Споделена история от Други

Срамежливост и тревожност
Здравейте,

Много се притеснявам като трябва да общувам с хора и напоследък около пандемията съвсем спрях да общувам и това не е много добре за човек със социални притеснения. Живея с нашите и баща ми никога не е работил и може би от това идва и някакъв мой страх да не попадна на някой мъж, който е мързелив и нищо няма желание да прави.. Стоя си вкъщи главно, ходя да пазарувам. А една моя приятелка често ми се обажда да се видим с нея и компания.. Но мен ме е страх, тъй като не живея сама и отказвам.. Искам да се запиша на актьорско майсторство.. За да се изправя срещу страха си, преди време ходих и имаше добър ефект.. Но сега покрай тази пандемия чувствам нещата много по-различни и ме спира по някакъв начин...

Коментари

1.   Не разбрах защо те е страх да излезеш с приятелка (с или без компания).

2.   Здравей, всичко зависи от това какъв поглед имаш над нещата. Имаш лоша самооценка за себе си, от там ти идват проблемите, защото си си втълпила че си "притеснителна". Като решение ти препоръчвам да прочетеш книгата Силата на настоящето и да започнеш да практикуваш випасана медитация. Докато не стигнеш до усещането, че всичко което мислиш за себе си е една илюзия, няма как да избягаш от себе си. Като не се приемаш и отхвърляш само задълбочаваш проблема, мислиш че трябва да предприемаш определени действия, защото в твоята глава се възприемаш като човек, който не е достатъчен и не струва. Междувременно това с актьорското майсторство е добра идея, но много зависи от какво място искаш да го правиш. Говоря ти от личен опит на човек, които е излизал по сякакъв начин от зоната си на комфорт, редовното практикуване на випасана беше най-важната стъпка за мен.

3.   Тръгни на психолог, за да овладееш стеснителността и тревожността. И да, актьорското майсторство също е добра идея. Работи върху себе си и се срещай с хора.

4.   Ами страх, защото не живея сама.. А с нашите и покрай вируса и пандемията гледам да ограничавам излизанията си.. Още по малко като знам.. Че тези хора, които ме търсят излизат с много хора на ден и не се пазят много.

5.   Нямам толкова лошо мнение за себе си.. Имам добро мнение.. Просто може би е останало част от уплашеното дете като съм била малка, защото тогава бях много притеснителна. С годините не съм толкова много като преди.. Но знам, че трябва да се предизвиквам, да излизам, да ходя на театър и групи и тн. Но с тази пандемична обстановка е по-трудно това да стане. Да, практикувам и йога и стречинг и съм доволна
Но просто и преди съм имала много моменти, в които като съм в центъра на вниманието се изпотявам, забравям си мисълта.. А имам толкова много неща да кажа.. И в същото време някой по"отракан"с голяма уста и малко знания взима думата и аз оставам в сянка. Преди време ме питаха защо все мълча.. Мисля че причината беше страх от осъждане и силно силно притеснение какво ще кажат хората за мен.. Сега притеснието е по-малко.. Но пак го има

6.   Просто съм по-интровертна личност.. Обичам спокойствието и тишината. Не обичам да говоря толкова по телефона.. Обичам да ди стоя вкъщи, да си чета, да слушам хубава релакдираща музика, да си запаля ароматни свещи. Не ме привличат много шумни компании, даже ме напрягат. Обичам да си готвя, да уча чужди езици. Това е част от характера ми. Когато пападна в компания с много пруказливи хора и такива, които гледат да изпъкнат, не спират да говорят, нарцис са.. Понякога се подхлъзвам от идеята да съм като тях, да говоря много, да се в пиша, но после осъзнавам, че това не съм аз. Може би идеалният партньор за мен би бил някой като мен, спокоен. Но винаги ме гонят някакви екстроверти, просто така се получава. Моите откази може би ги мотивират и се чувстват силни да говорят и да имат добър слушател. Обичам да прекарвам време и сама, обичам да съм у сред хора, но не съм от много приказливите. Какво мислите?

7.   Нарцисистите търсят някой, който да ги слуша, който и да е, затова ти налитат, при тях мотото е - "трябва да се биеш, за да вземеш думата", а ти им я даваш "безплатно", сметката плащаш ти.