Споделена история от Други

Стандарт на живот към декември 2022
Хайде сега да ви чуя, тъй като бях чела подобна тема на тук, затова я актуализирам.
С какво се занимавате? (бизнес или наемна работа)
Колко печелите?
Какъв стандарт на живот водите и в кой град живеете?
На колко сте?
Да започнем първо аз, работя като счетоводител в София
1800 нето виждат ми се малко предвид, магистратурата, която съм карала, но така е нямам много други опция на 28 години съм.

Коментари

1.   Каква е тая мания напоследък да се пита кой колко изкарва? И без това повечето лъжат. Има поне няколко такива теми само от последните дни. Това са лични въпроси и не се питат. Ако отговориш пък, се почва - ей го ти си несретник и не изкарваш или пък ако печелиш добре - лъжеш/връзкар си.

В никоя държава, в която съм бил, не се пита такова нещо. Подобни въпроси се смятат за невъзпитани и проява на лош вкус/клюкарство/ровене в чужд живот. И не говоря само за запада, ами дори в ориенталска Турция хората са по-възпитани и по-малко клюкари от тук.

2.   Жена на 35г. от Варна, спедитор, 1800 нето.

3.   Ако искате, можем да напишем и къде си държим парите!

5.   Инфлацията при храни и горива е над 50 процента. Със Жената сме държавни служители, аз в енергетиката докарвам 4500 месечно, тя е в БНБ и е на около 6000. Имаме 2 деца, изплащаме ипотека и два автомобила на лизинг и леко се задъхваме вече със сметките.

6.   Бате, бате. К'ви са тези заплати от рода на 4500 - 6000 лева?
Това нето ли е или бруто?
Аз преди да замина за чужбина, работих за 820 лв. Нето в Склад за строителни материали в град Разград.

Значи има някакъв супер малък процент от хора, които печелят яките пари и после казват, че средната работна е от рода на 1500лв., а в действителност мнозинството работи за 800 - 1000лв.
Разбира се в София си бачкат за над 1500 лв., но там е друга България.

7.   А извлечение за личните си разходи не искаш ли? Аман от клюкари. Тая енергия ако я вложите в собственото си развитие, няма да има нужда да задавате подобни въпроси, ами ще си живеете добре и няма да ви интересува дали комшията аджеба не изкарва 5 лв повече от вас.

8.   Програмист съм - 12 хилки на месец от фрий лансинг.

Апартаментът, жената и колата ми са на лизинг.

9.   Аз почти не се храня. Какъв стандарт? Ако взимам 2 к ще си купувам и храна.

10.   1600, но бруто. В София, виждат ми се малко предвид, магистратурата ми, но нямам много други опции и освен това работата е сигурна, даже понякога колеги, които напускат ги приемат обратно и се връщат. Естествено ще емигрирам, живота в БГ не е за мен, щом не си дооценен. В чужбина даже повече приятели направих, върнах се само заради семейството ми.

11.   Мед. сестра, зависи според колко смени съм изработила 1200/2000лв, в малък град, 32 г.

13.   6, брат, каква ти друга България с 1500 лв у Софето? Ти знаеш ли, че един наем ти е 1000 лв. В магазина като влезеш, с под 150 лв сметка не можеш да излезеш. 1500 лв е под прага на оцеляване. Не че нещо, ама след наема оставаш с 500 лв, демек 250 евро. В Германия гарантирания ти минимаелн социален минимум, който държавата ти го гарантира е 800 евро на човек (отделно наема) при по-евтини храни.

Така че тия 1500 лв дето ги взимат в София са за клошари, живеещи на улицата и неплащащи наем. С наем физически не мжоеш да оцелееш с 1500 лв.

14.   "виждат ми се малко предвид, магистратурата"

То и докторатура можеш да изкараш, това не значи, че ще вземаш по-добра заплата... Като млад човек трябва да разбираш, че нещата са малко наобратно - ако дадена висо платена работа изисква по-висока квалификация, тогава инвестираш в нея. Не е инвестираш в образование очаквайки високо платена работа. Това второто, е типичното селско мислене на родителите ни. Не го казвам да ги обидя, но е продукт на собствената им необразованост как икономиката работи.

А иначе за заплатите... не случайно за това не се говори. Или ще излезе, че се оплакваш, или ще си насъбереш злобата на останалите. Само мога да кажа, че след година ще мечтаем за този стандарт на живота който имаме днес... Дето се вика - усмиххи се, утре ще е още по-зле...

15.   До 5 и 8! Нали има обществен транспорт, за какво са ви тия коли? На мен не ми трябват и така си спестявам доста проблеми! Смяна на гуми, масла, части, това-онова! Така съм си си много добре!

16.   До 8: аз също се опитвам да пробия във фрийлансинга, имаш ли някакви добри съвети? Благодаря предв. Също така, ако си търсиш колаборант, съм отворен за предложения, поздрави

17.   До номер 5, дали не си измисляте? Просто ми е много чудно какви са тези заплати в държавния сектор? Дали е удобно да споделите Вие и жена Ви на какви позиции сте, че са Ви такива заплатите? Живи и здрави да сте, не ме разбирайте погрешно.. просто ми стана много любопитно и интересно...

18.   17 и 5, пълни лъжи.
Два мерцедеса на лизинг 2х 800 лв на месец егахти и скъпарската ипотека по 1000-1500 лв на месец, въпреки че такива хора с такива доходи едва ли биха си водили финансите по този начин = 3100 разходи по кредити.
Приходи 4500 6000= 10 500 и то от заплати (? ) И то в бг (? )
Със 7000 лв на месец едва му стигат да си покрива сметките и вече се задъхва, егахти и тока и водата браточка.
Един роднина имах.. ей тъй си добавяше по 1-2 нули отзад да се хвали, да не си като него и то в анонимен форум да се хвалиш.

19.   На свободна практика съм, не е нито точно бизнес, нито наемен труд.

Много доволен съм от начина си на живот, не мога да кажа точно колко печеля, защото всеки месец е различно. Този месец имам доста силни дни, тази седмица в един от дните изкарах 200 лева, а в друг - 700.

Живея в София, среден стандарт на живот, без излишни изхвърляния, още нямам жена и деца. Най-хубавото при мен е супер-гъвкавкто работно време - в някои дни без проблем мога да спя и до 10 сутринта, а в други - вечер да намеря поне 2 часа за тренировка!

М26

20.   Нямам работа от средата на годината. Още не мога да намеря. Наложи ми се да напусна квартирата и живея с родителите си (живи и здрави да са ми, милите, без тях щях да съм на улицата в момента).