Споделена история от Други

Социално притеснение
Здравейте,

От малка съм много стеднителна, спомням си като ме изкараха на дъската ми трепереха ръцете с листа и дори устата, толкова силно се притеснявах. Напоследък от около две години работя в нас и нямам никакви социални контакти. От предишните ми работи ме увплниха, защото не успях да се в пиша в екипа и се притеснявах. Радвам се, че имам работа и доходи. След това около ковид ситуацията съвсем си ограничих контактите, живея с нашите и с възрастен човек и ме беше страх да не хвана вируса. На 28години съм, не знам какво да направя да не се притеснявам в социални ситуации. Много често преди някоя среща с хора си пийвам алкохол, за да се отпусна и наистина се отпускам, ужасно е това, не искам да ставам зависима. Случвало ми се е дори в чантата да си нося малко алкохол ако имам среща с по отворени хора или по-авторитетни личности така да се каже. Сестра ми е по-голяма от мен и си има семейство, постоянно ми натяква, че ще остана сама вече съм на почти 30, никой нямало да ме вземе после, трябвало приоритет да ми е да си намеря партньора в живота. А аз как да го намеря, то не става с магическа пръчка. Искам да ходя на театър, на концерти, на лагери, но с този ковид не знам как да се социализирам. Преди пандемията ходих на повече места. Как да стана по - отракана. Лошото е, че дори ми харесва да си стоя в нас, не ми пречи. Не искам да сменям работата, защото имам пари в момента и ми харесва, мога да се развивам в нея, но нямам социални контакти, не ходя на курсове, на спорт, на срещи с хора. А понякога като съм в социална среда се притеснявам и да ям, устата ми и ръцете са неспокойни, леко ми треперят ръцете, хората ме виждат, че съм неуверена и се чувстват по-големи и смели над мен, то си личи.

Коментари

2.   Ясно, и ти си от моето котило! Предпочитам да си стоя вкъщи, защото социалните контакти ме изморяват и изнервят. Дори едно подаване на документи някъде ми е зверски тормоз.

Бих ти препоръчал някаква онлайн комуникация, която да прерасне от текстова във визуална - в наши дни имаш опции за ползване на компютърни камери, така че ето ти контакт, с който няма да разболееш дядо си! Е, ако не ти е проблем - явно си доста притеснителна /водиш ми, не се е стигало до това да треперя/, така че ти си знаеш! Колкото до алкохола - моля те, намери друг начин! Това няма да свърши добре - и сама го знаеш, така че не чакай да ти забият звучен шамар в лицето, образно казано!

3.   Потърси професионална помощ. Нормално е да си притеснителен, но при теб взима някакви застрашаващи размери, което нямаше да е проблем, ако се чувстваше добре, но явно ти пречи... Няма как да се събудиш утре и да си кажеш, че от днес няма да се притесняваш. Изглежда ми като социална фобия, а не обикновено притеснение. Според мен се нуждаеш от психилог и/или психиатър, който да разчовърка проблема и да разберете откъде идва и как да подобрите ситуацията.

4.   Здравей,
явно си интроверт. И аз така. Мъж съм. Мъча се да стана екстроверт, но много трудно...

Сдухвам се често. От около 5 год. работя от вкъщи. Гледам да ходя на занимания като танци, фитнес и прочие.
Но искам на още много места да ходя.

Трябва да се успокоиш вътрешно и да знаеш, че не си самичка така на света. Не си изолиран случай и не си виновна.