Споделена история от Други

Защо цените на горивата не падат, при положение че на петрола пада
Понеже следя цените на петрола, за мен е загадка защо горивата не падат. В интернет си има статистика и за цените на петрола, и за тези на горивата и думите ми лесно могат да се проверят, даже ако искате, ще ви предоставя и линкове.

Когато започна войната, цените се движеха около 100$ и се задържаха така около седмица след това. Реагираха чак на 02.03. и на 07.03.2022 стигнаха за кратко над 130$. ОК, да речем, че в този период са купували средно на около 120, тъй като 130 бяха само за ден-два. Това е 20% увеличение. Бензин А95 беше 2,55 лв в началото на войната, до 15.03. достигна 2,91, което е 14% увеличение.

Т.е. 20% увеличение на суровината води до 14% увеличение на крайния продукт, което е нормално предвид, че 30% от крайната цена е акциз и др. условно постоянни разходи, които не се влияят от суровината. Има и около седмица лаг във времето, което е нормално, защото трябва време от покупката до крайния потребител. До тук всичко е нормално и разбираемо.

Обаче странното почва след това. След 07.03. цената започва да пада и като цяло вече цял месец варира между 100 и 110$. Т.е. между цената, която си е била преди войната, и плюс 10%, като изключим, че за кратко 4-5 дни около 24.03. е била 115-120$.

Т.е. по пътя на логиката трябваше най-късно около 20.03. цената на бензина да започне да пада и в момента цените да са близки до тези от преди войната 2,55 лв или максимум да са 5-10% по-високи, което ще рече около 2,70. Обаче тя не само не падна, ами след 25.03. даже започна да поскъпва постепенно, за да достигне 2,95 в началото на април. В момента даже петрла е точно на цената от преди войната и ако се задържи така седмица, по пътя на логиката би трябвало след седмица цената на безниза пак трябва да си е 2,55 като преди месец и половина. Е, някой вярва ли, че от 3 лв ще падне на 2,50 за седмица? Мисля, че на всички им е ясно, че няма да стане. При една и съща цена на петрола само преди месец и нещо цената на бензина беше 2.55, а сега е почти 3 лв. Не е ли малко странно?

Като за капак от Българската петролна и газова асоциация говорят пълни глупсоти, че нямало фактори, които да водят до намаляване на цената и деликатно не казват, че за последния месец цената падна от близо 140 на 100$, като това не се отрази на цената на горивата. Даже най-нагло лъже, че котировките продължавали да вървят нагоре, сякаш не може да се провери за 1 мин. Американците отпуснаха от запасите си, за да успокоят цената и наистина цената се успокои. А този мизерник Светослав Бенчев с цялата си наглост каза, че можело евентуално след 2-3 месеца да спрат да освобождават от запаси и това евентуално да доведяло до повишаване на цените, та те един вид превантивно няма да смъкват цената, че ако евентуално ако след 2-3 мес. цените отново тръгнат нагоре, те предварително да са вдигнали сякаш, тогава ще пропуснат да вдигнат цените отново. Ама как нашия бензин бил в топ 3 на най-евтините в Европа, но не казва, че горивата ни са най-големите боклуци в Европа и хората през година хвърлят дюзи и други скъпи неща. И всякакви ей такива глупости, дето ме вбесяват.

Абе признайте си, че спекулирате и се възползвате от ситуацията, какво ми говориш пълни глупости? Направо съм бесен как ни правят на балами. Сматяйте какви крупни печалби рпавят в момента, при положение че пр същата цена на суровината те продават с 20% отгоре на крайния потребител. А имайте предвид, че най-вероятно дори на 2,55 са правили огромни печалби. А сега са тройно по-големи.

Коментари

1.   Ти не разбираш!
Всички са купили на 130$ за 3 години напред и НЯМА как да надне цената....Естествено, ако скочи на 200$ пак ще си попълнят складовете за 10 години напред и те така....

2.   Както винаги искат да изцедят българския народ максимално.

3.   1, нали :)

Те хората се запасяват на ниски цени, на високите се въздържат от покупки, а нашите наобратно.

4.   Спомняте ли си 2008 г., когато петрола беше на рекордните за всички времена 150$ и тогава максимума в цените на горивата беше 2,40? Сега при 100$ - 1/3 под рекордната цена, горивата са 3 лв. Вярно, че през това време заплати, акцизи и всичко се е вдигнало, но чак толкова.

ПС: това не е само в България, а в цяла Европа. Нашите цени даже са ниски, което е нормално предвид боклука, който ни продават, но в повечето европейски страни цените са около 3,50-4,00-4,40. Което ме навежда на мисълта, че спекулата е в международни размери.

В Русия горивата са левче, ебати кефа. В Беларус лев и нещо.

6.   Само да ви кажа, че 09-11 март в Германия горивата бяха 2.39-2.48€ все пак малко сравнение. :)

7.   6, дори така да е. Немеца бачка за 1 л гориво 11 мин, а българина - 30 мин при доста по-ниско качество на горивото. Така че нашите 3 лв са 3 пъти по-непоносими от 5-те лева на немеца.

8.   До 7,
Съгласен съм, но горивата са борсова стока и няма как в Германия да са 5 лева, а в България 1,20лв. Отделно, че в ЕС има и минимални ставки на акциза ( това за "любимците" ми, които сравняват горивата ни с тези в РСМ и Турция). И заплатите не могат да се вдигнат колкото немските, защото икономиката на Германия и нашата са от Земята до небето.....та какво остава?

9.   8, да де, аз го казах от чисто човешка, не от пазарна гл. т. Ханс с неговата заплата от 3000 евро го боли хуя, ако ще и 5 евро да стане, най-много да тегли една майна на Путин и толкова, ама българина с 800 лв заплата и 4 лв го обричат на глад.

10.   Като човек занимавал се професионално в тази сфера ще ви кажа истината и тя.. спекула и печалба. Не ви се вярва а ? Ха-ха. И най-големия проблем в България е монопола на Лукойл, ако го нямаше него, то цените щяха да са поне с 30-50 ст. по-евтини, ама те си правят каквото си искат. В момента цялата история в България идва от Лукойл, те си вдигнаха печалбите, намалиха цените на дребно, вдигнаха цените на едро и всички го д*хаме. На тях бензина/дизела им излиза 1,70-1,80, продават на едро за 2,70 средно, а на дребно виждате по бензиностанциите - 3 лв. Да не говорим, че си махнаха остъпките от продажбата на едро, тоест ако ти имаш бензиностанция и зареждаш от Лукойл, то дали ще вземеш 1 тон или 10 тона, няма никакво значение. А тея балъми дето ги ръсят по телевизията и за вицове не стават.

11.   Днес петрола падна на 93-94$ !! Мислите ли че цената на бензина ще падне, като в момента тя си стои на нивата когато петрола беше 115$?
Разбира се че не! Щом хората си зареждат дори на 3лв литъра, защо да го намаляме! Това е картел и трябва да действаме като граждани с мнение и позиция, а правителството на Киро да се съвземе или да си върви.

12.   И 20 лева да стане, пак ще се извият опашки с бидони и цистерни да зареждат. Бедни сме, защото обичаме да ни клатят и сме мишки. На вас, ако ви предложат 100 лева за нещо, което струва 60, ще ги върнете ли? Съмнявам се... ако има балъци, които да плащат, ще има и такива надценки.
Същото е като в темата за заплатите - маса народ си живурка на минимална и е доволен, че му дават нещичко. Ще псува, ще се плюнчи и дъха, ама накрая ще ходи да се гърби за 710 лева. Могат да вдигат цените на всичко до небесата, ние няма и да гъкнем. Пакетче коприва 80 грама на пазата в Ситняково (София) - 2.50. Явно има кой да купува, защо да го продават за по-малко? Много ясно...

13.   До 10 - Забрави да добавиш и безумната политика, да имаме "минимален" акциз и да се налага да се молим на ЕС, да си го намалим ...
За потребителите, в такива ситуации, ако премахнат акциза и ДДС-то, дори да е само за 3-4 месеца, ще олекотят много товара върху потребителите. Но те са с мантрата "не играем на дребно". Нали - той политка, дето преди това е бил бизенсмен или свръхплатено юпи, да не мислиш, че е наясно с идеята за "не ми стигат парите за храна"? Като ги попитат, все избухват с някакви простотии от рода на "песетете" или "не харчете толкова" или "инвестирай си паричките". Все едно имам по 1000 лева екстра на месец, дето ги пръскам по казина. Даже един викаше "продайте си телефоните и колите" - имам iPhone втора ръка за 300 лева го взех, имам Opel Astra 2008-а - ще взема 3-4 бона, ако ги продам. И после кво? Как ще се придвижвам? Как ще комуникарам? Как ще гледам работи в нета? Или вика - чети книги - ми чета бе! Пиратствам си ги! Или да давам по 40 лева за нова книга! ПХАУАХУАУ! Аз 40 лева, ако имам отгоре, ехеее! Банкет вдигам с децата и жената! Ще отидем на сладкарничка, ще кажем "искаме от скъпото парче торта". Ще си поръчаме натурален сок, а не от евтините гадните .... Еххх, размечтах се ...

Да не почвам и с глупостта, наречена "акциз върху домашният алкохол" ...

14.   Не падат защото оборота на бензиностанциите падна с 35% оттам падна и печалбата докато разходите за всичко се вдигат както при всички, за да си гарантират старата печалба са решили да продават на цените от времето на 130$ петрол когато той падна на 93$. Глупава логика на селски пишман бизнесмен, който убива бързо намаляващия до пазар вместо да даде малко въздух на клиентите и да си вдигне оборота. А това че има картел е повече от ясно и монопола на Лукойл трябва много бързо да бъде разбит