Споделена история от Други

как е възможно да имаш нат 10+ имота ?
с приятел ходихме да си плащаме данъци и гледам,жената вика:
"ОУУ много имоти бе" и аз за пръв път чувам това и питам го, наистина ли имаш толкова имоти, показа ми и онемях.

Вика на всеки имот имал стоиност над 70,000евро (преди пандемията и инфлацията). Седя и гледам и си викам ? мафиот ли си ? какъв си, етака на шега,познаваме се от 10 години, иначе сега разбрах..

Стана тема за това и викам ако може да ми каже, как ги прави тия пари?, мълчи... може да са от земя и да е имало строеж и да е зел % или наследство ?но не се е похвалил до сега, странно. Както и да е, радвам се за него, ама това ми се вижда МНОГО, как така един човек има-няма 10+ имота, поне аз не съм говорил с такъв човек, усвен него, разбира се.

С какво се занимава, не знам, знам че работи на офис и това е.

не му завиждам, просто един шок, разбирам нещо не чувано до сега (за мен). И искам да попитам, трябва да е с земя и наследство, нали? това би трябвало да е единствения начин.

Коментари

1.   Б България многото имоти се придобиват с подкупи, те с корупция.

2.   ми то.. днешно време всеки има ИМОТИ, особено по моретата, нищо чудно ако има там, или е мафиот :)

4.   Аз не знам как на Цветанов му направиха черен ПР и го разнасяха по всички медии, че имал 6 имота след N на брой години във властта, а този Рашков само при влизането си на власт има 19, повтарям 19 апартамента и за него нямаше проблем!???
Някой нещо да каже по темата?

А иначе твоя приятел щом работи в офисче, а е с 10 апартамента, трябва или всичките му баби и дядовци да са кореняци от София, Пловдив, Варна и да са с по няколко апартамента наследство и всичките да са изпукали заедно с майка му и баща му, и да е останал сам самичък, или да е с нещо мръсно и гадно. И съдейки по това, че не ти е дал никакъв отговор, по всяка вероятност е второто. Така че не завиждай. Когато въртиш далавери, някой ден ще плащаш. И неговия ред ще дойде.

5.   В София има хора с по около 70 имота. Казвали са ми го от брокерска агенция, в която съм кандидатствал, че това са им едни от най-важните клиенти и пускат само най-опитните си агенти там.

На въпросът 'как', предполагам по различни начини. Или имаш някакви наследства и земи от много богати предци. Или си правил някакви врътки и приватизации 90те години(най-масовият случай). Или пък си някой строител.

Реално за строителен предприемач не е проблем да има 10-20-50 имота, защото всеки имот в новопостроена сграда, който не продаде е негов/на фирмата му.

6.   Може да е наследство, може да е земя, но може и постепенно да ги е купувал, ако се е ориентирал от по-рано.
Не казваш възръстта му, но ако например е роден 1982 и е бил от заможно семейство или поне без финансови трудности, бил е едно дете, а техните са имали 2 жилища живеел е с техните, но е работил от 16-17 годишен почасово и от 18 постоянно, а техните са покривали разходите му на 20 годишна възръст би могъл да е събрал около 4000 лева. Една бърза справка цената на двустаен в Младост 1, София през 2002 година е била около 28 000 лева, същия имот се е отдавал под наем за 280 лева. Ако техните са били подкрепящи родители и са решили да му помогнат и да изтеглят ипотечен кредит, тъй като на него надали банките биха дали при тогавашните условия и лихви по тепърва навлизащите ипотечни кредити помогнали са му и с още толкова пари, и са отдавали 2рото жилище под наем, дори са му го преписали то от наема на двете жилища и при средна заплата 275 лева за страната, която отделя тъй като родителите го издържат, а все пак е имало възможност и да работи за повече, но да приемем средната наема за годината и да има наематели само 10 месеца годишно 560х10 275х12 за 2002 връща 8900 лв, лихва 2000 лв остават 13100 лв. Продължаваме на принципа пзаплата 10 месеца наематели.
2003 връща 9360 лв, лихва 10% 1310 лв, остават 5050 лв.
2004 връща за 1вите 6 месеца 5460 лв, лихва 250 лв, жилището е изплатено.
Докрая на 2004 е събрал 5460лв
2005 средата жилище в Младост 1 е 68000 лв, за още 6 месеца е събрал 5500 лв общо 11000, тегли ипотечен кредит при лихва за 2005 8,5%. Трябва да изплати 57000 лв
На 23 продължава да живее с родителите си, но си покрива по-голяма част от разходите и отделя половин заплата наемите на 3 жилища за 10 месеца годишно до края на 2005 е изплатил 6240 лв и е имал лихва 2420 лв остават 53180 лв.
2006 изплаща 17160 лв, лихва 4520 лв остават 40540 лв.
2007 изплаща 19920 лв, лихва 3450 лв остават 24070 лв.
2008 изплаща 23760 лв, лихва 2045 лв, остават 2355 лв.
2009 изплаща жилището на 27 години и се нанася в един от апартаментите с приятелка/жена.
В началото на 2010 от наемите през 2009 без да е събирал от заплатите си е събрал 12000 лв и купува 4то жилище в Младост 1 за 82000лв, има да изплати 70000 лв. от наемите на 3те без заплати при лихвен процент 9%и отдаване от наем 10 месеца.
За 2010 изплаща 16500, лихва 6300 лв. остават 59800 лв.
за 2011 изплаща 13500, лихва 5380 лв, остават 51680 лв.
2012 изплаща 14520, лихва 4650 лв, остават 41810 лв.
2013 изплаща 13680, лихва 3760 лв, остават 31890 лв.
2014 изплаща 13680, лихва 2870 лв, остават 21080 лв.
2015 изплаща 12000, лихва 1900 лв, остават 10980 лв.
Докрая на 2016 има 4то жилище, без да е давал от заплатата си за кредита, а само за текущи нужди по жилищата.
Средата на 2018 купува 5то жилище на същия принцип.
Дотогава от наеми е събрал 25000лв, жилище в Младост 1 струва 150 000 лв, а лихвения процент е под 4%, трябва да върне 125 000лв.
До края на 2018 от наемите на вече 4 жилища изплаща 13440, лихва 4% 2500 лв. остават 114 060.
2019 изплаща 24000 лв, лихва 4560 лв, остават 94 620 лв
2020 изплаща 28000 лв, лихва 3780 лв, остават 70 400 лв.
2021 изплаща 26000 лв, лихва 2800 лв, остават 47 200 лв докато изплати и 5тото си двустайно жилище, ако е имал по-добри доходи, повече помощ или е купувал по-малки жилища, нищо не пречи да са доста повече за тези години. А колкото повече стават толкова по-лесно се изплащат, а през 2022 той би бил едва на 40 години.

7.   Ако не друго,сигурно правописа му е добър,щото твоя е на ниво "0"......

8.   Сигурно е влизал в часовете по български език.

9.   Хубаво, че искаш това да стане тема, но защо ни въвеждаш в нея с такова интро, все едно сме някакви заблудени деца:
"с приятел ходихме да си плащаме данъци и гледам,жената вика: "ОУУ много имоти бе" и аз за пръв път чувам това и питам"

Иначе по темата: ами не знам, вероятно с далавари.

10.   На мен пък винаги ми е било странно това любопитство да се вре някой в паницата на другия и тази завист, как може еди кой си да има толкова имоти, толкова пари? Сигурно е от далавера, сигурно е измамил много хора, че как иначе?! Ами има начини.
Ето, както писа някой по-горе, може човек да е архитект или строителен предприемач и да ги има.
Може и да е наследил някаква земя. Първа братовчедка на жена ми наследни преди няколко години 2 къщи във Варна. С мъжа си решиха да ги дадат на строителна фирма. Фирмата събори старите къщи и построи по една кооперация на мястото на всяка къща. В едната кооперация получиха 4 апартамента, а в другата 3, заради това, че са отдали мястото за строеж на съответната строителна фирма и хоп, вече са с цели 7 апартамента във Варна. Има много такива случаи.
Във Варна специално има и много моряци, които от години инвестират в имоти. Имам бивш съученик, навигатор на круизен кораб, който още преди години даваше 4 или 5 апартамента под наем, които беше купил. Сега може и да се повече. Сега цените са се качили, но не забравейте, че през 2000 или 2001 г. примерно кв. метър беше не повече от 150 евро, да не говорим за по-малките градове.
Освен моряци, вкл. персонал на круизни кораби, музиканти били в Норвегия и други страни, в България има и върнали се имигранти от чужбина, компютърни специалисти, адвокати, нотариуси, зъболекари, спортисти, треньори и др. подобни хора, които са си изкарали парите без да са мутри, рекетьори и крадци.
Аз съм работил като волейболен треньор в няколко европейски страни и да, имам недвижимост, вкл. и 4 апартамента в Кипър, доходът, от които ползваме като пенсия с жена ми, но умишлено живеем без да парадираме с пари или скъпи коли навън. И ние също не обичаме да говорим нито какво точно притежаваме, нито колко точно получаваме и харчим на месец не защото имаме нещо придобито с измами, а именно заради разни завистници и разбойници, които търсят кого да оберат.
Моят съвет към хора, които завиждат и само цъкат с език - брей тоз откъде има толкова имоти или откъде има пари да ходи по няколко пъти на година на екскурзии в чужбина или да кара еди каква си кола, винаги е следният- вместо да завиждате, направете така, че и вие да можете да живеете както искате като си изкарате пари за това с честен труд. Начини за това има много, стига човек да има желание и да е трудолюбив.

11.   Не знам за какви наследства говорите. Само до преди 30 г. никой не можеше да има повече от един имот, огромни земи, бизнес или каквито и да са по-сериозни активи. Разбира се, за определени ограничени кръгове ограничения нямаше. Т.е. излиза, че хората с голямо имущество днес са или партийци от време оно, или са го натрупали последните 30 г.

Ако е второто, е твърде вероятно да е с далавера, защото в България преди 2000 г. реален бизнес нямаше. Тогава имахме две хиперинфлации, банки пирамиди, зараждаща се мафия в най-суровия и и брутален вид, която брутално отрязваше всякакви бизнеси още в зародиш, корупцията и изобщо тука 90-те г. си беше бетер дива Индия. Тогава с честен труд и честен бизнес най-много се оцеляваше, за спестявания, да не говорим за трупане на имущество и дума не можеше да става. Тогава дори в чужбина не се излизаше лесно, че поне там да натрупаш някакви активи. Т.е. дори да си бил умен, кадърен, работлив, това едва ли би ти донесло големи доводенти тогава. Дивиденти носеха само далаверите и мафията.

Не знам, сами си направете изводите как за последните 20 г. честни хора са натрупали 10 апартамента.

12.   Като наследиш 10 имота от бащата, 10 имота от майка ти, 10 от бабата и се събират. Не всички са родени плебей да бачкат цял живот.