Споделена история от Други

Замисляли ли сте се какво би било, ако всички бяха добри
Много пъти съм си задавал въпроса как би изглеждал света, ако всички бяхме морални, уважителни, помагащи, подкрепящи, жертващи се за другите, алтруистични, възпитани, благодарни, справедливи, благи, разбрани и т.н. Ако никой за нищо на света не крадеше, не мамеше, обиждаше, лъжеше, изневеряваше, биеше, крещеше. Ако просто хората бяха такива по природа. Ясно е, че е невъзможно, но как би изглеждал света според вас?

Коментари

1.   Ако човек не види лошото, няма как да оцени доброто.

2.   Пак щяхме да намерим начин да изкривим добротата и да я превърнем в нещо вредно, дори несъзнателно. Малко като непрестанното дебнене от страна на родители към дете - какво прави, с кого е, къде е, оценки, разпити и т.н. Всичко това се прави с добра умисъл, но всъщност е вредно и желание за контрол. И те дори не го осъзнават. Говоря за обсесивни родители, които се натягат да се висят над отрочетата си, докато не отидат на оня свят. Просто сме си такива - способни да вземем най-чистото и свято чувство/движение/вярване и да го осерем без да си даваме сметка. Или пък мъжете, които мислят, че като бият жените си, им правят добро, възпитават ги и прочее. Хора и от двата пола вярват, че това е градивно поведение... направо сме ужасни.

3.   Всички хора са добри. Просто имаме его, което ни кара да злобеем, да правим глупости и какво ли още не. Във всеки може да срещнеш доброта под една или друга форма. Имам съсед, който влиза в затвора за разпространение на наркотици, побоища и какво ли още не поне 5-6 пъти. Но пък чисто човешки, ако те види, че имаш проблем пръв ще дойде да ти помогне. Познавам и млада жена, която е известна като държанка на богаташи. И по външен вид и поведение е типична надута чалга кифла. А разбрах, че няколко пъти тайно е дарявала пари за кварталното училище и за един исторически музей. Та разни хора, разни идеали. Аз сам установих, че доброто не знаеш от къде ще дойде. От най-неприятния и противен човек може да получиш най-голямата добрина.

4.   Щеше да започне тотална деградация. Просто нямаше да има стимул да се
развиваш. Злото трябва винаги да е една стъпка напред. Така го е замислил Шефа.

5.   Щеше да е хубаво. Даже щяхме да си оставим един злобар, който ежемесечно да се оплаква, че бил репресиран, а ние да го подминаваме с усмивка, мислейки си "А някога тези бяха много на брой..."

6.   Ако няма зло, няма как да дефинираш и различиш доброто.
Така че едното без другото не може. А и живеем в дуалистична вселена- добро/зло, бяло/черно, ден/нощ, ад/рай и тн.
Също така доброто за един е лошо за други. Представи си, че помогнеш на някого, но поради това трети човек пострада.
Има една история, не знам до колко е вярна...
Когато Хитлер е бил дете, за малко да се удави в кладенец, но бива спасен от случайно минаващ човек.
Та този човек прави добро като спасява човешки живот (малкият Хитлер) но естествено после Хитлер е причинител на война и масови убийства. Спасяваш живот, който след години избива милиони...

7.   Мани добри, ако просто хората не бяха ЗВЕРОВЕ един с друг...
Земята би била РАЙ - Абсолютно изобилие от Удоволствия, без труд и мъки.

Но това само наистина Добър човек може да го разбере. Злите няма как да го схванат.

8.   "Земята би била РАЙ - Абсолютно изобилие от Удоволствия, без труд и мъки."

Много комунистизеско.

"А и живеем в дуалистична вселена- добро/зло, бяло/черно, ден/нощ, ад/рай и тн."

- Да, продължавай да си мислиш, че има само два края ...

9.   Ако живеехме в един свят само като добри хора, смятам че този свят щеше да е съвършен и нямаше да има страдание и болка в него. Не съм съгласна с останалите коментари че доброто без злото не може. Така или иначе въпросът ти е теоретичен, естествено че ако злото не съществуваше, нямаше да ги има и последиците от него, т.е. всички неприятни неща, които ни се случват, нямаше да ги има. Оттам щяхме да живеем нещо като роботи (перфектни машини) , всички служещи на другите, гледащи всеобщия интерес пред собствения. Резултатът щеше да е всички да са щастливи, защото другите се грижат за теб. Все едно щяхме да сме с по-висшо съзнание, което има добродетели само

10.   Всички ще са добри или никой няма да е? Границата е тънка. Светът се гради върху равновесието.

11.   Ей такива които искаха всички хора да са добри създадоха комунизма. Беше пародия на това как всички се преструва ама добри. Сега същите хора създадоха и демокрацията. И ти да видиш ,вегани и не-расисти на всяка крачка.

Човек е толкова добър ,колкото и и лош . Но в желанието за по-добър живот се създава ада.

12.   9., никой на никого нямаше да "служи", още по-малко да "жертва" своя интерес за другите и пр. Просто всеки щеше да е добре и нямаше да има нужда от "жертви" (ползвам кавички вместо болдване, т. к. няма такава опция).

13.   Ето пример: Някой има нужда от някаква услуга, но няма достатъчно пари. Тогава специалиста, който може да свърши работата, го прави за по-малко пари. Ще кажете - Това ще го демотивира, т. к. първата асоциация е злоупотреба с горенаписаното. Да, но нали всички са "добри". Тоест никой няма да злоупотреби. И никой няма да си каже "защо да работя, като има кой / така или иначе ми плащат" (като през комунизма).
Като цяло - ако всички бяха "добри" (относително, защото абсолютно/точно няма как да бъде това понятие), можеше да си живеем още няколко милиарда години...

14.   А "злото" е заразно, от опит го казвам. В болшинството от случаите е защитна реакция /от биологична гледна точка/. Когато някой ти навреди, това отключва желание и ти да навредиш, за да се спасиш (извличайки полза, "ресурс"), а не просто за идеята да навредиш.