Споделена история от Други

Нормално ли е?
Според вас нормално ли е човек на 24 години все още да търси себе си, да няма яснота с какво иска да се занимава, да не му се пораства?

Коментари

1.   Да, нормално е! Поне си наясно че, не си наясно.
Много са които просто хващат "вълната" на други и чак на 40 си признават пред себе си че, са нещастни, че са изгубили себе си някога назад във времето или изобщо не са си дали възможност да опознаят своята душевност, да мечтаят със своята си душа, а не да следват стадото и очакванията на други. Или пък още по- слабите които сами търсят мненията на другите че, да им угодят за "престиж".
Не губи детето в себе си- никога! Можеш (и трябва) да бъдеш детето, сериозният, улегнал мъж с ясни цели, веселякът без възраст...
Не бягай от себе си в търсене на модели които да следваш...те никога Няма да са ТИ!

3.   Още с първия си абзац кандидатствам за единичка.
Лично по мое мнение много неща не са нормални. Но когато немалка маса хора не биха допуснали конкретна ненормалност да бъде коригирана, то има ли значение какво мисля аз. (малък пример - смятам, че родителите, които проявяват каква да е било форма на агресия към децата си трябва да бъдат строго санкционирани от закона)

Добре, на въпроса ти ще отговоря така: обикновено много хора си мислят, че знаят какво искат на възрастта, която си посочил, но доста от тях след 5-10-15 години разбират, че всъщност изобщо не са искали това, а нещо съвсеем, съвсем друго. Малко са късметлиите, които хем знаят какво искат още в 20те си (или по-рано) и след 30, 40 още продължават да искат същото нещо (това са такива, които обикновено съвсем несъзнателно, съвсем естествено, с лекота са успели да чуят вътрешния си глас, истинското си аз и така в този смисъл). Повечето хора в 20те си още не са излезли от третирането на родителите си (визирам конкретно на емоционално ниво), а и често са били третирани по някакъв токсичен начин (нямам предвид само агресия, но пък и тя има доста нюанси) и това им бърка в решенията, преценката, в изоборите, които взимат, в някои случаи води до загуба на увереност, ниско самочувствие и т.н.

Подозирам, че ти знаеш какво искаш, но просто нямаш смелост да го последваш. Насочиш усилията си върху това да развиеш смелост и не трябва да ти пука от грешки.
Има хора, които ще те критикуват, но знай, че на повечето от тях животът им (също) е общо взето манджа с грозде. Критикуват за да се заредят и утвърдят емоционално, да се разтоварят за момент от личните си проблеми, да се почувстват малко по и горе... и т.н. може доста дълго да се продължи това изброяване все с ей такива едни субективни работи. Абстрахирай се и давай смело напред!

4.   Би трябвало да знаеш какви умения имаш след 20 години.
Може да е "да правиш вкусен хляб", "да умееш да рекламираш", "да ти се отдава интериорен дизайн", "да умееш да отстояваш/защитаваш нечия позиция". 'да правиш някакво изкуство с ръце", "да умееш да изслушваш", "да реагираш бързо в кризисни ситуации"

Просто на всички ни се иска таланта ни да е огромен и видим от раждането ни, но уви често не е. Аз до последно си мислех, че нямам таланти. Обаче след 20 осъзнах, че емпатията е моята сила.
Аз просто усещам, когато нещо не е наред и мога да успокоявам хората, когато има проблем. И това не е професия, но е полезно умение. (А понякога и проклятие, защото попиваш чужди емоции и се стремиш постоянно към хармония). След това съзнателно започнах да се интересувам от комуникация и това ме направи харизматичен човек, защото хората се чувстват разбрани.

А за професионално развитие е нужно да намериш професия, която би работил и да видиш какво ти трябва, за да правиш това. Ако не знаеш какво искаш да работиш прегледай каквото можеш обяви за работа или помисли за какви услуги те молят познатите ти, с какво ти може да помагаш на обществото срещу заплащане.

7.   Ако беше се родил в. някоя държава на севрозапад, може би нямаше да имаш този проблем. Системата ни е такава. Излизаш уж образован, а в същото време напълно неорентиран с липса на елементарно познание и себепознание. Някой психолог сигурно ще каже, че причината е в теб и това донякъде е вярно, донякъде не. Истината е, че много малко хора осъзнават каква основна роля играе политиката и колко много зависи промяната на всяко едно същество в тази общност от нея. Колко важно е да се преборим с лъжата, корупцията, бай ганьовщината, простотията. Колко важно е да се наорави съдебна и образователна реформа. Реални нашето поколенуе може да направи така, че поне следващото да израстне нормално. Създали сме си много тъп филм и всички ние участваме в него и много от нас не могат да погледнат отвъд него, над него