Споделена история от Други

Свършиха ли евтините почивки и лесните пари
Ще се радвам да отговорят хора, които имат повече знания по икономика. Според данни от Европейската банка ЕС е в рецесия от началото на годината, като инфлацията ще продължи дълго време, а покупателната способност на хората е спднала. Аз също виждам горе долу същото:

- по супермаркетите всичко на промоция и евтино се изкупува; скъпите неща и деликатесите понякога застояват с дни

- доста по-малко луксозни джипки и коли виждам по улиците на София в сравнение с преди няколко години; повечето коли са обикновени работнически

- обяви за имооти на хубави места в София стоят със седмици заради високите цени, преди няколко дни хубава обява 'изчезваше'(купуваше се апартамента) за броени дни

- фирмите за бързи кредити твърдят, че имат милиарди, които не могат да си вземат от длъжниците

- хотелите и почивките са станали по-скъпи, басейн на който ходих преди 5 години за 10 лева горе долу вход и чадър и шезлонг, сега е 23 лева

Другият въпрос е към българите в чужбина - усещате ли и вие финансов натиск, как са нещата по Италия, Германия и Англия? Моя роднина в Англия май за пръв път тази година няма да ходи на лятна почивка, въпреки че работи на 2 места - счупила се скоростна кутия и парите щели да отидат затова и от почивката се отакзва

Коментари

1.   Всеки икономист ще ти каже, че икономиката има цикличност. Естествено че има периоди с намаляваща покупателна сила.

2.   Аз пък други наблюдения имам. Не знам къде гледаш, аз като изляза рядко виждам жени, кпито да не са с маркови дрехи и то не евтини. Маратонки по 200, 300 лв. маркови клинчета, чанти по 100, 200.
На басейн като бях, може би не е показател, защото там само заможни ходят от цяла България, на нас ни е близо. Кифли само, маркови бански и очила, поддържани и един тлъстак до тях-грозна гледка.
В магазинитв е все пълно, на топла точка съвсем. Непрекъснато сноват коли за доставки-на пици и готова храна, както и бусове на почистващи фирми. Стандарта скочи, вярвай ми. Последно живях преди 5-6 години, е никой не беше и чувал за маркови дрехи, готови храни и почистване по домовете.

3.   Да идва тая криза, че да купя някой имот на прИмоция.

4.   Инфлация за обикновения човек / малкия бизнес със сигурност има. Но тя ни е пробутана от всички корпорации. Рецесия, инфлация, криза, олелия и апокалипсис - да, ама корпорациите отбелязват ръст с десетки проценти, което в техния случай са милиарди. Е, ходи ми разправяй за инфлация.

5.   Карам поред на абзаците.

1ви- абсолютно вярно, гледай какво става когато маслото, хляба, зеленчуци и прочие са намалени. Хората се ПРЕЗАПАСЯВАТ

2ри- същия брой си е, просто бедните не изкарват колите толкова често, от страх от повреда и няколкостотин лева за ремонт, който НЯМА как да платят.

3ти- преди се купуваше, защото имаше много мръсни и недекларирани пари събрани и се набиваха в имот просто щото други опции за инвестиции нямаше. Сега явно са секнали и недекларираните доходи на някои и затова така

4ти- тука нямам наблюдения

5ти- да, така е. За стопанина на басейна е по-удобно да обслужи 20 платежоспособни клиенти, отколкото 40 дето ще са му на break even понеже няма да си купят ядене, пиене и така. Пък и по-лесно се чисти след 20 отколкото след 40 души

С хотелите и почивките е сходно.

Големият проблем не е, че цените скочиха, а че заплатите масово са МИЗЕРНИ. малко над половината работещи не са видяли увеличение на заплатите си последната година. Как очакваш да се развият нещата другояче? Мен 3 пъти ми я повишиха последната година и пак едва издържам.

6.   Не знам, ама аз реших да си резервирам почивка още преди месец на Лайноморието. Говорим за скъп хотел - 400 лв нощувката за двама възрастни с дете на 11. Ами повечето хотели вече нямаха и едно свободно място за края на юли.

7.   Всичко скочи. Най-много храната. Живея в западна европа, тука храната почти два пъти. А тя е основното перо в едно домакинство. В семейства където до преди конфликта в Украйна е работил основно мъжът сега вече и жената работи за да могат да оцеляват.

8.   Аз пък по София даже не забелязвам вече скъпите джипки, защото се ритат като Голфовете на село. Какви джипки? Вече по София супер често се забелязват Ферарита, Поршета, Ламборгинита и даже и редки коли като Макларъни.

9.   8, да много измами с къщи за гости, арт проекти, въобще всякакви европрограми, далавери с политици, кока и изнасяне на момичета за витрините в Амстердам има. Та от там са им парите.

Единствентите честни са ИТ-тата факт.