Споделена история от Други

Слуша ли се българска музика в Сърбия и Гърция?
Често си пускам радио и ми прави впечатление, че по разните "фолк" станции, поне една трета от програмата е сръбско: Цеца, Лепа Брена, Миле Китич и т. н. Също когато съм на някакъв празник, сватба или фирмено парти, задължително се пуска гръцко, разни Сиртакита и други подобни.

Та се чудя сърбите и гърците дали и те така често слушат българска музика като например народни песни, Лили Иванова или пък било то и българска чалга?

Коментари

1.   Не естествено.

3.   Мисля, че не. Те не са такива българофили. А България за съжаление е пълна с чуждопоклонници сърбомани и гъркомани. Аз и затова бих емигрирал. Живея в България, а по радиото и сватби почти само сръбско и гръцко. Не харесвам повечето им песни.

4.   При сърбите и гърците тази музика е изцяло базирана на тяхната си "народна" и няма нищо общо с нашия т. нар. "поп фолк". Все едно в САЩ някой негър от Бронкс да слуша Мишо шамара, Устата или оня другия циганин... "100 кила" или както там се казваше...
Нашенска чалга обаче съм чувал в Турция. Дали я слушаха турци или някои от нашенските изселници, не мога да кажа. Подозирам по-скоро да са били от нашите.

5.   Потърси сръбски и гръцки музикални чартове и там ще видиш дали ема българска песен в тях.
А дали са слушали Лили Иванова на времето може да разбереш ако намериш списък със златните и платинените албуми от едно време които са сертифицирали в тези 2 страни.

6.   Нашата чалга е някак безлична и не грабва никой почти чужденец. Докато гръцката и сръбската имат чар, защото са по-характерни и уникални. Логично е да се слуша гръцка музика и в бг, просто защото тя е хем близка до нас като душевност, хем няма аналог по света. Същото мога да кажа и за сръбската, с разликата че някои са малко по-пошли като текст, но пък музиката и звученето на текста си остават характерни и без аналог и близки до нашата душевност.

Докато бг чалгата няма характер, тя е просто една безлична сбирщина от различни стилове. Няма как Франкщайн от стилове да грабва чуждо внимание. Тя си е направена само за Ганьовци и тях може да грабне. Единици са бг чалга песните, които ще се харесат масово на другите балкански народи. Аз бг чалга не мога да слушам, то просто дразни слуха, мелодията не е приятна за слушане, не ми прави удоволствие. Дори и клиповете са отблъскващи за гледане. Едни изкуствени актьорски игри, няма сюжет, само някакви рандом кадри, изкуствени и напълно еднотипни изпълнители, изобщо лишено е от всякакво творчество, всичко е като калъп, правено зорлям, просто защото има достатъчно Ганьовци, които ще слушат, каквото и да им продадеш, само защото е чалга и се пускапо чалготеките.

7.   Не. Била съм и в двете държави за дълги периоди от време - слушат си музика от световните чартове или тяхна си. Не съм чувала българска музика нито веднъж. То и какво да ѝ слушат, след като българските чалгари и изпълнители от други жанрове директно си крадат аранжименти на сърби и гърци и правят по-скоро като кавъри на тяхната музика?

8.   Слуша се, но не колкото ние ги слушаме тях. Азис има песни с десетки милиони гледания, от целия Балкански полуостров.

Има и доста дуети между бг чалга звезди и румънски/гръцки/сръбски.

Примерно музикалния продуцент Costi , румънец години наред продуцираше БГ песни.

Факт е обаче, че ние слушаме повече гръцко/сръбско както и наистина има доста кражби на кавъри.

Т. Т.

9.   Все едно да питаш дали в Англия се пие уиски Блек Рам или Джони Уокър...

10.   Не, а и техните телевизии не въртят наши филми, а нашите нонстоп турски сериали!

11.   Слуша се. Преди години бях по Еразъм в Сърбия. Тогава всички говореха за Азис и Андреа. Сега най-голямата им звезда окраде Теа Тайрович окраде половината чалгии. Сека Алексич има кавър на песента на Азо и Галена. Камелия също направи фурор там - дори Джокович беше пял 'Луда по теб" В Румъния също се слуша много чалга. Отвори последните песни на Фики - там коментар на български почти няма.