Споделена история от Други

Българите не сме единни, но явно и другите не са
Здравейте. В България ситуацията наистина е препъни другарче. Ние много обичаме да си пречим, да се ядем взаимно и да си правим мръсно. Това е типична българска черта. Може би най-българската черта. В същото време обаче св говори колко единни били другите. Например сърбите. Казваше един, че българите сме били саможивци, което е така, а сърбите били по-задружни и си помагали. Сигурен съм. Затова ли са разделени в 3 отделни държави? Черна Гора се откъсна от Сърбия с референдум. Особено последните стрелби в Сърбия бяха доказателство за сръбското единство. През 90-те се стреляха с хърватите и босненците, а те говорят на един език. Явно сърбите не са добър пример за единство. Циганите единни ли са? Една моя роднина казваше, че циганите били много единни. Не, циганите не са единни. В никакъв случай не са единни. Какви са тези изпълнения две цигански фамилии да се бият на улицата, да се трепят? Пердашат си жените, бият си децата, това е редовна практика при тях. Това не е единство. Те са първосигнални. Виждат, че става нещо и правят каквото им скимне. Гърците са може би много добър пример за съдружие. Може би това е причината защо в Кипър хората се идентифицират като кипърци. Да, това е вярно. Проверете, има видеа. Питат ги какви са, гърци, кипърци или гръцки кипърци? Те отговарят, че са кипърци. Един грък ми беше казал, че това е така защото когато Турция нахлула в острова през 1974 Гърция не направила нищо, за да им помогне. А те знаят, че тя не е можела да им помогне. И как можем да говорим, че са задружни, когато са имали толкова кървава гражданска война? Комунисти срещу антикомунисти. Братя се убиват. Бих казал нещо и за американците, защото съм чувал интересни неща за тях. Казва един човек, който е живял там, че на магистралата като минавала линейка всички коли ѝ правели път. Имали чувство за общо. Един дядо имал 3 деца, синът му живеел в САЩ. Купил му кола специално на него като ходи там да го види да си я кара. И забелязал, че шофьорите там са много съобразителни. Всичко това не е вярно и ще ви обясня защо. Ние в България може много да си пречим и много да си правим мръсно, а както видяхме и нашите съседи, но ние си знаем, че сме един народ и осъзнаваме, че имаме обща историческа съдба. Ние сме държава от братовчеди. Аз например преди се дразнех с един в училище, после се оказа, че сме роднини. Американците всичките са имигранти, макар и да са си окачили американското знаме на прозорците. Те не са народ, и нация не са, те са една сбирщина. Нямат чувство, че имат единна историческа съдба. Там всеки си прави мръсно. Даже по филмите си с гордост показват културата си да прецакват другите. Какви са тези случаи на стрелби, толкова много серийни убийци, които виреят с десетилетия? Те там са си никакви. Какво общо имат, примерно, негър и китаец? Както пречи на китаеца да надраска колата на негъра, а той да му изпочупи стъклата на къщата? Това го беше казал и един българин от САЩ. Там хората си знаят, че не са си никакви, тука каквото и да вършим осъзнаваме, че сме един народ. Знаете ли защо в САЩ колите правят път на линейката? Защото осъзнават, че след време това може да са те. Там здравеопазването е най-доброто в света, но е много скъпо и осигуровките са много скъпи. Сигурно да те качат в линейка е 1000 долара, без осигуровки можело да достигне и 10000. Онзи дядо, който хвалеше американските шофьори. Разбира се, че ще са съобразителни. Там при тези големи разстояния ако е както тука катастрофи на всеки километър нали ще се изтребят? Пътуване с кола от Сан Франциско до Ню Йорк с кола ако шофьорите там са като тука би било смъртна присъда. Но пристигат живи и здрави. Само че това не са най-добрите примери за тяхното несъществуващо единство.

Коментари

1.   По принцип американците държат на своя имидж и на всичко свързано с него. Затова там както сте приятели с някакъв човек, ако се окаже, че е престъпник, или ти си престъпник, всички ти обръшат гръб. А тук в България имаше много случай на убийци и имаше хора, които ги подкрепят - как били добри и тн.

Българина в развитието си като човвек е много изостанал!

2.   Да, мисля, че са по-единни и се подкрепят повече, а ние само плюем и пречим на сънародниците си да успеят... а те се гордеят с своята култура. Може би само българите харесват чужденците повече от свойте хора...

3.   "Може би само българите харесват чужденците повече от свойте хора... "
Така е, като дойде чужденец у нас едва ли не му правят менати - не само на морето, но и в градовете във вътрешността на страната като София, Пловдив, дори и малките. А българин ако отиде в някое западно градче ще го гледат като натрапник същите тези чужденци.

4.   От номер 2 до 3 - дам, това го забелязах като учих в чужбина. Може да са много зле техните хора, но си ги харесват и подкрепят, докато българите само се хейтят един друг и си пречат. Иначе чужденците май не ни приемат много добре в техните страни... така, че не знам дали има смисъл да им се подмазваме, след като не го оценяват и няма възвръщаемост от тяхна страна.

5.   Българите са добра нация, съединението прави силата.