Споделена история от Други

Кой откри Америка?
Привет! В училище ни учеха на един куп глупости кой бил открил Америка. За неин откривател се смята италианецът Христофор Колумб. Италианците са били може би най-напредналата нация през Ренесанса. То те са го създали. Имали са огромен напредък в искуството, архитектурата, скултурата, музиката, литературата, науката, мореплаването, математиката, картографията, анатомията, медицината, изобразителното изкуство, кухнята и къде ли още не. Най-всестранно развитата личност живяла някога е италианецът Леонардо да Винчи. И Христофор Колумб се опитвал да намери път до Индия. Бил е едновременно гениален и едновременно много тъп. Генален защото казал, че ако плава само на запад ще стигне до Индия. Много тъп защото хем е търсел Индия, хем на картата начертана от него дори не е нарисувал Индия. И как ще стигне направо до Индия като тя е оградена от Индокитай и Индонезия? Не е бил особено умен. Но никой не предлагал нищо по добро. След като османските турци превземат Константинопол търговията с Далечния Изток почти замряла. А така нареченият “път на коприната” е бил толкова дълъг, че им отнемало години да го изминат. Било и опасно. Христофор Колумб предлага идеята си на краля и кралицата на Испания и те му дават кораби и екипаж, с които да пробват да изпълнят авантюрата. Плават все на запад. Екипажът доколкото знам е вярвал, че светът е плосък като италинска пица и ще паднат от неговия ръб. То тогава пица още е нямало, но все тая. Стигат до един остров. Остров? Америка не е остров. Нали уж открил Америка? Защо тогава стига до остров? Срещнали местните. Всички много се зарадвали. Отишли, почнали да се прегръщат, да се поздравяват, да се смеят и да си разменят подаръци. Испанците им дали червени шапки, а местните им подарили шарен папагал. После си тръгнали. Колумб вярвал, че това е Индия. Нищо, че даже не я начертал в картата си и преди нея са Индокитай и Индонезия, Индия е тва. А местните нарекъл индианци. Те местните са били с леко дръпнати очи. Индийците са точно с дръпнати очи мене ако питате. Няколко пъти пак отишъл, до последно вярвал, че това е Индия. Какво е открил? Нищо. Та кой откри Индия? Италианците? Тя е кръстена на италианеца Америго Веспучи, които първи казва, че това е нов контонент. Но не са италианците. Италия дори няма досег с Атлантическия океан. Корабите и екипажите са били испански. Значи исланците са открили Америка. Може да припишем заслугата и на техните първи братовчеди поругалците. Глупости. Викингите стигат до Америка 600 години шреди Колумб и испанците. Норвежците и Исландците са били. Но те не са казали на никого. Оставили са го за вътрешна консумация. И племена са оставили, но те са били забравени. Един викинг убик човек в Исландия. Игонили го. С кораб стигнал до остров Гренландия. Там видели трева. Климатът тогава бил по-топъл и на Гренландия имало трева. Затова викингите я нарекли Зелената земя. Испания тогава даже не е имало. Имало е Ал Андалус. Но викингите са мълчели като риби по въпроса. По-рано повдигнах темата за османските турци. Османският адмирал Пири Рейс начертал в картата си целия свят. Европа, Азия, Африка. Преди това са мислели, че Африка е била квадратна. Той открил неоткрити брегове. Начертал е дори Антарктида в картата си. Сигурно и до Америка е стигнал. Може и турците да са открили Америка. Чакайте. Чували ли сте за Манса Муса? Най-богатия човек живял някога. Имал е планини от злато. Управлявал империите Мали и Гана в Африка. Местни племена в Бразилия разказвали истории за високи черни хора, които дошли от другата страна на морето. Оставили им някои свои неща, като копия и заемки в езика и после си тръгнали. И наистина имало подобни неща у тези племена и в Африка. Тоест малийците, този народ от държава, иоято дори няма море са открили Африка? А македонците? Те са открили всичко. Един много неприятен македонски “историчар” говореше за плочка от Америка, на която пишело Македония. Не забравяйте, че македонистите не са хора. Съвременният човек съществува от 200 000 години. Според македонистите македонци има от половин милион години. Някои стигат и до над 3 милиона!

А кой реално е открил Америка? Испанците, италианците, португалците, африканците, норвежците, исландците, македонците или турците? Нито един от тези. Открили са я местните индианци. Те също са хора. Някои от тях отиват там от Европа още през ледниковия период. Имало е връзка между Европа и Северна Америка. Други влизат през Азия когато е имало връзка с Аляска. Те са я открили. Преди викингите да развили тези умения в мореплаването, преди Испания и Португалия да се появят, преди Италия, преди Осман бей, който създава Османската империя и преди Македония да пбяви независимост през 1991 и година по-късно националният предстел Белю Желев първи да ги признае. Домородните американци, в България познати като индианците. Америка винаги е била открита и населена от хората. Там дори е имало държави от много преди испанците да насочат поглед към морето. Същото е и с Австралия. Не я откриват холандците. Открита си е от австралийските аборигени. Защото и индианците, и аборигените са хора.

Коментари

1.   Чел съм, че има следи и от Древен Китай, т.е. вероятно и в Древен Китай е имало мореплватели, стигнали до Америка.

2.   Македонците? ;)

3.   Викингите.
Христофор Колумб е изрод, насилник и крадец. Писна ми хора, които не са учили ИСТИНСКА история да ми го възхваляват. Нищо не е открил.

4.   Няма значение старите, защото иситната е, че Ицака го открива за Европа и тогава се променят нещата.

5.   Америка реално са я "открили" първи не викингите или испанците, а индианците, които са дошли през Беринговия проток от Сибир и Централна Азия. ДНК сходството между индианците и азиатските племена е огромно - имат и много сходни вярвания и обичаи - шаманизъм, живеят в палатки и т.н.

Викингите са открили Канада и по-скоро Нюфаундленд, но не се застояват там и не основават колонии, заради което и не го броят за откритие. Гренландия, не е била "по-топла" - това е било преди 1000 години - не преди няколко хиляди! Най-вероятно са я нарекли зелена земя, за да залаъжат хора да се преселят там и да основат селища. Другото обяснение е, че просто е станало объркване и "Исландия" е трябвало да е Гренландия, а "Гренландия" - Исландия!

Христофор Колумб си е мислел, че е "открил"(преоткрил) Индия, затова континента е кръстен на Америго Веспучи, който вече знае, че това е друг, нов континент.

8.   Америка е открита от Христофор Колумб. В научната литература термините "откриване", "велики географски открития", "епоха на откритията" се използват в точен ограничен контекст, а именно процесът на опознаване, изследване, системно картографиране, описване на неизвестни досега земи на т. нар. "Стар свят". Колумб и останалите мореплаватели не отиват сами, заедно са с различни специалисти в различни области, мисионери, служители на краля и др. Новите земи внимателно се картографират, описват се флората, фауната, климатът, наличие на природни богатства и др, т.е. благодарение на тези данни в
европейците развиват експлоататорска колониална политика.
Викингите са знаели за Америка, но имат ли запазени записки? Не. Арабите, Китайците и някои африкански народи нямат убедителни доказателства или въобще липсват такива.
В легенди и митове на местните може да се споменават черни хора, но това може да е просто плод на фантазии.
Картите на Пири Рейс не са негови открития. Османската империя е имала търговски връзки със западния свят, естествено имала е и шпиони/двойни агенти. Проф. Джелял Шенгьор в едно ТВ предаване защити тезата, че картите му са копирани, като даде пример с фалшива/неточна карта, който е пратен от Колумб на испанския крал - няколко години по късно Пири Рейс прави същите грешки в картите си. Навярно той е използвал системата си от шпиони. Турците нямат плавателни съдове пригодени за плаване в океан, цялата армада на империята се намира в Средиземно море, като мореплавателите са пирати и не са точно лоялни към султана.
В момента Западът се надпреварва да достигне до експлоатиране на астероидния пояс, т.нар. "астероидно минно дело". В астероидите има редки метали и полуметали дет ги използваме в технологиите.

9.   Открил за цивилизацията и за писаната история.
За настоящата цивилизация наследница на тогавашните европейски държави от 18-19 век, кралства , царства от средните векове и някогашното върховенство на Римокатолическата църква, това се брои.

10.   Н5, относно "объркването". Пример за древен пиар. Гренландия е кръстена така от Ерик Червенобрадия, който е бил изпратен в изгнание от Исландия за убийство и е отплавал към Гренландия. Просто е искал да привлече възможно най-много хора към острова, за да стартира успешна колония.

11.   8, ужасни, ама ужасни глупости, къде го чете тва кажи?

12.   Майчице, какъв мармалад е в главата на това дете...!
Любимо ми стана: "Не забравяйте, че македонистите не са хора".
И това:
"Срещнали местните. Всички много се зарадвали. Отишли, почнали да се прегръщат, да се поздравяват, да се смеят и да си разменят подаръци".