Споделена история от Други

Струва ли си да почна да спестявам за университет от гимназията?
Добър ден. Казвам се В и съм на 15 (почти 16) години. Гимназист съм и изучавам програмиране.

Израснах с баща-насилник. Не винаги сме били финансово стабилни и това доста се отрази на менталитета на цялото ми семейство (но все пак, не мога да кажа, че сме 'страшно бедни', не ме приемайте погрешно).

След като завърша средното си образование, планирам да се изнеса и да уча софтуерен инженеринг (мечтата ми от основното училище) в гр. София.

Проблемът е, че баща ми не иска да ме издържа финансово (когато постъпя в университет). Той не осъзнава колко важно е образованието за мен (също искам да добавя, че баща ми е турски ром и че е с основно образование), защото той самият не се е образовал (поне така твърдя).

Не мисля, че ще успея да си намеря работа веднага след като завърша. Това се дължи на:

-расизмът в България (заради произхода ми; турски ром съм). Да, може би няма много смисъл в това, но не е нещо необичайно да не можеш да си намериш работа в България само, защото си с различен произход (най-вече, когато сте от ромски произход, като мен).
Но все пак, моля, не приемайте тези думи като нападка или нещо от този вид. Не това е целта.

-ако искам да работя според специалността си (която е програмиране), ще ми трябва стаж; а аз, разбира се, няма да имам такъв след завършване на средното образование. Да, осъзнавам, че има и платени стажове, но те са много малко - повечето са неплатени.

Сега съм 9-ти клас. Чудя се, струва ли си отсега да почна да спестявам от джобните си пари и месечната ми стипендия чак до завършването си?

Просто искам да планирам всичко от сега, за да мога да се оправя с предстоящата обстановка след завършането ми през 2024 година.

Приятен ден.

Коментари

1.   Здравей!
Приятно съм изненадан да видя млад човек да мисли толкова зряло в перспектива. Разбира се, че можеш да започнеш да спестяваш, това е чудесна идея.
Относно работата - в началото ще ти е трудно, да, но винаги можеш да започнеш нещо почасово дори и да не е в твоята област. Много фирми предлагат работа на половин щат (4-часов работен ден) и знаейки, че наемат студенти, проявяват разбиране. Това, заедно с живот в общежитие, позволяват на повечето амбициозни хора да се развиват въпреки трудностите и семейният им статус.
Така че смело напред и нагоре!

2.   Пиши ми, ако си на 100% сриозен и ще ти обясня, не смао как да си подобри неимуверно шансовете, за да си намериш работа след завършването, ами даже може и нещо да имаш преди него.
Но ще евидиш зор и то доста. Обаче не се предавай - има за какво да се бориш!

3.   Може да спестяваш, а може и да работиш докато учиш в София. Там има възможност и за почасова работа за студенти. Аз така завърших същата специалност. Трудно е, но не е неяъзможно.

4.   Ако има как да почнеш работа , иначе с няква мизерна стипендия 20-30 лв едва ли ще успееш :3

5.   Здравей!
Първо - поздравления за това, че вече си си поставил цел в живота, която искаш да превърнеш в реалност.
Докато четях поста ти, се върнах назад в моите ученически години (не че са били много отдавна, все пак съм само първи курс), но много ми напомняш на мен самата.
Тъй като финансовото положение в семейството ми също не беше особено стабилно, бях решила да събирам всичките си стипендии (аз получавах от 9-ти до 12- ти клас включително, като взимах 50 лева месечно) и успях да събера едни чисти 900 лева. Щяха да бъдат може би повече, но се наложи и да похарча една част от тях, но после работих и лятото като сервитьорка, което всъщност ми помогна да си възвърна изхарченото.
Сега мога да се похваля, че благодарение на парите, които сама съм си изкарала с труд и отличен успех, съм първокурсник в специалност "Българска филология", което си ми беше най-голямата мечта.
Затова те подкрепям с две ръце - няма да сгрешиш, ако спестяваш пари или работиш, само ще си помогнеш. В днешно време сериозните хора, които имат амбиция и някаква цел в живота са малко за съжаление.
Пожелавам ти само успехи в бъдещ план и смело напред!

6.   На програмистите диплома не е нужна. Затова може да напочнеш да четеш в къщи от сега и докато завършиш може да знаеш, колкото да започнеш работа. Има много клипове и книги в интернет. Сваляш си и някой език за програмиране и почваш.