Споделена история от Други

Възможно ли е България да оцелее извън Европейския съюз?
Привет. Чудил съм се дали е възможно България да оцелее сама? Ако не членуваме в никой съюз. Преди сме били във Варшавския договор съюзници със СССР. По-рано с Германия. Сега сме в Европейския съюз и НАТО. Европейският съюз е сбирщина на неолиберални лицемери. Взеха ни не че бяхме готови, а за да може техните господари от САЩ да ограждат Русия, да получи съюза излаз на Черно море, да се свърже Гърция, в България и Румъния имаше и все още има много евтина квалифицирана работна ръка. Младите при тях. От природните богатства квото е останало на концесия се взима. Боклука вкарват тука да горят. Вкарват си некачествените стоки тука. Чужди вериги да ни отнемат независимостта да се изхранваме сами, да внасят некачествена храна и да изнасят пари от България. Натрапват ни някакви извратени виждания, права на така наречените “малцинства” за сметка на нас, основното население, гей бракове, ЛГБТ, педофилия. Ами ние не ги искаме тия неща. Целта на нашите политици пък беше да усвояват печатани евро пари от евро фондовете. А надеждата като влезем вътре да си пазим интереса от тях. Ако го правим те нищо не могат да ни направят. Да ама едно продажно марионетно правителство е идеално за западните лицемери, мошеници и мундари. Но си има и плюсове. Колкото и да се краде икономически пак сме по-напред от други държави, които не са в съюза. Границите са отворени и пътуването е по-лесно. Поне беше. Всъщност тоя съюз съвсем се изчерпа. В него който е имало да стане “бяла държава” вече е станал. Местата са заети. На тия западните вече е ясно какво им трябва. Те не могат да се променят. В миналото са колонизирали целия свят, за да смучат ресурси за себе си. Сега вече когато нямат тази възможност го правят по този начин. Взимат нас голи голтаци с продажни политици, взимат ни младите, взимат ни ресурсите, вларват тука боклуците и ни заробват. Границите вече не са отворени. А за тия извън съюза вече не ми се мисли.
Но какво би било ако не сме в него? Би ли могла България да оцелее без ЕС и НАТО? Нашето правителство винаги си е продажно. Преди не е имало голяма разлика. Дори се е крадяло повече. Иван Костов, гробарят на българската държава затваря заводи, подписва договори за скъп американски ток, дори подарява устието на река Резовска на Турция. По-рано пък хиперинфлации, икономически сривове, купонен режим. Точно затова сме влезли в ЕС. Да не се случват тези неща. Защото българското правителство едва не е унищожило България. Да има някой, който да ги държи все едно, да не прахосат държавата. Те европейците всъщност са видяли чудото тука и са видели възможност да крадат и те. Казах Турция. Такъв агресивен съсед. Към всички имат териториални претенции. Рисуват си карти на “нова Османска и перия”, на “Туран”, на не знам си кво. Тва е турско, онова е турско, Луната е турска. С Гърция се заяждат за едни скали. В Сирия и Ирак са от сигурно 10 години. От Грузия искат една малка провинция. Едва прикриват, че България е в мераците им. Те и не го крият. Вижте на изборите кво чудо е. През 90-те съседите сърби пък все едно решили, че са Чингис Хан. А македонците колкото са дребни, толкова са и вредни. Не само, че ни крадат историята, те ни излизат с малцинствени и териториални претенции, искат да се откажем от конституция, да приемем безумната им историография и да ги оставим да си развяват байрака в Пиринско т.е., нов процес на македонизация там. Е с такива агресивни съседи България би ли могла да оцелее? В комбинация с толкова продажни политици, които са готови и майка си да продадат? Удобни е за тия на запад да ни изстискат до шушка, ама ако не те тия тука направо биха ни затрили. Тоест какво? Избрали сме по-малкото зло? Западните лицемери, вместо алчните съседи. А политиците все така продажни и незачитащи българския национален интерес. Моето мнение е че България извън ЕС и НАТО не би могла да оцелее. Не и с тези продажни политици. Не и с тези агресивни съседи. Но в ЕС и НАТО България също не би могла да оцелее още дълго. Дават пари, ама те тия пари влизат единствено в частни банкови сметки. Инвеститори, те идват тука да печелят, не да дават на бати българин нещо. Границите ги затвориха. Младите при тях! Колко оше можем да издържим? Не много дълго. Тоест какво? Или ЕС ни убива, или се разпада както е тръгнало през последните 2 години, което неминуемо ще доведе до криза тук и България умира? Няма ли друг изход? Има. Да си защитаваме интереса. Гербаджии, протурци, ПъПъ ПъПъ, неолиберастите от ДБ, копейки и всякакви такива вън и България да си защитава интереса. Както не клекнахме за Северна Македония, за сега, така да не клякаме пред нищо. Не клякаш ли, тропкаш ли с крак, дори САЩ и Китай ще се съобразяват с тебе, независимо колко си малък. Но такива да дойдат, аз много се съмнявам. Видяхме ги новите месии. Kirill Petkoff канадецът дори не може да говори. Славчо се видя, че освен за шоумен за друго не става. А Копейката е кремълска подметка и масон на всичкото отгоре. Да. Освен това къща има да плаща човека. Гледали сме видеото. Както и да е. Аз съм на мнение, че няма баш да умира България. След като ЕС се разпадне, ако не се вземат мерки, след като се изредят всичките месии ще дойде някой друг голям, към който да се прикрепим. Русия, Китай, може Полша. Тя се развива много добре и България скоро ще се насочи към нея, бъдете сигурни. Но направо да изчезнем, много песимистично е това. Все пак ако всички величини бяха константни досега Слънчевата система сигурно щеше вече да е гръмнала.

Коментари

1.   1300 години оцеля без ЕС, така че що за въпрос?

2.   Без да съм чел темата докрай ти отговарям конкретно: възможно е. Може да вземеш за пример Сърбия - не членува в никой съюз, а жизненият й стандарт е съвсем близък до българския. България нищо не печели от съюзите, в които членува - европейските пари масово се крадат и отиват за частни вили, коли и по офшорки. Нямаме собствена електроенергия, ресурсите на концесия.

3.   Вероятно ще може да оцелее, но не си правете илюзии, че ЕС ще се разпадне или, че България ще го напусне. Ние не сме богати като Англия, която напусна ЕС, дори тя трудно успя да се махне, трябваше да минат няколко години, за да може Англия да напусне.

4.   Да, възможно е. Виж как Унгария и Полша се противопоставят на много Европейски решения. Нашето единствено спасение е да възстановим връзката си с Русия. Някои ще ме опрекнат, че съм комунист, но тези хора са тотално невежи. Такива хора и след 100 години ще си мислят, че Русия са комунисти. Тези хора не си задават въпроса кой създаде комунизма в Русия. Но и да им обясняваш те нямат разума и знанията за да разберат истината. Ние, България, имаме много общи неща с Русия, а какво общо имаме с западна Европа, нищо. Почти всички западноевропейски държави са били колонизатори. Те са свикнали само да крадат. Хората са глупави и си мислят, че като създадоха ГЕРБ (Граждани за Европейско Развитие на България) и назначиха един абсолютен глупак (Бойко Борисов) за министър председател, че България ще постигне стандарта на Западна Европа. Това никога няма да стане. Колонизатора винаги иска да използва, да краде от своите колонии. Нашето място е с Русия, с Китай, с Индия, дори и с други азиатски и африкански народи, но най-вече с Русия. Българските политици са продажници и крадат като пладнешки разбойници. Аз слушам речите на Костадин Костадинов от народното събрание, а и преди да влезе неговата партия ВЪЗРАЖДАНЕ в парламента. Само той ми вдъхва надежда ако някога той стане министър председател на България да спре да се продава на западна Европа, която пък се командва от Вашингтон. Жал ми е за България.

5.   ЕС няма да се разпадне. Той и САЩ са като скачени съдове и са една империя. Фишеци и вътрешни конкуренции винаги ще има, но това е козметично. На турчето златно му излезе това, че остави Урсула да седи диванчапрас при визитата и. Лирата се срина като снежен човек на лятно слънце почти толкова бързо колкото, когато Турция вкара американското пасторче в затвора и това ядоса Тръмп. Сега в Турция могат само да си свиват цигари с нея. Турция не е фактор за нищо. Единственият виновнк за проблемите на България са само самите българи. Много точно си описал какви са. Продажни, предатели, нехайници, наглеци, лъжци и негодници. Няма как да вървят нещата с такива хора. Ако ЕС извършваше контрол тук нещата щяха да са по-други, но това ще се приеме като намеса във вътрешните работи на страната. А и той си има друга работа и не го интересува много какво става в България освен, ако това не клати целият ЕС. Не ни е виновен ЕС. Няма никаква логика да ни е виновен той, при условие че всичките страни членки са добре а само България и Румъния са зле. Не можем да го обвиним в липса на уважение към България. Европейските лидери се вслушваха силно в Боце, демонстрираха уважение и близки отношения, за важни еврокомисари са сложени българи, построиха ни бодлива ограда по границата с Турция, за шеф на международният валутен фонд сложиха българка. Какво повече от това. Останалото зависи от нас. Щом Унгария може да е адекватна и независима по отношение на негативните неща, то може и България. Ама такъв ни манталитета, каквото става при големите да имитираме и изпълняваме същото, без никакви въпроси и мислене.

6.   България трябва да излезе възможно най-скоро от този либерален, джендърски, олигофренски съюз, който се управлява само от изроди и олигофрени. България трябва да ИЗПОЛЗВА абсолютно всички съюзи, държави за ресурси, пари и да си гледа СВОЯТ ИНТЕРЕС. България по никакъв начин НЕ ТРЯБВА ДА ДОПУСКА да се разполагат войски на НАТО, руски, китайски и всякакви войски на нейна територия. България трябва да започне да си гледа единствено своят интерес и да престане да слугува на Европа, Русия и т. н.

7.   Зависи много от управлението. Ако режима е жесток и справедлив-да, възможно е да се развиваме самостоятелно. Ако хвърчат ръце и глави публично както е в Китай дори ще просперираме.
Ако сме либерални и демократични-виждате резултата.
Нека си ги кажем направо, ние сме едни генетически кърлежи, които се закрепваме към този, който дава повече. Ние приятели и доктрини нямаме. И като се насмучем хубаво зарязваме гостоприемника си и търсим нови топли гащи.

8.   Изключително просто - не... Върви до кварталният си магазин, и виж колко от продуктите там са български. Да ти подскажа - почти нищо. Турция, която е с много по-силна икономика от нас, гледай какво става, ние се държим тук само защото сме на валутен борд, и всичките ни политици ближат евро задници. Това е положението. Нямаме политици които да развият тази държава, пък и народът ни не става, няма защо да се лъжем. Вярно, има изключения, има кадърни български фирми, но една държава не се крепи на изключения. Напротив, малък дисбаланс може да доведе до кризи. Общо взето левтуним тук последните години и умираме бавно защото сме част от ЕС. Не твърдя, че положението е супер, но това са ни възможностите...

9.   Не, не е възможно. Макар, че и европейския съюз вмомента е в голяма криза. Уча история и съм запознат с международната обстановка. Патриот съм и смятам, че ние българите имаме голям потенциал, но като историк смятам, че през цялата ни история имаме едно и съща грешка, която винаги сме я повтаряли - Не сме лоялни към патньорите, с които сме сключили съюз. Винаги, винаги, винаги е било така, през цялата ни история. А във войната още от древни времена, когато сме били сред скитските народи в Скития, сме известни с това, че сме печелили войните с хитрост и измама. В това ни е било силата. През първата световна война прочети за войнишкото възтание, най-срамного възстание Европа. Прочети и за втората световна, как от съюзници на хитлер, в последния момент, като виждаме че губят войната се извъртаме на 180 градуса. Цялата ни история ни е изградила репутацията на хора, които не са лоялни към партньорите си и хора, които не могат да се обединяват. Хванали сме се на хорото с европейския съюз и нато и това е положението! Поне един път в историята да покажем, че можем да бъдем лоялни към някого.. Пуснем ли се от този кокъл, край с нас като държава

10.   България е живала сто и кусур години без ЕС. Всичките заводи са построени без ЕС. България беше брутално убита от ЕС. Излизането би могло да ни спаси. ОБАЧЕ държавата е вече напълно зависима от Германия и в началото ще е голям зор. А тука са останали само путки, на които не им се поти и предпочитат бавното затъване в блатото, наместо напрягане на мускулите, за да ке измъкнем. Все едно човек цял живот да е роб и един ден да го освободят насред някаква пустош.

11.   На човек като не му харесва държавата, емигрира. Много хора се изнесоха в западните държави заради по-високото качество на живот. Ти пък ако не искаш либерални ценности може да се изнесеш в Афганистан, Сирия, Сомалия или някоя друга държава. Там никой няма да ти налага жендарски бракове, норвежци няма да ти крадат децата и всичко ще е прекрасно. Ама естествено всички дето ненавиждате "европейските ценности" не ви стиска да емигрирате, защото в долната гнусна Европа е по-удобно, нали така?

12.   Щяхме да оцелеем. Без ЕС бяхме на няколко години от пълен крах /с тия идиоти нямаше да е трудно - продажни и крадливи, но не много умни/, в което време народът щеше да подивее /умножете февруарските сметки за тока на Боко по избрана от вас революция от миналото и добавете Априлското въстание/, продажните политици да бъдат... изпратени с бягане /и плуване, когато стигнат Черно море/ на мястото им и да излъчим нови, които дори да искат да се продадат /далеч съм от мисълта, че ще са деви непорочни/, щяха да са ужасени от шанса да повторят сценария на тия клетници. Сега продажниците точат еврофондове и се правят, че няма проблем, докато проблемът още е тук и при това се нарича министър, депутат и дори премиер.

13.   Разбира се че няма да оцелее България.

Застаряващо население, ниска раждаемост и висока имиграция (със или без ЕС). България е най-бързо топящата се страна в света (прираста положителния от към деца идва предимно от ромите).

Аз съм силно Про-ЕС и причината е че идентичността трябва да се трансформира във европейска. Швейцария например има 4 езика и всички са швейцарци. Европа трябва да стане като САЩ или с други думи, вместо всеки да се нарича ню йоркчанин (от щата, не града), или тексанец и прочие - всички се наричат американци и идентичността им (обединението им) е около Америка (САЩ). Същото трябва да стане с Европа и следователно да иновира (да се промени). Ако не го направи ще умре и то не само България но и останалите страни които застаряват. Не само това, тези страни в Европа сами не могат да се конкурират политически и икономически срещу Китай които са комунистическа партия (мафия която не може да се свали и която ще ти вкара закон какъвто си иска, ако ще да ходиш да си роб в мините). ЕС е нужен за да може 5 милионна Дания да има глас в света, 48 милионна Испания да има глас в света, 18 милионна Нидерландия да има глас в света.. не 1, 4 милиарда души Китай да им казва какво да правят.

Русия изобщо не е приятелска страна.. всичко опира до това с кого си. Имай в предвид че суверенна и истински неутрална страна няма на света. Ако не е Б-я да е със Запад, то трябва да е под влияние на Русия или сега вече и на Китай.

Аз пуснах друг коментар - сори но ЕС ми защитава правата на LGBTQ и още на тези българи дето ходят из чужбината им защитава и на тях правата въз основа на пол, националност и прочие.. (националността трябва да стане само 1 - европейска). Тези радикално десни хора в България нямат какво да предложат. Те не са ми близки нито на мен нито на останалите LGBTQ групи. Правителството в България не ми защитава правата. ЕС ми защитава правата или с други думи 'чужденците' искат аз да съм щастлив и продуктивен.

България това което може да предложи е локация и ресурси наземни.. а човешките ресурси.. те работят другаде.. но това не би имало значение ако ЕС стане една страна.. една държава.. една нация..

България сама дори населението не може да е продуктивно.. e в 21-ви век сме има изкуствен интелект, роботизация и прочие.. във България между временно по-малко от 1/3 от населението има банков акаунт.. компютърната грамотност е ниска до дъното ако тръгнем от хората на възраст 50 години на горе, а да не говорим и че има и много които са и по-млади и също са неграмотни или изпитват трудност (често поради нежелание и безинтерес ) освен поради финансови вероятно причини.

Не, България ще умре.

Великобритания напусна ЕС но тя се е ориентирала върху мултикултуризъм и разнообразие на населението отдавна. Тя е със средна възраст също 40 години (което е зле). Там също има застаряващо население но има пък от друга страна силно интелектуално население което е иновативно и постоянно се адаптира и пре-адаптира и създава нови платформи за иновация и развитие и конкуренция. Страната привлича мозъци от цял свят (brain drain) включително. Англо-езичните страни имам голям респект че са конкурентни. Нашата страна България я няма никаква.. дори и да следва не може защото населението промяна - не иска.. това е фиксирано и това е от комунизма психологически насадено.. защото при комунизма иновация няма.. защото идеолгията забранява конкуренцията която идва от идеята на капитализма

14.   Тя няма да оцелее извън ЕС, тя ще се възроди извън ЕС. То си важи за всичко държави. Не си особено интелигентен, щом питаш ясни неща. Има си статистики! България е била супер 2000г
.

15.   Ще се опитам да разгледам въпроса, като се абстрахирам максимално от мнението на българската образователна система, чиято възпитаничка съм. Некомпетентността ми в политиката и международните отношения ме превръща в страничен наблюдател, чийто опит в дадената сфера е натрупан от хорските мнения, телевизията и е поставен под лупата на императивите на общочовешките принципи, чиято роля е да преценят правотата на мнението. Това прави моята гледна точка ключова за дебата. Централната цел на членството на България в ЕС е финансирането на държавни проекти, които се стремят да стабилизират икомиката, образованието и други отрасли, от които печели населението. Съгласна съм, че процент от изпратените средства отиват в джобовете на малоброен елит, обаче все пак получаваме някакъв вид финансова подкрепа от Европейския съюз. Държава с лоша икономика, каквато е България, не би могла да се справи без помощта на ЕС. Излизайки от него, това би оставило негативен отпечатък върху отношенията й с останалите членки, които са важни особено в тежки времена. Много хора в институциите разчитат на ЕС и биха си изгубили работата, без съответните проекти и подкрепа икономиката би се сринала. Ако България беше малко по-заможна нация, вероятно не би се стигнало до там, но тя определено не е. Друга точка на сблъсък между нас е Вашият видим неприязън към LGBTQ обществото и етническите малцинства. Подкрепям еднополовите бракове и правото на тези хора да осиновяват деца, защото не мисля, че сексуалните преференции са индикатор за това дали човек става за родител. Не виждам защо не може въпросните индивиди да сключват брак по между си, все пак имат мотиви да го сторят. Вярно е, че обществото превърна LGBT в бранд, ето защо трябва много да се внимава какъв модел се показва на идните поколения. Тази тема трябва да се разглежда внимателно без да се лансира нито хомосексуализма, нито традиционните ( дори архетипни според някои) любовни отношения, за да може индивидът в последствие да разбере своето влечение, повлияно главно от неговата природа. Моля, критикувайте мнението ми, понеже трябва да разширя светогледа си и да добия по-добро разбиране към темата. Честно казано съм способна да видя агрументи и за двете страни, което прави визията ми крайно неясна. Извинявам се, ако има правописни грешки!
Момиче, 14

17.   Абе хора, научете се да формулирате въпросите си. Какъв е този текст тука? Нито ясна теза виждам, нито нормална аргументация. Въобще не знам как се очаква да ти го прочета.

18.   България е на кръстопът между Русия, Запад и Турция. Уви руснаците са бедни и нещастни дори със наземните ресурси ценностната им система и свободи са в плен във полза само на едни. Българските турци които го играят слуги на Турция (конкретно този ислямист дето репресира всичко демократично, Ердоган, който иска да се вживява подобно на Путин на средновековен Чингиз хан в 21-ви век), не.. тези турци български (някои) не съзнават че са просто пионки и не.. и 'техните' турци в Турция и те са нещастни (демократичните). Никой не печели в Турция от радикализъм и България слаба не е в полза на никого (та България нали са хората в нея.. българи, цигани, турци.. да можехте да се интегрирате в 21ви век всики.. ала не..). Турция е бедна.. тя няма какво да даде на българските турци, та тя не дава на своите си и репресира демократичните и интегрирани в 21-ви век турци.. или поне ислямистите ограничават този ръст.

Запада.. запада е най-богат.. най-развит, най-много даващ на света.. всичките технологии са въз основа на демокрация, капитализъм и граждански свободи (по-малко дискриминация на раса, пол, сексуална ориентация) и взимайки под крило всякакъв вид разнообразие което се изполдва като сила в капитализма в много отношения. Да, хората на Запад са по-щастливи и имат и по-добър достъп до материални и хранителни блага ако ще.. дори отопление ако ще да е.. базови неща.. имат достъп и не се притесняват толкова.

Та не.. Българията ти сама нямам си и на идея в главата ти радикалната какви фантазии имаш.. но тая България е разпокъсана от външни сили и неутрална няма как да бъде. Трябва все да има страна взета а най-добрата е тази със Запада. Другите се вижда от преди и сега че не са добре за населенията.

19.   До 9

Не знам каква история учиш и как се наричаш "историк", но много неща не са ти ясни. Първо, ако се погледне средновековната българска история /Първа и Втора Българска държава/, може лесно да се види кой действително е нелоялен. И това е Римската империя /ще я наричам за по-кратко с неологизма Византия/. Винаги когато сме сключвали мир с тях, този който го е нарушавал, в голяма степен, е Византия. Голям пример за това е прекрасния и ползотворен и за двете страни 40 годишен мир между нашия Свети Цар Петър и Константинопол, който е развален именно от ромеите, които подкупват северните народи, сред които се открояват русите, да ни нападат отвъд дунав, а Имперския Престол крои подмолни планове как да влезе победоносно в Преслав. Прочее, през Третата Българска държава, този който работи против българските интереси, след Освобождението е.... нашата освободителка - Русия. Ние винаги сме били тяхна цел, за да държат проливите. Затова и доста велики български възрожденци-революционери, сред които и Георги Сава Раковски, винаги са твърдяли, че освобождението трябва да дойде с руска помощ, но след това задължително да се откъснем от Русия, защото в дългосрочен план сме опция да се превърнем в тяхна губерния. Колко прозорливи са били нашите Революционери. Само 66 години след като се ссвободихме наиситна се превърнахме в Руска губерния! Ами войните в началото на XXвек? Добре споменаваш ВСВ, но удобно пропускаш Балканските войни, където сме в съюз с нашите "мили" съседи, които тайно от нас /сърби и гърци/ си сключват договори /между другото отново подпомогнати от "братята" руснаци/ за да забият кол в нашия тил. От това следва Втора Балканска война, където получаваме първата ни национална катастрофа. И кой е нелоялен в случая? Войнишкото въстание през ПСВ е действително срамен момент, но това въстание се появява заради усилената комунистическа пропаганда сред военните, която трае доста време и целенасочена. Тоест, то не е плод на своеволията на българския народ, а на умела манипулация над съзнанеито на народа. В случая се явяваме жертви. Освен това забравяш за великите ни победи, тогава сме най-силната армия на Балканите и именно за това Германия ни избира отново за свой съюзник - 20 години по-късно. През Втората световна пък, преминаването на СССР в последния момент е наложително, тъй като вече е било ясно, че Германия губи войната. От Москва идва заповедта - или влизаме при вас като ваши сюзници или влизаме по другия начин. Избирайте. Няма политик който би взел друго решение, освен ако не е садомазохист и не му пука за народа. Отделен е въпроса, че след това самите комунисти избиват една камара народ - просветители, интелигенция, духовници, с което отрязват сърцето на нашата страна и от това следва и сегашната духовна нищета в която е изпаднал нашия народ. Така че когато говорим за съюзници, бих могъл да кажа, че сме една от най-лоялните нации и сме го доказали многократно през нашата история. Тези, които не са лоялни, са други народи, основно - гърци, сърби, руснаци.. Чети повече!!!

20.   Не прочетох този емоционален ферман, но накратко да отговоря: никакъв шанс нямаме извън ЕС. Малка страна, на кръстопът, със слаба икономика, малко ресурси, никакъв шанс за самостоятелна политика. Ако по някаква причина излезем, така ще се сринем, че кризата през 96-97 ще ни се види като детска игра. В момента само бордът държи лева да не последва лирата и рублата.
И не, проблемите на България не се дължат на ЕС, проблемите са си само наши. Ние си избираме политиците, те крадат, мислиш ли, че някой друг ни е виновен? Как пък все нас се опитва някой да ни прецака? Щото сме много умни, важни и издигнати ли? :-)

22.   Номер 15 имаш доста богати познания за момиче на 14 годишна възраст. Дали не си някоя "дама" решила да се изживява като инфлуенсър, лъжейки за възрастта и годините си. Модератори моля публикуваните коментара ми - не искам да се заяждам, но има една жена, която от 7-8 години пише тук за бизнес/икономика, парички и печалба и в последно време забелязвам, че не пише от свое си име.

23.   Номер 18, да си чувал за Китай и Индия? Западът бил най-богат... може, на надувки и лобизъм е богат! Просто да ти кажа, за да не се изненадаш, когато азиатците покажат пътя на Западът, което скоро ще стане, впрочем.

24.   Не, не може! Не си мисли, че нещо хубаво може да стане в България. Или да се започне да се живее по-добре. Независимо дали е в ЕС извън него или някъде другаде.
Единствения път към твоето лично спасението е да напуснеш тази държава. Има далеч по-добри места за живеене.

Ако България напусне ЕС, твоето спасение от нея ще стане далеч по-трудно. Кандидатстване и получаване на визи и т. н.

26.   Разбира се, че може. То ЕС е от полза за големите, не за малките. ЕС е същото като СССР с разликата, че няма лагери и може да си говориш каквото поискаш (в повечето случаи). Вече бият. Ако комунистите знаеха това щяха да оставят хората да си дрънкат, после да ги бият и всичко щеше да е същото. В икономиката има един закон, който никога не се споменава. Закона на ограничения ресурс. Ще го обясня така - имате 100 кг. ябълки (това е икономиката, благото на света), толкова разжда дървото и трябва да се разпредели. За да има някой много богат - трябва да има някой много беден. Тоест България в ЕС никога няма да бъде богата страна, а винаги мизерстваща, защото ако стане богата значи някой от богатите в Западна европа е обеднял. Самия съюз е направен, че те да богатеят, а не обратното. Извън ЕС е Швейцария, извън него е Швеция, Норвегия - супер богати държави. Извън ЕС е Южна Корея, Япония, Сингапур, Китай - страни по-богати от ЕС. ЕС е една мантра, която ще дава само назад. Европа като цяло е беден континент - без ресурси. Европа е станала богата през Ренесанса в ерата на Великите географски открития и как? Като е колонизирала цели народи, континенти - Африка цялата, Азия цялата, Индия, Южна и Северна Америка, Австралия - Европейските монархии в Западна Европа и Франция са крали и източвали пари и ресурси от тези места с векове.

27.   Авторе, според мен имаш грешна гледна точка.
Дори да приемем, че може да оцелее извън ЕС, НАТО и Еврозоната... За чии уЙ ти е тая работа? На нашата родина и трябва просперитет, не оцеляване. Оцелели сме, тук сме, има ни. Сега трябва да просперираме, не да се връщаме в зоната на оцеляването. Това вече няма как извън ЕС. Нямаме друг толкова близък голям пазар. Този ни върши работа, нищо му няма. Няма причина да бутаме нещо, дето работи. Кое е алтернативата? Путин, Ердоган? Това са ужасни алтернативи.

28.   До 15
Не си права!
Първо това което получава България от ЕС не покриват финансовите загуби от ограниченията, които са поставени от същия ЕС на България! ЕС накара политиците ни да изключат огромна част от мощности от АЕЦ козлодуй и имаме много други ограничения. Знаеш ли че заради ЕС нямаме право да произвеждаме захарно цвекло и много други култури и сме ограничени да произвеждаме животински продукти, наричат ги квоти. Квоти за мляко ограничава България да произвежда мляко. Нещата изглеждат долу горе така не повече от около 3 млечни крави на 200 човека българско население. Българите обаче яде повече млечни продукти от наложените му квоти, по квота се пада около 220 милилитра мляко дневно на човек, от което да произведе и сиренето и кашкавала си и млечни кремове и други млечни продукти, и му се налага да внася млечни продукти. Ако произведем повече мляко от колкото ни е позволено по квота, плащаме на ЕС глоба по около 70 ст на литър който е в повече. Ако удариш чертата на ползите и минусите България е на загуба!
Общо погледнато икономиката ни няма накъде повече да се срива, тя е достатъчно срината с дъното. ЕС ни позволява да произвеждаме по малко от колкото ни е нужно за да оцелеем (живеем по български), съответно затова внасяме и затова с годините затъваме в дългове. Българинът не може да живее нормално само с 1 кг сирене месечно и без други млечни продукти, той закусва баничка със сирене, пие кафе с мляко, и отделно очаква да хапне кашкавал пане на обед и крем карамел за десерт или поне мусакта му да има настърган кашкавал отгоре. Всичко това обаче не може да се произведе от 6, 6 литра месечно на човек, затова внасяме млечни продукти. А България като държава има възможност да отглежда достатъчно продукти за над 25 милиона население! Но е ограничена от квоти.
Има квоти дори за право на замърсяване, които се продават на европейските пазари. Дадена фирма има право да замърсява въздуха с дадено количество емисии на парникови газове, и тя може да търгува това си право срещу пари или части от даден бизнес или сама да развива този бизнес. Например решаваш да си направиш леярна за желязо, освен машините и материалите, трябва да си закупиш и квота за право на замърсяване и парникови газове или по скоро да даваш процент от фирмата си на голяма корпорация, която има квота от ЕС. Бачкаш и плащаш за да печели дадената частна голяма корпорация от твоя труд, защото тя имала по документи право да замърсява въздуха с еди си какво количество, а ти нямаш такова право.
Абе много трябва да четеш и учиш за да ти стане поне малко ясно за какво иде реч!!!
LGBT обществото не ми пречи до тогава докато не искат повече права от това, което имаме всички хора, като права записани в конституцията ни. За сега имаме равни права! В никакъв случай не смятам, че имат нужда от бракове, какви са им мотивите? Не са им нужни бракове, за осигуряване на наследяване има завещания, за други отговорности към сексуалния им партньор има пълномощни, бракове не са им нужни!
И е време да осъзнаят, че не трябва да искат права за осиновяване! Децата са плод на секса и точно сексуалните преференции са индикатор дали можеш или не трябва да си родител! Трябва да осъзнаят че "мъжко дупе деца не ражда". Майката си е майка и тя не може да бъде заменена от мъж в семейство на двама гей мъже и обратното бащата си е баща и той не може да бъде заменен от жена в женска гей двойка! Децата трябва в дома си да имат пример за разнополов живот и поведение, да израстват в семейство на жена и мъж, защото само така добиват правилна представа за двата вида биологичен пол. Дете отгледано от мъже каква представа ще има за жените? И обратно дете отгледано от две хомосексуални жени каква представа ще има за мъжете?

29.   Общо взето каквото каза коментар 6... Само че трябват и международни партньорства за развитие а България е много неатрактивна, защото няма пазар за почти нищо. Ще ми се да видя една самостоятелна България, че и турците халал да ни викат ама само мокри сънища..

30.   До 28
Поздравявам те за прекасния коментар. Личи си, че имаш много задълбочени познания, както в политиката, а също така и в икономиката. Ако повечето хора мислят и разсъждават като теб България няма да е в сегашното си състояние и в още по-лошо за в бъдеще. Напълно съм съгласен с твоя начин на политико-икономическото ти виждане.
Относно LGBT обществото и в този случай напълно споделям твоите възгледи. Аз винаги съм бил ПРОТИВ еднополови бракове и такива хора да имат право да осиновяват деца. Срам и позор за такава политика.

31.   Номер 22, това е обща култура и се учи в 3-ти клас. Плюс това в свят, в който парите са религия, не е трудно човек да се сети каква е ползата на България от това членство. Радвам се, че смятате, че имам широк спектър от познания, но мога да ви гарантирам, че математиката ми не е на същото ниво.