Споделена история от Други

Споделете!
Напоследък, наблюдавайки живота около мен, забелязвам, че младите станаха много високомерни. Колкото по необразовани стават, толковова повече вирят носове. Защо е така? Гледам клипчета които показват млади хора дошли от чужбина да живеят на село. Купуват си къща и чакат местните живущи да ходят да им свалят шапка, като, че ли височайши особи са дошли в селото. Кое е редното, не трябва ли младите да търсят контакт с местните, а чакат старите хора да им свалят шапка. В САЩ като се появи нов съжител в квартала, прави парти и кани съседите си да се опознаят, а тук е обратното, появят се новите и искат другите да им свалят шапка. Според съвремието кое е редно и правилно, според вашето разбиране?

Коментари

1.   Според мен имаш грешно мислене. Това, че някой си е направил хубава къща не значи, че чака да му свалят шапка. Не живея в село, но през годините моите съседи вечно клюкареха, странях и страна от тях. Това не е високомерие, а нежелание от моя страна да се включвам в клюки, често са за децата на даден човек, които може да са техни деца. Одумват чуждите тийнейджъри примерно, не поглеждат собствените си до къде са я докарали.

2.   То не се отнася само за младите. Глупавите хора винаги са били по-уверени и категорични, от там са сигурни в глупостите които правят и говорят.
То бе случайно е казано че да спориш с глупак не води до нищо добро.

3.   Ефект на Дининг-Крюгер се казва. Човек като е прост, не знае колко не знае и затова си мисли, че е много умен. Умния знае колко малко знае и затова не е уверен.

4.   Ти на колко години си?
Как разбра, че младите искат да ходиш да им сваляш шапка и че чакат теб да потърсиш контакт с тях?
Смяташ ли, че когато човек си купи къща е длъжен да обикаля от врата на врата и да им казва, че си е купил къща?

Представи си, когато си купи някой къща не е длъжен да вдига банкет и да те черпи или да идва и да ти става приятел или познат.

Ти май си нямаш друга работа, видял си нови хора в селото и си чоплиш в носа от скука и си казваш "ех тези младите много невъзпитани, един банкет не ни вдигнаха в селото, та да се запознаем и да ни позабавляват малко".

Никой не ти е длъжен.

От един Млад

5.   Не са всички млади високомерни. Просто тези, които виждат по улиците са тази част, която е активна. Другите са затворени между 4 стени, някои са болни, отхвърлени от т. нар. социум (общество), имат паник атаки и социални фобии, нямат работа и приятели. Тези няма как да видиш...

6.   Аз пък имам същото мнение за възрастните, 20 години ви гледам как чакате някой да ви целува краката само защото сте стари. Забравете

7.   Редно и правилно е никой на никого да не сваля шапка. Всеки да си живее живота както може и както го разбира. И да не се меси в чуждия. Имам представа как се живее на село и какво става появи ли се ново лице там. То са едни разпити, едни клюки... Вярно, че местните са зажаднели за някакво развлечение освен телевизията, но личният живот си е личен и всичко има граница. Натрапчивостта и любопитството нямат нищо общо с добросъседските отношения.

8.   Донякъде си прав/а. Но има и много изключения.
Миналата година закъсах на магистралата. Помогна ми млад човек. Отдели от времето си. Отклони се от пътя си, заради мен. Дори не ми позволи да го почерпя.
В блока, където живея, се нанесоха млади хора. Точно о те се знаеха с подобрения на входа и околоблоковото пространство.
В други случаи когато някъде се нуждаят от помощ, също съм виждала точно млади хора да са инициатори и доброволци.

9.   Глупости. Живея на запад от 20 години и повечето нови комшии дори не дойдоха да си кажат името, ка моли да правят парти. Много от тях даже наглеят и още от ден първи се опитват да налагат собствени правила и да се правят на шефове. Спрете с това възхваляване на запада и разкази по картинка. Това, което дават по филмите е художествена измислица за запад. Истината е друга.

10.   Всичко е индивидуално, човек трябва да живее както на него му е добре, да има граница и да не позволява да се мешат в неговия живот, това е правилния път към щастието, защото всеки има свои път в живота, много е грешно да сравняваш своя път с чуждия, всеки човек е различен и има нужда от щастие, но за да е щастлив трябва той да си гради щастието.