Споделена история от Други

Къща на село или апартамент в гр.София?
Здравейте! В момента с приятеля ми сме изправени пред следната дилема. Имаме къща в селце на 40 км от София. Към момента я използваме като вила, но тъй като от години не й е правен ремонт има доста "забележки" - напукана мазилка, много стари мебели и т. н и т. н Със сигурност има нужда от освежителен ремонт и от изцяло ново обзавеждане. Живеем в София, но следващата стъпка, която искаме да направим (като повечето млади двойки) е да закупим семейно жилище. В момента сме в процес на обсъждане на 2 варианта - теглене на голям кредит и закупуване на апартамент в София (да уточня, че не говорим за едностаен, а двустаен или тристаен) или теглене на кредит (доста по-малък) за къщата на село. От финансова гледна точка (питали сме, разпитали сме, информирали сме се), че със сигурност вариантът за София е двойно по-скъп, но в същото време, животът на село е в пъти по-различен. Към този момент не мога да ги "сложа на везната", наистина не мога да преценя кое е по-добро за нас. По-малък кредит, по-спокоен живот, но ежедневно пътуване до града, лишаване от удобствата, които града предлага или живот в града, както до сега, но с кредит за 30 години(образно казано). С тази тема не целя да получа съвети. Предполагам, че голяма част от вас са имали такъв или подобен казус, поради тази причина искам да чуя МНЕНИЯ, интересуваме как сте/бихте постъпили ВИЕ. Моля, който има желание и време, да сподели! Успешен ден!

Коментари

1.   Живота на село не е подходящ за млади хора особено с малко дете, освен ако не работите на село. Как си представяш всеки божи ден да пътуваш от село до София, да разпределяш децата по градини и училища, още да пътуваш до работа и вечерта всичко в обратен ред? Постоянно се разболяват, трябва да се ходи до града за всяка нещо - за лекар, за пазаруване, за излизане, за не знам си какво. Ако не ти ви се засичат графиците, става много сложно, защото детето след четвърти клас няма занималня и трябва да виси до вечерта всеки ден да те чака да свършиш работа. Ако работните ви времена с мъжа ви не съвпадат, ви трябва и втора кола, което е допълнителен разход, после и поддръжка на тая кола. Ще се връщаш по-късно от работа, а тепърва ще трябва да поддържаш голяма къща и двор изморена. Голяма хамалогия.

Къщата има нужда от постоянна поддръжка. Когато имаш деца, ще си достатъчно заета с тях, че да трябва да се занимаваш с дворове, градини, да поддържаш и т. н. А за евтиното, евтино излиза сега, но не и дългосрочно. Къщата има в пъти по-скъпа поддръжка от апартамента. Един покрив да ремонтираш ти е 40 к. В къщата постоянно има какво да се ремонтира - двор, огради, порти, външни стени, какво ли не. Тъкмо ги ремонтираш всички, то първото вече се е амортизирало и айде пак от начало елия цикъл. Отделно ще имате и в пъти по-големи транспортни разходи.

Да, има си предимства, но е за друг тип хора. Или за богаташи, или за хора работещи на село или дистанционно, или за спокоен пенсионерски живот.

Но нямаш градските удобства. Една линейка да се наложи да дойде, не дай си Боже, ще си умреш, докато дойде.

Хората, които не са живели на село, си представят само птичките, пчеличките спокойстието. Но истината е, че живота на село е доста труден и неудобен, особено за хора, работещи в града. И представата за спокойствие накрая се превръща в хамалогия.

Според мен я продайте и си ползвайте парите за първоначална вноска за апартамент. Защото и само събота и неделя да ходите, пак си е хамалогия и трябва да се поддържа и да се харчи по тая къща.

2.   Според мен е по-добре къщата. В София няма спокойствие, всичко е скъпо. Докато си в къща е доста по-спокойно. Да нормално е млади хора да искат да живеят в големия град. Но след някоя друга година ще разбереш, че по-добре да живееш извън града.

3.   Къща на село е хубаво да има човек ако е без семейство или ако вече е отгледал децата.
Докато човек има деца и работи активно, допълнителното време и нерви похабени в път, както и липсата на удобни лечебни заведения и услуги са огромен минус.
На децата често им трябва лекар, всеки ден се водят на детска градина или училище, после ще станат самостоятелни и ще искат да излизат с приятели в града, та живота на село е малко ограничаващ в това отношение. Къщата на село я мислете за далечното бъдеше според мен, колкото и романтична да ви се струва в момента идеята.

4.   В града живот е по - добрия вариант, защото има всички удобства за добро живеене, а и няма да имаш такива разходи за гориво и излишно пътуване с часове, което няма смисъл, на село е опция, като ваканционен имот.

5.   Единственият начин да вземете правилно решение е да пробвате. Отидете да живеете 2 месеца на село. Ако 40 км на ден път не ви съсипят и уморяват ще плащате доста гориво тогаваа решете.

40 км не са малко. А и животът на село не е за всеки. От друга страна и в момента в никакъв случай не препоръчвам да теглите кредит за апартамент в София.

Просто ще се заробите.

Т. Т.

6.   Кредит за не по-голям от двустаен апартамент в София и след това в почивното време си оправяте вилата сами и лека полека. След 7-8 години ще сте много доволни. Ние направихме така и сега имаме и двете. Но първо сключете брак.

7.   В София и да ми дават пари, не бих живял, да приемем че си на 26-7 години взимаш голям кредит и ще го плащаш докато станаш на 50 поне, и то живота ще се мине, другия вариант е да пълниш гушата на някоя баба реститутка с наем. София стана отвратителен град за живот, и все повече хора почват да се връщат по родните си градове.

8.   Кво село, ква София! Мести се в чужбина! В такава изродска държава няма смисъл да живееш.

9.   Къщата е хубаво нещо, но човек става роб на къщата си. Има хора с къщи и в София - просто се забиват вътре или в двора като абсолютни коне с капаци - и външен свят няма. По къща винаги има нещо да се прави, по двор също, и не, не те прави по-трудолюбив това, че си засял 5 китки и седял само вътре като кон с капаци.

10.   30 годишен кредит? Ти сигурен ли си във финансовите си възможности за толкова голям период от време? Ами като имаш деца, ще можеш ли да покриваш всички разходи както към банката, така и семейството? Знаеш ли за 30 годишен период няма да вземеш фиксирана лихва? Как и колко пъти за тези години може да се промени вноската по ипотеката и ти ще можеш ли да покриваш тези промени?

Ако нямаш отговори на тези въпроси - не тегли. Ако имаш високоплатена професия - тегли и каквото стане. Но ако взимаш заплатка 2-3к не мисля, че е много удачно да се заробваш с такъв кредит.

11.   Село. Само село. Само на село. При селяните. На село се случват чудеса!

12.   Ние имаме къща на 25им, и аз това се чудя. 40км със сигурност ще са ми много, но аз обичам бързо да стигам от работа до в къщи.

13.   Къде е това, има ли училище, опция за. абота в близост. Махайте се от тази София, здрасти. авето е най-важно. 40 км. е нищо.