Споделена история от Други

Държавна политика срещу наркотиците
Винаги съм се питал защо държавата се бори с наркоразпространителите. В смисъл каква е ползата да елинимираш някой дилър или дори наркобос, след като просто някой друг ще заеме неговото място? То е ясно, че докато има наркомани, ще има и наркодилъри. Не е ли по-логично да се направи така, че да няма наркомани. Ако няма наркомани, няма да има и дилъри. Или може би държавите имат интерес да симулират дейност, пък под масата да си взимат процент от оборота?

Коментари

1.   Сам си си отговорил на въпроса на края на това което си написал. Целият свят всичко е едно огромно добре прикрито лицемерие.

3.   Да няма дилъри е утопия.
Да няма наркомани е направо невъзможно.

Просто трябва да се легализират наркотиците (поне "леките") и да не може да се печели толкова от тях.

Натиска за зарибяване, свързаните с наркоманията кражби и грабежи ще намалеят. Жертвите (наркоманите), които проституират - също.

4.   " Не е ли по-логично да се направи така, че да няма наркомани."

Щеше да е логично, ако "държавата" има възможността да предотврати наркоманията. Дай ми прикмер, как може да се направи това?

" Или може би държавите имат интерес да симулират дейност, пък под масата да си взимат процент от оборота?"

Държавата взима "процент от оборота" и този процент се изразява под формата на ДДС, акциз и данък печалба.
Самата употреба на идиома "под масата" е просто смешен. От кого ще се крие държавата? От себе си?

А иначе на това, което си се питал - "Винаги съм се питал защо държавата се бори с наркоразпространителите. "

Защото ако не го прави, ще се превърнем в Колумбия през 70/80-те или в Мексико днес. А и защото просто се нарушава закона, а аедна държава, която не може да си налага законите, не е особено добра държава.

5.   №3, пуснат ли ти леките, неминуемо преминаваш към тежките. Същото е с алкохола, бирата се смята за лек, но идва момент, без да се усетиш минаваш към по концентриран. Наркоманите няма как да премахнеш, но разпространителите е по лесно, но трябва да се въведат Крумови закони. Главните разпространители днес са хора свързани с полицията, имат чадър от нея и спокойно си действат. Трябва да се въведе смъртното наказание за такива, само така ще има ред. Арабите режат главите на такива разпространители, защото наркоманията е убийство!

6.   Незнам доколко има държавна политика. Но поне огранчиха вноса на хероин. От метаамфетамините и тревата се получават психични болести, но поне човек е жив, макар и полудял. Оптимистичното е, че американската агенция за борба с наркотиците се премести от Турция в България и затова започнаха да хващат големи пратки с наркотици.

7.   4, аз съм учил икономика и за пръв път чувам върху наркотиците да има акциз и ДДС. Опитал си се както винаги да се направиш на умен, ама си станал смешен.

8.   5, глупости на търкалета... Алкохолът като е разрешен, да не би всички да се търкалят пияни по улиците? Макар, че при отмяната на сухите режими, точно така се е случвало за известно време...
Едно нещо, след като е разрешено и можаш да отидеш в аптеката и да си го купиш за 5 кинта - то вече не е и толкова интересно... Е, естествено ще има и единици, дето ще се осмъртят с новите благинки, но тях Естественият подбор ще ги отсее много бързо :)
Лично аз нямам нищо против половин коз петък вечер... Не съм го правил сигурно повече от година. Това изобщо не означава, че съм наркоман и злоупотребява. Направил съм си децата, в случай, че е вредно, но не вярвам и наистина да е вредно... Поне не повече от алкохола и цигарите.
Но като си помисля през какви перипетии трябва да мина, за да си намеря, и дали ще оцеля качествен, и се отказвам. Не ми е приоритет.
А относно пристрастяването - има си всякакви ристрастени във високите скорости, в хазарта, в секса, в какво ли не... Който си е склонен по принцип, той все ще си намери в какво да се пристрасти. Това не би трябвало да бъде някакво ограничение или критерий за другите, обаче.

9.   Борба срещу наркотиците няма. Всичко е един театър за пред обществото,ловят дребни риби и някой с по 1-2 грама трева и пишат какъв удар са направили . Реално уж се наливат пари в този отдел (борба с наркотици) който те после прибират, и не само че взимат процент под масата ами ТЕ (борисов, пеевски и тн) ги внасят в страната ни.

10.   Макар че съм жена на 45г подкрепям №8. На света има хора пристрастени и към пастата за зъби, но никой не смята продажбата на паста за зъби за нещо вредно. По добре е легално да продават леките, защото който иска да се самоубива ще намери начин дори и да е нелегално. Никога не съм пушила или вземала наркотици, не съм виждала дори, за мен няма проблем дали ще ги дават легално, този който по принцип не ползва, дори и да ги легализират пак няма да ползва.

11.   "Или може би държавите имат интерес да симулират дейност, пък под масата да си взимат процент от оборота?"

Обществена тайна. То в парламента не е сякаш тъпкано с мутряги. Или сякаш по други места не е имало злоупотреба.

Държавната политика не трябва да толерира, а да измести ресурсите на друго място. В Португалия така постъпиха: част от бюджета, преди заделян за полицията, сега отива за здравни услуги. Например доставят чисти игли и метадон (май, забравих вече) на места, където се събират наркоманчета. Дават ги медици, в оборудвана линейка, с предпазни мерки и др. Идеята е, че са приели злоупотребата като здравен, а не престъпен проблем. Така поне се опитваш да лекуваш зависимостта, а не да създаваш рецидивисти. Иначе разпространението все още си е незаконно, така че дилърчетата да му мислят.

По сходен начин трябва да се постъпи и с вещества, които всъщност имат здравни приложения за онкоболните (сещаш се за кое говоря). Не е нужна в този случай пълна забрана, а регулация, както с алкохола и тютюна. Полицията и законодателството така имат по-малко натовареност, държават печели от данъци, а и хората в нужда (не пълните стоунъри) си получават лечението.

Преди имах допир с център по зависимости и там картинката не беше хубава: на много места в страната се опитваха да предотвратят употребата с различни кампании и лозунги. Уловката е, че или преиграваха, или не се стараха. Крайните изводи са, че да обявиш "война" на нещо е загуба на пари, време и усилия - виж в САЩ колко са успешни, виж им и сухия период от миналия век колко успешен бе. Не знам каква е панацеята в този случай (или дали съществува), но сегашното положение не е розово.

12.   Наркотиците винаги са били част от нашето общество.
Още древните шамани са се дрогирали с най-различни наркотични вещества. Халюциногенни гъби, хашиш, мак, опиум, инхалация на разни билки и подобни, а в 20ти век се откриват синтетиките- амфетамини и производни.
Дори в египетски гробници са намирани следи от марихуана и други вещества.
Алкохола и тютюна също са наркотични вещества. Изработване на алкохол също има от древни времена. Дори и животните се напиват когато се хранят с ферментирали плодове.
През 20ти век пък кокаина и хероина са се използвали като лекарства. В Южна Америка дъвчат листа от кока за дробовете.
Така че авторе, няма как да се спре наркоманията. Всеки може да стане зависим от нещо.
Изходът според мен е да се легализира всичко. Така няма да има дилъри и сив сектор, всичко ще се отчита и ще влизат пари в държавата. И малко парадоксално, но така може би наркоманите ще намалеят. Когато нещо НЕ е забранено, на келешите няма да им е интересно и голяма част от тях може би няма да пробват тежките субстанции.

13.   Реп за номер 12
Борбата с наркотиците е обречена на провал, защото нарушава основния закон за търсенето и предлагането и не отчита човешката природа.
Когато забраниш със закон дадена стока, за която има търсене, създаваш изкуствен дефицит и съответно цената и се неимоверно покачва. Високите цени и възможностите за огромни печалби привличат все повече хора към производството и разпространението на тази стока. А намесят ли се огромни печалби няма как да спреш криминалния контингент да се заеме с този бизнес. След това нещата са като да се опитваш да се бориш с вятъра. Христоматиен пример за това е сухия режим в САЩ и възхода на хора като Ал Капоне и Лъки Лучиано, които правят състояние от нелегален алкохол.
Аз лично донякъде вярвам в конспиративната теория, че производството на наркотици нарочно се държи под строги забрани, защото определени кръгове, които ги контролират, извличат гигантски печалби. И тук не говоря за "бушони" като извесните нарко босове Пабло Ескобар и Ел Чапо...според много данни този бизнес отдавна се контролира и покровителства от правителства, за да ползват парите за черни каси.
Както и по-горе казаха, и алкохолът и цигарите са вредни, но тяхната свободна продажба на достъпни цени ги прави не толкова привлекателни. Който иска да пие и пуши винаги ще намери начин да го направи. Същото е и с наркотиците. Ако искаш да се самоунищожиш с хероин, няма кой да те спре. Хората могат да се самоубият и с нож, но никой не е тръгнал да забранява ножовете.
Аз съм категорично ЗА легализацията на всички наркотици и превръщането им в акцизна стока като цигарите и алкохола. Това ще доведе до драстично спадане на тяхните цени. Ниската печалба ще демотивира криминалните елементи да се занимават с този бизнес. Така печалбите им ще се изпарят и наркокартелите ще се сринат до дребни търговци, едни от милионите други. Вече няма да могат да наемат армии и да са по-силни от правителствата на цели държави. Освен това, няма да има нужда държавата да налива огромни средства за издръжка на специални полицейски сили за борба с наркотиците.

14.   13, по тази логика и в Германия например проституцията е легална, но пак я държи предимно мафията.

15.   До 7

Тюх, тюх, тюх, колко си забавен ... а на теб не ти се получава живота и е.цяло чудо, че.дипаш още.

Прочети отново. Държавата няма нужда да симулира и да се крие от "някого", следователно ако искаше, щеше да направи продажбата на наркотици легална и да го таксува, а не да рискува да бъде разкрита и да се срине от протести и морални паники.

16.   Ами варианта е да се легализира абсолютно всичко. От трева, до хероин. Може да ви звучи крайно, но в Орегон (мисля, че там беше, не съм сигурна) го пробваха и работи. Когато нещо е позволено, спира да е толкова интересно. В Амстердам изобщо не е пълно с тревомани, както повечето си мислят, редовни пушачи на трева са едва 3%. А пък и херцоманите няма да се бодат цяла комуна с една игла, когато има места да им дават стерилни. По този начин наркотрафика не знам дали ще изчезне напълно, но със сигурност ще намали драстично. А и няма да сеят СПИН навсякъде.

17.   5, ми не е вярно. Имах съученик, който миналата година умря от хероин в затвора, не беше пробвал даже и цигара, нито трева, нищо. Забърка се с едни подобни на него и се закачи на херца директно. Мой близък пуши трева от близо 20г., не в България, разбира се и не пипа друго. Отглежда си растения и няма интерес да пробва други боклуци. Ти тревата и да я забраниш, тя пак ще си расте, то е растение, брат. Докато амфетите и пикото не са нещо естествено. Ако пипаш друго, тва вече е на психическа основа и темата е доста дълга и обширна относно това кой, защо, какво и кога взима.