Споделена история от Други

Защо има толкова хибриди
Забелязвам, че напоследък доста от новите коли по улиците са хибриди. Аз така и не разбрах какво е предимството на хибрида. Вярно, че е икономичен, но е и по-скъп. Изчислих, че трябва да минаваш по около 50 хил. км годишни, за да си избиеш по-високата цена и да си достатъчно напред в рамките на 5 г., за да си заслужава тази инвестиция. Ако е такси и куриерска кола например, си заслужава, но не вярвам да има много българи, които да правят такива километри, а в същото време хибриди има доста. А и човек, който може да си позволи нова кола, едва ли ще го бъркат няколко литра гориво.

Айде да речем, че са екологични, но не вярвам това да е мотива на повечето при покупка.

Предположението ми е, че просто това сега е модерно и се купува заради това - от любопитство към новата технология, от демонстриране на статус дори, а не толкова от реални ползи и мотиви.

Не знам вие кажете, аз ли нещо не разбирам.

Коментари

1.   На мен също ми е любопитна технологията. Един познат караше Приус и ми е казвал, че му харчи 7 л. Не бих си взел точно сега хибрид, макар, че гледах една Киа Ниро и почти се бях навил. Ще изчакам малко, а до тогава бензин-газ.
Очаква се бензина и дизела да подгонят 3 лева след няколко години и дано до тогава да има повече хибриди и коли на ток, за да станат по-достъпни.

2.   7 на 100? Това майтап ли е? Ебахти хибрида, майна!

3.   Производителите на коли биват глобявани, ако средният разход на всичките им модели надвишава определени равнища, заложени в законите на ЕС, САЩ и в редица отделни страни. Това е и причината за съществуването на безумни модели от рода на дребосъка Aston Martin Cygnet, който не е нищо друго, освен набързо замаскиран Toyota iQ с емблема на "Aston Martin". Целта е същата - като имат един привидно техен икономичен и екологичен модел в допълнение към спортните им модели, гълтащи гориво като ламя, те си гарантират, че ще избегнат глобите за надхвърлени средни равнища на изхвърляни газове. "Ferrari" също бяха принудени да предложат модел кръстоска (hybrid model) с двойно задвижване, защото две години поред бяха глобявани от Европейската комисия за прекалено голям среден разход на моделната им гама.

- Кифлоприземител

4.   3, аз не питам защо ги произвеждат, а защо ги купуват.

5.   Данъците на такива коли са по-ниски, поне из Европа, също така има повече маркетинг, пиради тази причина, който се отразява и в България.
И да, горят по-малко. Някои модели са по-икономични от други, но зависи много до това, кой как и по колко кара.
Има хора, които реално се интересуват от екологията.
Има и много такива, които просто искат модерна кола, която ги кара да се чувстват добре. Ако всичко беше прагматичност, всички щяха да карат 15 годиншни коли с 0.9 двугател, вероятно на газ.

6.   Ами да го наречем "плавен преход към напълно електрически автомобили"...
Един плъг-ин хибрид можеш да го караш само на ток в рамките на града (примерно да ходиш на работа, или да водиш децата на училище) и да си го зареждаш веднъж седмично в гаража. Стига да имаш гараж...
Ако имаш гараж - напълно електрическият те устройва даже още по-добре, ама пък с него не можеш да ходиш до морето (освен с преспиване и зареждане някъде...).

И какво излиза? Ако нямаш гараж и чат-пат ти се налага да ходиш до другия край на България - хибрид, батка!

Защо хибридът е по-икономичен ли? При "чистите" хибриди бензиновият двигател работи като електрогенератор - с оптимизирани обороти и натоварване, при които той е най-ефективен! За разлика от него ДВГ рядко работи в оптимален режим, а при градско каране - изобщо! Т.е. работи неоптимално, поради което харчи много. Докато генераторът си произвежда ток, който след това върти електромотори с КПД > 98%. Освен това при тях, когато биеш спирачки, не започваш да грееш феродото, а произвеждаш ток, които се връща обратно в батерията.

Та така.. Ако го оценяваш едностранчиво и праволинейно, може и да няма голям смисъл, но ако погледнеш по-задълбочено...

7.   Аз бих си купила хибрид, защото е екологичен, без значение, че може и да не е най-евтиният вариант.

8.   Най-масовият хибрид последната година-две определено е Toyota C-HR. Със сигурност е и сред най-продаваните нови автомобили в България на физически лица. Като цяло това е модерно изглеждаш градски автомобил, който дори изглежда повече от модерно и екстравагантно, поне от вън. На всичкото отгоре струва кой колкото Голф, така че хората го купуват заради предимно заради това, а хибрида е бонус. Естествено сред по-заможните хора, макар е много малка част от тях избират точно хибрид поради съображения за околната среда. Но процента на тези хора е изключително малък. На 100 продадени S-класи дали ще им една хибридна- дали ме, или пък при Panamera. Всъщност нарочените модели вървят много по-добре от екологичните. Говоря за AMG и M, версиите. Според мен този феномен не е толкова изразен в Западна Европа и САЩ, но това се дължи на народопсихологията на българите.