Споделена история от Други

Паспорт за сградите.
Здравейте читатели на този форум!

Според вас каква е тази поредна грабителска идея на скудоумните ни политици? Дали е само един грабеж или цели законово отнемане на част от собствеността в България? Мислите ли, че това е част от глобалния план за преразпределение, който тече в момента и по една "случайност" съвпада с псевдо Ковид кризата? Реално погледнато самата собственост е тази, която ни е съхранила като нация и уседналост на това място. Но нека погледнем и другата страна на въпроса-каква е всъщност тази собственост? Ами тя е мизерна, неподържана, личи сивота, безвкусица и откровен мързел. Нямата е ли усещането, че тази собственост е едно затваряне и абстрахиране от обществото? Аз се скривам в своята крепост и нищо не ме интересува, така го тълкувам понякога. Даваме ли си изобщо сметка, че за да придобием тази собственост сме готови на какво ли не-слгуване буквално и работа за ниски заплати, дългове до гроб, интриги с цел служебно израстване, и още една камара негативи и то само за работното място ми е мисълта. За отношенията със съседите, което е проявление на нашето отношение към държавата нека не говорим. Темата е обширна и многопластова, затова ще се радвам на всякакви коментари. Дори само да се замислим за тези неща пак ще е много.
Благодаря Ви предварително за коментарите.

Коментари

1.   Причината за тези проблеми в обществото и държавата ни не е в собствеността.

2.   Аз не разбрах това за кои точно имоти се отнася? И за къщите на село ли трябва да се прави?

3.   Каква ти частна собственост, когато дори ни можеш да я защитиш?!

В Наказателния кодекс има единствето текст за жилище:
„Чл. 170 (...)
(4) Който противозаконно остане в чуждо жилище въпреки изричната покана да го напусне, се наказва с лишаване от свобода до една година.“

Няма нищо друго, никъде...
Т.е. няма законова защита от нежелано пребиваване за никаква собственост („tresspassing“ му викат на английски), с изключение на жилище.
Ако някога си си платил билет за нещо – кино, театър, концерт и пр., прецакал си се. Можел се просто да влезеш. Ако някой те спре физически, моментално звъниш на полицията и заявяваш, че незаконно ти се ограничава свободата на придвижване. Гледаш да имаш свидетели, разбира се. И видео.
По–добре обаче отиди направи същото в Парламента, кабинета на висш прокурор, началник на полиция и пр. Влизаш (ако можеш) и си се настаняваш. Никой няма законно право да те изкара оттам.
Ето така се променят бързо тъпи закони (или липсващи ключови такива).

Докато липсва подобна правна норма, няма такова нещо като частна собственост в Бълхария.