в София да бъдат така добри да се опитат да говорят на книжовен език, без да акцентират върху мекането си, което е понякога наистина неразбираемо. Случай от метрото: едно момиче, наперена, с кожени дрехи, изведнъж се сеща да слиза, но имаше много хора, а тя "можйе ли дъ съ утмйестити да минъ", докато я разберем, за малко да я защипят вратите. Толкова за диалектите. Не пречат, докато не станат неразбираеми и дразнещи вследствие на това.

82.   79, тогава и вие не говорете твърдо като араби с претенции, че това е книжовен български език, слагайте си ударенията на правилните места и махнете излишните и натрапчиви е-та, че и ние да ви разбираме и всичко ще е точно.

Или на вас като сте си в Софията, ви е простено да говорите на мислимЕ, нЕма?

83.   до 82 - Ние сме вкъщи! На който не му харесва, е свободен да си тръгне и да се върне на майната си, откъдето е дошъл, нали така?

84.   50,
не съм 48, но ще ти отговоря. След Освобождението в България възниква т. нар. новоговор, намери инфо, ако те интересува.
Иначе в поста на 48 няма противоречие. Диалектите наистина са богатство. Обаче на обществени места или при разговор с непознати е необходимо човек да ползва книжовния български език. Мен лично диалектното говорене не ме дразни, въпрос на култура. Екането и мекането са си все диалекти, зависи кой избира да говори постоянно по този начин. Имам приятелски семейства от София, интелигентни хора, ако ги чуеш, няма как да знаеш откъде са. Лично аз ползвам навсякъде само книжовната форма на езика. И такова противопоставяне кой диалект е по- „правилен“ само ме развеселява!

86.   Софиянци говорят смешно.
Като обратни са едни такива.

88.   83, нямате проблеми. Ако всичките данъци от цялата страна не се събираха само в София и нямаше пълна централизация, никой нямаше да ходи в София. Само че едно време когато Дянков искаше да направи децентрализация, всички шопи наскачаха на протести. Не може само да взимаш от провинцията и всичко да е в София, пък да не искаш никой да ти идва на гости. Хем агенто да е цяло, хем вълка сит, няма как да стане. Просто хората в провинцията няма какво да ядат, след като им обирате данъците, а им хвърляте трохи. Няма препитание.

Или ще ви мекаме, или и вие преставате да говорите като обратни араби. Другият вариант е децентрализация, ама се съмнявам да ви хареса. Съкращаваме половината работни места в София, местим институциите в провинцията, спираме магистрали, метро и всякакви неща в София и започваме да ги правим в провинцията. После може да си екате на воля в 100 хилядна София с по 800 лв заплати като в провинцията и няма да има кой да ви прави навалица и да ви мечи.

Подозирам, че няма да си съгласен.

89.   "Можеш да изкараш човека от селото. Но селото - от човека - никога".

90.   Защото софиянци са си такива. Трябва да си избиват някъде комплексите. Да не ти дреме. Ако един човек не те харесва все ще измисли причина да се дразни от нещо.

51-60 от 60