Споделена история от Други

Мислех, че отдаването под наем е пасивен доход
Нали все дават отдаването на жилище под наем като най-добрия пример за пасивен доход. Демек само лежиш по цял ден и на първо число прибираш едни наеми и толкова. Е, инвестирах сериозна сума в няколко жилища с идеята да капят някакви пари между другото. Оказа се, че не е баш така. Постоянно ми звъни телефона - един наводнил комшията отдолу, идвай търси водопроводчик, звъни, чакай го, виси му на главата. Друг не си платил наема, върви, търси го 20 пъти. Третия платил наема, ама не си платил водата. Аз си направих една екселска таблица и си пиша кой какво платил и не платил, постоянно си проверявам партидите. Един напуснал, айде пускай обява и търси друг. Върви по огледи, постоянно уговаряй срещи, показвай, пазари се, договор сключвай. На третия комшията му нещо му е крив, разправяй се с комшията. Четвъртия музика слуша, оплакват се комшиите от него.

Ами то буквално през ден аз се занимавам с някакви простотии. И кое му е пасивното на това, като аз от глупости не мога да си движа моя си бизнес?

Дайте идея за нещо наистина пасивно. Депозитите лихви не дават. Ценни книжа бих държал само на хартия налични, не чрез разни измислени платформи, които след 10 г. може и да ги няма. Български акции - не, мерси. Лошото е, че няма как да купя чужди без платформа, така че това отпада като вариант.

Освен да продам и бизнеса и да купя още имоти, че да знам поне, че само с това се занимавам. Поне е по-малко стресиращо от истинския бизнес. Или другия вариант е обратното - продавам всички имоти и си въртя само бизнеса, пък парите ги обръщам в злато да не се обезценяват и толкова. Ама и двете ми идват множко. Ако плащам на някой балък да се занимава с имотите, то за мен няма да остава кой знае какво, защото те са всичко на всичко 8 имота по 400 лв (след всички разходи и данъци). Ако му плащам и на него, те 1/3 от наемите ще отиват за него.

С радост бих дал парите на някой да върти бизнес срещу процент от печалбата, ама рядко се намират читави хора, които да са хем коректни, хем да разбират от бизнес.

Коментари

1.   Ти сега оплакваш ли се? Купуването на имоти и отдаването под наем е най тъпата инвестиция поне за мен ( аз също отдавам по стечение на обстоqтелствата , несъм купувал с тази идея)
Почакай да дойдат ремонтите..................

3.   Предложение 1.
Даваш апартаментите за нощувки, то много зависи и за кой град става въпрос, но предимно София, Варна и Пловдив лятото и зимата се взимат от туристи, а през есента от студенти за по 1 месец (задочници). Вярно, имаш и много празни дупки, но ако го сметнеш, то те се избиват.
Предложение 2.
Подбираш хората, които ти наемат апартамента и си гледаш своята работа. Какви са тези счукан водопровод - аз ще го оправям, проблеми със съседите - аз, шумни наематели - аз. Да се оправят сами, ако апартамента беше техен какво, кой ще им оправя проблемите. Единствения ти проблем е с плащането на наема и сметките, останалото не е твое задължение.

П.П. Аз пък имам друг въпрос към теб, как аджеба се купуват 8 апартамента... на 22 години съм, мечта ми е да купя 1 или най-много 2, да давам под наем. Да не говорим, че това бих го и работил, просто да имам 10 апартамента и да се занимавам с тях.

5.   3, ми бизнес, майна. Най-елементарното - взимаш една платформа и товариш закъсали/катастрофирали коли. Има недостиг на такива в момента и непрекъснато има клиенти и се плаща яко. На ден спокойно се изкарват 400 лв само с 1 платформа. Ако купиш още 2-3 и си наемеш човек да върти геврека, плащаш му 100 надник с осигуровките и другите 300 ги прибираш ти. 300 лв по 4 платформи - 1200 лв днеска. Демек 30 бона на месец се изкарват. По 2 апартамента на година можеш да купуваш.

7.   от 5

със завист и единички няма да стане. Акъл и работа трябва.

8.   До 5,
Недей писа такива неща, че утре ще отиде да купи платформа и като трябва да плати 1000 неща да почне, горива и дни без да има работа, накрая като тегли чертата може и под 100 лева да падне на месец след като се е избил първоначално...Така тия 300-400 лева на ден без разходи изглежда добре!

12.   В други държави хората с повече имоти плащат процент на агенции за имоти да се занимават с тези неща. А собственика си взема договерената сума и няма грижи.
Съоответно фирмата изисква от наемателите договор за работа, размер на един наем само за евентуални щети, освен това сключват застраховки някои за неплащания, щети.

14.   Номер 5, ако беше толкова лесно всички щяхме да го правим.. Първо, че това с платформите не е така (знам го от първо лице), второ, че в България, за да тръгнеш на някъде, или трябва ръка да те бутна отзад, или да мамиш по някакъв начин. В момента работата ми е такава, че се занимавам с доста хора, които са със собствени бизнеси, едните са тръгнали от здрава ръка, другите въртят далавера с ДДС, фактури и т.н. Малцина, малцина са тези, които реално не спадат към тези 2 групи.

15.   Един приятел точно за това се отказа да купи апартамент и да го дава под наем, щеше да взима 400 лв, но главоболия, отделно с всеки нов апартамент данъка скача още нагоре, а камоли 8 като теб.
Та хитреца си купи земя в Добруджа (около 3000лв/дка), която земя ще му носи абсолютно същия приход на година 1:1, само, че без главоболия, за които описа, без данъци (земята все още няма данък ) и така, умна инвестиция, отделно, че земята цената и расте постоянно, преди 10 г е струвала около 2000, а сега са около 3000.

16.   "с всеки нов апартамент данъка скача"

Не скача. За всички си е същия данък. Просто за основно жилище имаш 50% отстъпка. Следващите си ги плащаш на 100%, това е. Нищо не скача. И 200 да имаш, пак си ги плащаш на 100%, не на 800.

19.   Както всеки бизнес, няма как просто да си люлееш краката и да не правиш нищо. Както и с всеки бизнес, никой не ти дава 100% гаранция, че ще е успешен. В тоя живот нищо не е сигурно.
Двата минуса на апартаментите за мен са следните...
1. Не знаеш на какви хора ще попаднеш. Всъщност можеш да подбираш ако имаш клиенти, но дори и прилично изглеждащи, могат да ти направят големи главоболия- да не плащат редовно, да вдигат шум и да се оплакват съседите, да чупят нещо и тн.
2. В България има демографска криза и ако апартамента не е в някой голям град, населен със студенти или курортен град, просто не очаквай голям наплив. Но дори и да си на добра локация, не имай големи надежди.
Мой роднина отдава под наем апартамент в един морски комплекс и да ти кажа, работата не е цветуща. Заробил се е с кредити от два апартамента и всеки месец трепери дали изобщо ще има клиентела.
А дори и да има, пак трепери, защото не знае дадените хора дали няма да се напият и да изпотрошат всичко.

20.   Добро утро. То един апартамент под наем да даваш е главоболие, ти няколко наведнъж. Не мога да схвана хазяите въобще мислите ли едни пет минути напред - търсене на наематели, избиране на качествени такива (не наркомани с диария), поддържане на инвентар, поддръжка на жилище, изплащане на жилището, застраховка.

21.   Номер 15, това с крайната сума, която ще се припечели от подобна инвестиция, е чист мираж, абсолютна заблуда.

Баща ми има точно в района земи, които отдава, повече от 2000 лв. на година не припечелва, колкото и обширно да бъде, каквато и печелба да е усвоена от страна на тези, използващи земята. Допълнителен доход е, да, помага, но отдаването на апартамент под наем е къде-къде по-печелившо — ако става дума за жилище в София, 2000 лв. ще вземеш не за година, а за има-няма 4 месеца, имайки предвид растящото търсене и предлагането. За една нормална двустайка в нова жилищна сграда вече искат по 600 лв.

Авторе, лесно изкарани пари няма — за всичко се изисква усилие.

22.   Бащата затова си нае хора да му следят имотите под наем

23.   Пример и замълчете :
Авера ми купи 40дка в Добруджа за около 110000лв, рентата на декар е 100лв, това са 4000 лв на година!
Айде сега тези с апартаментите, където били по печеливши да купят в Сф апартамент за 56000 евро и да вземат наем 600 лв на месец!? !! -
през крив макарон, този апартамент първо струва минимум 70-80000 евро, следват ремонти, обзавеждания за да го дадеш под наем, още едни 30000 лв... и кое е по-печелившо с апартаментите?

25.   №23, кога ще започнеш да печелиш от така закупена земя? Първо 27 години ще си погасяваш дадените пари за тази земя, и чак тогава земята ще ти носи печалба от 4000 лв рента на година. Я камилата, я камиларя!? Ако попаднеш на тарикат-арендатори, може и толкова да не вземеш.

26.   25, умен, нали самата земя си има стойност, че и расте с годините. Капиталова печалба се казва, това не са пари, които ги даваш и ги губиш завинаги. Ти като си купиш къща, да не би тая къща да няма стойност после и да не можеш да я продадеш по всяко време? Какви 27? Дори и 1 лв рента да не вземеш, си поне на нулата само от евентална печалба. Ако поскъпне земята през това време даже си и на малка печалба и без рентата. Освен ако не се срине цената на земята ти си Избил парите още с покупката, а рентата е само допълнителна печалба.

28.   Е ти, ако ги дааваш на някакви пикльовци по 18 години, много ясно, че ще имаш проблеми. Аз 15 години съм на квартира хазяйката съм я викал за нещо конкретно има няма 10 пъти. През останалото време се виждахме само за наема. Как

29.   За земята и сте прави и не сте. Зависи от земята, зависи от арендаторите, зависи и от още куп други работи, за които човек трябва да помисли, да може да преценя, да се информира, да предвиди...
Тази тема не е за свободна дискусия в интернет. Хората с поне минимален интелект, но без проблеми с егото ще ме разберат.
Авторът на тази тема като темперамент ми напомня на автора на темата "Идея за работа', в която коментар1 там му е отговорил/а г/д добре.

30.   25 А парите за апатраменти за колко години ще ги възвърне? Хич те няма в инвестициите!

32.   Здравейте, още съм тинейджър, но са ми интересни подобни теми, Та може да прозвучи малко странно, но ти винаги можеш да вземаш наем на ръка и да не се облага с данък печалба или можеш да създадеш договор за определен период, в който са задължителни да бъдат в апартамента, ако се повреди нещо да го оправят те или да вдигнеш наема, но не знам какви са апартаментите, мястото, града...
Мисля, че има голямо значение какъв точно ти е бизнеса и носи ли доходи, които те удовлетворяват, колко време се занимаваш с него средно на ден и т н,
Купуването на земя, както прочетох също много ми допада, защото всяка година вземаш нещо и то си стои и не правиш абсолютно нищо, освен да оправиш документи и някакви дребни работи веднъж годишно, но лично при мен няма от къде да се купи, защото не продават, но може да ти излезе късмета, ако поразпиташ.
Надявам се да съм казал нещо смислено и да съм бил от полза, ако нещо не е коректно, съжалявам казвам, че съм чел или гледал тези неща и ги знам само на теория, на 17 съм

Аа пък за акциите можеш да се свържеш с брокер и да си купуваш, не мисля, че е задължително да е от такива уеб платформи

33.   До 32

Не съжалявай, че не знаеш. Добре е да питаш и да се учиш.

- Да речем, че подобен договор е дори възможен (не можеш просто да подпишеш нещо - процесът е много по-сложен и има ограничения, но това е друга тема). Ще се хванат само крайно нуждаещите се, които са готови на всичко, само и само да не са на улицата, а тези хора са последните, от които можеш да вземе екстра пари. Ако екстра разходи, за тях е невъзможно да ги покрият и ще се наложи, да ги оставиш на улицата и да платиш сам, така или иначе.

- Да, тук си на прав път - няма толков много земя за продажба. Хубавите парцели се разпродадоха още преди 15 години и никой не ги продава, а това, което се продава по-често, е все малки земички, в скапани места, къдеот не се дават хубави пари, а да се отървеш от тях при нужда, е много тудно.

- Колкото до акциите - да, пътят е през брокер, банка или фонд

34.   33, виждам, че си доста умен, така че чакам да ми кажеш как конкретно да си купя американски акции без платформа и да имам налични в мен, вписани в съответната институция, аналогична на нашия централен депозитар, а не на някаква си платформа, софтуер или някъде си, където я ми ги осребрят, когато искам, я не.

35.   №25 съм, №26, какво ти носи тази земя, ако не печелиш от нея? Единствено засега ти гарантира бъдещето на вложените пари и ти носи 4% лихва във вид на рента. Временно е по добра подобна сделка, отколкото да си държиш парите в банка но без лихва. Но кой ти гарантира какво ще стане след 20 години, ако дойде нов режим и отново земята се национализира, ще пиеш една студена вода.№30, сравнението ти с апартамент е неуместно. Ако за 110 хил. си купи един апартамент, веднага започва да го ползва лично или го дава под наем, който ще му носи печалба всеки месец, по голяма от рентата за година. Риска да загубиш от апартамента е по малък от този да загубиш от земята. За мене инвестиция в жилище е по разумно отколкото в земеделска земя.

36.   35, земята ти носи гарантирана рента, апартамента може да остане месеци без наематели, апартамента има данъци, нуждае се от ремонти, външни и вътрешни. Тези неща изчисли ли ги? А това че ако не през седмица то всеки месец трябва да се срещаш с наемателите за наема, да проверяваш дали са си платили ток вода и др, ще ти се обаждат да кажат за наложащи ремонти и т.н. Арендатора на земята може и да не го чуваш, веднъж годишно ще ти превежда рентата по сметката.
А както е възможно след 20 години да дойде нов режим и отново земята бъде национализирана, така може да стане земетресение или пожар, или срутване, или цунами и апартамента да загубиш, земя по природни причини се губи много по рядко от колкото жилище, а природните катаклизми са по чести от колкото предположените от теб евентуални политически решения. Между другото онзи режим както е взел земите на селяните, така е взел и градските жилища на онези, които са имали в повече жилища или по големи къщи.

37.   До 34 - Отговарям защото №32 вероятно се интересува.

- Не можеш сам, ей така, да си купиш акции. Има прекалено много регулации. Трябва ти международен брокер (най-лесният вариант е местната голяма банка), който да може да купува амрикански акции, както и да спази цялото им законодатеслтво, защото имат множество изисквания за хора, котио не са граждани на САЩ и ще бъдеш вкаран в съотвентите регистри.

- Никой не може, да ти "осребри акция". Акциите биват обявявани за продажба, намира се копувач, извършва се трансфер, покриват се разходите за брокера и транзакцията и едва тогава ще получиш пари.

- Всички позлват "някаква платформа" и софтуер. Това не означава, че банкта ти е Robinhood или eToro, а че е в 21-и век.

38.   №36, много си дребнав, а с такива не ми е приятно да споря, щом смяташ, че земята ще ти носи по голяма и сигурна печалба, купи си земя. Щом смяташ, че всяка седмица трябва да се натрапваш на наемателите си и да им лазиш по нервите, наистина е по добре да имаш земя, а не жилище. Успех! А за онзи режим, проучи по добре на какви хора са вземали недвижими имоти, мисля, че пак ще дойде подобно време, историята е като модата, само си сменя времето, но тя си остава една и съща.

40.   Автора до 37

Правиш се на умно като във всяка тема, ама като те питам, повтаряш същото, което и аз в темата и не даваш решение. Важното е да си избиеш комплексите

Между другото започнах да размислям за акциите, но няма да го правя през измислени платформи като eторо, а през Саксо банк.

Доколкото разбрах, има и начин да се прави пасивен със stable coin като usdt, като се дава заем на 10-12% лихва, което е доста по-добре от имот въпреки инфлацията и доста по-пасивно. През uniswap става, доколкото разбрах, но трябва да се поинтересувам по-сериозно, защото за момента никак не съм запознат.

42.   Авторе, няма лесно, особено в днешно време когато става разделянето на богати и бедни в световен мащаб. Средната класа си отива, ти искаш пасивно... Няма как да стане. Тези неща някои ги възлагат на фирми. Те ти менажират имотите, ти само лежиш. Естествено, трябва да им платиш, но се предполага, че си гледат работата професионално.

Друго... Човек трябва да инвестира в това което разбира. Ти разбираш ли от usdt? Tether е сигурно най-сенчестата крипто валута. В условията да я използваш даже пише - да нямаш американско гражданство. Принципно всички крипто валути фукнционират малко или много като пирамиди. Т.е. - не генерират печалба, пари могат да дойдат само от други "инвеститори". Но поне са децентрализирани, и не може някой да сбере багажа с парите и да си тръгне. Или да го осъдят, и схемата да рухне. Тя затова рухна схемата на Бърни, иначе той можеше така да я кара до гроб. Tether е по-зле защото реално представлява инветиционно дружество. Те ти дават този измислен usdt, ти им даваш пари да спекулират на пазара. То затова можеш да намериш по-добри лихви. Защото реално парите ти отиват да се спекулира с тях, много малка част са кеш. Няма нищо "стабилно". Лоши инвестици... а то ще има такива, и ще рухне цялото нещо. А покрай него и дугите крипто валути ще горят. Но просто хора като теб, наливат пари в тези неща, защото няма от къде да изкарат печалба. Държавните облигации са под контрол, лихвените проценти са под контрол. Стоковият пазар, дори в щатите, е балон създаден от Федералният резерв. Ти се благодари, ако изобщо получаваш наем. В Щатите има прокарани "закони" за това да не се плащат наеми. В кавички, щото реално са анти-конституционни. Де факто излиза, че не контролираш собствеността си. На социализъм бие. Когато тия хора фалират (защото няма да издържат вечно), банките ще им оберат имотите, и големите фондове (като BlackRock) ще ги купят на безценица. В такива времена живеем. Всеки се бие за свободия - ей ти свободия. Всеки върви, лъже, маже, гледа си изгодата - от най-малкият, до най-големият. Кой си мислиш, ще спечели?

Само мога да ти кажа - радвай се, щото утре ще е по-зле.

44.   Авторе, наистина не е за всеки отдаването под наем, но на мен не ми се струва чак толкова зле. По принцип, лично аз бих инвестирал в някакъв вид фондови акции, крипто и т.н.

Прав си, не може винаги да се очаква да си на разположение. Но евентуално, ако наистина искаш да се занимаваш с този вид бизнес, бих посъветвал да си наемеш някой доверен човек.
Успех!

Ди Ес,22

45.   До 40

Ок, ето ти съвет - пордай ВСИЧКО и го инвестирай в първото крипто, още днес, дръж 20 години и ще си мултимилиардер!

46.   45, чак толкова прост не съм.