За Македония: да говорим със Сърбия по-добре...
Здравейте, пиша си със приятел сърбин. И се учудвам колко тяхната система и тяхната история е различна. Не признават толкова фактите, ами на базата на някаква идея от средата на 19 век, твърдят, че Македония е сръбска, защото през 14 век за десетилетие и нещо крал Душан я е владял. Това Климент, това Самуил, това - Гоце - въобще не са ги счели като нужни да ги споменат, техните историци.
Съответно, човек учил в сръбско училище, съвсем сериозно смята, че аргументите му са правилни да твърди, че Македония е сръбска. Съответно, на ниво държавна политика, сърбите са убедени, че за тези няколко години преди Сърбия да падне под турско, дето е владяла Македония, й дава право на претенции над хората там. А хората там, твърдят, били излъгани че са българи. (Да ги пита човек как научиха езика, обичаите, как сами започнаха българската църковната борба, първи при това - в Кукуш - в Македония - те твърдят, че Българската Православна Църква ги излъгал ада бъдат българи - какво са били преди това, и къде са сведенията? )

Първо, че съм потресен колко директно лъжливо, осакатяващо, може една образователна система да работи.

Второ. Не мисля, че Македония има думата за този проблем - напълнила се е в момента с някакви агресивни националистчета тип Волен, които бълват жупел срещу нас, само и само да не би да ги приемем в ЕС преди Сърбите. Явно - Политика на Сърбия в Македония, да я приемат в ЕС по-късно, като ни дразнят с провокации, че да не се отдели от орбитата й случайно...

Какво искам да кажа - докато не се разберем със сърбите за Македония, ако те сериозно искат да са част от ЕС, няма да позволят на македонците да разсъждават с мозъка си - държат ги с учените, с икономиката, с югоносталгията... Защо това трябва да бъде така, толкова ли са им тъпи и малоумни политиците - опитват се да драпат за някаква земя да бъде тяхна, с цената на това целият регион да бъде една пропагандна джунгла, кудето всеки е враг!

Коментари

1.   Не разбирам както те "учудва"! Всяка страна пише историята си на база собствени герои и личности, които са допринесли за израстването, развититието, Независимостта на тази страна. Защо им е да пишат за ВМРО? За чужденците тя е "терористична организация"...
Ти чувал ли си за гръцки комити, дружинки и други? Такива, които ги е имало в Егейска Македония? Не си...няма и да чуеш, защото те за нас са терористи и убивали българското население там...защо да ги учим, освен споменаването им в 1 изречение някъде между уроците?
Това е положението, всяка страна изучава нещата и лицата, които са свързани с нея и придава на историята такъв образ, какъвто е националната й доктрина. А на сърбите доктрината още от преди Стоян Новакович е, че там живеят "прави сърби", които са забравили, че са "прави сърби" и се наричат българи(македонци).

2.   Сърбите са прост и беден народ кое не е ясно?

3.   Шумадийците са си жалка паплач, факт. Някакво Душанче (чиято майка е българка) гепило Вардар, техен бил. Хубаво, ние сме им гепвали Белград, наш е.

4.   През Средновековието Сърбия винаги е била слаба. Набира мощ едва когсто България вече е изтощена от многобройните войни срещу ромеи, рицари, татари и дори монголци. Сърбия започва бавно и сигурно да набира мощ. Но цар Стефан Душан е бил наполовина българин. Това не стигало, ами и взел българската принцеса Елена за жена. Цар Лазар също е имал български потекло. Да не говорим, че титлата цар е българска измишльотина на цар Симеон 1 Велики и кдва от римската титла цезар. Затова и ромеите (византийците) в началото отказвали да му я признаят. Стефан Душан е първият небългарски владетел с титлата цар. Да не забравяме и че е бил наполовина българин. Сърбите смятат и че в днешна Западна България някога са живеели сърби, но били асимилирани. Това звучи смешно, но е много опасно. Една от причините Сърбия да нападне България през 1885 е именно това, че мислят, че там живеят сърби. Отново няма нито един известен сърбин от там, но има стотици известни българи, ама за сърбите това е тема табу. Но да се върнем на Македония. Сръбската историография не си дава сметка, че тази територия, както и по-голямата част от днешна Сърбия някога са били част от царство България, докато Сърбия е била далече по бреговете на Адриатическо море, където ѝ е мястото. Напрактика днешна Сърбия не е на мястото на историческата, но все тая. Когсто България отслабва сърбите превземат Македония за някакви си няма и 30 години. Не успяват да я спасят от османските турци, а и едва ли им е пукало много. Всъщност Скопие за кратко е било столица на Сърбия, но много кратко. А тези, които я превземат, Стефан Душан и Лазар са наполовина българи. Сръбската историография е скандална. Там за първи път се появява лъжата, че българите сме татаро-монголско племе. Там се представя, че Сърбия граничи със себе си. От там този манталитет се пренася и върху Македония. Да не забравяме и как сърбите гърмят с една френска пропагандна пощенска картичка от Първата световна война, на над 100 години където се представя, че ни еим “забиваме нож в гърба”. Франция е познавала простотията на балканските народи. Нарочно е направила тази картичка и я е подхвърлила на сърбите, за да ни разделя още повече. През 1999 Франция участва активно в бомбардировките над Сърбия, но Сърбия не може да се откаже от тази картичка. И какво става? Учат поколения сърби на лъжи и шовинизъм. Ама какво толкова, те учат някакви сополанковци? Да, да, после тия същите сополанковци както автора казва влизат в сръбския парламент трепереши от шовинизъм, търсещи мъст. Спонсорират антибългарските истерии в РСМ. Вижте брутния вътрешен продукт на Сърбия. По-нисък е от нашия. Но все пак намират милиони да ръсят пропаганда срещу всеки по западнобалканските медии. Срещу България, Албания, Босна, Хърватия, Словения, дори срещу Черна Гора. Сърбия милее по югославските времена. Не са свикнали да са в ъгъла. Югославия не е Сърбия, но Сърбия е била нейният основен представител и главен фактор. Те са шовинисти, а в комбинация с това са и много твърдоглави. От бай Ганьо могат само да се учат на маниери.

А до какво води цялата тази омраза, шовинизъм и ламтене по чуждите земи? Знаете ли играта Fortnite? Където падаш на един остров и той се свива. Същото се случва и със Сърбия. Ламтяха за чуждото. Любимата им Югосбирщина се разпадна с гръм и трясък. НАТО два пъти ги надупчи. Сърбите бяха изгонени от Хърватия. Косово се отдели. Черна Гора се отдели и Сърбия остана без море. Сърбите бяха изгонени и от Косово. Почти си изгубиха и границата със Северна Македония. На всичкото отгоре през 2014 България си върна малка част от Западните покрайнини. Забравих да кажа и че Войводина е автономна област с 6 официални езика. Ако не знаете какво е Войводина, това е всичко от Сърбия на север от река Дунав без Белградската околия. Тоест ако и Войводина се отцепи Veliku Srbije остава на половината на България. До какво може да те доведе шовинизмът, възпитаван с поколения и вкаран право в парламента ти?

5.   "Сърбите са прост и беден народ кое не е ясно? "
А ние сме горди роби на ЕС и САЩ.
xD Смешен си. Не виждаш ли какво посмешище сме. Сърбите са едни от най-гордите и силни народи, бих ги сравнил с виетнамците.
Дори сега, когато страната им е най-малката по-площ в историята си, няма никога да паднат по гръб и когато ЕС се разпадне ще видиш как те излезнат пак с високо вдигната глава и ще бъдат дален по-икономически, културно и духовно пред нас - жалките подлизури-роби.

Сега като Байдън каже, ще видиш как ведната българчетата ще се съласят с всичките македонски искания за историята. Нали се съгласихме и признахме, че имат собствен език с Дейтънското споразумение. Написано е на македонски. Не забравяй върнахме, Петър Стоянов върна уж свята История славянобългарска, на гърците. България е изкуствено създадена държава, която не заслужава да съществува. Само виж каква е настоящата държава, все са български управниците й. От лекадя, през адвоката, полицая до чиновника в НОИ и пощите.
Всичките са за бесилото.