Споделена история от На работното място

Мога ли да стана ИТ тийм лидер или мениджър без да съм програмист?
Има една приказка, че умният човек гледа да се заобикаля с по-умни и успешни от него. И има много логика в това.

Завърших икономика и много от моите колеги в университета бяха яко тъпи парчета и учеха колкото да учат нещо, а аз се скъсвах от учене. И за какво ми беше това като на всяка работя, която съм работил хората масово са глупави?!

То не са злобни коментари към колеги, неща в стил детската градина като една лелка обвини тийм лидера ни, че не й се представил официално, което не беше така. И като цяло повечето ми колеги са жени тип квартална лелка.

Интелектът не зависи от дипломата, но явно зависи от сферата на работа. По опит в сфери тип офис планктон, бек офис обработка на данни и кол центрове работят яко тъпи парчета... Сега съм заобиколен с някакви дебилни, дребнави и заядливи хора, които са учили философия, психология колкото да учат нещо или преди това са били учителки, но са истерясали от децата и идват да взимат повече пари. И в кол центрове съм работил, там е същата работа - простотия и нисък интелект до шия.

Въпросът ми към вас е дали мога да си намеря работа като тийм лидер или ръководител в ИТ компания без самия аз да съм програмист? Но не съм и съвсем гол и бос - обичам компютрите за забавление, много се ровя в системни настройки и регистри, успешно завърших курс Пайтън и друг по HTML+CSS. Програмистите са интелигентни и много от тях са по-широкоскроени, защото самите те имат по-рядко срещани интереси като гледане на аниме, видео игри, обожаване на азиатска култура и т.н. Шарени хора са.

Имам чувството, че с тях много повече ще се разбирам, а и бих се радвал да съм заобиколен от хора с високо IQ. Дори и тези, които нямат образование от тях просто са природно интелигентни и като цяло по-широкоскроени, защото всичките имат най-различни интереси.

Коментари

1.   А аз мога ли да стана главен инженер, без да съм инженер?

2.   Как си го представяш това? Ще дойде големи бос, ще ти каже искам това и това, ти ще отидеш при програмистите, ще им преразкажеш какво се иска (ако изобщо успееш да го възпроизведеш) и като го направят, ти ще прибереш 10 бона за преразказването. През това време ако някой програмист те пита за някой проблем и как да се реши, ти какво ще му отговориш с твоите познания на ниво офис пакет потребител? Изобщо каква ще е ползата от теб, като си нямаш хал хабер?

3.   2 ами на мен често ми се е случвало тим лидерите и мениджърите да не са работили това, което аз работа. В един кол център оперативния мениджър ми каза, че никога не е работил на телефон. Какво ниво офис пакет като знайм Пайтън отлично?

4.   3. да го знаеш на хартия е едно да си го работл на практика е друго. Да не говорим, че нещата постоянно се менят. Ако си го учил преди по 2-3-5 г. файда.

5.   Тим лийд не, там също се работи на терен, чете се код, трябва да познаваш материята.
Мениджър може, ако имаш знанията и опита. Там се работи повече с хора, не ти трябват винаги детайлни знания по материята.
В една фирма ни пратиха за мениджърка една дама, която беше преди шефка на кол центъра. Доколко ставаше друга тема.
В друга фирма, при това добра, мениджърът беше инженер по бази данни. Пак е сходно с програмирането, но не съвсем. И човекът даже се издигна. Имал съм и мениджър с QA опит. Та да, може да се прехвърлиш на теория от друг отдел.

6.   Можеш да станеш, ама не и да се задържиш. Да си тийм лийд означава да ръководиш екипа, да съставяш проектите и т.н. Теб като те питат как да построят дадена апликация ще ги гледаш като заяк вълк.

7.   Мениджър по скоро не, но меринджей ще можеш. И ще командориш залюханите програмистчета и ще ебеш жените им и шмъркаш бело. Да знаеш обаче че от този бурен живот много бързо се остарява

8.   "Мениджър по скоро не, но меринджей ще можеш"

That was a good one.

Меринджей определено ще стане.

9.   до 7 и 8 то в 99% от фирмите у нас са меринджеи.

10.   Тийм лидер - забрави без програмиране, и то не просто на начално ниво, даже не и на добро ново. Тийм лидери стават хора с 5-10 години опит като програмисти и то не всички, а наистина добрите. Все пак от Тийм лидерите кажи-речи зависи всичко за направата на продукта (от гледна точка на направа). А за мениджър - с късмет, хъс и, ако наистиан си добър и имаш усет, то може да станеш, все пак там не се изискват технически познания и да работиш на терен, а да управляваш всичко останало (пари, хора, срокове, проблеми и прочие)..

12.   Поредният , който е чул че в ИТ имало пари... Даже няма да се обяснявам, просто ще ти кажа НЕ!

13.   Пробвай, но едва ли ще стане. В нашата фирма всички мениджъри са синиър ниво програмисти и всички са с инженерно образование. HR-ите са с икономическо, там може и да имаш шанс, но трябва да си оправиш начина на изразяване и да не обиждаш хората така грозно.

14.   13 къде съм обидил хората и то грозно? Май по себе си съдиш, защото ти ме обиди. Типичин Ганьо.

15.   Значи в университета дебили, на работа дебили, май все дебили около теб...Чиста случайност или?

16.   15, в чужбина като бях повечето бяха свестни.

17.   Даже съм имал случай с конкретна фирма, в която имах интервюта за работа като синиър джава дев. Шефката на отдела беше една симпатична женица, ръководеща екип от 15 програмисти. В последствие разбрах от вътрешен източник, че същата била на заплата от 3.5к, докато за моята позиция тогава ми предложиха 5к. Явно я бяха сложили да укротява по женски изцяло мъжкия екип от 35 годишни ергени с високи заплати. Това беше преди 5 години.

18.   Да си мениджър в таква фирма, е като да си мениджър във всяка друга. Има си спесифики спореди индустирията, но ако имаш желание, ще научиш и разбереш всичко бързо.

Да си отборен водач се изисква, да си програмист (или специалист в областта в която е даденият отбор), не защото се исизква, да е човек, кйто е запознат в малки детайли със спесификат на проекта и уменията на хората си.

Разлитка е, че мениджрърите могат да ръководят всяка компания, а тим лийдовете, само даден екип, работещ над продукт, изискващ специфички умения. Не, че не съм чувал и за глупости от рода шуробаджанащина по големи оществени проекти, където слагат наши хора за лийдове и мениджъри, за да се дават заплати, а после се чудим, как след 200 000 000 инвестиция за електронно правителство, още имаме пропблеми с ел. рецептите.

19.   Това с електронните рецепти е пълна глупост. Стари и трудноподвижни хора трябва пак да ходят по лекари да им изписват купищата лекарства, които взимат. Дано пропадне тази промяна.

20.   Напълно възможно е. Простотии се правят във всички направления, така че и това се случва и то не рядко. Друг въпрос е какъв шанс имаш да попаднеш на такова място. Това, че ти искаш не значи, че лесно ще намериш нужната заблудена фирма. Май ще е по-лесно да станеш поне пишман-програмист докато търсиш твоя пост.

21.   Краткият отговор е - не. И мога да ти дам пример с моя екип, в който аз съм QA. Освен това имаме и бекенд, и фроненд програмисти в екипа. Та, нашият тийм лийд в тази връзка трябва да има познания и в трите изброени сфери (професии), за да може да напътства, да дава съвети и да оказва помощ.
Може да пробваш да се насочиш към project manager. Тогава ще си връзката между клиента, който ще има специфични изисквания и екипа от програмисти, който трябва да разработи софтуера. Но пак се изискват някакви технически познания, за да можем образно казано да "преведеш" изискванията на клиента на екипа от разработчици. Изискват се и добри комуникационни умения, най-вече при комуникацията с клиента. Някой път работата няма да се свърши в първоначално уговорения срок и ще трябва да обясняваш на клиента защо се е получило така.
Ако решиш да се насочиш към ИТ сферата - съветът ми е да пробваш първоначално с безплатни или евтини курсове. Примерно - в Udemy има безброй курсове на цени от около 20-ина долара. Можеш да ги караш в свободното си време, с твое си темпо. След това, ако ти хареса материята, можеш да се насочиш към някоя от ИТ академиите, като там съветът ми е да се насочиш към вече утвърдените такива като Телерик, СофтУни, Прагматик.
Без ИТ знания, много трудно, да не кажа невъзможно, ще си намериш работа в ИТ сферата. Може да се насочиш към project management или QA, това са професии, които изискват по-малко тесни знания в областта на програмирането и е по-лесно да се преквалифицираш, ако преди това си бил дълги години в друга сфера. Аз, например, бях на 33, когато реших да се преквалифицирам и нещата ми се получиха. Но в ИТ сферата има много по-голям шанс да си обграден от умни и интелигентни хора, без интриги, клюки и злорадстване.