Споделена история от Други

Колко Българи са от средната класа ?
Колко Българи са от средната класа ? от заплата до бизнес ? Спестяват пари всеки месец или само инвестират в активи?. Пример, (имоти, акции, фондове, книжа,) и т.н. Но, колко са реално тези Българи ? и какъв доход трябва да има един Българин за да е в средната класа ?.

Аз смятам,че средната класа трябва да вади поне 3500+лв чисто и разбира се, ако ги вади без да работи е даже още по-хубаво :).

Но.... глобално средната класа се топи и България е част от това, за жалост.

Дали ще има "средна класа" у нас след 20г 30г 40г 50г ? или всички ще работим и само ще преживяваме ?.

Коментари

1.   Че тя в САЩ се топи и след 20г няма да я има, че тук... Там минаха през какви ли не "инвестиции"
- имотни балони
- стокови балони
- битокоини и всякакво крипто

Сега "инвестират" в кредитната си карта... С обратен знак разбира се, и парите дето ги дължат по нея са с гарантирана доходоностност за банките. Роб до гроб... Който е изобщо на плюс и може да си покрива разходите ще вика ура...

2.   Очевидно нямаш идея какво точно е средна класа. Размерът на дохода не е определящ. Те и н колцентър може 3 бона да извадиш, ама не си средна класа.

3.   С риск да разбия нечии илюзии - в България средна класа НЯМА! Може да е имало, но в момента НЯМА!

4.   То държава няма да има до 15-20 години, ти за това питаш :D

5.   Средна класа имаше по Бай Татово време. Сега българите са разделени предимно на бедни-богати.

Чингис Хан

6.   Определено е по-голям днес, отколкот беше през 1990-2000-та година, основно благодарение на това, че сме в ЕС, местните дерибеи имат конкуренция от вън и доста хора поживяха и видяха, че има друг начин ... и множеството работни места от чужди инвеститори също помагат.

А самата "средна класа" е трудно е да се даде определение, какво точно е. Според Маркс има две класи - капиталисти и работници. Спред тази статия, в Англия имали седем клас - https://www.bbc.com/news/uk-22007058. Сред американците, в разговорната рече са се появили дефиниции, като работническа класа, ниска средна, средна средна и висока средна класа, преди висшата.

За съжаление, средната класа е обречена на дъъълги периоди на покачване с мноооооооооооооого нисък ръст и бързи, но и резки падения. Съвременната икономика изисква вечено работещи хора, които да харчат толкова, колкото изкарвата и да не пестят. Затова правят всичко възможно, да се "стимулира харченето". Затова през 10-ина година има нова глупсост, която ни кара, да обедняваме от раз. После имаме известен период от време, в който виждаме бавно подобрение. И когато стигнем една позиция ... давай пак!
За съжаление, много от нас си губят време с делото на някаква филмо звезди и рядко се спират, да се замислят за повече от 2 минути, защо след 5 години образование, 5 години стаж и уж добра позиция, единственото по-губаво в живота им спрамо това на родителите им преди 30 години, са телевизора и телефонът ...

7.   5, имало ни е преди хиляди години споко :Д

8.   Средна класа в Бг по мое мнение са тези,които вадят около и над 2000-3000лв. Като цяло това са хората с някакво образование и специалност, но са работници на заплата без задължително кариерата им са търпи някакъв възход. Така мисля аз.

9.   Има разбира се. Аз съм средна към висока класа, топ програмист, постоянно се развивам - до 5 години ще съм милионер(демек в топ класата).
Един от Многото.

10.   Аз съм "Един от многото" и бих казал следното:

В България средна класа наистина няма. Колегата ме познава и верно до няколко години (по-малко от 5) ще съм милионер, ама нито ще съм "топ класа", нито "средна" нито нищо.

То нема как да си "класа" и да живееш у "гетото".

Да започнем първо, че в България няма "елитни квартали" - навсякъде бездомни кучета, дупки, презастрояване или съседи мутри и простаци с пари.

А и да предположим, че това не е пречка - от какво е изградена тази "средна класа". От "образовани хора"? От "бизнесмени"? От какво?

Тука в България е такъв буламач - има програмисти взимащи повече от шефове на фирми, шефове на фирми без собствен апартамент, образовани и много бедни хора...

бих се съгласил, че имаме някакви наченки на "интелигенция" и "гражданско общество", но толкова. Нищо повече.

А "елит" пък никакъв - колко богати фамилии (поне 3 поколения) имаме, които нямат общо с мутрите?

Поздрави,
Един от Многото