Споделена история от Други

Забелязах, че психичното състояние влияе на здравословното
Преди време ме оперираха и докато чаках да ме викнат в операционната, се страхувах адски много. Като знаеш, че всеки момент ще те викнат и теб, ще те упоят и кълцат и няма гаранция, че ще се събудиш и че ще успееш да се възстановиш, си е страшничко.

Докато чаках, дойде и друг мъж, по-насран и от мен, едва дишаше и гледаше в една точка, тотално неадекватен. Като видях, че има по-уплашени и от мен, изведнъж ми дойде смелост и се успокоих. Всички черни мисли ми минаха и някак имах пълно доверие на лекарите и съдбата. Това чувство ми хареса. Беше ми леко и можех да мина през всичко.

В крайна сметка операцията мина, но това спокойствие не ме напускаше. Даже се чувствах още по-уверен, че всичко е минало и не се и замислях, че тепърва ми предстои тежко възстановяване. То не беше никак приятно, но през цялото време не ме напускаше това спокойствие и тази смелост. Просто имах доверие на нещо и аз не знам на какво. Знаех, че каквото и да стане, така е писано и е за мое добро и израстване. Нямаше как да ми се случи нещо лошо в истинския смисъл на думата.

Лекарката ме наблюдаваше и все казваше, че много добре зараства. След няколко дни беше толкова изумена, че викна професора да ми покаже разреза като образец, че зараства с невероятни темпове. Той също се впечатли и викна някакви стажанти да им демонстрира как изглежда перфектно зарастване на разрез. Даже организмът ми се самодренира и нямаше нужда от изкуствен дренаж. Сам си изкара всякакви излишни кървища, гной и т.н.

Обаче лекарката отказа да ми махне конците за всеки случай, а те след още няколко дни станаха твърди като телове и започна истинския ад. За пръв път се притесних, защото не знаех каква е причината да започне отново да ме боли страшно и състоянието ми рязко се влоши. Както психически, така и физически. Възстановяването практически спря. В крайна сметка ми махнаха конците и внезапно ми олекна.

Тогава се запитах дали пък психическото ми състояние не е оказало влияние върху здравословното. Прочетох в интернет, че в действителност при притеснени пациенти, статистически се случват много повече усложнения, неконтролируеми кръвоизливи, възстановяването е много по-дълго и т.н.

Помислих, че мога да прилагам това и при други здравословни проблеми. Аз примерно имам дискова херния. Не е в тежка форма, но на моменти правя кризи и боли. Започнах да експериментирам и вечер като си легна, нарочно започвам да си мисля, че всичко ще стане, както е писано, че съм дошъл тук, за да науча уроци и дори лошите неща, вкл. и тази болка са за мое добро, че имам пълно доверие на живота, мислено искам прошка за това, че съм изпитвал страх, че съм имал прекалено големи желания, че съм бил алчен, давам прошка на всички, които примерно са ме ядосали през деня, изразявам благодарност за това, че аз и близките ми са живи и здрави, че имам работа и всякакви такива банални за някои хора неща. С две думи освобождавам се от страхове, омраза, притеснения, яд, недоверие и всичко негативно.

И винаги когато го направя, на другия ден не ме боли кръста. Правил съм експерименти, няколко вечери да го правя, после да не го правя, за да елиминирам случайностите. Няма лъжа, няма измама - работи. Пробвал съм с упражнения, с чакръкчии, с лекарства, доктори - нищо не помага с изключение на едни инжекции, но минава временно и имат много странични ефекти.

Коментари

1.   Баба ми цял живот е имала рана на крака си, която не зарасваше. Постоянно я е боляло и е мислила за това. Когато получи инсулт и влезе в болницата, раната и зарасна. Явно е спряла да мисли за това. Психиката определено влияе на човек.

2.   Решението

https://youtu.be/eheNI88PALQ

3.   Така е, но го има и обратния вариант в още по-голяма степен - физическото здраве да влияе на психическото. Преди да започна да вземам лекарства за проблем с щитовидната жлеза бях много тревожен и получавах паник атаки. Това беше години наред. Не исках да вземам нищо дори отначало като разбрах за проблема.

4.   Двете неща са взаимосвързани, но според мен по голяма роля има психиката. Хората намерили душевен покой по рядко боледуват от сериозни заболявания, от хора които са неудоволетворени от живота и се лутат постоянно.

5.   Психиката влияе на здравето.Точен пример за психика,която трябва да работи са психосоматичните заболявания.

6.   Да свързани са

7.   Благодаря ти за този пост човече, стига до мен в точния момент...

8.   Ще отбележа само следното: под дълбока хипноза, когато в ръцете на хипнотизирания бъде поставен обикновен молив с внушението, че това е нагорещено желязо, по ръцете му излизат мехури точно като от изгорено!
Спомни си и за йогите, които си "пробиват" с дебели игли бузите, ушите, дланите на ръцете, а след това няма нито кръв, нито белег.
Примерите са безброй! Включително си спомням и един много интересен случай, описан в книга за психологията, преведена от руски - навремето през социализма, в който се разказваше за една девойка от дълбоката сибирска провинция, в която дошъл по работа за няколко седмици симпатичен инженер. Залюбили се те, правили каквото правили, и след като инженерът си заминал, се оказало, че девойката е забременяла... Бременността напреднала, коремът ѝ станал голям, гърдите ѝ натежали, дошло време да ражда. Контракции, бързо в родилното, по пътя ѝ изтекли водите, седнала на стола да ражда и... вътре нямало никакво бебе! Оказало се, че тя толкова силно си внушила че е бременна, че тялото ѝ преминало през всички етапи на "бременността", заедно със съответните хормонални и физиологични изменения, че никой, до самия край, не разбрал каква е истината (навремето е нямало видеозони и подобни техники за наблюдение на плода, а и никой не се е занимавал да се задълбочава... Бременността се е следяла само "отвън" - по външни признаци).
Та това е положението... Например диагнозата "рак" директно убива пациентите с по-слаба психика и по-голяма внушаемост (понеже страхът е на-силната и устойчива емоция). Докато текат изследванията за неговото доказване, буквално можеш да предизвикаш рак от нищото в тялото си...

9.   3, двете са свързани, но върху психиката имаш директен контрол до някаква степен.

10.   Болка в кръста означава вина. Виж таблицата с болести на Луиз Хей.

11.   "Ще отбележа само следното: под дълбока хипноза, когато в ръцете на хипнотизирания бъде поставен обикновен молив с внушението, че това е нагорещено желязо, по ръцете му излизат мехури точно като от изгорено!"

А аз ще отбележа, че освен ако не ми пратиш източници за това си твърдение, ще сметна, че си шарлатанин, който се прави на интересен.

12.   Отдавна известна истина. На английски се казва:"Mind over matter" или "Духът над материята". Мога да ви дам много примери, но ще ви посоча само един. В моето село имаше един от малкото интелигентни хора, но се страхуваше от доктори и болници. Наложи се за не голям проблем да отиде в болницата в Пловдив, но той до последния момент не искаше да влиза в болницата. Близките му го принудиха и насила го заведоха в болницата. Още първия ден без никаква операция той умря от страх. Бате Георги беше съпругът на моята класна. Страхът убива защитните сили на организма и помръчава съзнанието. Не се страхувайте от нищо.

13.   Умът контролира тялото!

14.   до 11:

Не съм номер 8, но съм чел преди време за тези хипнотични експерименти и ми стана интересно. Потърси в нета "The Production of Blisters by Hypnotic Suggestion" на GL PAUL - има таблица, която обобщава такива експерименти. Доколкото може да се вярва на таблицата, има експерименти, при които под хипноза се създават блистери/мехури по кожата на субекта.

Сетих се и друга интересна история, която съм чел - за композитора Арнолд Шьонберг. Той е умрял от страх от числото 13. Точно на 76-тия си рожден ден някакъв астролог го подсетил, че сумата от цифрите 7 и 6 е 13 и той легнал в леглото, разболял се и умрял.

https://en.wikipedia.org/wiki/Arnold_Schoenberg#Superstition_and_death

Може би не всеки ще развие блистери под хипнотично внушение, явно трябват подходящи субекти, но в науката има такива случаи.

Плюс това ефектът плацебо, който е доказван многократно, също работи на базата на внушение. Ако ти е интересно и разбираш английски, потърси Derren Brown - Fear And Faith за "лекарството" Rumyodin, което с подходящи внушения успява да премахне дори дългогодишна екзема, а всъщност е чиста захар.

Та, явно двете системи - физическата и психическата са много свързани.

15.   До 14

Тези "ескперименти", са проведени от "специалисти", но никога не са били възпроизведени другаде, а цялата им теория е базирана на псевдоаучни разбирания от преди един век. "Дълбока хипноза", "нервно програмиране" и прочие, са интересна тема за истории и филми, но освен ако нямаме достатъчен набор от емпирични доказателства, то в най-добрият вариант, трябва да останем силно скептични към подобни твърдения. Всеки може да напише "научна работа", дори и да си намери "журнал", да му я публикува, а в публикацията да се твърдят всякакви небивалици, базирани на недомлъвки, зле разбрани данни и грешно проведени експерименти.

Просот искам да кажа, че не намирам достъчно доказателства, че да говоря за хипноаза и подсъзнание, както и влиянието им върху неволни процеси, каквито мехурите от изгаряния, поне според скромните ми знания. И поради лиспата на тези доказателства, не смятам, че е редно да считаме хипнозата и предполагаемите ѝ качества, за истина, още по-малко за публично познат факт.

Иначе см съгласен - стресът, особено продължителен, влияе на кръвното, начина на хранене, способността човек да се грижи добре за себе и сънят. Тогава се наблюдява ясна връзка между стрес и лошо здравословно състояние.